passat b6 смяна на светодиоди

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: passat b6 смяна на светодиоди

Мнениеот milmar » Нед 29 авг 2021 7:52


MamaMy написа:Защо си мислиш, че са търговски тайни? Да не си мислиш, че някой спи с твоите стопове под възглавницата? Аман от егоцентрици! Земята се върти заради вас.


Нямам нужда от теория на електротехниката, нито от доказателства, че съм егоист, всеки човек е. Желая да се подготвя преди да разглобя стопа, да си купя светодиоди предварително, много ли е? Споделял съм много неща в този форум, които смятам че знам. Не съм загубил от това. Сигурен съм, че някой има тази информация и ....... абе както и да е, защо си губя времето с ******.




Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 890
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: passat b6 смяна на светодиоди

Мнениеот MamaMy » Нед 29 авг 2021 16:24


Докато четох темата мислех да ти предложа помощ. Забелязах, че си малко далеко от материята. Не съм запознат с конкретния автомобил, но тя електрониката е една. Едва ли са преоткрили колелото. След предното ти мнение изведнъж загубих желание, а след последното даже спирам да чета темата.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: passat b6 смяна на светодиоди

Мнениеот milmar » Нед 29 авг 2021 20:57


Цял живот ще помня как съм съгрешил и съм те разсърдил. Хайде стига писахме глупости а? В електротехниката и електрониката, в този форум ако има, има единици, които има смисъл да ми дават съвет. А и аз от друго имах нужда. Моля някой модератор да почисти или изтрие, май като цяло безполезната тема. Аз като науча какви са тъпите диоди ще пиша.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: passat b6 смяна на светодиоди

Мнениеот milmar » Пон 30 авг 2021 9:58


https://www.osram.com/ecat/Multi%20TOPL ... e_2190796/
Предполагам, че са тези, каквито се използват и в разни проектчета. Ще си поръчам тези или други в същия корпус (PLCC-4) и като пробвам ще съм сигурен.

Няма кой знае какъв избор на достъпни за пазаруване места, пък и са доста скъпи:
https://www.mouser.bg/Optoelectronics/L ... dkZ1z0jdqa

Може и с Ali-то да се пробва, пък и предполагаемата (от мен) основна причина за дефектите е прекъсната верига от лоши спойки и вибрациите, така че едва ли ще поръчам пълен комплект за двата стопа.

Поръчах от китайците 100 броя "оригинални" :biggrin OSRAM за $15. Най-добре да сменя всичките все пак.
https://www.aliexpress.com/item/4000689 ... 4c4dN62ert


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: passat b6 смяна на светодиоди

Мнениеот Asko VW » Пон 30 авг 2021 10:47


И аз го имам тоя проблем с левия стоп, някои светят само червено, други само жълто ... абе мазало и постепенно проблема прогресира. Решил съм да го сменя, но се чудя дали с чисто нов (гледам има голяма избор от марки и цени) или да търся втора употреба от някоя морга.
П.П. някой знаели горе долу колко искат по моргите за здрав такъв.


Потребителски аватар
geshat
Мнения: 103
Регистриран на: Сря 21 апр 2010 10:24
Автомобил: Passat B6
Двигател: BMR 2006
Местоположение: sofia

Re: passat b6 смяна на светодиоди

Мнениеот geshat » Нед 05 сеп 2021 20:20


интернета и в частност ютуб е пълно с клипчета как се ремонтират тези диоди или как се добавят рингове с диоди във вътрешните тела (на вратата на багажника) за по-голям ефект с четири кръга при спиране и вечер (Оо оО). Проблема често пъти е в слаба спойка на платката, а диодите са вързани по няколко на верига, затова гаснат наведнъж по няколко. Неприятното е, че не е предвидено да се разглобява стопа и повечето решения са да се среже стопа, като диня и после да се лепи подръчно. Ако не обичате поялници вариянта е на колегата Asko - втора употреба или нов.
P.S. Благодарности на колегата milmar за линка от али. Ще поръчам за да си направя вътрешните кръгове да светят и те.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: passat b6 смяна на светодиоди

Мнениеот milmar » Вто 07 сеп 2021 0:42


Аз да се застраховам, линка е от къде съм ги поръчал, не че препоръчвам и на вас. Все още не съм получил диодите и за сега не мога да съм сигурен какво ще дойде.
А за пояниците, аз лично ги обичам :biggrin .
Относно стопа, и аз мисля да го режа като тиква или кратуна :biggrin , важното е да стигна до диодите.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: passat b6 смяна на светодиоди

Мнениеот milmar » Сря 15 сеп 2021 13:05


Диодите дойдоха днес, за две седмици. Светят си :-), жълто и червено, пробвах един. Но кога ще ги наредя в стоповете ... Тогава ще пиша дали съм доволен наистина.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: passat b6 смяна на светодиоди

Мнениеот milmar » Чет 07 окт 2021 19:21


Едва днес ми остана време. Платките си бяха в чудесно състояние, нито влага, нито лоши спойки. Проблемът беше в самите диоди. Прекъсващи вътрешно, в корпуса. Имаше и здрави, но смених всичките. Те са по 20 броя на ринг. Всичко стана по план.


Потребителски аватар
xalerrelax
Мнения: 3060
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: passat b6 смяна на светодиоди

Мнениеот xalerrelax » Сря 13 окт 2021 10:01


milmar написа:. Всичко стана по план.


Направи ли снимки на работния процес?
Нямам конкретният автомобил но , би било много интересно инфо или направо отделна тема.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: passat b6 смяна на светодиоди

Мнениеот milmar » Сря 13 окт 2021 21:47


xalerrelax написа:Направи ли снимки на работния процес?
.....

Не съм. Има в нета. То проблемът е рязането на пластмасата за да се отвори корпуса на стопа. Разпояването и запояването е рутинно, нищо особено. Всъщност с обикновен поялник, с дебела човка ще стане трудно. Аз ползвам Weller, човка с връх 0.1mm, защото имам под ръка. Но и с по-слаба техника ще стане. Разпоих всичките, почистих остатъка тинол от спойките с оплетка 3mm (от купешките). Запояването- с тинол 0.5mm и хубав флюс. Аз ползвам високотемпературен флюс за безоловно запояване.

Всъщност най-полезния инструмент, особенно при разпояване на подобни SMD е този:
WXMT.jpg
WXMT.jpg (34.03 KиБ) Видяна 973 пъти

Много лесно се разпояват SMD с две и повече площадки, без нужда от гореш въздух, подгрев на платката отдолу и т.н. Платката е текстолитова, а не алуминиева, както аз предполагах. Именно това е и причината LED-овете бързо да си отиват, охлаждането. Бързо-бързо, 10-на години са това. На мен ми останаха резервни светодиоди за след 10г, а за после ще поръчвам пак :biggrin .



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 66 госта