Passat 5.5 1.9tdi, 130 коня, 2005г. - вибрации и проблем със стрелката за скоростта

Техническа и сервизна информация за Passat
kurmijanko
Мнения: 86
Регистриран на: Пон 12 мар 2007 15:59
Автомобил:
Двигател:

Passat 5.5 1.9tdi, 130 коня, 2005г. - вибрации и проблем със стрелката за скоростта

Мнениеот kurmijanko » Пон 04 окт 2021 14:09


Здравейте,

Ще карам колата на майстор, но все пак преди това искам да попитам за идеи, които мога да ги споделя с майстора и ако са му от полза, да му ги споделя към разрешаване на проблема.
Имам следния сложен проблем с голяма история.

Пасат 5.5, дизел, 1.9 тди, 130 коня
- Преди 1 година имах следния проблем - при ускорение между 2-3к оборота имаше голямо тресене вляво и вдясно, особено при изкачване, проблемът се оправи със смяна на вътрешно каре

- 1 година по-късно след 10к изминати километри се появи подобно тресене, пак между 2-3к оборота, но тресенето беше по-скоро вертикално за разлика от предната година – беше много силно, подобно на това когато се минава през набраздена маркировка на магистрала. Смятах, че нещо голямо се е счупило в колата. В този ден бях минал 1000км и проблемът се появи в последните 10км точно преди да пристигна. Най-интересното е, че на следващия ден проблемът вече почти го нямаше. Имаше леки вибрации, дразнещи комфорта, но не бяха изобщо близо до тези от предния ден. Минах този ден още 1000км, за 1 месец след това минах още 2000км без изобщо да се появи проблема – тоест общо 3к без нищо. За това време реших да мина проактивно през 2ма майстора да погледнат какво може да се е случило, като разбира се нямаше как да им демонстрирам проблема:
o 1вият майстор каза, че нищо ѝ няма на колата, нямаше идея какво може да се е случило и беше на 100% сигурен, че не е маховик
o 2рият майстор, който предната година ми смени вътрешното каре, пак я провери и каза, че няма проблем. Обясни ми, че проблемът може да се появява при продължително натоварване, когато някаква грес в карето или там в коя част било забравих, се разнасяла и оставало сухо, и на следващия ден пак си е било ОК като се събере пак греста. Това беше неговото обяснение за появилия се и изчезнал проблем.

- Така до следващото дълго пътуване – 150км след началото му се появиха пак същите големи вибрации, вече при всякакви обороти, нямаше как да се кара и трябваше да спра на първия сервиз за да ми оправят колата. Смениха ми 2те полуоски, големите вибрации изчезнаха, минах още 3000км без да се появят. Обаче проблемите заради които пиша сега и искам мнение са:
o Сега няма големи вибрации, обаче има малки между 2-3к обороти, което разваля комфорта. Каква може да е причината?
o Като ми смениха полуоските са развалили нещо и сега стрелката за скоростта не работи. Не само не показва правилно с някаква минимална грешка, ами отклонението е голямо. Не се движи плавно, ами някакси на стъпки. Каква може да е причината за това?




Потребителски аватар
buller
Мнения: 2164
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Passat 5.5 1.9tdi, 130 коня, 2005г. - вибрации и проблем със стрелката за скоростта

Мнениеот buller » Пон 04 окт 2021 14:47


Според мен пак са каретата...
Защо смятам така? Четейки за проблемите и това, че си сменил каре, а после пак са се появили вибрации при натоварване - бях готов да се обзаложа за вътрено каре. После прочетох, че си сменил направо полуоските.
Минах през подобен проблем и той се задълбочаваше след смяната - вътрешно ляво каре, което за под месец почна да вибрира. Изключвах го като проблем, защото бе практически ново и така карах, докато вибрациите не започнаха да се усещат във волана и да бие сякаш има крив диск (само при включена предавка).
От всичко изчетено и казано от майстори: новите полуоски са зле... Вътрешните карета нови също.
Аз взех две полуоски от англичанка и сложих едната цяла полуоска от ляво. Търси проблемите пак там...



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: alpinab и 125 госта