Според изследователите климатът на Земята се е формирал с непосредственото участие на древни метанобактерии.
кратонът Пилбар
Древни метанобактерии за възникнали 700 милиона години по-рано отколкото учените считаха до сега и са “подготвили” земния климат за появата на по-висши организми, твърдят японски геолози. Групата от учени, ръководена от Юичиро Уено (Yuichiro Ueno) от Токийския технически институт (Tokyo Institute of Technology), откри следи от организми на възраст 3,46 милиарда години. Откритието бе публикувано в списание Nature.
Откритите следи представляват мехурчета от, съдържащи метан течности, които са навлезли в скалите след като през тях е преминал воден поток. Те са извлечени от кратона Пилбар (Pilbara) в Западна Австралия. Кратоните са участъци от континенталната кора, които са останали относително непроменени по време на геологичните процеси. Изотопния състав на газа в мехурчетата позволява да се предположи, че той е с биологичен произход. Известно е, че метана се произвежда от микроорганизми, а останалият газ се получава, например при пиролиза на по-сложни органични вещества в естествени или изкуствени условия.
Според изследователите климатът на Земята се е формирал с непосредственото участие на древни метанобактерии. Метанът се счита за един от основните парникови газове – благодарение на способността си да поглъща топлинното излъчване и по този начин да задържа топлина в атмосферата. В съвременната атмосфера този газ е много по-малко от въглеродния двуокис или водата, но в древността той може да е имал решаваща роля.
Биолозите отбелязват, че метанобактериите не са били първите бактерии на Земята. Те са били предшествани от фотосинтезиращите цианобактерии, които са наситили атмосферата с кислород. Съгласно теориите до момента първите производители на метан са възникнали преди по-малко от три милиарда години т.е. около милиард и половина години след формирането на планетата. Учените се надяват да открият подобни микроорганизми и на други тела от Слънчевата система – в частност на спътника на Сатурн, Титан, тъй като голяма част от атмосферата му се състои от метан
