passat b 5.5 и така прословутото потропване или клопане

Техническа и сервизна информация за Passat
ivanyosifov
Мнения: 21
Регистриран на: Вто 12 юли 2011 12:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

passat b 5.5 и така прословутото потропване или клопане

Мнениеот ivanyosifov » Пон 24 юни 2013 13:29


Здравейте колеги искам съвет. Така да започна отначало, някъде преди месец почнах да чувам едно потропване като наместване звучи, клопане, по малки неравности след като изправя волана, павета. Като мина през по голяма дупка или неравност не се чува а като съм с ниска скорост по, малко неравен път имам чувство че нещо ще изпадне от предницата но не е и всеки път. И така се почна ходенето по мъките и даване на пари без да спре дразнещото тропане. Почнах преглед на носачи и смяна, смених 2 носача които имаха лек луфт и на долен носач заден смених тампона, сега не мърдат носачите тропане има. Смених тампоните на стабилизиращата щанга, смених вътрешни и външни накрайници на рейката, биалетки. Рейката я гледаха двама майстори има лек луфт но не е от нея, чукане във волана няма. проверих спирачните апарати, карето на кормилната щанга... ТРОПА :scare3 :scare3 :scare3 . Майстора свали амортисьора разгледахме го добре поне до колкото видяхме не е изпуснал, гледахме за така наречената мъртва зона - няма такова нещо или сме много смотани всички дето гледат тази кола. Казаха ми за някакъв тампон/лагер на амортисьора, но се оказа че аз такова чудо нямам то е за коли след 2005г. Моя е Passat 1.9 tdi 131hp 2003г. Сега последно съм решил пак да гледам този амортисьор, моля ако някой се е сблъсквал и има решение с това клопане да каже. Също така да кажа че и тампоните на двигателя гледахме, на магарето... сплескани са но не толкоз че да тропа от там, цялата предница е проверена 5 пъти вече дали всичко е затегнато... не знам какво да правя. Благодаря предварително за каквито и да са идеи и варианти за оправяне на това тропане.




Потребителски аватар
bangobango
Мнения: 442
Регистриран на: Пет 26 сеп 2008 22:59
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN

Re: И така прословутото потропване или клопане passat b 5.5

Мнениеот bangobango » Пон 24 юни 2013 16:07


Колега много подобен проблем има и при мен. Пасат Б5 98-ма АФН. Това потропване съвсем леко и едва доловимо е при мен и го имам от маса време. През това време смених цялото окачване на веднъж. Рейката също е сменяна с друга, но това потропване си го има и се появява само при леки неравности. При мен обаче това потропване се усеща доста осезаемо във волана. Сякаш самия волан ми играе нагоре и надолу но със страшно лек луфт. Нямам идея от какво е и не ми се ходи по майстори, че те, ако не чуват тропането от 50 метра значи нищо и няма на колата. И съм се примирил, че в определени моменти ще го има това потропване. Успех с решаването на проблема и аз ще следя какво се случва.


ivanyosifov
Мнения: 21
Регистриран на: Вто 12 юли 2011 12:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: И така прословутото потропване или клопане passat b 5.5

Мнениеот ivanyosifov » Пон 24 юни 2013 16:46


Ами да има го този момент с майсторите, или другото любимо им е "карай докато почне да тропа всичко" за да сменяш цяла предница защото не им се занимава да търсят точно от къде идва проблема по тези предници. Ами дано се намери решение, ще пиша ако имам напредък, иначе пак от майстор знам че щом усещаш почукването във волана може да е и рейка но аз не го твърдя, само казвам какво ми казват на мен майстори :neutral


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: И така прословутото потропване или клопане passat b 5.5

Мнениеот VWGT » Вто 25 юни 2013 10:01


и аз го имам същият проблем и до тук решение нямам ... направо имам чувството, че някой е изпуснал нещо някъде под ламарините и хлопа ли хлопа ... в последно време имам чувството, че се усилва, ама то може да е от друго тръгнало ... мноого досадна работа :banghead
все се навивам някой ден сам да хвана да разглобя всичко квото мога и да си загубя няколко дни, но е адски дразнещо просто.


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: И така прословутото потропване или клопане passat b 5.5

Мнениеот IRRITATING » Вто 25 юни 2013 10:04


Слаби са ви майсторите


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: И така прословутото потропване или клопане passat b 5.5

Мнениеот VWGT » Вто 25 юни 2013 10:06


е подай некой силен де


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: И така прословутото потропване или клопане passat b 5.5

Мнениеот IRRITATING » Вто 25 юни 2013 10:10


Качваш си колата на канал не на подемник хващаш една щанга и ги почваш наред


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: И така прословутото потропване или клопане passat b 5.5

Мнениеот VWGT » Вто 25 юни 2013 10:18


това са го правили 4-5 майстора, не е от носачите със сигурност. Всички съмнителни са сваляни и проверявани на ръка. Диагнозата е "карай така, то като се засили ще се хване" ... ама нъцки, вече няколко хиляди километра си лупка лекинко като качвам бабунка или минавам по павенца. Тропането се появява само когато колата е под напреженеие. Проверява ли са ми амортисьор за луфт, има съмнения в рейката, ама коя част от нея може да тропа ? (накрайниците са ОК)


Потребителски аватар
gogovet
Мнения: 86
Регистриран на: Съб 26 апр 2008 14:42
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: AHL 1998

Re: И така прословутото потропване или клопане passat b 5.5

Мнениеот gogovet » Вто 25 юни 2013 10:25


Привет колеги,
аз имам абсолютно същия симптом на потропване при преминаване през леки неравности.
Всички носачи проверени и са здрави, двата външни накрайника също.
Имам подозрения в биалетките или в тампони на стабилизираща щанга.


ivanyosifov
Мнения: 21
Регистриран на: Вто 12 юли 2011 12:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: И така прословутото потропване или клопане passat b 5.5

Мнениеот ivanyosifov » Вто 25 юни 2013 12:01


Ами ако е същия проблем мога да кажа че тампоните на стабилизиращата щанга не са, аз ги смених, накрайниците на рейката също , и тях смених вътрешни и външни :eek :eek :eek А самата рейка няколко пъти я гледахме и ако е тя почукването трябва да се усеща и на волана а при мен не е така. А колкото до това че са слаби майсторите само ще кажа че не я е гледал един 3-ма и провеждаха консултации с още и още. Аз утре най вероятно пак отиван на майстор който даже е карал същата като моята и ще я прегледа и той. Това мисля че е 4-ти вече. А за носачите ще кажа че 5 от тях са нови и един е със сменен маншон както писах - не мърдат не само на стенд а и на крик пред блока и на стръмни улици и където и да е. Биалетките са сменени. Тропане има и е точно така на малки неравности, сутринта като идвах на работа нямаше много задръстване по цариградско и със скорост от около 40-60 км като клатя волана на ляво и надясно пак се чуваше тропането. Също така отново да кажа за рейката че има малък луфт но доколкото разбрах даже трябва да го има за да могат да захапват зъбите.


Потребителски аватар
dimitarpetrov
Мнения: 794
Регистриран на: Сря 21 юни 2006 14:05
Автомобил: HONDA CR-V 2003
Двигател: K20 i-VTEC - 150 hp
Местоположение: София / Зверино

Re: passat b 5.5 и така прословутото потропване или клопане

Мнениеот dimitarpetrov » Чет 08 авг 2013 22:27


Привет!
И аз така с това прословуто тропане.
Това което е интересно - и аз минах през тресачка на амортесьори (задни ОК, предни - износени но в нормите все още), 3-4 майстора и всички викат - нищо и няма карай докато нещо се скапе. (на едно място - вътрешен накрайник на рейка "май" е тръгнал, на друго - леко тръгнал горен заден носач, на 3-то - нищо няма хлабаво освен тръгнали амортисьори, на 4-о - може би мъртъв ход на амортесьор...... Абе демек - никъде нищо повтарящо се)
Но, направи ми впечатление - според мен толкоз сме изпегнали с това "кекаво" предно окачване на 5.5 че все очакваме от там да е проблема.
Днес карам и като се концентрирах - тропването идва когато ЗАДНОТО колело мине през неравността. Но нали минават бързо колелата и сме "облъчени" за "проблемното" предно окачване - все дирим там проблема. Почти на 99 % съм убеден че тропането е отзад - утре ще ида да видим тампоните на амортисьора на задно колело - имам усещането предвид дребните неравности при които "тупа" че е горен тампон на амортисьор.
Като излезна от сервиза ще пиша.
Но мисълта ми е - толкова сме "облъчени" че не гледаме обективно а субективно и "предварително предполагаме" къде е проблема вместо къде наистина е - карайте и следете КОЕ колело е в трапа при тропането.

Пздрави,
Биг Д.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: passat b 5.5 и така прословутото потропване или клопане

Мнениеот zfa159 » Чет 08 авг 2013 23:01


ivanyosifov написа:Рейката я гледаха двама майстори има лек луфт но не е от нея, чукане във волана няма.

Един такъв въпрос - няма как нещо да има луфт в ходовата част и то да не тропа. За да си сигурен, че не чуваш рейката,трябва да чуваш две тропания - едното от рейката и второто,от причината,която търсиш...а ти говориш за едно тропане? Общо взето ако е износен пръта на рейката или някоя от двете опорни втулки, няма да имаш никакво удряне във волана, а ще ти тропа при неравности и то доволно. Не за друго, а защото ударите във волана се получават от износен гребен или кормилни накрайници,което щеше да се види. Когато целия прът хлопа нагоре-надолу, резултата е само тропане, няма никакви удари и не тегли на никъде като пуснеш волана...пък В5 и 5.5 са с толкова смотани рейки, че редовно износват пръта и втулките. Тества се като колата е на канал или вдигната на подемник (такъв, че да си е стъпила на колелата) и се хване пръта на рейката (през маншона на вътрешния накрайник), дали има луфт нагоре-надолу.
:beer


Потребителски аватар
VeselinTsonev
Мнения: 117
Регистриран на: Чет 10 ное 2011 11:08
Автомобил: Passat B7
Двигател: 2000 TDI DSG
Местоположение: Варна

Re: passat b 5.5 и така прословутото потропване или клопане

Мнениеот VeselinTsonev » Пет 09 авг 2013 14:38


Абсолютно същите симптоми имах като Вас. Теч на масло нямаше никъде! Отначало започна съвсем леко и с времето постепенно се усилваше! Имах усещането че цялата предница ми е разбита. Но явно за разлика от Вас, моя майстор си знаеше работата и се оказа рейката! Преди седмица я смених и сега съм си щастлив.


gancho
Мнения: 1063
Регистриран на: Вто 26 яну 2010 10:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: българия,София

Re: passat b 5.5 и така прословутото потропване или клопане

Мнениеот gancho » Пет 09 авг 2013 15:50


Едно към едно с твоя случай е при мен.Скоро се появи гадно потропване при преминаване на предните гуми през малка неравност.Когато минавам едновременно с двете гуми (напречен ръб,дупка на пътя) е по-изразено.
Помислих,че са се разбили някои от щарнирите(неотдавна рециклирах 2-3 в Казанлък) и разкачах носачи,кормилни накрайници-но НИЩО ,никакъв луфт,дори рециклираните още са стегнати,както ги сложих.При разкачени кормилни накрайници бутах-дърпах във всички посоки-НЯМА луфт във вътрешните накрайници.
Единствено се съмнявам в тампоните на големите,криви задни носачи,но мисля че не е от тях.
Рейката не тече,4г. не е мръднало нивото на течността.

Но като разклатя волана при загасен дв. и преди и сега има едно тракане някъде долу,към рейката.Но това тракане си го имаше и преди, когато нямаше потропване от малки неравности.

Отдолу на рейката има една гайка за ключ 17, с нещо гумено в средата.Би трябвало да е за обиране на луфта зъбно колело-рейка.Стегнах я с половин оборот и едвам изкарах от гаража с яко скърцане :mhihi . Разхлабих я пак.

Та най-вероятно ще излезе износена зъбна рейка,както каза колегата ZFA159

Да купувам втора ръка рейка не е оферта,защото моята поне не тече.

Какъв ремонт ще препоръчате ,колеги? И ориентировъчно какви пари е?


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: passat b 5.5 и така прословутото потропване или клопане

Мнениеот zfa159 » Пет 09 авг 2013 23:44


Ами преди да сменяш каквото и да е,може да се допиташ за хората,които се занимават с рейки. Общо взето могат да ти кажат дали от нея идва тропането и да видят какво е положението с въпросната гайка. Днес носих една от В5 за ремонт и човека ми показа най-честия им проблем - точно под капачката дето е тази гайка, ръждясва цялата работа и от там се износва и започва да дрънчи.
Реално сам си си отговорил на въпроса за клопането - ако е разбито нещо по ходовата част, тогава няма да тропа като минаваш с двете гуми едновременно, а ще си хлопа като минаваш само с лява или само с дясна. Щом е и при двете едновременно, трябва да търсиш проблема в нещо общо за двете - това са рейка и стабилизираща щанга. Реално ти стаб. щангата и биалетките си ги махнал като опция, остава да е рейката или нещо по кормилния прът (В5 и 5.5 често си разбиват самата конзола на кормилния прът и тя хлопа пак така при неравности).
Може да закараш колата там, където аз нося рейките и да ги помолиш за мнение - човека се казва Иван - 0889916788 .Намира се в София, зад Мак Доналдс на бул. Орион, ама той ще ти обясни точно как да стигнеш.
:beer



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 63 госта