Passat B8 - нива на оборудване, фарове, стопове, системи, екстри

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Автомобил: 2xGolf 2 + Jetta 2 + B5-5
Двигател: RP+PG+PB+AVF
Контакти:

Passat B8 - нива на оборудване, фарове, стопове, системи, екстри

Мнениеот Vlad777 » Пон 18 май 2020 17:29

Имаме си друга тема за модела, започната от колегата drv но нека тази е по-скоро каталожна, в която всеки да може да добие представа за възможните комбинации екстри и нива на оборудване при B8. Ще я структурирам по точки и ще ъпдейтвам това мнение на база на получената информация след него. моля, който има желание и е запознат с моделите да допълва в отговор, а аз ще добавям в това мнение:

1. Външен вид - какви са разликите във външността между Trendline / Comfortline / Highline ? За R-line също.
drv написа:За разлика от стария модел, в новия модел при comfortline хромираните лайсни около стъклата и гланцираните B и C колони са стандартни. Външно разликата с highline остават хромираните лайсни по праговете. Задните светлини ниво 2, хромираните рейлове при комбито и джантите могат да се получат с доплащане към comfortline.

При комбито надлъжните греди вече са от т.нар. Flush rails – т.е. залепени за покрива – както при повечето „премиум“ автомобили. При trendline и comfotline те са в черен цвят като срещу доплащане могат да бъдат хромирани каквито са серийно при highline. Това което ми направи впечатление е, че от VW не предлагат напречни греди за хромирания вариант – струва ми се, че хромираните са повече с декоративна цел отколкото за товарене. Аз реших да си остана с черните тъй като често слагам багажник.

Друго особено на покрива е, че GPS антената също е черна независимо от цвета на автомобила (идеално се връзва с черните рейлове на покрива).

Гуми/джанти
Тука нещата са като в стария модел – Trendline 16” стоманени, Comfortline 16“ алуминий, Highline 17” алуминий.
И тук идва едно от разочарованията ми от колата – при 16“ките колата идва с гуми с намалено съпротивление – ContiEco Contact 5. Цялата идея за тези гуми според мен е пълна глупост и прах в очите. Вероятно ще спестят 50-100 лв. от гориво за няколко десетки хиляди километри, но на цената на значително намалени резерви от сигурност при аквапланинг и спиране на мокро (което показват и тестовете които четох за тези гуми). За съжаление няма как да поръчаш колата с други гуми освен да доплатиш около 1000 лв. за 17“-ки (които си идват с премиум гуми Continental) които обаче имат други недостатъци.
Самите гуми на новия модел са по високи (и с различни съотношения) и затова не мога да си взема 17“-ките от старата кола за което ме е яд. Както и да е за момента съм с „икономичните“ 16“ки и ако наистина са толкова зле ще ги сменям. Когато добия повече впечатления ще пиша.

Цветове
При B8 не се предлага практичния и красив светлокафяв металик (Кашмир) тъй, че моята я поръчах синя. Когато имам време и мерак ще я снимам – но със сигурност снимките на колегата от представянето на колата в Италия ще са по добри.
VW са добавили два ексклузивни цвята за които надценката е по висока отколкото за нормалния металик – бяла перла и тъмно червен. Тъмно червения е много красив според мен. Учудващо за мен и светлосивия металик също стои много добре.
За съжаление от VW вече искат доплащане и за нормалния бял цвят.

Страничните огледала
вече се прибират автоматично като заключиш колата. За разлика от B7 тук те се извъртат и нагоре. Вграденото в тях осветление е LED и свети по – силно от преди.

2. Фарове и стопове - колко вида фарове и стопове има? Има ли различни комбинации на фар и стоп?
drv написа:Разликите отпред започват да стават по ясни когато се добавят LED фаровете (Ниво 1 или 2) – те добавят и хромирана лайсна на предния капак която променя значително визията (визулно снижава центъра на тежестта :) )особено когато се сравняват на живо а не на снимка.
В ниво highline или с доплащане при по нсиките нива има задни светлини ниво 2 които имат и съвсем различна светлинна сигнатура и при натискане на спирачките – светлината от две хоризонтални линии се превръща в три вертикални, което има много силен сигнален ефект за каращия отзад.

Светлини предни:
Халогенни - стандартно
LED ниво 1 – с доплащане, с рефлекторна технология (без да са завиващи и без пръскалки) – т.е. като халогенки само че с диодни крушки.
LED ниво 2 – с доплащане над ниво 1, с прожекторна технология завиващи и с пръскалки. Тези фарове светят по-силно и имат много красиви дневни светлини с двойно ‘C’ едно в друго.
Бих искал да обърна внимание на тези които ще си купуват кола, ниво 1 и ниво 2 са по различна технология – разликата не е само във завиването и пръскалките.
Аз лично си поръчах ниво 2 и въпреки, че имах притеснения, че ще светят по-слабо от ксенона на стария модел се оказа, че не е така. Светлината е по силна (прави ми впечатление, че винаги светят и 4-те фара-т.е. няма разделение къси / дълги) и по бяла, цветовете са някакси по реални, въпреки, че отстрани изглежда че светят по –синьо. Осветлението в завой при ниска скорост е в пъти по добро отколкото при B7. При стартиране на автомобила на тъмно минава процедура по калибриране (раздвижване) на фаровете – външните се движат във всички посоки а вътрешните само нагоре надолу. Това ме навежда на мисълта че вътрешните се използват като дълги. Моите фарове са в комбинация с "Dynamic Light Assist" (по-просто казано - автоматични дълги) – не знам дали начина на светене е същия и без нея.

Светлини задни:
Ниво 1 – стандарт – напълно LED
Ниво 2 – highline или доплащане – отново LED но тъмно червени, с разграфени секции и със сменяща се сигнатура описана по –горе. Смятам, че тези светлини не само правят автомобила по красив, но имат и много важна функция за безопасност, тъй като светването на стоповете ще изостри повече вниманието на разсеяния водач отзад.

3. Има ли връзка между двигател и ниво на оборудване?

4. Комбинации между двигател и скоростна кутия? Има ли кутии, които трябва да се избягват и двигатели, които трябва да се избягват?

5. 4motion задвижването - с кои двигатели и трансмисии се предлага. Също и с кои нива на оборудване.

6. Мултимедия и арматурно табло - при кои модели мултимедията има Apple CarPlay? Това май е екстра, която я няма от самата поява на модела, а идва по-късно. Виртуалният кокпит (стрелките са дигитални и всичко пред волана е дисплей) е ясно, че може да се поръчва от самото начало, защото си го спомням на представянето на колата в местния дилър.
dadastar написа:Услугата CAR NET на VW е платена. Ако навигацията на твоя автомобил е "Discover Pro" (за другите не зная), то като бонус получаваш CAR NET за срок от една година и пет безплатни ъпдейта на картите за цяла Европа (излизат на около шест месеца). Регистрацията за CAR NET се прави на следният линк: https://www.volkswagen-car-net.com/port ... b/bg/login След като попълниш всичко, системата ти дава код, който трябва да въведеш в автомобила. За целта той трябва да е запален и да има връзка с интернет (най-лесно на някоя бензиностанция с Wi-Fi).
По отношение на интернета, аз не използвам нета от телефона ми. Сложил съм SIM карта за пренос на данни в слота в жабката и съм направил следните настройки: MENU/NETWORK SETINGS/DATA CONECTION - ON.
Този интернет можеш да го разпратиш до устройствата на пътниците чрез Hot Spot-a на автомобила: MENU/WLAN SETUP/HOTSPOT(WLAN) SETINGS/SECURITY LEVEL - NO SECURITY LEVEL.
Лого на радиостанциите трябва да изтеглиш от интернет и да ги запишеш на флашка или карта. Слагаш носителя в колата, влизаш в настройките на радиото, избираш функцията за присвояване на лого, маркираш станцията и посочваш източника и съответния файл.
Надявам се да съм ти бил полезен.
Поздрави

7. Асистенти - тук виждам, че комбинациите са много, но ще изброя някои от по-съществените, които на мен са ми нашправили впечатление, че може да съществуват:
- Динамичен круиз контрол със следене на автомобила отпред
- Аварийно спиране при изскочил на пътя човек
- Разпознаване на знаци (Sign assist)
- Паркиране - 360-градусова камера / камера за заден ход / парктроник със звуков сигнал
- Парк пилот
- Lane assist - следене на лентите
- Light assist - автоматични къси / дълги - как стои въпроса при лед фаровете? Има ли матрични лед фарове при Пасат B8?

Това първо мнение ще го ползвам, за да добавям информация - всеки, който има какво да одбави или коригира е добре дошъл icon_idea

Потребителски аватар
group®
Темерут
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA

Re: Passat B8 - нива на оборудване, фарове, стопове, системи, екстри

Мнениеот group® » Вто 19 май 2020 9:22

Към модификации добавям Alltrack:

Основните разлики са:
- добавен просвет от 25мм към стандартния модел.
- всички варианти са с 4motion, като се използва стандартния Haldex за модела. Добаван е режим offroad, който се характеризира с различни настройки на халдекс, скорости и двигател (има го само при Alltrack)
- опциите на двигател и скорости са TDI 2.0 - 150к.с. (само при този двигател има вариант с ръчни скорости), 190к.с, 240к.с. (biTDI); TSI 2.0 - 220к.с.;
- скоростните кутии DSG са DQ250 6ст. за TDI 150 и 190к.с. до 2016г. После се слага DQ381 7ст.
За biTDI и TSI се ползва DQ500 (тук не съм 100%?)
- при тази модификация има още - допълнителна защита под колата, различни екстериорни и интериорни декоративни елементи (лайсни, хромирани огледала, надписи)
- багажникът е с 11л по-малък от стандартното комби - 639л при 650л. (Вероятно заради по-голямо пространство за резервна гума - не съм сигурен)
- размерът на гумите също се различава от стандартен пасат. Предлага се с размери 17, 18 и 19. Респективно - 225/55 17, 245/45 18 и 245/40 19.

Добавям график за обслужване, но за US и е в мили. Ако някой има европейски...

2016_Passat.pdf
(25.71 KиБ) Свален 28 пъти

Ето и едно видео за различните асистенти. Тук са кратко изброени условията, при които работят (примерно light assist работи при скорост над 40км/ч). В ръководството е подробно написано.

По т.3 - всички двигатели се предлагат в Trendline / Comfortline / Highline
Не всички двигатели и комбинации се предлагат при R line и Alltrack (горе съм писал за Alltrack, за R line не знам).

Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Контакти:

Мнениеот Vlad777 » Съб 17 окт 2020 19:47

Дигиталните табла с 12.3" дисплей:
Sarafov_03 написа:Гледах обявите в mobile и забелязах (може и да греша), че от 2015 до средата на 2016 са табла с червените стрелки, като някои имат и плексиглас като аналоговите, а след това са такива с бели. А може да се слагат и двете, не схващам логиката.
Тази например е от февруари 2016:
Изображение

Едит: малко като лудите, сам си питам и си отговарям стана... ето в един руски сайт има табличка с видовете, едните са както предположих, до средата на 2016 и без функция навигация, а с белите е по- новата версия:
https://vagdrive.com/threads/vse-versii-pribornyx-panelej-volkswagen-active-info-display-aid.1473/

От сайта за VW Passat B8 (3G)​ се разбира, че през различните години на производство има варианти, които поддържат показване на навигация на таблото, както и такива, които не поддържат:
Без поддръжка на навигация до 24.05.2015 г: 3G0 920 798 A​
Без поддръжка на навигация от 25.05.2015 до 29.05.2016 г: 3G0 920 794​

С поддръжка на навигация от 25.05.2015 до 29.05.2016​ г.: 3G0 920 791 A​
С поддръжка на навигация: 3G0 920 791 B​, 3G0 920 791 D​ и 3G0 920 790 E​

Мултимедията
Попаднах на следния документ, където основно се коментират моделите за американския пазар, но предполагам е същото и за Европа:
MC-10121137-9999.pdf
VW MIB & MIB2
(8.6 MiB) Свален 7 пъти

Моделите без навигация са:
- Composition Color (6 бутона около дисплея)
- Composition Media (8 бутона около дисплея)

Модели с навигация - Discover Pro (по-голямата) и Discover Media (по-малката)
discoverpro.jpg
Discover Pro vs. Discover Media
Discover Pro има същите функции като по-малката, но са добавени и:
- 8" цветен touchscreen дисплей
- Навигация с 3D изображения, 3D карта на градовете и персонални POI
- DVD player
- Възпроизвеждане на различни видео формати (AVI, MPEG, Divx, H264)
- Podcast playback
- Интегрирана база данни , която добавя имената на изпълнителите към музикалните файлове
- WLAN hotspot
- Два слота за SD карти и едно CD/DVD в жабката

App-Connect е свързването на телефона и показване някои от апликациите на телефона върху медията. За мен е една от най-полезните екстри, която позволява Google Maps, Waze, дори Zoom. Поддържат се следните варианти за връзка:
- androidauto (android)
- Apple CarPlay (Apple iOS)
- MirrorLink (android)

След средата на 2017 г. мултимедията се променя изцяло. Минава се на платформата MIB2.5, като изглеждат по подобно на това:
infotainment-system-in-the-2018.jpeg
infotainment-system-in-the-2018.jpeg (73.81 KиБ) Видяна 499 пъти

В това виде има инструкция как да се види PART Number на медията: Menu > Setup > System information > Device Part number

Go to CAR → Setup → System information → Device part number.
Press and Hold MENU button for 3 seconds, go to Software update/versions → Part number.

➡️ 3G0 035 021 - MIB2 VW Discover Pro
➡️ 3G0 035 043 - MIB2 VW Discover Pro
➡️ 3G0 035 045 - MIB2 VW Discover Pro

➡️ 3Q0 035 043 - MIB2 VW Discover Pro
➡️ 3Q0 035 824 C - MIB2 VW Composition Media
➡️ 3Q0 035 819 - MIB2 VW Composition Media
➡️ 3Q0 035 846 - MIB2 VW Discover Media (MQB)
➡️ 3Q0 035 864 - MIB2.5 VW Discover Media (MQB)
➡️ 3Q0 035 874 - MIB2 VW Discover Media (MQB)

➡️ 3V0 035 020 - MIB2 Skoda Columbus
➡️ 3V0 035 021 - MIB2 Skoda Columbus
➡️ 3V0 035 043 - MIB2 Skoda Columbus
➡️ 3V0 035 045 - MIB2 Skoda Columbus
➡️ 3V0 035 046 - MIB2 Skoda Columbus

➡️ 5C0 035 680 - MIB2 VW Discover Media (PQ)

➡️ 5E0 035 020 - MIB1 Skoda Columbus

➡️ 5G0 035 020 - MIB1 VW Discover Pro (Golf MK7)
➡️ 5G0 035 043 - MIB1 VW Discover Pro (Golf MK7)
➡️ 5G0 035 819 - MIB1 VW Composition Media (Golf MK7)
➡️ 5G0 035 844 - MIB1 VW Composition Media (Golf MK7)
➡️ 5G0 035 846 - MIB1 VW Discover Media (Golf MK7)
➡️ 5G0 035 858 - MIB1 VW Discover Media (Golf MK7)
➡️ 5G0 035 864 - MIB1 VW Discover Media (Golf MK7)

➡️ 5NA 035 022 - MIB2.5 VW Discover Pro
➡️ 5NA 035 043 - MIB2.5 VW Discover Pro

➡️ 5Q0 035 874 - MIB2 Skoda Amundsen
➡️ 5Q0 035 864 - MIB2 Skoda Amundsen

Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Контакти:

Мнениеот Vlad777 » Чет 22 окт 2020 20:03

Салоните Изброил съм ги според нивото на оборудване, но естествено всяка кола може да бъде оборудвана и с по-висок клас салон, по желание на клиента.

Trendline нивото на оборудване предлага такъв салон:
salon-tekstil-trendline.jpg
Текстил Trendline
също така понякога се среща и такъв кожен салон, но според мен той е по-скоро за коли, които се ползват като такси, за да се почиства лесно:
salon-taxi.jpg
Салон кожа
salon-taxi.jpg (48.83 KиБ) Видяна 337 пъти

При Comfortline текстилният салон изглежда по този начин и почти винаги седалките са с обозначение ErgoComfort. Често има и функция масаж, която раздвижва лумбалната опора и по този начин масажира гърба (на първата снимка има емблемка ErgoComfort, а на третата има и копче за масаж):
salon-tekstil1.jpg
Текстилен салон
salon-tekstil-cl.jpg
текстилен салон
salon-tekstil-cl-ergocomfort-massage.jpg
Салон текстил с функция масаж на шофьора
salon-tekstil-cl-ergocomfort-massage.jpg (67.73 KиБ) Видяна 337 пъти

Highline също може да е със салон като Comfortline - текстилен. Има и варианти с кожа. Първият е бордове от кожа, а в средата алкантара:
salon-leather-velours.jpg
Кожа с алкантара
salon-leather-velours.jpg (80.24 KиБ) Видяна 337 пъти
salon-leather-velours2.jpg
Кожа и алкантара
salon-leather-velours2.jpg (67.39 KиБ) Видяна 337 пъти
Срещу доплащане може да се замести алкантарата с кожа и в средата:
salon-leather-full.jpg
Изцяло кожен салон
salon-leather-full.jpg (57.52 KиБ) Видяна 337 пъти
salon-leather-full2.jpg
Изцяло кожен
salon-leather-full2.jpg (59.61 KиБ) Видяна 337 пъти
Срещу доплащане, кожата може да е перфорирана и освен подгряване да има и обдухване, както може да има и електрическо управление на седалките и памет:
salon-leather-full-vent-memory.jpg
перфо кожа с памет

R-Line салонът изглежда по този начин. Той може да е едноцветен или двуцветен с различни среди), като средата може да е от плат, вместо кожа. Таванът е черен :
salon-r-line2.jpg
R-line
salon-r-line1.jpg
R-line
salon-r-line1.jpg (54.02 KиБ) Видяна 337 пъти
salon-r-line3-tekstil.jpg
Р-лайн текстил
salon-r-line4.jpg
R-line
salon-r-line4.jpg (54.5 KиБ) Видяна 337 пъти

Когато салонът е R-line, и воланът е малко различен и с обозначение:
salon-r-line-volan.jpg
Волан R-line

В следващото мнение ще добавя инфо и за салоните на Alltrack i вградените детски столчета като имам време.

Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Контакти:

Мнениеот Vlad777 » Пет 23 окт 2020 8:52

Стандартният салон при Passat B8 Alltrack е текстилен и с обозначение на модела и кожени бордове на седалките:
salon-alltrack-tekstil.jpg
Салон Passat B8 Alltrack
salon-alltrack-tekstil.jpg (70.16 KиБ) Видяна 277 пъти
salon-alltrack-tekstil2.jpg
Alltrack

Естествено може да бъде поръчан и кожен салон, който не се отличава от кожения салон при нормалния Пасат. На снимката кафяв кожен салон с електрическо регулиране на седалките, памет и масаж:
salon-leather.jpg
Alltrack кожа
salon-leather.jpg (53.26 KиБ) Видяна 277 пъти

Вградените детски столчета са опция и при Passat B8. Това е екстра, която се предлага още от Passat 5.5 насам (на моя B5.5 я има, а може и от B5 да я има, но аз не съм виждал такива). Предлагат се и при текстилен и при кожен салон, както и при R-Line салон. Ето как изглежда задната седалка:
detsko0.JPG
Задна седалка детско столче
detsko0.JPG (43.45 KиБ) Видяна 277 пъти
А в багажника се намират добавките, които се монтират на облегалката:
detsko2.jpg
Добавки детско столче
detsko2.jpg (66.21 KиБ) Видяна 277 пъти
Седалката се вдига нагоре:
detsko1.JPG
Извадена седалка
и се монтират страничните опори, за да се получи това:
detsko3.JPG
Вградено детско столче Passat B8
detsko3.JPG (70.69 KиБ) Видяна 277 пъти

Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Контакти:

Мнениеот Vlad777 » Пет 23 окт 2020 22:54

Ето и малко повече каталожна информация за двигателите:
Бензинови двигатели при Passat предно предаване
1.4 GTE Hybrid (от 06.2015) 156 hp бензин - 1395 cc (115 hp елмотор, общо 218 к.с.) - кодове - DGEB; CUKC;
1.4 TSI (от 11.2014) 125 hp - 1395 cc - код CZCA;
1.4 TSI (от 11.2014) 150 hp - 1395 cc - код CZDA; CZEA;
1.5 TSI (от 08.2018) 150 hp - 1495 cc - код DPCA; DADA;
1.8 TSI (от 02.2015) 180 hp - 1798 cc - код CJSA; CJSC;
2.0 TSI (от 02.2015) 220 hp - 1984 cc - код CXDA; CHHB;

Дизелови двигатели при Passat предно предаване
1.6 TDI (от 08.2014) 120 hp - 1598 cc - код DCXA; DCZA;
2.0 TDI (от 11.2014) 150 hp - 1968 cc - код DBGA; DFGA; CRLB;
2.0 TDI (от 11.2014) 190 hp - 1968 cc - код DDAA; DFCA; DFHA;

Бензинови двигатели при Passat 4motion
1.4 TSI (от 02.2015) 150 hp - 1395 cc - код CZEA;
2.0 TSI (от 09.2018) 272 hp - 1984 cc - код DNUA;
2.0 TSI (от 05.2015) 280 hp - 1984 cc - код CJXA;

Дизелови двигатели при Passat 4motion
2.0 TDI (от 02.2015) 150 hp - 1968 cc - код DFEA; CRLB;
2.0 TDI (от 11.2014) 190 hp - 1968 cc - код DDAA; DFCA; DFHA;
2.0 TDI (от 08.2014) 240 hp - 1968 cc - код CUAA;

Двигатели при Alltrack 4motion бензин
2.0 TSI (от 07.2015) 220 hp - 1984 cc - код CHHB;
2.0 TSI (от 08.2018) 272 hp - 1984 cc - код DNUA;

Двигатели при Alltrack 4motion дизел
2.0 TDI (от 05.2015) 150 hp - 1968 cc - код DFEA; CRLB;
2.0 TDI (от 05.2015) 190 hp - 1968 cc - код DDAA; DFCA; DFHA;
2.0 TDI (от 05.2015) 240 hp - 1968 cc - код CUAA;

Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Контакти:

Мнениеот Vlad777 » Пон 26 окт 2020 18:44

При задните LED светлини ниво 2 има разлика между Highline (дясно) и R-line (ляво). При R-line са затъмнени:
led-rear.jpg
LED ниво 2 Passat B8

Върни се в “Passat”