Пасат В4 1.8 90 к.с. 94 г. Тресене на волана при спиране

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Пасат В4 1.8 90 к.с. 94 г. Тресене на волана при спиране

Мнениеот doktora » Пон 28 окт 2013 15:47


Здравейте Колеги!

От известно време се появиха следните симптоми при спиране, които ги нямаше преди и които взеха да ме притесняват:
1. При ниска скорост, до към 50-60 км. в час, при при спиране се усеща едно люшкане, неравномерно спиране на колата;
2. Над 80-90 км. в час при натискане на педала на спирачката започва едно осезаемо тресене наляво-надясно на волана.

Държа да уточня следните неща:
- когато не натискам педала на спирачката не се усещат вибрации на волана при каквата и да е скорост;
- при ниска и висока скорост не се усеща биене/вибрации на педала при спиране;
- дисковете имат максимум 1 мм ръб, т.е. имат доста месо и са оригиналните;
- ако това има връзка --> преди доста време десня спирачен апарат ядеше повече десните накладки докато не го смазах;

Поразрових се в форума за този проблем и разбрах че може да са много неща, поради което молбата ми колеги е да стесним малко кръга.
Благодаря предварително за вниманието и отделеното време!




Потребителски аватар
skiper
Мнения: 127
Регистриран на: Съб 25 юли 2009 16:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Тресене на волана при спиране

Мнениеот skiper » Пон 28 окт 2013 16:14


Здравей колега,казваш че има доста хляб в дисковете,но сигурен ли си ,че не са криви,защото при криви дискове се получава биене на волана.


Потребителски аватар
Желязков
Мнения: 172
Регистриран на: Нед 08 апр 2007 22:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Тресене на волана при спиране

Мнениеот Желязков » Пон 28 окт 2013 16:31


Някакъв дисбаланс на въртящите елементи. Гуми, джанти, дискове, главина ...


Потребителски аватар
my heart iS iCe
Мнения: 5418
Регистриран на: Сря 11 мар 2009 20:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Тресене на волана при спиране

Мнениеот my heart iS iCe » Пон 28 окт 2013 16:36


Залагам на шарнир! И при мен го имаше, даже майсторите със зор намериха минимален луфт на шарнира! След смяната му, заспа спирането! :c020


Потребителски аватар
slaveiko67
Мнения: 2120
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 10:23
Автомобил: Golf 3 GT TDI
Двигател: AFN 96g
Местоположение: Montana

Re: Тресене на волана при спиране

Мнениеот slaveiko67 » Пон 28 окт 2013 17:03


Колега,не може да се даде еднозначен отговор по проблема ти.Според мен трябва по системата на изключване да си провериш предницата.Като започнеш в обратния ред на описаните вероятни проблеми от колегите поствали преди мен.Т.е. шарнири,тампони на носачите,лагери на главините и чак тогава дисковете.Може и в обратния ред,но пък казваш,че дисковете са с нормален ръб.За шарнир един от признаците за нередност е като каращ на 2-3-та като подадеш рязко газ/така,че да почне веднага да ускорява,без да стискаш волана/,колата тръгва на една страна.А като върнеш педала/без спирачка/колата се връща предишната посока на движение.Това при скорост 40-50 км/ч.Ако имаш проблем с шарнирите,след повтаряне на процедурата няколко пъти,ще го забележиш. :th_up


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Тресене на волана при спиране

Мнениеот doktora » Пон 28 окт 2013 17:53


Да ви попитам колеги - възможно ли е джантата да е крива, но колелото ( джанта + гума ) да е балансирано?Летните гуми са нови и са поставяни март месец тази година, като преди това минаха през баланс.

А това лашкане на колата когато се движа до 30 км. и започна плавно да спирам, за него какво ще кажете? Имам чувството като че ли единия или двата спирачни апарата имат луфт и се движат ту напред, ту назад и тогава се получава това лашкане, а когато е голяма скоростта това тяхно движение напред-назад може би е с по-голяма честота и затова да го усещам като тресене на волана :gruebel

Колега slaveiko67 ще пробвам твоя метод за диагностика на шарнир.

Последна промяна от doktora на Вто 29 окт 2013 9:28, променено общо 1 път.


batmit
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 14 авг 2012 22:48
Автомобил: Golf IV
Двигател: AKL 2000
Местоположение: Plovdiv

Re: Тресене на волана при спиране

Мнениеот batmit » Пон 28 окт 2013 18:23


На мен така правеше от криви джанти. От март до октомври, много време, може да си минал през дупка.


Потребителски аватар
pas1.8mi
Мнения: 5208
Регистриран на: Нед 10 окт 2004 14:08
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8T AEB 1999
Местоположение: София,Плевен

Re: Тресене на волана при спиране

Мнениеот pas1.8mi » Пон 28 окт 2013 19:49


Тоше,много вероятно имаш криви дискове! icon_idea


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Пасат В4 1.8 90 к.с. 94 г. Тресене на волана при спиране

Мнениеот doktora » Вто 29 окт 2013 9:53


Цецко, дано не си прав за дисковете.
Снощи ги замевах - левия диск има ръб 2,3 мм, а десния - 1,6 мм., а накладките забелязах че левите са около 4-5 мм., а десните - 3-4 мм. Един мой познат снощи ми каза че по принцип дисковете може да са 22 и 16 мм и тези по-дебелите били с повече месо, има ли такова нещо колеги?Моите не съм ги мерил колко са дебели.
Та на първо време мисля да направя щателен оглед на дисковете за евентуални неравности и пукнатини, да сменя накладките че ми се струват почти без месо, да проверя шарнирите и да мина през гумаджийница да проверят баланса на гумите. Ако и след тези процедури не изчезне тресенето, тогава направо не ми се мисли при тези цени на качествените дискове.


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19577
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Пасат В4 1.8 90 к.с. 94 г. Тресене на волана при спиране

Мнениеот radotom » Вто 29 окт 2013 10:09


Дисковете (според книгите!) и двата са заминали - допуска се ръб не по-голям от 1мм Разбира се, без да се мери неизбежната ръждичка :c020
За дебелините им - наистина са 2 вида, но първите, 22мм-овте, са вентилирани. При тях и накладките са по-тънки, защото апаратите са еднакви.
А и накладките май са ти за смяна...
Може джантите да са криви и балансирани.
С тежестите баланса се оправя, но не им пречи да описват осморки по асвалта :icon_lol
Съвсем нормално се оправя баланса и дори ако гумата е като яйце! Просто в едната страна на джантата некоректните гумаджии трупат 1 кило олово и "Те, глей, уе! Заспаха на машината!"


Потребителски аватар
pas1.8mi
Мнения: 5208
Регистриран на: Нед 10 окт 2004 14:08
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8T AEB 1999
Местоположение: София,Плевен

Re: Пасат В4 1.8 90 к.с. 94 г. Тресене на волана при спиране

Мнениеот pas1.8mi » Вто 29 окт 2013 10:44


Тоше,зачисти с пила малък сектор от ръба на диска,колкото да можеш да измериш с шублер дебелината на диска! Предполагам,че сега дисковете са ти около 9 мм,а това означава ,че ще взимаш нови(дискове+накладки)!
П.П Сега е удобно,ако имаш планове да караш още известно време колата,да минеш на вентилирани дискове.От донор(напр. дизелов Б4) само си взимаш Супортите(апаратите си остават твоите)! :c020


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Пасат В4 1.8 90 к.с. 94 г. Тресене на волана при спиране

Мнениеот doktora » Вто 29 окт 2013 11:28


Току що намерих описани абсолютно същите симптоми в една от темите в форума.
Цитирам( копи -пейст ):

Колкото по-висока скоростта - толкова по-голяма е честотата. Точно и за това не се забелязва особено при ниска скорост, макар, че ако човек внимава се усеща в определени ситуации дори при спиране на светофар, че спирането е неравномерно и "на вълни" ако педалът е съвсем леко натиснат. Ако се натисне повече - спира както трябва.
При висока скорост най-вече се изразява във вибрации във волана


Темата е от миналата година, колегата е сменил дискове и накладки, но проблема му е останал. За съжаление не е писал след това дали и как се е преборил.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4415
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Пасат В4 1.8 90 к.с. 94 г. Тресене на волана при спиране

Мнениеот Pet_rov » Вто 29 окт 2013 11:45


Колега, защо не почнеш от най-безболезненото? Проверка на гуми и джанти? Ако имаш зимни гуми с джантите, сложи ги. И без това вече им идва времето. Така поне ще елиминираш една от възможните причини...


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Пасат В4 1.8 90 к.с. 94 г. Тресене на волана при спиране

Мнениеот doktora » Вто 29 окт 2013 13:51


Така мисля да направя колега :th_up


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11932
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Пасат В4 1.8 90 к.с. 94 г. Тресене на волана при спиране

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 31 окт 2013 21:43


Сдадох за скрап 70 кила спирачни дискове от които два комплекта нови на по 500км тъкмо разработени заради вибрация във волана при спиране. В крайна сметка се оказа леко разбит вътрешен накрайник на рейката който никога не бих заподозрял, но понеже рейката протече, като я сменявах новата си имаше накрайници и така разбрах че е от вътрешен накрайник проблема.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 36 госта