Кое малцово уиски е най-добро?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
ANDREYO
Мнения: 1763
Регистриран на: Сря 02 мар 2005 11:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: DUB SQUAD
Контакти:

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот ANDREYO » Нед 20 дек 2009 19:38


е като сте отворили темата кажете кой според вас е най добрият бърбън и защо?




Потребителски аватар
POLO PAVLETI
Мнения: 1675
Регистриран на: Съб 13 авг 2005 20:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Airport Sofia (SOF / LB SF)

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот POLO PAVLETI » Нед 20 дек 2009 20:10


Предлагам се без бой mhihi
РАботя със всичките тези :Mr Green Fun а ценичките са :banana :drinking:
а иначе всеки ден Ханки или Паркърс,Мейджър Гънс , глезиме се с литрови Джура ,12 г Джеймсън, Блек Буш или пък 10 годишен зелен :drinking: :drunk
Най си обичам обаче Олд Бушмилса :да:


Потребителски аватар
JoroKN
Мнения: 1498
Регистриран на: Чет 16 авг 2007 21:12
Автомобил: Vw Golf MK6
Двигател: CBAB - 2010
Местоположение: Кюстендил

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот JoroKN » Нед 20 дек 2009 22:33


Това за мен е номер 1 (изключвам 12-15 годишните и т.н. ) Като цена и качество мисля че няма равно може би ще се конкурира с Бушмилс което ми е компромисния вариант :wink:
Но по принцип пия само това без друго не сядам :drunk :drinking:


Потребителски аватар
nurv
Мнения: 1664
Регистриран на: Пон 04 фев 2008 10:13
Автомобил: Audi A6
Двигател: ALF
Местоположение: София, Младост 3

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот nurv » Нед 20 дек 2009 22:50


ANDREYO написа:е като сте отворили темата кажете кой според вас е най добрият бърбън и защо?

Jim Beam заради неповторимата му мекота :)


Потребителски аватар
AmW
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон 23 апр 2007 14:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот AmW » Нед 20 дек 2009 23:01


Страхотна мекота е.
Вчера вдъхновен от темата, а и гостите у дома, реших да дегустирам един Glenfiddich.
Днес чак усещам мекотата... в главата ми mhihi


Потребителски аватар
ChimeyJimmey
Мнения: 3877
Регистриран на: Съб 01 окт 2005 8:47
Автомобил: торанага
Двигател: AXQ

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот ChimeyJimmey » Пон 21 дек 2009 7:30


За уискитата няма да споменавам.
Който каквото му харесва.

Само ще дам идея за леда:

Изображение

Bullets for that killer drink... mhihi

Сдобих се с едно такова за подарък. :041:


Потребителски аватар
shockhead
Мнения: 159
Регистриран на: Пон 14 сеп 2009 18:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Burgas

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот shockhead » Пон 21 дек 2009 9:16


Колеги дано не Ви разочаровам, но се радвате на цветни и много шарени рекламки. По едно стечение на обстоятелствата аз съм запознат с кухнята на производството на алкохолни питиета.
В света има 5-6 марки, които предлагат отлежали питиета и ги продават толкова скъпо, че едва ли някой от нас може да си ги позволи.
Останалото колеги е спирт и химия. И това не е само в България, а в световен мащаб. Това, че някои произвеждат питиета с приятен и запомнящ се вкус се дължи на добрите лаборатории на производителя.
Състава на отлежалите питиета е вече много добре познат за науката. Всички тези вещества, които са в едно добро уиски се получават като синтетични и остава само доброто и правилно дозиране в спирта. И така надписа на едно "качествено" уиски за 100 лева, който твърди, че е 25 годишно е и лъжа и истина. В бутилката има всички тези вещества, които биха се получили ако питието беше отлежало, а то е на възраст не повече от месец. И сега подводния камък..............общия проблем на всички синтетични вещества е, че освен основното вещество съдържат и други, които не могът да бъдат пречистени и се получават неизменно при реакцията на получаване на основното и почти винаги са доста вредни. Те обаче никога не фигурират в състава на повечето "продукти".
И така колеги ако баща Ви или вие добивате ракия в казан от естествени материали имате шанса да пиете нещо по-качествено. Втория вариант е да сте готови да платите около 10 000 евро за бутилка. Останалото е добър вкус с цената на увреждане на вътрешните ви органи и мозъка.
За съжаление твърде много вярваме на рекламите!


Потребителски аватар
musura
Сър
Мнения: 7129
Регистриран на: Пон 28 мар 2005 21:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Голям Поровец
Контакти:

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот musura » Пон 21 дек 2009 9:23


shockhead написа:По едно стечение на обстоятелствата аз съм запознат с кухнята на производството на алкохолни питиета.


Нали не бъркаш винпром Карнобат с някой от световните производители?


Потребителски аватар
shockhead
Мнения: 159
Регистриран на: Пон 14 сеп 2009 18:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Burgas

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот shockhead » Пон 21 дек 2009 9:35


Абсолютно!
Нищо не бъркам и съм сигурен в това, което казвам!
А за българските Винпроми - те произвеждаха качествени продукти преди да започнат да взаимстват западни технологии.

Ако Ви е интересно мога да разкажа малко.........Как се произвежда материал за уиски.
След като се прибере реколтата от зърнени култури (ечемик, овес, царевица и др.)тя се поставя във високи кули на 4-5 нива.
Кулата е изградена от камък, а нивата (етажите) от дървени греди покрити с плетени от коноп плоскости, наподобяващи рогозки и с малки дупчици така, че да са леко пропускливи. Когато застелят всеки етаж от кулата с тънък слой ечемик (да речем ако уискито е ечемичено)те го намокрят обилно и го държат влажно до края на ферментацията. Под действието на влагата и разтворените в нея захари от ечемика се предизвиква производството на алкохол от дрождите, които се намират в самия ечемик (ферментация). Докато ферментира материала в основата на кулата се гори торф добиван от северните блатисти местности. Тъй като всеки от етажите е полупропусклив (рогозките) дима от торфа опушва материала и излиза от върха на кулата, която действа като комин. Така след около 25-30 дни материала става готов за добиване на питеен алкохол.
Точно на това опушване се дължи неповторимия цвят и вкус на уискито иначе руснаците от същия материал без опушване добиват водка.
Хайде сега да видим колко "големи" производители в света имат кули за опушване на житни растения при ферментация та да произвеждат уиски, а не водка.
Ще ви кажа....НИТО ЕДИН! В Обединеното кралство има 3 или 4 такива кули, които са собственост на частни предприемачи (фермери), любители на добрата стара Англия. Те произвеждат много ограничени количества и ги продават много скъпо.
А приятния вкус на торфен дим, който по същество съдържа йодни съединения и може да бъде получен по десетки други начини, включително и при изгаряне на черупки от орехи е вече принесен и в колбасите. Или един пушен бут и нашето уиски по същество имат един и същ аромат.


didko
Мнения: 188
Регистриран на: Пет 05 ное 2004 13:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот didko » Пон 21 дек 2009 12:10


Браво колега, мисля че определено казваш много истини! Вкуса на различните уискита предлагани на нашия пазар е приблизително един и същ,(мое скромно мнение на непознавач, а аз определено предпочитам мекото уиски-не търся "градус"),защо ли? Въпроса е какво се случва на следващия ден с главата :banghead: :banghead: :banghead: Ако имам леко и тъпо главоболие след почерпка (50-100гр) то това уиски за мен е боклук ако ще и да струва 200 кинта. Та по метода проба-грешка съм достигнал до това http://www.thegreenwellystop.co.uk/whiskyshop/images/uploads/grouse1litre.jpg. Не много скъпо и определено с приятен вкус. Цена: като за почти ежедневна консумация приемлива, малцовото също ми допадна (е аз и от друга марка не съм и копувал де). Лек ден и Весело посрещане на празниците!


jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот jordanpar » Пон 21 дек 2009 12:20


shockhead написа:
Ако Ви е интересно мога да разкажа малко.........Как се произвежда материал за уиски.


Да беше се разровил малко в интернет,та да копнеш поне нещо писано от шотландец или ирландец.Ето една друга версия за това как се прави уиски,кой е прав???:

Зърната на ечемика се накисват във вода за 48-72 часа, през което време те покълват. При този процес се отделя топлина и трябва да се внимава постоянната температура в контейнерите да не бъде над 15-16 градуса по Целзий. През тези часове чрез процеса на покълването се извъшват някои химически процеси и настъпват промени, в резултат на които скорбялата в зърното се превръща в захари, подходящи за ферментация. След изважадането им от водата те се разстилат върху пода, където се обръщат на ръка с гребла и лопати - доста трудна и досадна работа. След това кълновете се поставят върху метална мрежа в пещ. Под тях гори огън, в който се поставя торф. Именно той придава специфичния вкус на малцовото уиски.

Малцът се суши и пече на торфения пушек при 60 градуса около 2 дни, когато става готов за следващата фаза "dressing". В нея се пречиства малцът от някои долнокачествени отпадъци (които се използват за храна на добитъка) и след това се стрива и става на едро смляно зърно, познато под името "malt grist". След тази подготовка с "malt grist" се захранва голяма бъчва ("mash tun"), където се смесва с точно определено количество топла вода. Така се завършва процесът на превръщането на декстрин в малтоза и се получава разтвор, който може да ферментира. Сместа няколко пъти минава през сита, така че да се премахнат всички останали твърди примеси (които отново се продават на животновъдите за храна). Останалият течен разтвор се съхранява в резервоар, където се охлажда за да се предотврати разпадането на малтозата и за да може да се прибавят дрождите.

Сместа заедно с маята ферментира приблизително 36 часа в друг контейнер, докато се получи чист слаб алкохол (около 10 градуса), който в следващия етап ще бъде дестилиран. За дестилацията са нужни поне 2 медни съда с крушовидна форма "wash still" и "spirit still". След дестилацията в първия съд дестилатът попада в прозрачен съд от дебело стъкло, в който сместа може да се огледа и да се прецени дали е подходяща, за да се налее във втория съд или трябва да се върне още веднъж за пречистване. Ако дестилатът е готов за по-нататъшна обработка, той се излива в "spirit still", откъдето вече излиза неотлежалото уиски и минава в друг контейнер. Тук то се преглежда от експерт на производителят и ако е в стандартите се налива в бъчви. Първата и последната част от произведения алкохол съдържат някои частици, които трябва да се премахнат и те преминават отново през целия дестилационен процес.

Бъчвите са критични за вкуса на уискито. Те придават характерния вкус, който се цени от познавачите, без обаче да вкарват вкуса на дърво. В повечето фабрики се използват бъчви от череша или дъб. При някои бъчви дъгите са от различно дърво. Принципно няма бъчва, която да е съвсем същата като друга, затова и полученото уиски винаги има някакви разлики, колкото и да са минимални. При необходимост бъчвата се чисти, но това става, едва след като се установи, че излязлото от нея уиски има непривичен вкус и аромат.

Уиското трябва да отлежи минимум 3 години, като повечето производители оставят отлежаването да е между 8 и 25. Бъчвите се съхраняват при определена температура и влажност на въздуха. Една бъчва губи около 2% от съдържанието си на година (т.нар. "ангелски данък"). Капацитетът на една бъчва може да достигне 420 литра. Понякога уискито се бутилира от една-единствена бъчва и това е т.нар. "single single malts". В повечето случаи обаче уискито се смесва от няколко бъчви на приблизително едни и същи години и се оставя да отлежи още няколко месеца преди бутилирането - "single malts".


Потребителски аватар
shockhead
Мнения: 159
Регистриран на: Пон 14 сеп 2009 18:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Burgas

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот shockhead » Пон 21 дек 2009 12:43


Да, това е едно по-детайлно описание на процеса!
По какъв начин това горе противоречи на казаното от мен????
Въпросът е някой прави ли го по описания начин?
Ако имаше длъжност "гребач и обръщач на малц върху мрежа" в Английските заводи за добиване на питеен алкохол.........то щяхме да знаем, защото подобни работни места щяха да се заемат от гастербайтери.
Пак казвам прекалено много се вярва на рекламите. Давам пример:
Киселото мляко си е български патент. Да вземем марката "На баба". Предполагам всички сте виждали бабите си как правят кисело мляко и от какво най-важното. Да не би да вярвате, че материала за "киселото мляко на баба" идва от онези кравички на екрана..........., но Ви е приятно да си мислите, че е така. Всеки англичанин знае как се прави уиски. Ако не се рекламират подобни автентични процедури за правене на уиски, които са правилни, но просто не се практикуват на англичанина няма да му е кеф да си го пие после.


Потребителски аватар
Vizor
Изгубена душа
Мнения: 12508
Регистриран на: Съб 04 мар 2006 16:01
Автомобил: Subaru Forester XT
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот Vizor » Пон 21 дек 2009 13:13


Бърбън само Jameson!


Потребителски аватар
LILO&STICH
ябълката на раздора
Мнения: 13068
Регистриран на: Сря 17 авг 2005 15:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот LILO&STICH » Пон 21 дек 2009 14:07


Олд Бушмилс :drunk :drinking:


Потребителски аватар
POLO PAVLETI
Мнения: 1675
Регистриран на: Съб 13 авг 2005 20:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Airport Sofia (SOF / LB SF)

Re: Кое малцово уиски е най-добро?

Мнениеот POLO PAVLETI » Пон 21 дек 2009 14:53


LILO&STICH написа:Олд Бушмилс :drunk :drinking:

При Павката е на промо :banana :drinking: и е с новия фейс :beer



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 41 госта