Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Техническа и сервизна информация за Passat
cnvlogs
Мнения: 7
Регистриран на: Сря 30 юни 2021 21:29
Автомобил:
Двигател:

Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот cnvlogs » Съб 16 юли 2022 21:39


Здравейте, колеги.

От около 1 г съм собственик на VW Passat B6 1.8 TSI.
Страхотен автомобил, удобен както в града така и на дълъг път със семейството.

За огромно мое съжаление преди няколко дни в гр. София през нощта беше запален от неизвестен извършител. Конкретни причини за запалването не намирам, според мен е лошо стечение на обстоятелствата и малшанс. Запалването е 100% умишлено, като има късмет, че таксиметров шофьор е видял, че гори и се е обадил бързо на пожарната, които са дошли мигновенно.

Огъня е в багажното отделение в дясната част на колата. Не е засегнал седалките, което е добре. Реално основните поражения са в дясната част, като там пода е стопен, както и съответно цялата задна броня.

"Добрата" новина е, че имам КАСКО, което ми дава възможност да си избера да я тотализирам или да правя опити за спасение. Като цяло те ме посъветваха да не се занимавам едва ли не и да се пише тоталка, но на мен лично колата ми е много ценна и бих опитал докрай да я възстановя.

Бих искал да попитам какво мислите вие? Има ли колеги, които са се сблъсквали с нещо подобно и могат да дадат съвети? Намирам се в гр. София и ще се прави в доверен сервиз на Армеец, като все още не е влезнала в конкретен сервиз за преглед.

Приложено изпращам и няколко тъжни снимки.. Благодаря предварително! :confused
Прикачени файлове
Skype_Picture_2022_07_16T19_27_00_446Z.jpeg
Skype_Picture_2022_07_16T19_26_53_479Z.jpeg
Skype_Picture_2022_07_16T19_26_51_063Z.jpeg
Skype_Picture_2022_07_16T19_26_40_626Z.jpeg
Skype_Picture_2022_07_16T19_25_40_489Z.jpeg

Последна промяна от cnvlogs на Вто 19 юли 2022 8:52, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2115
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот Petrolhead » Нед 17 юли 2022 9:58


Хвърляй, от това кола не става.


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот Asko VW » Нед 17 юли 2022 11:25


Въпреки, че пожара е бил предимно от зад в дясно, съдейки по снимките, щетите са значителни. Ще се наложи пребоядисване на поне една трета от колата, а вероятно и повече, това ще се изясни след измиване и съответно установяване на състоянието на боята/лака под саждите (предполагам част от тях няма да могат да се изчистят). Нова броня, под (корито) на багажника и вътрешни кори, нови задни светлини, с част от окабеляването, подозирам, че ще се наложи да се сменят и някои от прозорците (не съм убеден, че ще се изчистят). Само до тук сметката става дебела, но това което най-вече ме притеснява е състоянието на напречната греда (точно пред багажника) и надлъжната дясна. Термичното въздействие със сигурност е повлияло на структурата им и е отслабило здравината им, което прави автомобила опасен. Не забравяй, че това е самоносеща конструкция. И това са само нещата които се виждат на снимките. Може да има и други компрометирани структурни елементи по купето, евентуално поражения по тампони (или други елементи) на заден мост (сменят се малко тегаво), поражения по спирачната система (маркуч, кабели, моторче на паркинг спирачка ....) и кой знае още какво. Изобщо не съм убеден, че подобен ремонт е рентабилен, а ако не се направи както трябва и безопасен. Да не забравяме и дребни детайли като смрадта на изгоряло, която ще се усеща в купето дълго време, нали се сещаш как се е просмукала и напоила тапицерията на купето с дим. Принципно може да се ремонтира, но колко точно ще излезе всичко (така, че колата да е И безопасна) може да каже само специалист , след подробен оглед. Отделен е въпроса колко от това ще покрие застрахователя. Може би наистина е по-добре да се обяви за тоталка, да се вземе застраховката и да се търси друг, евентуален вариант е да се намери евтино същият, със здраво купе и гръмнал двигател и да преместиш твоя мотор в него, ако е здрав де, че тия мотори са малко ..... с лоша слава.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот tdi fen » Нед 17 юли 2022 13:30


лично според мен не си заслужава ремонта


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2164
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот buller » Пон 18 юли 2022 8:12


Съжалявам за случката... Дано се намери извършителят.
Ако каското е с доверен сервиз - връчвай им ключовете и да я правят.
Ако е по експертна оценка - ще си съсипеш нервите да търсиш всякакви части и майстори, за да я направиш отново кола - в този случай взимай каквото дадат от застрахователя и следващата. Парите, които ще ти дадат почти сигурно няма да стигнат дори за частите, камо ли за всичките нерви и време, които ще заминат по възстановяването.


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2115
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот Petrolhead » Пон 18 юли 2022 8:55


Не подвеждай човека.
От това кола не става вече. Всичко до което се е докоснал огъня е за боклука. Кабели, ламарини, пластмаси - всичко.
Единствения начин това нещо да стане отново кола е да се отреже посредата и да се завари цяла нова задница. Доколко това е решение, всеки сам си преценява, аз кола две в едно не бих карал


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 637
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот railfan » Пон 18 юли 2022 9:17


Най - оптималният вариант според мен е колегата да си намери кола с проблем в мотора на безценица и да си прехвърли цялата "карантия" отпред и в салона в нея - тогава ще има здраво купе и същите надеждни агрегати.


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2164
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот buller » Пон 18 юли 2022 10:01


Petrolhead написа:Не подвеждай човека.
От това кола не става вече. Всичко до което се е докоснал огъня е за боклука. Кабели, ламарини, пластмаси - всичко.
Единствения начин това нещо да стане отново кола е да се отреже посредата и да се завари цяла нова задница. Доколко това е решение, всеки сам си преценява, аз кола две в едно не бих карал

Защо да го подвеждам?
Самият той се чуди дали да я прави... Щом от каското не са я отчилили, явно са сметнали че има шанс за възстановяване. Както казах по-горе, аз бих се впуснал в ремонт само ако каското е с доверен сервиз - намира се добър такъв и се връчват ключовете. И... евентуално, след 3-4-5-6 месеца, може да си я вземе обратно.
Нерядко, при втория оглед, когато се разглобява всичко, се стига до заключение, че колата е по-добре да се изплати, пред това да се ремонтира (по-рентабилно за застрахователя, особено като няма да има регресен иск към трето лице или застраховател).


powerade
Мнения: 1045
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот powerade » Пон 18 юли 2022 10:36


Според мен колегата да я обявява Тотал Щета и да си я бракува, после да си я разпродаде на части (Във времето може да изкара повече пари, отколкото струва колата цяла) Така хем от застраховката ще му платят, хем ще му капе някой лев от продадените части.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот 777 » Пон 18 юли 2022 10:37


railfan написа:Най - оптималният вариант според мен е колегата да си намери кола с проблем в мотора на безценица и да си прехвърли цялата "карантия" отпред и в салона в нея - тогава ще има здраво купе и същите надеждни агрегати.

Май това би бил по-лек вариант. На изгорялата не се знае какви кабели са пострадали и какви аномалии ще стават после. Лошото е, че ако вземеш пари за тотална щета, ЗК прибира останките доколкото знам (и си връщат някой лев като ги продадат на морга). Така че трябва по експертна оценка да платят каквото решат.


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2164
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот buller » Пон 18 юли 2022 11:49


ЗК може да прибере колата, може и да даде опции да си я откупиш (въпросът е за колко пари).
Всичко е според-зависи:
- колко добра е била колата преди този инцидент? Заслужава ли си чисто като автомобил да се възстнаовява (все пак е 1.8ТСИ, не е супер рядкост или най-здравият мотор на света; може да е правен основен ремонт, може да гори по 4 литра масло до смяна - това ще каже авторът). Едно е да е пред голямо обслужване и с харчещ масло мотор, друго е да е правен основен ремонт за 2-3к и да е обслужена и т.н.
- на каква стойност е застрахована колата и какво казват, че биха изплатили по каско от ЗК? Какви варианти дават от ЗК: за тотал щета и откупуване на колата и за вариант по "експертна оценка"
- има ли опция за доверен сервиз?
Без да знаем тези подробности, всичко е само чесане на пръстите върху копчетата...
Всеки човек има някакъв сантимент към автомобила си, но има момент в който разумът трябва да надделее. Бях пред такава дилема и реших да правя автомобила, защото: 1) имах опция за доверен сервиз; 2) ЗК щеше да прибере паричките си от ЗК на виновния; 3) колата бе в отлично техническо състояние преди инцидента и за парите, които щях да взема за тотал щета, нямаше да мога да взема същият автомобил.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 18 юли 2022 20:51


Моите пет стотинки по темата,Не бих я правил. Това е половин кола, всичко ще е компромис. Ще смърди на изгоряло. Не,не бих се занимавал. Колкото и да я харесваш.


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2115
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот Petrolhead » Пон 18 юли 2022 22:09


Виждали ли сте колко бързо ръждясва горяла ламарина?
Колите ви са боядисани само отвън, практически половината ви кола се пази от ръжда от няколко микрона цинк и малко восък. При един, дори малък пожар, всичко това си заминава и колата ви почва да гние отвътре навън.
Не се занимавайте с горели коли, не си заслужава


cnvlogs
Мнения: 7
Регистриран на: Сря 30 юни 2021 21:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот cnvlogs » Пон 18 юли 2022 22:12


Благодаря за мненията, колеги.

По повод въпросите
-Технически колата беше близо до перфектна. Гледана и обслужвана навреме винаги.
- Каското е към доверен сервиз. Застрахована е на 8500лв.
- Най-големите ми опасения са за конструкцията и както някои от вас вече споменаха възможността за бързо тръгване на ръжда след това


В крайна сметка, колкото и да е голям сантимента май, ако се наложи да се прави(ако трябва частите ще се прехвърлят в тотализирана

Последна промяна от cnvlogs на Вто 19 юли 2022 8:53, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2115
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B6 1.8 TSI запален автомобил - възможност за възстановяване

Мнениеот Petrolhead » Пон 18 юли 2022 22:36


Като разбира се ще покажеш на бъдещия купувач, че половината кола е горяла и че е била без багажник.
Лично мен би ме било срам да продавам тотализиран автомобил



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 177 госта