Как и кога мога да извикам паяк?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2115
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот Petrolhead » Вто 12 окт 2021 11:05


това че имаш автомобил не е проблем на общината. като си купуваш апартамент ти сам трябва да измислиш къде да си съхраняваш каляската.




JuStan
Мнения: 297
Регистриран на: Вто 20 дек 2011 14:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Bulgaria

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот JuStan » Вто 12 окт 2021 11:21


ila написа:Спокойно може да си свърши работата бе да се създава напрежиние. Въпросът е дали това им е изгодно? Според мен нарочно държат по-малък брой парко места за да могат после да глобяват и начисляват разни такси. С други думи да сложат още гладни на масата.


хахаха любимо ми е това "мислене"
понеже ганьо си е закупил/докарал едни ламарини , Общината е длъжна да му осигури 20 квадратни метра да си я паркира, ако не му осигури, той ще си ги намери, я на тротоар, я в градинката, и като го глобят вдига вой до небесата ...................
НЯМА такъв "народ" -
"малък , но за сметка много нагъл и прост" - Ж.Ганчев!


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот 777 » Вто 12 окт 2021 11:40


Най-простата практика, която може да реши доста от подобни проблеми с паркирането, е всеки да държи бележка с телефон на прозореца на колата си, когато я спира на обществено място. Като стимул може да се обяви 50% намаление на цените на паяка и скобите, ако имаш оставен телефон.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2212
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот Каспър » Вто 12 окт 2021 11:55


Не разбирам простотията да затвориш някого и да си оставиш телефона :no
Какво като си оставил телефон? Ти въобще нямаш правото да затваряш! Оставянето на телефон не променя нещата и не ти дава това право. Не съм длъжен да ти звъня. Не съм длъжен да те чакам. Не съм длъжен да се съобразявам с това, че ти искаш да си спреш точно пред входа. Ако си в банята или телефона ти е без батерия (или моя), а не мен ми се налага да излезна спешно? Тогава каква е файдата от този телефон? Никаква!
Като няма места, спирам там където има, дори и да е далече от входа ми. Не затварям и телефони не оставям. Никой не е длъжен да се съобразява с мен, съответно аз очаквам същото от другите.
Изключая случаите когато спираш за кратко да вземеш/оставиш нещо и бързо потеглиш, тогава е разумно да се остави телефон.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот 777 » Вто 12 окт 2021 12:01


Нещо не схващаш. Ако винаги си държиш телефон на стъклото, запушеният има шанс да реши въпроса бързо. Понякога запушването става от недоглеждане или с мисълта, че ще се върне след 2-3 минути. Толкова драматично ли е да се остави телефон или е лични данни и може да те убият или оберат, ако ти знаят номера?

Каспър написа:Не съм длъжен да ти звъня. Не съм длъжен да те чакам.

Като не си длъжен, ходи търси паяци и познати с джипове. Сигурно ще стане по-бързо работата. И без никакви телефонни обаждания най-вече. Написах просто практично нещо, което ще реши поне 70% от случаите.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот thanis » Вто 12 окт 2021 12:11


Аз съм от "простаците" дето запушват и си слагат телефона когато ходя на работа. Никога не е било проблем и е редовна практика от всички в района. Колата бива преместена за по-малко от 5мин. Запушването при нас, не е щот ни мързи да ходим допълнителни 200метра, а просто от строежи и преустройки се редуцират наличните места за паркиране. Още повече след време се научаваме кой сме запушвачите. Още повече когато си запушил някого, аргумента телефона ми е в другата стая е нелеп. Знам и съм наясно, че всеки момент може някой да се обади и да помоли да я преместя.

Ако имаше нормални паркинзи в столицата на няколко нива, това нямаше да е проблем, но уви ....

Винаги на всички места, когато преценя, че не съм спрял хубаво оставям телефон разпечатан на голям формат на лист А4, не визитна картичка дето ти трябва лупа да я гледаш. Това дори и в други градове, като ходиш на къмпинзи и т.н.

Както са звъняли на мен да си преместя колата, така и аз съм звънял на други. Имайки предвид куцата ситуация на някой места, това е компромис.

Не всички които запушват го правят защото си мислят, че са голямата работа или другите са балъци.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2212
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот Каспър » Вто 12 окт 2021 12:35


777 написа:Нещо не схващаш. Ако винаги си държиш телефон на стъклото, запушеният има шанс да реши въпроса бързо. Понякога запушването става от недоглеждане или с мисълта, че ще се върне след 2-3 минути. Толкова драматично ли е да се остави телефон или е лични данни и може да те убият или оберат, ако ти знаят номера?

Каспър написа:Не съм длъжен да ти звъня. Не съм длъжен да те чакам.

Като не си длъжен, ходи търси паяци и познати с джипове. Сигурно ще стане по-бързо работата. И без никакви телефонни обаждания най-вече. Написах просто практично нещо, което ще реши поне 70% от случаите.

Абсолютни глупости. Много неща са прости и практични, но не са позовлени и не са морални. Така, че такива предложения...няма нужда.
И да, не съм длъжен да се съобразявам защото на някого така му е удобно, но било бързо и практично да му звъня! Паяка е при мен за 5 мин. и отлита наглеца. Утре дали пак ще ме затвори с телефончето или без него отпред?
Не говоря за редките случаи на разсейване или бързото връщане, а за дебили при които запушването с идеята "аз имам право защото съм си оставил телефона" е практика и мисленето е: "ако иска да излезне, ще ми звънне". Не можеш да задължаваш никой непознат да се съобразява с теб по какъвто и да е начин. Явно това ти не го вдяваш!
thanis когато се познавате и това е установена практика между много хора в даден район е друго. Тогава аз паркирам с ясното съзнание, че днес мен ще ме затворят, а утре аз ще затворя, но знам кой съм затворил и че до три минути ще е долу.
При непознати въобще не може да си сигурен кой и кога ще реагира да си премести колата, а има случаи в които се налага да излетиш веднага на момента и в този момент когато някой с телефон ми каже "е сега слизам" и ми се наложи да го чакам 10 мин. да се облече, направо ми идва да го прегазя като дойде. Откъде накъде някой непознат ще губи моето време и ще хаби моите нерви. Защо?


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот 777 » Вто 12 окт 2021 13:10


Каспър написа:Паяка е при мен за 5 мин. и отлита наглеца. Утре дали пак ще ме затвори с телефончето или без него отпред?

Ако спира един и същи е лесно да го научиш. А като се изреждат различни коли всеки ден какво печелиш? Чакаш повече, звъниш пак и накрая ти остава задоволството, че оня ще го е яд повече от теб.
Каспър написа:а има случаи в които се налага да излетиш веднага на момента и в този момент когато някой с телефон ми каже "е сега слизам" и ми се наложи да го чакам 10 мин. да се облече

Даа, в тоя случай паякът ще долети веднага и ще натовари за 30 секунди, защото ти бързаш. Прочитай си теориите преди да ги пуснеш.


ila
Мнения: 987
Регистриран на: Чет 25 ное 2004 17:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот ila » Вто 12 окт 2021 14:37


JuStan написа:
ila написа:Спокойно може да си свърши работата бе да се създава напрежиние. Въпросът е дали това им е изгодно? Според мен нарочно държат по-малък брой парко места за да могат после да глобяват и начисляват разни такси. С други думи да сложат още гладни на масата.


хахаха любимо ми е това "мислене"
понеже ганьо си е закупил/докарал едни ламарини , Общината е длъжна да му осигури 20 квадратни метра да си я паркира, ако не му осигури, той ще си ги намери, я на тротоар, я в градинката, и като го глобят вдига вой до небесата ...................
НЯМА такъв "народ" -
"малък , но за сметка много нагъл и прост" - Ж.Ганчев!

Това, което си го писал се отнася и за тебе. Погледни си твоето мислене- ти защо смяташ, че можеш да паркираш по улиците , а дугите не? Сигурно си от тези които викат паяка по всякакъв повод, а когато ти си нарушител гледаш да минеш метър.
Общината прибира данъци и доста пари от зоните за платено паркиране. За това смятам, че тя трябва да създаде и ред.

Последна промяна от ila на Вто 12 окт 2021 14:57, променено общо 1 път.


ila
Мнения: 987
Регистриран на: Чет 25 ное 2004 17:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот ila » Вто 12 окт 2021 14:43


Petrolhead написа:това че имаш автомобил не е проблем на общината. като си купуваш апартамент ти сам трябва да измислиш къде да си съхраняваш каляската.

А, ти как си решил въпроса -виждам, често викаш паяка пред вас, а когато отидеш някъде с колата винаги ли успяаш да си намериш паркомясто, без да си в тревните площи и без да си запречил някого?


JuStan
Мнения: 297
Регистриран на: Вто 20 дек 2011 14:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Bulgaria

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот JuStan » Вто 12 окт 2021 14:56


Каспър , респект за думите ти - абсолютно съм съгласен с теб !
ЗАДЪЛЖЕНИЕ и ОТГОВОРНОСТ е само и единствено на собственика на мпс да го паркира по закон и правилник !
кой , как му е удобно , какво, как мисли и разсъждава бил за малко бил за много бил се бил ......
има закони, и те важат за всички, и крайно време е да почнат да се налагат моментално и без забавяне !

Мое мнение е, че цяла София без милиметър изключение, трябва да стане платена зона, глобите за неправилно паркиране да се вдигнат поне десеткратно - тогава ще се въведе ред в хаоса по притежаването и паркирането на мпс-та !

Не е реално, всеки да може да си купи един тон ламарина за 1000 и по-малко лева, с данък 16 лева на година, и да иска Общината да му строи паркинги, или осигурява места - НЯМА ТАКОВА задължение, но има задължение да санкционира нарушителите, което не го прави в пълна степен, и от тук тръгват проблемите !


powerade
Мнения: 1045
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот powerade » Вто 12 окт 2021 15:05


Пичове, не се карайте бре, истината е някъде по средата... Много ясно, че общината трябва да контролира паркирането и прочее, но трябва да прави и минимални усилия да осигури и места.
Не да дават да се строят сгради без прилежащи места за паркиране, не да правят градинки на мястото на паркинги (в Лагера има такъв случай) и т.н.
Основен проблем е да махнат колите, които не се карат... Има изоставени доста коли, има приложение да се дават сигнали, примерно в община Овча Купел си вършат работата хората, пускам сигнал, след няколко дни вече има стикер.
Докато в Красно село с месеци си питат оная работа.... Та трябва да звъня да заплашвам, че ще се оплача на кмета... Та вижте вие кво можете да направите (сигнализирайте и заплашвайте общината)


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2212
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот Каспър » Вто 12 окт 2021 18:35


Отиде тая стара тема в съвсем друга посока :c010 А основния въпрос в нея, който е посочен още в заглавието й, така и остана без еднозначен отговор. От което аз си вадя извод, че дали и кога си в правото си да викаш паяк зависи от конкретната община, районно и т.н. Някъде идва паяк, помага и можеш да разчиташ в бъдеще ако се наложи. На други места не идва и нямаш право да го викаш в такава ситуация, а ако си извикаш частен паяк си виновен, че се саморазправяш.


Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 923
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот ssssl » Сря 13 окт 2021 0:27


Верно че отиде, но държа да отбележа , че подкрепям предишните ти мнения.


Потребителски аватар
Drakezoid
Мнения: 217
Регистриран на: Съб 22 юни 2019 18:55
Автомобил: Passat B5_5
Двигател: 1_8Т AWT 2002

Re: Как и кога мога да извикам паяк?

Мнениеот Drakezoid » Сря 13 окт 2021 11:12


Тия ситуации са много неприятни. Особено в държава като България където обществените отношения не са добре уредени и контрола е занижен.
Основните принципи на Макроикономиката, Публичните финанси, Законите задават тези стандарти.
Има така наречения "Обществен договор". Ти делегираш на държавата част от правата и свободите си, част от доходите си, а тя се задължава да осигурява определи услуги като защита на териториалната цялост, вътрешен ред, здравно обслужване, образование, правосъдие и др.
Вътрешния ред включва правила и мерки, регулиращи обществените отношения.
Държавата в лицето на местната власт е задължена да осигурява добра среда за живот на гражданите си.
В това се включват достатъчно място за паркиране, зелени площи, светлина, чист въздух и тн.

Но това е теорията. Реално държавата в нашия случай е там където има интерес и кеш.
Нито местната власт си върши работата като хората(качествени ОУП, ПУП, контрол и тн.), нито централната(чрез органите си като ДНСК, МВР и тн.)

В Бургас например паяците обикалят яко наляво надясно. В един момент решиха, че ще спазват буквата на закона и почнаха да вдигат от тротоарите, но не навсякъде, а там където ще вкарват синя зона после. Имаше един скандал, че бивш служител на Общинска полиция вдигнал колата на бившия си началник(който ест. е спрял в нарушение) и почти се сбили на паркинга. В суматохата излезе и един касов бон за такса репатрация 18 лв....за сравнение, който и да е друг плащаше тогава 52 лв. минимум.

В София застрояването е огромен проблем. Нарушенията са масови и на всички нива. Ето до нас построиха сграда. Има вътрешен двор. Застлаха го с тия квадратните бетонки за паркинг. Отгоре засипаха пръст и засяха райграс и фиданки. Мина АКТ15 и 16 и един БОБКАТ махна пръста. Сега е паркинг за живущите.


Като я няма държавата хората се оправят сами както могат и има ескалации от време на време.

Последна промяна от Drakezoid на Сря 13 окт 2021 16:32, променено общо 1 път.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 209 госта