Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот drmilendd » Пет 08 ное 2013 16:41


VWGT написа:аз вече откроверно подозирам, че зад тва "копане" на биткоинс всъщност стоят мноого по-задни мисли :) пращат ти код, който ти разбиваш, т.е. споделяш своите процесорни мощности за изчислителни операции, срещу което някои ти подхвърля некви пари, прави ти борса ала-бала "моркови" на принципа "елате повече" ... ама реално къв е тоя код, чии е и тн никой не казва ... и накрая се чудим как разни служби разбиват и подслушват мрежи с трансфер до 40гбпс :)

Е това си е сериозна теория! Има резон...
Включвам се само за да добавя (без претенции - не съм икономист), че инфрацията (увеличаването на паричната маса) е абсолютно необходима за растежа на икономиката въобще. Много просто - Какво е растеж на БВП? Ми тази година например произвеждаме с 5% повече неща от миналата. Ако няма с 5% процента повече пари (5% инфлация), стоките ще поевтинеят - срещу по- голямо количество стоки ще стоят същото количество пари. Това не е добре за производителите, съответно те намаляват производството - стагнация.
А това, че ние сме преживели изкуствено предизвикани периоди на ХИПЕРинфлация и като чуем термина-изтръпваме е друго нещо.
П. С. Моля финансистите тук да ме извинят и поправят ако нещо не е така




Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот maxpayne » Пет 08 ное 2013 20:21


VWGT написа:embi4a е прав в едно, ако тази игра позволява такива търговии на реални пари с изцяло нереални ресурси (въпросните bitcoins)

Това не е съвсем вярно. В така наречените "реални" пари няма нищо реално. Тяхната единствена стойност е хартията им. И причината е, че зад нито една валута не стои изчерпаем ограничител, какъвто е златото например. Тоест остава въпрос само и единствено на дадена фискална политика как и дали ще се печатат още пари, което в безумие. За сметка на това не можеш утре да цъкнеш едно копче и да увеличиш по 10 бройката биткойнс, които притежаваш.

VWGT написа:инфлацията е много по-сложна материя и самото печатане на пари е само един от факторите, който и влияе :) Ако няма инфлация - няма стимул за производство, в краткосрочен план хората ще са доволни, щото цените ще падат и със същите пари ще си купят повече стоки => с по-малко усилия ще си задоволяват нуждите и ще почнат да работят по-малко, НО в дългосрочен план, това ще доведе до намалено производство, и изведнъж свръх инфлация. Пример за това е Япония, която с неистови усилия постоянно внимава да не изпадне в дефлация :) Така че, икономическия модел без нея не може (за съжаление, което от своя страна предполага постоянно повишаване на цените и по-голяма експлоатация на по-бедното население, крива работа).

Ако погледнем от страната на стоките, тоест има намалено предлагане на банани в Каспичан, цената се вдига, като резултат догодина се засаждат 10 нови дръвчета с банани - това би било стимул за икономиката. Но инфлацията като резултат от увеличаване на паричната маса е само и единствено в ущърб на малкия човек, на бедния (или този дето ще стане скоро беден), на крайния потребител на парите. А печелившите са винаги богатите, тези, които получават първи достъп до новите парични потоци. Просто защото едни нови 20 милиарда няма да достигнат по едно и също време до милионите чичо Гошовци и до мултимилиардера Джон. Съответно Джон, при когото първи ще влязат тези нови средства, ще спечели, а чичо Гошо ще стане още по-беден.

Иначе за дефлацията се съгласих, то затова има едни модели, в който се лимитира средствата, които можеш да натрупаш и държиш, за да се принудят хората да не трупат празни хартийки или нули и единици в компютъра.

Та парите като универсално средство за размяна трябва да бъдат именно това - средство за размяна. В момента, който станат източник на приходи сами по себе си е въпрос на време всичко да отиде по дяволите. Затова идеята за биткойнс е интересна. Както и всяка друга идея, който лимитира по чисто физичен начин наличието на "пари". Щото втората най-употребявана дума заедно с "икономика" е "ръст", ама в един ограничен физичен свят не може да има неограничен ръст.


Потребителски аватар
minimiro
Мнения: 676
Регистриран на: Нед 13 юни 2004 1:12
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот minimiro » Пет 08 ное 2013 20:55


Все ми се струва че си говорим за една огромна врътка някой ще завърти едни кинти и дотам...
По скоро твърде разумно звучи теорията на колегата за изчисляване на код в една огромна мрежа....

Което ми напомни, поне по-старите от вас вероятно са чували или са се включвали в СЕТИ, системата за декодиране на сигнали от космоса. Проста схема, радиотелескопите слушат, после компютри от цял свят на добра воля декодират в търсене на сигнал от извънземните ;)

Та ако не друго това е полезно и мъдро решение в световен мащаб за целите на науката да се осигури огромна изчислителна мощ....


Потребителски аватар
hidalgo
Мнения: 937
Регистриран на: Вто 13 май 2008 9:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот hidalgo » Съб 09 ное 2013 2:10


А аз просто питах дали някой е купил тогава и ги държи и до момента, а вие намесихте и изънземните дори. :icon_lol :icon_lol


Потребителски аватар
minimiro
Мнения: 676
Регистриран на: Нед 13 юни 2004 1:12
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот minimiro » Съб 09 ное 2013 15:15


Едва ли някой местен голфаджия ако това имаш предвид, по скоро ценни части се кътат тук ;)
Наскоро някъде ми попадна инфо за някакъв холандец май беше, още преди години по време на създаването бил купил е така за няколкостотин долара.... наскоро без да иска разбрал че курса е станал майката си трака и след известно количество неуспешни опити да си отвори виртуалния портфейл налучкал паса.... поне според новината с продажбата на по-голямата част от тях си купил апартамент доволно хубав в Осло, оставил си и за спекулка за напред ;)

Останалото, като лично мнение, за някой ако тепърва мисли да скача с купуване на готови биткойни или с купуването на безсмислен скъпоструваш хардуер за генерирането им си е жива набутвация....
Зачитайки се вчера в един форум дето някакъв младеж даваше напътствия как и къде и с какво е най-добре да се копае, та той обясняваше че първо, с Core2Duo на 3GHz почти нямаш шанс да изчислиш цял блок информация в обозримо бъдеще, и второ, дали в този блок инфо ще има нужното инфо срещу което получаваш 50 койна не е ясно, и трето да не говорим че тока който ще платиш ще надхвърли евентуалните приходи, и те така....
Та той препоръчваше системките дето продават точно за целта срещу скромните 4-5 хилки в зелено, и копане в екип. Там се взимало по-малко но поне се взимало, щото общата изчислителна мощ стигала за по-бързо отхвърляне на блоковете и съответно при малко късмет капе по някой койн който се дели между всички.....
От друга страна борсовите акции са си малко и късмет и полезно инфо и уцелване на момента, ако имаш свободни кинти които да прежалиш, купи си известна сума и си стискай палци да не се срине и да изгориш......


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот icoico » Съб 09 ное 2013 15:53


minimiro написа:...как и къде и с какво е най-добре да се копае, та той обясняваше че първо, с Core2Duo на 3GHz почти нямаш шанс да изчислиш цял блок информация в обозримо бъдеще, и второ, дали в този блок инфо ще има нужното инфо срещу което получаваш 50 койна не е ясно, и трето да не говорим че тока който ще платиш ще надхвърли евентуалните приходи, и те така....
Та той препоръчваше системките дето продават точно за целта срещу скромните 4-5 хилки в зелено, и копане в екип. Там се взимало по-малко но поне се взимало, щото общата изчислителна мощ стигала за по-бързо отхвърляне на блоковете и съответно при малко късмет капе по някой койн който се дели между всички....

Добре де...някой мож ли ми обясни като на идиот какви са тези ниви и блокове, които така усърдно се копат? :gruebel
...предоставяте изчислителната си мощ за решаване на математически задачи... ок, обаче що за задачи се решават никой никъде не намеква даже? :gruebel Има ли вероятност "копайки" да помагаш за разбиването на кода за сигурност на собствената си банкова сметка или нещо от сорта, да речем? :dontknow


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6170
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот VWGT » Съб 09 ное 2013 16:27


icoico написа: Има ли вероятност "копайки" да помагаш за разбиването на кода за сигурност на собствената си банкова сметка или нещо от сорта, да речем? :dontknow

точно това имам предвид и аз, но това няма да е направено зарад парите ти в банковата сметка от няколко хакера, а попринцип за информацията в нея, пощата ти и тн. Щото изчислителната мощ, която е събрана в тази ... игра, е огромна, да не кажа най-голямата в света сигурно. А СЕТИ само показа, че този модел работи :) Това ми изглежда нещо реално, за разлика от предишни тинтириминтири за кораби в Арктика пълни със сървъри, да не прегряват, които чупят секюритито по света :)


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот maxpayne » Съб 09 ное 2013 21:28


minimiro написа:Зачитайки се вчера в един форум дето някакъв младеж даваше напътствия как и къде и с какво е най-добре да се копае, та той обясняваше че първо, с Core2Duo на 3GHz почти нямаш шанс да изчислиш цял блок информация в обозримо бъдеще, и второ, дали в този блок инфо ще има нужното инфо срещу което получаваш 50 койна не е ясно, и трето да не говорим че тока който ще платиш ще надхвърли евентуалните приходи, и те така....

Аз познавам българин, който е спретнал едно сървърно по цял ден да копае. Не съм го питал каква му е сметката, ама явно има. Но хардуера там е за МНОГО пари.


vanila_sky
Мнения: 30
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 15:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот vanila_sky » Пет 15 ное 2013 12:48




Потребителски аватар
Vag_activator
Мнения: 941
Регистриран на: Пет 27 юли 2012 17:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот Vag_activator » Пет 15 ное 2013 16:20


До колкото знам аз,вече почти няма сметка да се копае!
Който е копал преди 4 години копал (изкарал пари).
Имам един приятел беше копал преди 3 години,когато се копаело поста по добре с 10 машини и е понаправил 300 бит койта!Понеже машините му поостарели,и станали не ефективни е спрял с копането преди година и половина!
И така му стояли 300 бит койта (цената от тогава не е спряла да се качва).
Но са хакнали сайта в който се държат тези бит койти,и като е проверил на ското и е имал 0 бит койта....
А това са си около 3000-4000лв по днешен курс. :th_up


Потребителски аватар
hidalgo
Мнения: 937
Регистриран на: Вто 13 май 2008 9:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот hidalgo » Пет 15 ное 2013 16:38


койн (coin) => биткойн (bitcoin) :th_up


bitsmart
Мнения: 38
Регистриран на: Пет 08 ное 2013 17:07
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот bitsmart » Съб 16 ное 2013 13:35


Vag_activator написа:А това са си около 3000-4000лв по днешен курс. :th_up


по днешния курс от 460$ са 140 000 лв :mhihi

понеже съм малко запознат с материята мога да кажа, че ако искате да спекулирате си купете litecoin (руснаците са активни там, май даже е руска валутата) преди 6 месеца беше под 1$, сега е 4$. Ако биткойна стане 1000$ всички ще се юрнат към litecoin-a защото ще очакват същата работа и да забогатеят за 1 ден, което ще му вдигне цената супер много.
Иначе такива криптовалути с лопата да ги ринеш, обаче само биткойна и лайткойна са реално струващи нещо. Можете да гледате или да си купите от тук https://btc-e.com/ (по-ниски курсове от mtgox.com - официалната борса)

За самото копане - с видеокарта е загуба на време и ток в момента, освен че такава карта, която да може да прави нещо струва 7-800 лв, когато трудността е вдигната е безсмислено, защото ще копаете стотни от единица. бегло познавам човек, който копаеше със сглобени от видеокарти машини и имаше известно количество биткойни още когато те струваха по 10$ и правеше по 1 койн на ден, ама тогава никой не обръщаше внимание на това и всички смятаха, че е простотия, както и аз де :icon_lol

иначе сега далаверата е да се правиш, че имаш машини за копане като http://www.butterflylabs.com/ които ги шипват тия машини, дето никой не ги е виждал от 2 години и все се бавят, докато се вържат още и още балъци. Има и http://cointerra.com/ които не ги знам, но параметрите са мамата си трака - изчислителната мощ се мери в мегахешове, гигахешове и т.н. сметнете си сами тук колко бихте изкарвали на ден http://www.alloscomp.com/bitcoin/calculator

Общо взето който успял - успял, който не е - да се пробва и да се моли лайткойните да последват примера. Да се пробваш при цена 500$ за 1 биткойн е нерентабилно :mhihi Аз лично имам лайткойни, след бума от миналата зима когато биткойна беше стигнал 350$ и се срути на под 100$ си купих малко лайткойни за стотинки по съвет на един познат, защото имах ненужни пари и сега чакам :icon_lol

Еми това е, само че ако се хващате да играете да не е с последните ви пари, че да не изгърмите лошо в тая надлъгваница :mrgreen


Потребителски аватар
rado_mit
Мнения: 945
Регистриран на: Сря 30 юни 2004 13:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот rado_mit » Пон 18 ное 2013 17:12


прави ми впечатление .. че колкото повече обедняват хората .. толкова повече са готови да си дават парите за "чудеса" .. "спасители" .. "експерти" и т.н.
П.С. .. туй мнението ми като на професионален икономист


bitsmart
Мнения: 38
Регистриран на: Пет 08 ное 2013 17:07
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот bitsmart » Пон 18 ное 2013 18:13


:icon_lol вчера 400$, днес е 650$


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот icoico » Чет 21 ное 2013 11:04


http://bitcoincharts.com/markets/

Не знам що така, обаче нещо не е баш така... :mhihi :mhihi :mhihi



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 46 госта