Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции

Какво нетно възнаграждение получавате в София?

До 1000 лева
5
6%
1000 - 1500 лева
7
9%
1500 - 2000 лева
10
12%
2000 - 2500 лева
10
12%
2500 - 3000 лева
18
22%
3000 - 4000 лева
10
12%
4000 - 5000 лева
6
7%
Над 5000 лева
16
20%
 
Общо гласове: 82
cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот cecoa1 » Съб 08 апр 2023 9:04


Има малка разлика от това да му гледам в кесията, и от това да ме правят на балама. Не обичам да си сменям често работата, и затова съм склонен да вляза в положението на чорбаджията при някакви временни затруднения. Но когато той си реже разходите за моя сметка, пък виждам, че харчи за други неща, малко ми докривява. Щото все пак на нормалните бачкатори от заплатата им зависи живота, какво ще сложиш на масата, с какво ще си облечеш децата, дали ще идеш на почивка, и такива основни нещица(които разните чорбаджии с образование, трябва да са ги учили - "Пирамидата на Маслоу"). Та не е баш същата нуждата, като чорбаджията да си смени предпоследния модел лично возило с последен, щото "по- го кефи". Не, че завиждам, знам за предприемачеството, евала на човек направил бизнес, просто трябват и адекватни условия към персонала.




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19167
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот stefan4o » Съб 08 апр 2023 10:49


cecoa1 написа:Има малка разлика от това да му гледам в кесията, и от това да ме правят на балама. Не обичам да си сменям често работата, и затова съм склонен да вляза в положението на чорбаджията при някакви временни затруднения. Но когато той си реже разходите за моя сметка, пък виждам, че харчи за други неща, малко ми докривява. Щото все пак на нормалните бачкатори от заплатата им зависи живота, какво ще сложиш на масата, с какво ще си облечеш децата, дали ще идеш на почивка, и такива основни нещица(които разните чорбаджии с образование, трябва да са ги учили - "Пирамидата на Маслоу"). Та не е баш същата нуждата, като чорбаджията да си смени предпоследния модел лично возило с последен, щото "по- го кефи". Не, че завиждам, знам за предприемачеството, евала на човек направил бизнес, просто трябват и адекватни условия към персонала.

:bowdown :banghead :bowdown

Не ставаш за чорбаджия, Цецо :Mr Green Fun
Ще споделя още един личен пример. Шефът на жена ми има транспортна фирма. Имаше периоди, когато нямаше заявки и работа. Ходи да взема заем, за да даде заплата на жена ми и колежката й. Тоз пък е такъв шантав индивид, че не зная дали има друг като него. Милиони са минали през ръцете му, ама му редки пръстите :Mr Green Fun Говорим за човек, който е от борческата школа на спортното и го познава целия град (и не само). Не е идеален като работодател, но пък аз не познавам такъв, който тегли заем и дава пари на служителите си, за да не стоят без пари. Светът е много шарен, хора всякакви - както работници, така и работодатели.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Ивайло Димов » Съб 08 апр 2023 11:23


Шефа в предишната фирма казваше "Имаш право да напуснеш и да си направиш твоя фирма ,за да определяш заплати ,бонуси и т.н .Няма незаменими хора ,само незабравими " Та в крайна сметка трябва да има баланс между исканата заплата или увеличение и това което реално може да се даде.Това какво заслужава един работник според негово усмотрение и негови сметки е съвсем друга бира ,личната самооценка доста често надвишава приноса към работата.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот dobrin » Съб 08 апр 2023 11:38


cecoa1 написа:Има малка разлика от това да му гледам в кесията, и от това да ме правят на балама. Не обичам да си сменям често работата, и затова съм склонен да вляза в положението на чорбаджията при някакви временни затруднения. Но когато той си реже разходите за моя сметка, пък виждам, че харчи за други неща, малко ми докривява. Щото все пак на нормалните бачкатори от заплатата им зависи живота, какво ще сложиш на масата, с какво ще си облечеш децата, дали ще идеш на почивка, и такива основни нещица(които разните чорбаджии с образование, трябва да са ги учили - "Пирамидата на Маслоу"). Та не е баш същата нуждата, като чорбаджията да си смени предпоследния модел лично возило с последен, щото "по- го кефи". Не, че завиждам, знам за предприемачеството, евала на човек направил бизнес, просто трябват и адекватни условия към персонала.

Тук идва и един друг момент. "Чорбаджията" (изедник, изпивник) има няколко бизнеса. Всеки от тях би трябвало да е с отделен бюджет и да не се преливат безгранично и безсрочно пари от единия, за да живее другия. Да, разбира се е нормално, докато има временни затруднения, или се вижда потенциал в боксуващия или развиващ се бизнес, да се инвестира в него, преди да започне да е на печалба. Означава ли обаче, че през този период чорбаджията трябва да се лиши от личните си придобивки, които е изкарал и продължава да изкарва независимо от бизнеса, който в момента боксува? От солидарност към служителите си ли? За мен е напълно достатъчно да спре да получава каквито и да е облаги от него, но не и да зареже личния си комфорт, за да страда. Някак няма смисъл, а и едва ли на служителите/работниците ще им по-добре. Макар че една от най-омразните ми поговорки важи във всяка област - не е важно аз да съм добре, а Вуте да е зле ...


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4320
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот tdi fen » Съб 08 апр 2023 11:49


малка фирма на 3-4 години чорбаджията купува чисто нов последен модел премиум джип или лимузина за 300к ,обаче фирмата е зле и дава 800 лв заплата


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6177
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL
Двигател: DGTE 2018
Местоположение: Varna

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот vanesto » Съб 08 апр 2023 12:28


dobrin написа:
cecoa1 написа:Има малка разлика от това да му гледам в кесията, и от това да ме правят на балама. Не обичам да си сменям често работата, и затова съм склонен да вляза в положението на чорбаджията при някакви временни затруднения. Но когато той си реже разходите за моя сметка, пък виждам, че харчи за други неща, малко ми докривява. Щото все пак на нормалните бачкатори от заплатата им зависи живота, какво ще сложиш на масата, с какво ще си облечеш децата, дали ще идеш на почивка, и такива основни нещица(които разните чорбаджии с образование, трябва да са ги учили - "Пирамидата на Маслоу"). Та не е баш същата нуждата, като чорбаджията да си смени предпоследния модел лично возило с последен, щото "по- го кефи". Не, че завиждам, знам за предприемачеството, евала на човек направил бизнес, просто трябват и адекватни условия към персонала.

Тук идва и един друг момент. "Чорбаджията" (изедник, изпивник) има няколко бизнеса. Всеки от тях би трябвало да е с отделен бюджет и да не се преливат безгранично и безсрочно пари от единия, за да живее другия. Да, разбира се е нормално, докато има временни затруднения, или се вижда потенциал в боксуващия или развиващ се бизнес, да се инвестира в него, преди да започне да е на печалба. Означава ли обаче, че през този период чорбаджията трябва да се лиши от личните си придобивки, които е изкарал и продължава да изкарва независимо от бизнеса, който в момента боксува? От солидарност към служителите си ли? За мен е напълно достатъчно да спре да получава каквито и да е облаги от него, но не и да зареже личния си комфорт, за да страда. Някак няма смисъл, а и едва ли на служителите/работниците ще им по-добре. Макар че една от най-омразните ми поговорки важи във всяка област - не е важно аз да съм добре, а Вуте да е зле ...

Затова е измислено счетоводството и всяка фирма да се води с отделно счетоводство, а не да се води счетоводство на чорбаджията. Щото той може да кара последен модел кола, обаче всичките му фирми да са на загуба, или на малка печалба. При една данъчна проверка, ще може ли да докаже откъде има такива доходи? То е ясно, че никой не плаща реалните данъци, ама някои хора, когато "реват", че нямат пари, трябва да се позамислят малко от къде са дошли тия активи. Нямам нищо против успешните чорбаджии, обаче само тези, които са си декларирали и платили всички дължими данъци, даже се радвам на такива.


golfmk1
Low rider
Мнения: 5549
Регистриран на: Сря 12 ное 2008 8:31
Автомобил: OLD
Двигател: OTO
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот golfmk1 » Съб 08 апр 2023 12:31


Преди година и нещо бяхме на една хижа в Стара Планина и се запознахме с една групичка от Габрово.Единия мъж сподели, че има малка фирма за електрически инсталации с примерно 8-10 човека работници по спомен.Каза, че имат доста работа но има и 2-3 мъртви мецеца.По-спомен заплатата не беше лоша.На първо място са ми работниците и техните заплати.Ако остане нещо е за мен.Аз не мога да лиша хората ми и семействата им от доходи.Това бяха думите му icon_idea


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот dobrin » Съб 08 апр 2023 12:46


Виждам, че всички подхождат към "чорбаджиите" като към задължително укриващи данъци и неплащащи осигуровки. Ама мен тези хора, които го правят, не ме интересуват. Не мисля да съобразявам поведението си и тълкуването на ситуациите с това кой, как и къде краде или крие данъци.

tdi fen написа:малка фирма на 3-4 години чорбаджията купува чисто нов последен модел премиум джип или лимузина за 300к ,обаче фирмата е зле и дава 800 лв заплата

Ти лично си видял откъде е превел парите за джипа? Не е невъзможно, има всякакви случаи, аз обаче не цитирам такива. Говоря за нормално функциониращи фирми с платени данъци и осигуровки.

Ясно ми е за малките фирми. Но както писах и по-горе - какво се случва, ако човекът има няколко бизнеса? Например 5. Три много успешни, един сравнително успешен и един, който сега прохожда или е в затруднено положение, при което трябва да се дотира временно от другите бизнеси? Докато този пети бизнес стане ясно какво ще става с него, защото разбира се не трябва да се изключва възможността и да фалира, трябва ли собственика на тези бизнеси да се лиши от собственото си удобство или придобивки, които получава от другите четири успешни бизнеса, които освен всичко друго, помагат на петия бизнес да съществува изобщо?

Не ме разбирайте погрешно. Изповядвам мнението, че собственикът/мениджърът трябва да се грижат за служителите си, а те ще се погрижат за клиентите и бизнеса. Но да се абсолютизира и да се заклеймяват каращите скъпи автомобили и живеещите в скъпи имоти например, е тотално неадекватно. Не следва да се приравняват всички бизнеси на ширещото се из родната действителност, в която масово се харчат "непотени" пари благодарение на корупция и шуробаджанащина.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот cecoa1 » Съб 08 апр 2023 13:20


Чорбаджията страда, че кара кола от 80, а не от 150 бона. Работника страда, че яде боб и леща, и се чуди как да свърже двата края. Мисля, че не е много труден отговора, кой е по-редно да "страда".
Но на практика като му даваш на твоя квалифициран работник по-малко от на касиерка в бензиностанция, той лесно ще си намери работа с по-добри условия. Пък ти и да не се лишиш от комфорта на ново возило(или нещо друго), пак ще трябва да предвидиш по-добра заплата за да намериш читав човек, като обаче нямаш гаранция че ще стане от първия път. Според скромното ми мнение, без да съм чорбаджия, аз лично бих жертвал някой лукс, за да задържа човек, който със сигурност ще върши работа.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6177
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL
Двигател: DGTE 2018
Местоположение: Varna

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот vanesto » Съб 08 апр 2023 13:22


Е то е ясно откъде идват парите за джипа. Всички такива се регистрират на фирмата, ползва се данъчен кредит за покупката, ползва се данъчен кредит да горива, масла и резервни части. Ако е на лизинг още по-добре, щото с лизинговата вноска се навалява облагаемата печалба. И накрая шефа вика, ми то няма хари за увеличение на заплатите, щото вижте фипмата на 5000лв годишна печалба. Сега ще кажете, че няма тищо незаконно в това джипа да е на фирмата. Няма да, само че ако джипа се ползва за фирмени цели, или в съответното съотношение фирмеми/лични, с което се ползва ДДС-то, ама в Бг кой го прави това? Масово служебни коли се използват за лични зели на шефовете, или на персонала. Така, че нека болшинството от фирмите в Бг да бъдат коректни и честни, тогава ще се промени и мнението на обществото за чорбаджиите, като цяло. Една птичка пролет не прави, е казал народът.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4627
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот hvp800 » Съб 08 апр 2023 14:18


Ивайло Димов написа:"Имаш право да напуснеш и да си направиш твоя фирма ,за да определяш заплати ,бонуси и т.н .

И какво пречи на повечето коментиращи да си направят тяхна фирма , пък може да укриват данъци, и да карат луксозните джипки ?
Все си мисля , че пазара сам ще определи кой , какво , и що , и т.н.
Читав работник без работа няма , а “чорбаджията” колкото и да е читав , ако дава по-малко от другите , просто няма да е “чорбаджия” .


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6177
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL
Двигател: DGTE 2018
Местоположение: Varna

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот vanesto » Съб 08 апр 2023 14:35


Нищо не ни пречи. Някои си откриват фирми и си бачкат, други са преценили, че заплатата ги устройва и не искат да укриват данъци, за да оцеляват на пазара. Щото нали се сещаш, че когато 80% от фирмите в твоя бранш го правят, ти няма как да не го правиш, иначе няма да издържиш на конкуренцията. Както ти каза, пазар е това. Не става дума само за това дали си читав или не, а дали искаш да играеш по правилата, или не.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот dobrin » Съб 08 апр 2023 14:38


Аз пак не видях отговор на въпроса, но нищо, няма значение. Вадят се някакви примери, даже предположения и предварителни нагласи, но никой не отговаря конкретно на зададен въпрос.
И да, ако не искаш да престъпваш принципите си, ще играеш по правилата, които смяташ за правилни и законни, а няма да се изкривяваш по другите, щото всички така правят.
Както между другото е и цялата ни държава ... Пак по същата причина ... Я лЕ съм най-глупав, че да спазвам закона, като е врата у полЕ - сал будалите минават през нея ...
От което разбира се всеки си прави съответните изводи. Който може ... Ясно е, че "сите са маскари", сал я съм най-убав и ебати пича, ама никой не ме обича.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19167
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот stefan4o » Съб 08 апр 2023 14:51


Добрине, а какъв беше въпросът :mhihi :mhihi :mhihi


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот dobrin » Съб 08 апр 2023 14:52


dobrin написа:Какво се случва, ако човекът има няколко бизнеса? Например 5. Три много успешни, един сравнително успешен и един, който сега прохожда или е в затруднено положение, при което трябва да се дотира временно от другите бизнеси? Докато този пети бизнес стане ясно какво ще става с него, защото разбира се не трябва да се изключва възможността и да фалира, трябва ли собственика на тези бизнеси да се лиши от собственото си удобство или придобивки, които получава от другите четири успешни бизнеса, които освен всичко друго, помагат на петия бизнес да съществува изобщо?

:deal



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 48 госта