Мартин Карбовски
Идете в магазин за обувки. Ако видите обувки на фирма Euroshoes не ги купувайте. Застанете на вратата на магазина и разкажете на всеки който влиза в него историята на фирма Euroshoes. Тя е следната:
В рамките на 12 дни две работнички от цеха на тази фирма в Дупница са починали. Това са сестрите Павлина Любенова и Райна Йончева. Може да са предположи, че понеже са близки имат близки заболявания и са се заразили заедно от тежка болест. Може и така да е, но не е. Фирми като Еврошуз са създали на българска територия предприятия „потосмукачки” (терминът е на антиглобалистката Наоми Клайн).
В такива предприятия няма синдикати. Не влизат инспектори по труда, защото още на входа им се плаща да си тръгнат с разписани протоколи, които не констатират нищо. В такива цехове се работи без работно време, по три смени на ден, в събота и неделя.
Специфичното за фирма Еврошуз е, че нито една работничка няма предпазни средства за работа. Там се работи с лепила. Измерванията за токсичност в цеха са правени последно през 2003-та година. Жените са били хипертонички и фирмата не е имала право да ги наема за такава работа. Запазена марка на Еврошуз е доработването на времето, което жените отделят за физиологични нужди. Това, по което си прилича фирма Еврошуз със другите такива предприятия в Югозападна България е че всъщност жените работят по 18 часа на ден, като извънредното време рядко им се заплаща. Заплатите са около 100 евро. Счетоводството на такива фирми е забулено в мистерия.
останалото
http://big.bg/modules/news/article.php?storyid=21906