Това е денят на св. Георги - покровител на овчарите и стадата. Заедно с Великден се смята за най-големия пролетен празник, но за разлика от Великден, винаги е при хубаво време. Затова се нарича Зелен Георги (или Цветен Георги).
Подготовката за празника започва още от предния ден. Момите берат цветя и вият венци за агнето, което ще се коли за курбан. Месят се обредните хлябове, като най-големият се нарича на св. Георги.
Коли се първото мъжко родило се през годината агне; прекажда се и се освещава. Коленето става пред трапезата, на която има сол, трици и трева, от които предварително се дава на агнето, за да има ситост, плодородие, здраве и живот. Събраната кръв се изсипва върху лехите, за да ражда земята повече.
Всички се събират на обща трапеза, прекаждат я, пият, веселят се и пеят песни: "Св. Георги обикаля нивите", "Здравец за Гергьовден", "Венец за агънцата". На трапезата освен печено агнешко трябва да има пресен лук и чесън, салата, пиле, хляб и вино.
След обеда се играят хора и се връзват люлки, които моми и момци не люлеят, няма да им върви през годината.
Някъде момите вадят от бял котел с мълчана вода предварително оставени да пренощуват пръстени, гривни или китки и наричат коя мома за кого ще се омъжи.
Другаде има обичай събличане и забраждане на булките. Всички млади булки, омъжени през тази година, излизат на мегдана с невестинските си премени. Кръстниците (или кумовете) свалят ритуално връхната им дреха и събуват обувките им. После им дават обикновени и ги забраждат с кърпа.
Празнуват и всички именници - Георги, Герго, Гергана, Геро, Гюрга, Гето, Гецо, Гоце, Гуга....и...т.н., като посрещат гости в домовете си.
Под християнската същност на св. Георги Победоносец се откриват древномитологични реликти; той е героят мъченик, с когото фолклорната традиция свързва езическите пролетни скотовъдни култове и мотивите на змееборството. Побеждавайки демона на злото (змей, дракон), той възстановява хармонията на битието. В това отношение св. Георги изключително много се доближава до типа на културните митологични герои, демиурзи, които унищожават хтонични чудовища.
В традицията св. Георги винаги е представен като конник, който не само побеждава змея, но и освобождава девойката, предопределена за жертва. Така е изграден и образът му в народните песни, а дори и в иконографията. Всъщност това е една метафора за победата над студа, зимата, злото и освобождаване на пролетта и растежа. Така славянските народи пренасят върху християнския светец някои от чертите на пролетните божества на плодородието, а Гергьовден става сезонна граница в скотовъдния календар.
Обредните практики почти изцяло имат езически характер; жертвоприношението на агне (курбан) и месенето на обреден хляб, наречен за св. Георги, са не само израз на почит, но и издават желанието на скотовъдците да заслужат покровителство над стадата си. Те са жертване на скъпото, лишаване от него, своеобразна смърт, която трябва да предизвика нов живог и изобилие. Тематиката на някои от тъжовните песни, които се изпълняват на празника, дава възможност да оценим действителната стойност на тази жертва; а поръсването на лехите с кръвта на агнето е особен вид "засяване" с плодовитост. Така жертвата става предпоставка за бъдещото раждане.
С идеята за преход към новата скотовъдна година са и останалите обичаи, защото според нашата традиция природното и социалното трябва да са в успоредно развитие. Люлеенето, напяването на пръстените, събличането и забраждането на младите булки - това са практики със соционормативн характер. Първите две са от инициален тип и са със сватбена насоченост (продължаване на рода). Третата ярко демонстрира приемането на младите в групата на зрелите жени, върху които лежи част от семейната тежест, т.е. това е тяхната социализация.
к.ф.н .Томислав Дяков "Празници и вярвания на българите"



ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
Правила на форума
Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума
Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума
- IvanMan
- джедай
- Мнения: 10432
- Регистриран на: Пон 23 май 2005 15:12
- Автомобил: Golf 7 TDI Estate BlueMotion
- Двигател: CRLB
- Местоположение: София
Re: ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
Честито на всички именници!наздраве и много здраве. 

Re: ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
Честито на всички именници, на всички празнуващи, въобще - на всички българи!
- brabus
- R-циклопедист на VW
- Мнения: 11164
- Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
- Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
- Двигател: 1991 2003
- Местоположение: София
- Контакти:
Re: ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
Честито и от мен. Да сте живи и здрави и още дълги години да "убивате" ламите, които ви се изпречват!
.jpg)
.jpg)
- valcosel
- Мнения: 155
- Регистриран на: Пет 09 ное 2007 20:50
- Автомобил:
- Двигател:
- Местоположение: Елин Пелин
Re: ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
Много здраве на всички именници 

Последна промяна от valcosel на Чет 07 май 2009 8:26, променено общо 1 път.
- Bobi_S13
- Der Polizist
- Мнения: 6844
- Регистриран на: Пет 20 юни 2008 13:44
- Автомобил: VW Passat
- Двигател: AVF
- Местоположение: София(Обеля)
Re: ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
Честито на всички да са ви живи и здрави имената и вие покрай тях.
П.П. а що ми се върти в главата, че днеска е Хулиганин Ден

П.П. а що ми се върти в главата, че днеска е Хулиганин Ден


- GREEN_lADY
- Мнения: 3094
- Регистриран на: Нед 11 май 2008 21:02
- Автомобил:
- Двигател:
- Местоположение: София
Re: ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
Чеситио на всички с името Гошко,Жорко,Гого,Геш,Джордж и техните женски синоними 

- znainainai
- Мнения: 5287
- Регистриран на: Пон 04 дек 2006 21:24
- Автомобил: Golf4
- Двигател: MK 4 98 AHF
- Местоположение: Русе
Re: ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
Честито на всички именници 

- mely
- Мнения: 2728
- Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
- Автомобил: Citroen C crosser
- Двигател:
- Местоположение: Стара Загора
Re: ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
Свети Георги да помага на всички.Честито на именниците и по полека ,че утре ще се работииииииииии ей




- Bambulka
- Мнения: 177
- Регистриран на: Пон 01 сеп 2008 10:17
- Автомобил: Golf 3
- Двигател: AEK 1995
- Местоположение: софия
Re: ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
Честито на всички именници. Да сте ни живи и здрави!!!
...и полека с


...и полека с



-
- Мнения: 57
- Регистриран на: Нед 15 мар 2009 15:24
- Автомобил:
- Двигател:
- Местоположение: sofiq Lulin
Re: ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
Честито на всички именници да ви носи късмет в живота това име.
- parno
- Мнения: 7309
- Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
- Автомобил:
- Двигател:
- Местоположение: Бургас
- Контакти:
Re: ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
честито на именниците
здраве , щастие , и торби с пари
здраве , щастие , и торби с пари

- Winner25
- Мнения: 7339
- Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
- Автомобил: VW Passat B4 B6
- Двигател: ABS BKC
- Местоположение: Казанлък
Re: ГЕРГЬОВДЕН-Честито на всички именници !
Честито на именниците 

Върни се в “ОФФ-Топик - други”
Кой е на линия
Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта