А сега и по-неприятната част ( то не че първата е особено приятна .. но поне нас като на обратната страна на глобуса не ни засяга пряко ) - има много засегнати атомните ел. централи. Един от реакторите на Фукушима 1 е гръмнал. Още не е ясно дали експлозията е била на водород от охладителната система или директно реакторът е прегрял и е "изпуснал парата".
Само да напомне че при Чернобил, реакторът прегрява, вдига налягането и реакторът гръмва като тенджера под налягане ( подчертавам че взривът не е ядрен, тоест няма верижна реакция! ).
Доста чуждестранни медии вече правят асоциацията Фукушима - Чернобил. За момента японците са евакуирали зона с радиус 20 км около централата, докладват завишени радиационни нива около централата и в командната зала.
Има поне още един реактор в друга централа, който е със спряно охлаждане и още се чудят какво да го правят. И там са евакуирали хората в радиус 3км.
За разлика от земетресенията и приливната вълна, радиацията не признава географското ни разположение.
Сега само не тръгвайте към аптеките за йод, че да не посетите токсикологията на Пирогов.
Целта на темата е чисто осведомителна и евентуално дискусия за това какво може да направим при най-лошото развитие на нещата.
В тази светлина бих искал да напомня и за Белене. Води се земетръсна зона. Виждаме че хората за които 6-7 степен е нещо обичайно в момента изпитват доста големи проблеми да овладеят ситуацията... а какво би станало ако подобно нещо се случи при вече построен АЕЦ на Белене? Дали бихме имали по-добра технология от японците? Дали бихме били по-организирани? Дали бихме се справили по-добре от тях?
п.с. който иска да следи новините в реално време може ползва тази телевизя http://rt.com/on-air/
едит: тамън японците казаха че самият реактор, чийто хале е гръмнало, е здрав и радиационния фон е започнал да спада
