Предни духалки Пасат 6

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
railfan
Мнения: 636
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Предни духалки Пасат 6

Мнениеот railfan » Вто 12 юли 2022 18:32


Здравейте,
Днес установих, че не ми работят двете централни духалки. Преди няколко дни последно карах на климатик и тогава нещата си бяха наред. Направих няколко проверки и установих следното:
- Незевисимо накъде насочвам въздушния поток, въздух излиза от краката, както и от духалката на задните седалки(няма значение дали Dual бутона е активиран)
- Колата е с двузонов климатроник, температурата отзад се изменя ако я задам по-ниска или по-висока спрямо предните.
- Отпред духат двете крайни духалки, шофьорската и пасажерската, но не и двете централни. Не работи и обдухването на предния прозорец.
- Клапата за вътрешна циркулация изглежда работи, усеща се, че при натискане на бутона се изменя интензитета на струята, както и за момент спира докато обръща. Вентилатора работи на всички степени коректно и проблема го хващам днес, онзи ден си работеха нормално. Чува се, че въздуха навлиза зад таблото, но по някаква причина все едно не може да се насочи към централните духалки.
По така написаните неща аз стигам до извода, че е блокирала клапа някъде между централната и задната духалка, но все пак моля за по - точни мнения къде да търся проблема.
Колата е пасат 6, 2009 мотор СВАВ с двузонов климатроник, врътки за градусите на двете зони.На първо време проверих филтъра купе - не е задръстен, а и е на 4000 км.




Потребителски аватар
boichopavlov
Мнения: 186
Регистриран на: Чет 13 юли 2006 21:37
Автомобил: Touran
Двигател: BSX 2006
Местоположение: Плевен

Re: Предни духалки Пасат 6

Мнениеот boichopavlov » Сря 13 юли 2022 5:31


Диагностика и след това най-вероятно сваляне на табло.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2637
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Предни духалки Пасат 6

Мнениеот Vasseto » Сря 13 юли 2022 5:52


Ето как се калибрират.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 636
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Предни духалки Пасат 6

Мнениеот railfan » Сря 13 юли 2022 7:23


Опитах го това с калибрацията през панела- не даде резултат, в нито една от фазите на адаптацията не успя да насочи струя към централните духалки. Следващото, което ще направя е диагностика и адаптация през VDCS.

https://prikachi.net/image/L960ps по тази картинка, някой може ли да каже кое моторче отговаря за насочването на струята към централните духалки? Предполагам, че е V213, из други теми четох, че създава често проблеми при модела?
Относно свалянето на таблото - всички моторчета се подменят без да се сваля, просто зависи кое е проблемно се бърка от съответната страна на шофьора или пасажера.
Всякаква допълнителна информация ще ми е полезна, тъй като този проблем ще го решавам преди петък, понеже тогава ми предстои пътуване и когато нямам ефективна климатизация на 35+ градуса навън не е ок.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 636
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Предни духалки Пасат 6

Мнениеот railfan » Сря 13 юли 2022 15:09


На диагностика излезе V70 моторчето, но никъде не откривам информация как се сваля....


Потребителски аватар
boichopavlov
Мнения: 186
Регистриран на: Чет 13 юли 2006 21:37
Автомобил: Touran
Двигател: BSX 2006
Местоположение: Плевен

Re: Предни духалки Пасат 6

Мнениеот boichopavlov » Чет 14 юли 2022 5:57


N87-10058.png
N87-10058.png (49.91 KиБ) Видяна 927 пъти

Removing and installing centre flap control motor -V70- or front air distribution flap control motor -V426-

Removing

Remove dash panel → General body repairs, interior; Rep. gr.70; Dash panel: Removing and installing dash panel.



– Disconnect connector from front air distribution flap control motor -V426- or centre flap control motor -V70-.

Note

The centre flap control motor -V70- / front air distribution flap control motor -V426- is located on the left of the heater and air conditioning unit.

– Remove securing bolts -1- and remove control motor.

Installing

Install in reverse order.

Note

t After installing centre flap control motor -V70- or front air distribution flap control motor -V426-, check operation of flap.

t Initiate “basic setting” function using vehicle diagnostic tester.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 636
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Предни духалки Пасат 6

Мнениеот railfan » Чет 14 юли 2022 7:47


Благодаря! Засега проблема е решен по бързата процедура - през въздуховодите пуснах дълга и здрава пластмаса, която да бутне клапата да отвори и се раздвижи. Направих адаптация и за момента работи и се насочва въздуха навсякъде. Осъзнавам, че е временно решение, но върши работа и спестява много разглобяване. Но темата ще е полезна и на други колеги надявам се.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Предни духалки Пасат 6

Мнениеот milmar » Чет 14 юли 2022 9:28


Всеки път се убеждавам и съветвам (ако някой ме пита :-) ), че за всички климатици с "роботизирани" клапи, включително домашните е важно да се движат. Не бива да решиш да не ги ползваш, защото "моторчето ще се износи и така ще се повредят". Именно неползването води до клеясване, прашасване, блокаж и повреда. Сматам, че и за ел. ръчната важи.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 636
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Предни духалки Пасат 6

Мнениеот railfan » Чет 14 юли 2022 12:20


Съгласен съм. Аз винаги съм карал на режим Auto и за климатик, и за парно, който режим насочва на централните духалки въздуха предимно. Проблема се е появил явно като съм обърнал клапата да духа и отзад, понеже рядко возя хора.
С ръчната не правя експерименти - винаги, на всяко гасене и палене на колата я пускам.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: BadBoyBG, ViceroyF16 и 178 госта