Passat B7 - замръзнала брава

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Passat B7 - замръзнала брава

Мнениеот VWGT » Сря 28 фев 2018 11:45


ще си направя отделна тема за моя проблем. Сутрин ми замръзва шофьорската брава по два алтернативни начина:
- не може да се отовори от вън, дърпаш дръжката врата не се отваря. Ако бръкнеш от вътре се отваря
- не може да се затвори вратата, след като е отворена от вън. Механизмът за затваряне не щрака. Ползвам бутона за заключване на централното, който придържа вратата затворена (не е плътно, поне си спестявам да я държа в движение).

След като се позатопли се оправя.
Въпросът ми е, как се решава този проблем?

Едно време имах подобни драмина предишен ваген, които ги реших с wd40. Пръсках в ключалката и нещата се оправяха. Пробвах същата схема и тук, обаче нещо няма ефект.
Четох тази тема viewtopic.php?f=6&t=237680&start=15 която показва брава на б3/4, но при б7 механизма е във врата и единственото, което се вижда е петлето.

Решение 1 сигурно е смяна на бравата, по каталожен номер излиза 5K1-837-015-E и почва от 130 еврака.
Решение 2, няма ли накакъв начин за смазване на тази брава, или обезмасляване, или каквато и да е процедура, преди да се пристъпи към смяна?
Прикачам снимка на бравата, ограденото в зеленото предполагам е към ключалката, ако сваля патрона и пръскам там има ли шанс да се оправи?
Прикачени файлове
5K1-837-015-E.JPG
5K1-837-015-E.JPG (41.84 KиБ) Видяна 2111 пъти




Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Passat B7 - замръзнала брава

Мнениеот Pet_rov » Сря 28 фев 2018 12:21


По-интересното е, че бравата е вътре във вратата и пак замръзва. Откъде влиза вода там, след като самата брава се пада сигурно зад стъклото? Освен да махнеш кората и да видиш какво се случва.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Passat B7 - замръзнала брава

Мнениеот VWGT » Сря 28 фев 2018 12:29


не знам дали проблемът е от вода, подозирам някаква насъбрана гняс с масло, която се втвърдява при много ниски температури.
Колата вчера беше суха, оставих я суха и сутринта дори чистачките не бяха замръзнали. Само съборих натрупания сняг.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Passat B7 - замръзнала брава

Мнениеот VWGT » Чет 01 мар 2018 10:15


днес на големия студ си отоворих и затворих вратата ... само че от вътре. От вън дръжката беше стегнала и не поиска да помръдне, съответно аз не я напъвах. Отворих вратата от вътре и после си я затворих нормално. Явно замръзва само външната брава, или тази част от механизма на бравата, която отваря и затваря вратата от вън.


Потребителски аватар
KGL
Мнения: 783
Регистриран на: Вто 22 ное 2005 13:59
Автомобил: Passat B8 Alltr BMT 176kW TDI
Двигател: CUAA 2016
Местоположение: София
Контакти:

Re: Passat B7 - замръзнала брава

Мнениеот KGL » Чет 01 мар 2018 11:41


Там не би трябвало да събираш вода, която да замръзва. Колата на вън ли седи? Опитай се да продухаш дръжката със спрей с въздух.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Passat B7 - замръзнала брава

Мнениеот VWGT » Пет 02 мар 2018 12:49


Седи от вън в момента, искам да проиграя всички възможни ситуации докато е студено, защото иначе няма да знам дали съм решил проблема :)
В момента пръскам и пробвам. Проблемът се появява при температури под -5 някъде.

Аз също мисля, че не е вода. Днес отново същата ситуация ... от вътре се отваря и затваря. От вън беше една идея затруднено отварянето, щеше да се отвори, но не посмях, за да не блокира в отоврено положение пак механизма.
Мисля да сваля патрона на ключа и да се опитам през нвговата дупка да обдухам механизма със сгъстен въздух. След това с обезмслител или с WD40 ще е по-добре да го пръсна?


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B7 - замръзнала брава

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 02 мар 2018 13:06


дръжката дърпа жило, което е в основата на дръжката , тя изглежда така

Изображение

това жило от своя страна дърпа механизма на самата брава

Изображение

отвътре като дръпнеш дръжката дърпа второ жило, което влиза на друго петле на бравата.

Според мен проблема е във жилото от основата на дръжката към бравата, има влага вътре, която създава предпоставки за замръзване.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Passat B7 - замръзнала брава

Мнениеот VWGT » Пет 02 мар 2018 15:49


Мерси за снимките, това вече звучи доста правдоподобно.


seso86
Мнения: 34
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 10:34
Автомобил: Passat B7
Двигател: 2013
Местоположение: Козлодуй

Re: Passat B7 - замръзнала брава

Мнениеот seso86 » Съб 10 мар 2018 18:27


При мен същия проблем го реших със спрей за смазване.Напръсках бравата и в патрона два три пъти и след това на минус 15 никакви ядове.Това при последния студ и сняг тази зима.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Passat B7 - замръзнала брава

Мнениеот milmar » Пон 29 мар 2021 15:52


Много търсих информация за смяна на брава (на задна врата в моя случай) и не намерих много. Има разни филмчета в нета, които изглеждат правдоподобнo и насърчаващи, обаче се оказаха с доста спестени моменти на най-важните места. Успяхме (с помощник - синът ми) за 7 часа, а мислех за един час. Просто няма по-ужасно нещо за ремонт. Всичко е направено по безумен начин. От как се сваля кората, през как се откача стъклото за да махнеш металната преграда (нещо като вътрешна кора от профилирана ламарина) до това как трябва да държи някой стъклото нагоре за да може да изкривиш водача на съклото под него за да извадиш бравата. А как се маха външната дръжка и как се монтира после, нямам думи. Изненадах се на колко езици мога да псувам.
Иначе, купих я от Алито за 20-30$ нова, работи прекрасно.
Става въпрос за B6, може би е подобно и на B7.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: A999 и 53 госта