Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
DJ_TOLYO
Мнения: 1245
Регистриран на: Пет 23 мар 2007 0:05
Автомобил: Passat Variant
Двигател: 2E 1991
Местоположение: Търговище

Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот DJ_TOLYO » Вто 04 дек 2012 22:16


Казусът ми е следният. Работих 23 месеца в дадена фирма, но последната седмица получих некоректно отношение, неизпълнени устни уговорки и т.н. Ядосах се и реших да напусна като съм си намерил друга работа и не искам да изчакам предизвестието. Подадох молба за напускане, на шефката и е ясно, че няма да спазя предизвестието, не иска да е по взаимно съгласие, накрая ми каза да си пусна молбата, че нямам повече задължения към нея и да чакам да видим по кой чл. ще ме освободят. Това стана вчера. Да уточня, че си вземах парите всяка седмица след свършена работа, от ника ми се разбира какво работя. Договора ми е на 6 часа и реално съм осигуряван на минималната база за толкова работно време а вземах повече. Та взел съм си парите за изминалата седмица, в понеделник и казвам, че напускам, днес получих заядливо обаждане, да отида да си взема трудовата книжка и да видя по кой член ме освобождават, но за да станело това, първо трябвало да и дам парите, които дължа като неустойка по договора, а тя от тях щяла да ми приспадне пари за неизползвана платена отпуска. Та питането ми е, ако реално се навия да и върна пари, които фактически съм си изработил, в какъв срок трябва да стане това и има ли въобще срок, и ако не и ги върна какво става? Пак уточнявам, че не съм някой мръсник да се заяждам и т.н. всичко тръгна от нейното некоректно отношение и явно желание да се заяде с мен, за това че съм решил да напусна.




Потребителски аватар
brabus
R-циклопедист на VW
R-циклопедист на VW
Мнения: 11161
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот brabus » Вто 04 дек 2012 23:06


Имаш договор на 6 часа и в него е регламентирана някаква сума за възнаграждение.
Подаваш си заявление (писмено), че напускаш от днес за утре. Хубаво е да имаш входящ номер. Поради тази причина дължиш на работодателя 1 брутна заплата (това, което е определено в договора ти) стига да няма клауза за по-дълго от 1 месец предизвестие. Максималният срок е 3 месеца. Прочети си за всеки случай клаузата за това. Ако не е изрично упоменато се счита, че е един месец. Обръщам внимание - дължиш брутно, а не сумата, която получаваш чисто след осигуровки и данъци. Неспазеното предизвестие е обезщетение по чл.220 от КТ
От своя страна работодателят ти дължи обезщетение за неизползван платен отпуск.
По принцип в Кодекса на труда се казва, че се дължат, но няма конкретно регламентирано срока за това. Трябва да се заведе иск за изплащане и евентуално да има дело.
Ако те прекратят на това основание в Трудовата книжка трябва да е записано чл.326 от КТ.


Потребителски аватар
DJ_TOLYO
Мнения: 1245
Регистриран на: Пет 23 мар 2007 0:05
Автомобил: Passat Variant
Двигател: 2E 1991
Местоположение: Търговище

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот DJ_TOLYO » Вто 04 дек 2012 23:14


brabus написа:По принцип в Кодекса на труда се казва, че се дължат, но няма конкретно регламентирано срока за това. Трябва да се заведе иск за изплащане и евентуално да има дело.


А на какво основание ще прецени кога да заведе иск срещу мен и колко може да ме изчака, ако въобще се реши на това? Става въпрос за 169 лв. дължими от моя страна, като се приспаднат отпуските, които тя ми дължи.


Потребителски аватар
brabus
R-циклопедист на VW
R-циклопедист на VW
Мнения: 11161
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот brabus » Вто 04 дек 2012 23:20


Тригодишен давностен срок е предвиден за исковете за вземания от възнаграждение за труд, но нека все пак да се намеси юрист, защото аз съм HR.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот dobrin » Вто 04 дек 2012 23:21


Мда, давностният срок наистина е три години.


Потребителски аватар
DJ_TOLYO
Мнения: 1245
Регистриран на: Пет 23 мар 2007 0:05
Автомобил: Passat Variant
Двигател: 2E 1991
Местоположение: Търговище

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот DJ_TOLYO » Вто 04 дек 2012 23:30


И ако не и дам реално парите сега какво става, какво може да предприеме? И нали е длъжна да ми даде трудовата книжка и без да съм и дал парите?


Потребителски аватар
brabus
R-циклопедист на VW
R-циклопедист на VW
Мнения: 11161
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот brabus » Вто 04 дек 2012 23:33


Това, че се дължат каквито и да е суми не е причина трудовата книжка да не бъде предадена на служителя. Ако се опитат да я задържат се сезира Инспекция по труда.
За първата част от въпроса - може да заведе дело. Ако го спечели дължиш разходите по делото и сумата със законната лихва към датата на решението на съда.


Потребителски аватар
DJ_TOLYO
Мнения: 1245
Регистриран на: Пет 23 мар 2007 0:05
Автомобил: Passat Variant
Двигател: 2E 1991
Местоположение: Търговище

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот DJ_TOLYO » Вто 04 дек 2012 23:40


Значи няма срок определен от закона, в който аз съм длъжен да я обезщетя... Как тогава да прецени кога да предприеме нещо?


Потребителски аватар
brabus
R-циклопедист на VW
R-циклопедист на VW
Мнения: 11161
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот brabus » Вто 04 дек 2012 23:49


Може да ти изпрати няколко покани за изплащане от твоя страна и точно след 2 г 11 м и 29 дни да заведе дело с/у теб за тези пари за неспазено предизвестие. Което както обясняваш нещата няма как да не спечели. Съответно ще платиш освен тях и таксите на съда, нейните адвокатски разходи и лихви.

П.П. Ако решиш да платиш дължиш цялата сума. И задължително изисквай документ, че си ги дал - вносна бележка на каса или платежно нареждане през банка като и в двете да има основание за плащането. Прихващания не се правят. Работодателят ти си дължи парите за отпуска и те трябва да бъдат платени на теб.


Потребителски аватар
DJ_TOLYO
Мнения: 1245
Регистриран на: Пет 23 мар 2007 0:05
Автомобил: Passat Variant
Двигател: 2E 1991
Местоположение: Търговище

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот DJ_TOLYO » Сря 05 дек 2012 0:01


Изясни ми се. Благодаря за отговорите колеги. Ако някой има идея дали има минимален период, в който е редно да ме изчака може да пише :)


Потребителски аватар
Matematiks
Мнения: 3168
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 17:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот Matematiks » Сря 05 дек 2012 5:29


Стой си за предизвестието-само по колкото пише в договора-НИТО МИНУТА ПОВЕЧЕ :P

И почни да пускаш Модърн Токинг и Володя Стоянов с дращене на плочи в микс-а mhihi - повЕрвай ми на втория ден няма да им издържат нервите и ще те освободят по взаимно.При мен така се случи и то само след устно предупреждение от моя страна mhihi. Също може и да позакъсняваш-по закон основателна причина за закъснение и уволнение е над/повече от един час,три пъти за един календарен месец :twisted:

П.П. По взаимно ще се наложи да ти изплати и отпуската.Аз сега си я чакам моята+последната заплата+ овъртайм-а понеже сме на сумирано работно време ние :mrgreen:


Потребителски аватар
znainainai
Мнения: 5287
Регистриран на: Пон 04 дек 2006 21:24
Автомобил: Golf4
Двигател: MK 4 98 AHF
Местоположение: Русе

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот znainainai » Сря 05 дек 2012 7:24


Мисля даже че имаше нещо че във срока на предизвестието работника има правото да си тръгва 1ч по-рано за да си търси нова работа.


Потребителски аватар
brabus
R-циклопедист на VW
R-циклопедист на VW
Мнения: 11161
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот brabus » Сря 05 дек 2012 20:46


Този 1 час е тип отпуска, но се отнася само ако предизвестието е отправено от страна на работодателя. Идеята на този 1 час е служителят да може да си търси работа.


azrod
Мнения: 1178
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 22:42
Автомобил: Passat B3 Variant
Двигател: 1.8mi AAM 1993
Местоположение: Асеновград/ Пловдив
Контакти:

Re: Въпрос към юристите - напускане без предизвестие

Мнениеот azrod » Сря 05 дек 2012 22:07


Реално погледнато не знам защо не те освобождава, ма както и да е. Ти ако решиш винаги можеш да не работиш или да работиш така че да й гониш клиентите :D

P.P.: Преди време и аз имах подобен казус, но спорихме, че устното ми предизвестие е изтекло, па после писах писмено, па после пак мрънканици и последната една седмица от предизвестието бях в болничен, защото не си ми даде полагаемата отпуска, а трябваше вече да се започват организационни неща на новото място...

Между другото може да ти бъде отказана отпуска ако поискаш да си я вземеш, но болничен - не!



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 55 госта