Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
btkmobail
Мнения: 395
Регистриран на: Пет 07 дек 2007 19:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот btkmobail » Сря 18 апр 2012 19:13


Колеги,
купих си апартамент в стара 4 етажна тухлена кооперация.
За съжаление обаче установих, че по ъглите има влага (апартаментът е външен).
Маилката на кооперацията не е паднала никъде, но уви влага има.
Поразпитах тук там и разбрах, че и други хора живеещи в подобни кооперациики от това време имат аналогичен проблем.
Явно водата/снега се набива и попива в тухлата по ъглите на сградата, въпреки дебелата, но стара мазилка на блока.
Апартаментът е на 2 от 4 етажа.

Сега седя пред дилемата дали да сложа външа или вътршна изолация и каква да бъде тя.
Опасявам се, че ако сложа външа няма да има ефект, защото влагата ще се просуква от горните етажи, а трудна работа да накарам някой да извади едни 1500 лв за топлоизолация.
Определено обаче и вттрепната ме притеснява до някаква степен.
Едни казват вата + гипсокарта, а други фрибран.
Първият вариант ме притеснява тази вата ако се навлажни какво става, а пък за фибрана чух, че задушава помощението и трябва клапи за въздух и т.н.

Моля ако някой е минал през това да сподели, правилното решение в случая.

http://btkmobail.snimka.bg/daily/aparta ... 0.26944009

Благодаря предварително
:bowdown




Потребителски аватар
aliyatin.com
Мнения: 538
Регистриран на: Сря 06 апр 2011 8:54
Автомобил: HONDA CR-V
Двигател: 2008
Местоположение: popovo

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот aliyatin.com » Сря 18 апр 2012 19:27


Колега външна е по добре!От вън на вътре не пропуска влага!С вътрешна спира до някъде проблема но влагата преминава през тухлата и пак вътре се навлажнява-макар и по-малко.Изпитано и двата вида.


Потребителски аватар
nosex
Вечен БАН
Мнения: 2416
Регистриран на: Пон 08 яну 2007 11:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София (Волуяк/Бояна)

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот nosex » Сря 18 апр 2012 19:29


Първо отвън задължително, после отвътре, в случай че не е достатъчно... :да:
Несериозно е след като си извадил ХХХХХ(Х) лв. за апартамента, да не можеш да добавиш едни 5-6 хилки за дограма и изолация (вътрешна и външна), както и за обичайните ремонти :wink:
Проблема с влагата ще изчезне :012:


Потребителски аватар
btkmobail
Мнения: 395
Регистриран на: Пет 07 дек 2007 19:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот btkmobail » Сря 18 апр 2012 19:40


nosex написа:Първо отвън задължително, после отвътре, в случай че не е достатъчно... :да:
Несериозно е след като си извадил ХХХХХ(Х) лв. за апартамента, да не можеш да добавиш едни 5-6 хилки за дограма и изолация (вътрешна и външна), както и за обичайните ремонти :wink:
Проблема с влагата ще изчезне :012:



Не е проблем да сложа външна, но ако съседа отгоре не сложи, няма ли влагата да попива от него надолу към мен и така да не направя нищо??? Това ми е главното притеснение.


Потребителски аватар
stoi4o.d
Мнения: 3332
Регистриран на: Съб 27 фев 2010 17:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот stoi4o.d » Сря 18 апр 2012 19:44


Външна задължително,вътрешна по желание :да: Горе се замазва и може да се постави ПВЦ профил под наклон и няма да има проблем eusa


Потребителски аватар
btkmobail
Мнения: 395
Регистриран на: Пет 07 дек 2007 19:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот btkmobail » Сря 18 апр 2012 19:54


BG_Golf4e написа:Външна задължително,вътрешна по желание :да: Горе се замазва и може да се постави ПВЦ профил под наклон и няма да има проблем eusa


Това ясно, но ако горния етаж няма изолация няма ли да се просмуква надолу към мен.
Иначе е ако е външа, задължително ще хвана едни 10-15 от горния етаж + навес от PVC.
Опасението ми обаче е че ще се просмуква над изолацията и ще слиза до мен ........
:?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6173
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот ktamen » Сря 18 апр 2012 19:57


btkmobail написа:

Не е проблем да сложа външна, но ако съседа отгоре не сложи, няма ли влагата да попива от него надолу към мен и така да не направя нищо??? Това ми е главното притеснение.

Ако съседите не се навият и ти няма да се отървеш от влагата. Ако правиш някаква изолация външната се прави със стиропор, а вътрешната с фибран. Аз си направих само вътрешна и то със стиропор, а после разбрах, че е трябвало с фибран. Но поне засега нямам проблеми и съм много доволен.
Доколкото знам, ако изолирате всички имате право и на европейски пари. Направи всичко възможно да убедиш съседите си. Не ги познавам, ама аз лично съм скептик, че ще успееш.


Потребителски аватар
miro_800
Мнения: 161
Регистриран на: Чет 14 юни 2007 17:47
Автомобил:
Двигател:

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот miro_800 » Сря 18 апр 2012 20:25


Изолацията е като нож с две остриета. Като запечаташ стените и сложиш нова дограма, която уплътнява добре, и ако нямаш парно или нещо на дърва е вероятно да ти се появи конденз, който се превръща в мухъл.
Преди да сложиш изолацията си купи 12 -13см алуминиеви, или поцинковани первази, и ги вкопай 4-5см в мазилката или до тухла над твоя етаж 10-15 см.После силикон и отгоре замазваш.Така и да се стича вода няма как да проникне при теб.Повечето майстори или въобще не слагат такива, или лепят тези первази челно и слагат отгоре силикон. С годините той гори и влагата прониква под изолацията.Успех!


Потребителски аватар
lozan67
Мнения: 734
Регистриран на: Чет 03 авг 2006 20:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот lozan67 » Чет 19 апр 2012 5:05


Това , което виждаш по ъглите не влага проникнала отвън / в повечето случаи/. Просто в горните ъгли имаш пояси/бетон/ . В отвесните или са колони или по старата технология тухлите са обърнати/ако са четворки/ , или при единички са нахвърляли хоросан. Това прави тези места по студени от цялата стена. Мухъл се полчава и зад по големи предмети облегнати на стената, които пречат там да цирклира затоплен въздух. Лично аз съм си сложил гипскартон и вата по всички външни стени и таваните/от там според мен бяга най-много, все пак топлия въздух се качва горе/. Само на тръбите на топлофикация, си ги докарвам 17гр. при -10 навън. Всякаква външна изолация без да е на цялата сграда е неефективна. Наистина , когато изолацията е външна и стените се натоплят, микроклимата е много по-добър. Поне аз така го усещам. Но или цялата кооперация или всичко друго е наливане на пари без смисъл. Но и тогава задължително таваните. Едната стая ми е без изолиран таван и температурата е 5гр. надолу.


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот pakumba » Чет 19 апр 2012 9:44


ktamen написа:
btkmobail написа:

Не е проблем да сложа външна, но ако съседа отгоре не сложи, няма ли влагата да попива от него надолу към мен и така да не направя нищо??? Това ми е главното притеснение.

Ако съседите не се навият и ти няма да се отървеш от влагата. .


Ето това е истината. Съображенията ти за просмукването отгоре са напълно основателни. Ако сложиш отвътре изолация, то влагата се седи под нея, ако те устройва варианта известно време да не я виждаш, но да си я има и да си прави мизериите- слагай вътрешна. В противен случай външна и то със съседите нагоре. Занимавал съм се с изолации още като беше модно и се вадеха добри пари, това с навесите както му викате е пълен смях и ефекта от него силно съмнителен. Съвсем същата работа върши просто да се замаже отгоре изолацията, за да не влезе вода отдолу и да замръзне, дори е по-добре така, защото первазчетата обикновенно само се коват с дюбели на неравната стена и освен за заблуда на клиента, друго не правят, понякога и силикон се слага, ама кой ще се занимава да го затваря херметически и съвсем да не влиза вода, обикновено няма кой.


Потребителски аватар
joro_tt
Мнения: 256
Регистриран на: Съб 08 апр 2006 19:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот joro_tt » Чет 19 апр 2012 10:13


lozan67 написа:Това , което виждаш по ъглите не влага проникнала отвън / в повечето случаи/. Просто в горните ъгли имаш пояси/бетон/ . В отвесните или са колони или по старата технология тухлите са обърнати/ако са четворки/ , или при единички са нахвърляли хоросан. Това прави тези места по студени от цялата стена. Мухъл се полчава и зад по големи предмети облегнати на стената, които пречат там да цирклира затоплен въздух.....

:да:
Влагата в помещението кондензира по най-студените повърхности. Тези елементи за които се говори в цитата са т.н. термо-мостове. Там където е затруднено движението на въздуха също има опасност от появата на конденз и мухъл.
Най-доброто решение е външно толоизолиране на цялата сграда. Или поне на апартамента под и над тебе. В най- лошия случай сама на твоята стена като хванеш мин. 30см отгоре и отдолу.
Изпълнява се със стиропор ЕПС min.6см. (да не казвам с 8см.) . По норми в момента за нови сгради референтния коеф. на топлопреминаване за външни тухлени стени е 0,35W/m2K, който се постига с 8см ЕПС.
Поставя се ЕПС т.к. той е материал с висок коефициент на паропропускливост. Точката на оросяване на водните пари в помещението се появява между външната повърхност на стената и топлоизолацията. Високия коеф. на паро пропускливост позволява на влагата да премине през топлоизолацията и да се изпари в околния въздух.

При вътрешна изолация недостатък е:
1. Не се използва акумулиращия ефект на стените, което влошава микролимата в помещението.

2. При изпълнение с материал с ниска паропропускливост (фибран XPS,...): Получава се "недишаща конструкция" - водните пари няма как да напуснат помещението. Висока опасност от появата на конденз и мухъл.
3. При изпълнение с материал с висока паропропусливост (стиропор ЕПС, вата,...): Водните пари кондензират отново м/у топлоизолацията и стената. Само че в тоя случай по вътрешната повърхност на стената. Тази влага има възможност да премине през стената, но има и опасност в стаята да се появи миризма на плесен и мухъл, както и видима влага в критичните участъци.

При всички положения (особено ако смениш и прозорците) се препоръчва често проветряване на помещенията.


Потребителски аватар
Getoni
Мнения: 99
Регистриран на: Чет 15 мар 2007 20:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Лесидрен
Контакти:

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот Getoni » Чет 19 апр 2012 21:04


Виж тук какво се предлага www.maglite.bg .


Потребителски аватар
joro_tt
Мнения: 256
Регистриран на: Съб 08 апр 2006 19:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот joro_tt » Пет 20 апр 2012 8:41


Getoni написа:Виж тук какво се предлага http://www.maglite.bg .

T'ва чудо става за всичко друго, но НЕ и за топлоизолация.
В комбинация с някаква вата може да е добро решение, за някои случаи...


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13448
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот kris11 » Пет 20 апр 2012 11:00


joro_tt написа:
Getoni написа:Виж тук какво се предлага http://www.maglite.bg .

T'ва чудо става за всичко друго, но НЕ и за топлоизолация.
В комбинация с някаква вата може да е добро решение, за някои случаи...

:да:
Не само на мен явно е направило впечатление : "Топлопроводност (W/m² °C) 0.216 "


Потребителски аватар
btkmobail
Мнения: 395
Регистриран на: Пет 07 дек 2007 19:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Помощ за избор на топлоизолация - вътрешна или външна?

Мнениеот btkmobail » Пет 20 апр 2012 14:53


Благодаря на всички.
Явоно ще е външа и ако не се навият съседите ще хвана едни 30 см отгоре и отдолу.

Дали има някой колега от форума, който се занимава с външа топлоизолация и е готов да пусне една добра оферта за качествена работа?


P.S.
Четох доста добри отзиви за фирма ВЕН-1 ....

:deal



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 36 госта