Пасат 97г 1.6 101 к.с. - mога ли да му наливам спокойно 100 октанов бензин?

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8114
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Пасат 97г 1.6 101 к.с. - mога ли да му наливам спокойно 100 октанов бензин?

Мнениеот Bai Sando » Нед 14 юни 2020 9:39


Пробвал съм на голфа 2.0 АГГ и разлика няма.Дали 95,дали 100,дали ви-пауър от шел,все тая.Вървежа си е същия,разхода също.
Обаче преди години когато карах една жигула 1.2 :mhihi съм си правил експеримент като млад меринджей,и разлика се усещаше моментално.Тогава дъртите ми викаха,ще и стопиш буталата.Аз естествено не ги слушах и си сипвах да видя какво ще стане.Определено вървеше много по леко и разхода беше по-добър.
За мен поне е безмислено да наливам 100 октана,за тия пари ще се возя на газ 2-пъти повече.




Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат 97г 1.6 101 к.с. - mога ли да му наливам спокойно 100 октанов бензин?

Мнениеот инжектопляктор » Нед 14 юни 2020 12:21


Компа на колата прави адаптации според горивото. Ъгъл на запалване, впръскване и т.н.
Очаквания резултат е нищо да не се промени, освен колата да регулира нещата.
Нито съществено ще върви по-добре, нито икономия ще има.
Това за инжекциони и повечето моноинжекции. За карбуратора - там се наглася за вид гориво и ще има отрицателна разлика даже.
Може да върви по-зле, докато не се настрои карбуратора. Може и малко по-добре.
Ако смениш на карбуратора горивото с такова със значителна разлика ще върви, но в различен режим.
Неочаквани са последствията.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Пасат 97г 1.6 101 к.с. - mога ли да му наливам спокойно 100 октанов бензин?

Мнениеот cecoa1 » Нед 14 юни 2020 13:53


stefan4o написа:Добре де, аз освен карбураторите с механичен аванс и моноинжекционите без детонационен датчик не се сещам за други, които да НЕ са предвидени? :) Можеш ли да ме обориш в това мое твърдение?

Далеч не всички инжекциони ползват детонационен датчик. А някои дори въобще не управляват запалването.

Иначе в общия случай нещата стоят така.
За да получим по-голяма мощност, трябва налягането през такта "горене" да е по-голямо.
При един и същи двигател, само с промяна на горивото, това може да се получи, когато горивото е по-калорично. Т.е. при изгарянето на същото количество, се получава по-голямо количество топлина, поради което и налягането в такта горене се повишава.
Звучи много просто, ако нямаше и подробности.
В наши дни октановото число може да се повиши сравнително изгодно с добавки, но това не повишава значително калоричността на горивото(разбира се има изисквания по стандарта, които все пак трябва да се изпълняват).
От друга страна, когато горивото е все пак по-висококалорично, то гори малко по-бавно. Съответно за да се извлече максимална полза от повечето получена топлина, трябва и настройките на двигателят, най-малкото на запалването му, да се променят. Някои го могат, други не.
Икономичността също се подобрява при тези, които го могат, макар и повече на теория, защото на практика като върви повече, не се кара по абсолютно същия начин. Отделно и разликите не са чак много големи, дори когато всички фактори за реализирането им са налице(гориво, умен двигател), а на практика далеч не винаги е така.


Потребителски аватар
Tsankovski
Мнения: 360
Регистриран на: Пон 25 юли 2016 10:14
Автомобил: VW Passat B5-5 Variant Тiptronic
Двигател: AMX 2005 2-8 4motion Exclusive
Местоположение: Русе

Re: Пасат 97г 1.6 101 к.с. - mога ли да му наливам спокойно 100 октанов бензин?

Мнениеот Tsankovski » Вто 16 юни 2020 11:54


Единственото решение е по-мощен мотор на тоя пасат, така и разхода ще е по малък а вървежа в по-голям


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19148
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Пасат 97г 1.6 101 к.с. - mога ли да му наливам спокойно 100 октанов бензин?

Мнениеот stefan4o » Вто 16 юни 2020 18:43


cecoa1 написа:
stefan4o написа:Добре де, аз освен карбураторите с механичен аванс и моноинжекционите без детонационен датчик не се сещам за други, които да НЕ са предвидени? :) Можеш ли да ме обориш в това мое твърдение?

Далеч не всички инжекциони ползват детонационен датчик. А някои дори въобще не управляват запалването. Говорим за 20г. или по-млади коли вече. Другите са в друга категория отдавна.


Стига бре, човек. 2020 сме вече. Няма ги механичните инжекции.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Пасат 97г 1.6 101 к.с. - mога ли да му наливам спокойно 100 октанов бензин?

Мнениеот cecoa1 » Вто 16 юни 2020 20:03


Принципен е въпроса за инжекционите, затова ще отговоря, макар и вече да не е баш по темата.
Да, от над 20 години няма инжекционите за които споменах, както също ги няма и споменатите карбуратори и моноинжекциони. Но нямах предвид механичните инжекциони. Просто разнообразието от тези системи е голямо - има дори механични инжекциони с управление на запалването, както и многоточкови и моно с ел.дюзи, при които пък не се управлява запалването. Има и многоточкови дори без дебитомер.

В случая въпросния 1,6 от темата има всичко, включително и датчик за детонациите, но както казах, много са факторите за да има ефект от високоостанов бензин.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Пасат 97г 1.6 101 к.с. - mога ли да му наливам спокойно 100 октанов бензин?

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 16 юни 2020 20:41


С бензин от цистерната, която зарежда бензиностанция, плюс добавка от тубата,сипана на око, изгорих изпускателен клапан на четвърти цилиндър. На Лада 2105,ма па как върнеше....


Потребителски аватар
Krasi
Мнения: 670
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 12:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ПЛЕВЕН

Re: Пасат 97г 1.6 101 к.с. - mога ли да му наливам спокойно 100 октанов бензин?

Мнениеот Krasi » Вто 16 юни 2020 21:01


Пасат от тези тодини, с 1,6 бензинов мотор, съм сигурен, че е с олуфтавели сегменти, с каквото щеш го наливай, почти все тая е. Важи лафа: имал си бол пари дал си. За колкото и запазена кола да говорим, едав ли е като някой от екземплярите на Аутобилд които са на 30-40 години и на 20000 - 30000 км. Лично аз имах Голф 3 от тези години, много запазен на външен вид, 1,6 АФТ с адски луфт в буталата :biggrin , но вървеше и палеше някак си, маслото, със сменени гумички на клапаните след няколко стотин километра ставаше черно като на дизелов мотор, освен това и го гореше яко. Извод: машината си е доста стара и експлоатацията си казва думата.


Purvolet
Мнения: 58
Регистриран на: Пон 01 авг 2011 10:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: gabrovo

Re: Пасат 97г 1.6 101 к.с. - mога ли да му наливам спокойно 100 октанов бензин?

Мнениеот Purvolet » Съб 20 юни 2020 10:57


Двигателят му е перфектен. Няма никакъв разход на масло. Работи много тихо. Надявам се и със следващата кола да случа като с него. Да слаб му е мотора за тоя кош, няма съмнение. Не мисля , че като му налея 100 октана ще има някаква осезателна разлика. Просто ме интересуваше по принцип проблем ли е за него.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 184 госта