Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот Чудомир » Сря 08 юни 2011 21:45


Имаме ли колеги, които да са навътре в/с Bitcoin?

Под "навътре" имам предвид да следят нещата от повече от 2 седмици? Или имаме финансови експерти, които могат да направят финансов разрез на явлението от различни перспективи?

За тези, които не са запознати: Гугъл, YouTube и Википедиа имат началната информация какво и как.
Аз бих нахвърлял директно някои преимущества:

- Валута без инфлация, напротив: предречена дефлация (която със сигурност ще настъпи)
- Без централна банка
- Напълно анонимна
- Без разходи по транзакция
- Без лихва (= оскъпяване на парата)

Графиката, мисля е еднозначна за всеки, които е запален по акции, фючърси и подобни и предизвиква сърцетуп :twisted:
btc.jpg

И така - интересно ми е какво мислите...




Потребителски аватар
velinsl
Мнения: 4208
Регистриран на: Нед 11 май 2008 12:59
Автомобил: B3 ---B4
Двигател: ABS --- 1Z

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот velinsl » Сря 08 юни 2011 21:52


Чудомир написа:- Валута без инфлация, напротив: предречена дефлация (която със сигурност ще настъпи)
- Без централна банка
- Напълно анонимна
- Без разходи по транзакция
- Без лихва (= оскъпяване на парата)


Без да съм финансист ми звучи доста утопично...
Направо пирамида според мен Life choise 2


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот Чудомир » Сря 08 юни 2011 23:47


Не знам дали само моя пост си прочел или си потърсил малко инфо из нета...

Всяка новост, която къса със столетни закони и модели, отначало звучи утопично. Но според мен моделът е доста добре измислен и има някои тънкости, коит може да обърнат начина, по който мислим за пари.

Накратко: По математически модел се "произвеждат" (по скоро изчисляват) виртуални пари. Сиреч ПЦта смятат по няква формула, докато ударят "печеливш" резултат. Този резултат е равностоен на 1 BTC и не може да се фалшифицира. Броя на възможните BTCs e ограничени и (засега) краен. След това повече пари няма да се печатат, откъдето идва и елиминирането на инфлацията

Липсата на централна банка осигурява похлупака на валутата. Оттам веднага щом максималното количество от пари е на пазара, то цената на валутата ще се определя единствено от търсене и предлагане.

И понеже валутата е непроследима (няма централна инстанция, която да следи трансферите) и по този начин минава и покрай данъчните, то интересът към валутата би трябвало да расте, от което ще се качва и цената и

В ЮТюб може да се видят какви сериозни суми се инвестират в последните 5 месеца в хардуер (единия пич говори за 8000 $, които е инвестирал в 4 ПЦта с по 4 АТИ графични карти), който да смята "формулата".


Потребителски аватар
vw_golf_4_tdi
Мнения: 1647
Регистриран на: Чет 09 юли 2009 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna
Контакти:

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот vw_golf_4_tdi » Чет 09 юни 2011 0:03


bitcoin като замисъл е нещо невероятно. напълно виртуална валута. има си валутен курс спрямо другите реални валути и можеш да обменяш в двете посоки. има си и програми с които можеш да създаваш bitcoins, но те са направени така, че да не можеш да станеш милионерче за 1 ден.
другото особено е начина на плащане. всяко разплащане с bitcoins се подписва с цифров сертификат и може да се проследи пътя на парите.
основният проблем пред bitcoin е, че в момента масово се използва за незаконни сделки (наркотици, секс услуги, разплащания м/у хакери и т.н.) и властите тепърва започват да се мобилизират за да забранят bitcoin. мисля, че сметките им в paypal са замразени.
но като цяло съм за тази виртуална валута и ако не успеят да я забранят със закони, мисля, че след време ще изчезнат хартиените пари. което е нормално. а като ми остане време, ще пусна копача за монети да трупам богатство :D


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот Чудомир » Чет 09 юни 2011 0:23


Хехе,
първия обхванат от треска за злато :Mr Green Fun
Доколкото разбрах, не ти е нужен сертификат, за да преведеш пари. Превеждаш по адрес на някакъв стринг, които изглежда така 23(**§(€(§$64796ндахсхфхмюьжавйс5р23_*%№№$ и P2P мрежата знае кой акаунт се крие зад него. Акаунта е защитен с парола и това е. Няма връзка с конкретно лице. Интересното е, доколкото разбрах, е че банкнотота помни през чии ръце е минала, сиреч помни стринговете. Но не съм сигурен в това...

А с твоя копач едва ли ще станеш богат :Mr Green Fun Погледни видеотата в youtube за кви машини става въпрос и колко пари правят за единица време....

Именно забраната с закон ми е интересно как ще стане, като гледам досега как успяват да забранят другите P2P


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6170
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот VWGT » Чет 09 юни 2011 9:53


тази идея я следя от известно време и все още не мога да я оценя доколко е релиризуема. За сега ми прилича на някаква икономическа игра, знам ли. Хубаво ще копаш, ще разменяш, ще има търсене предлагане, ама всичко това си остава някъде там закопано в машините. Като свърши копането, ще свърши надпреварата, ще свърши интереса, инфлацията е основна градивна единица на "икономика"-та, вярно доста порочна, но без нея не може => не може да се зачертае и да искаш да правиш "икономика" подобна на сегашната без нея. Тези bitcoins нямат стойност в реалния живот. Ако съм Лео в Матрицата, сигурно ще ми вършат някаква работа, ама извън нет-а ... ?
Въпреки всичко идеята си е интересна, на тази база в бъдеще може да се развият истински виртуални общества-държави, всяка със собствена икономика и закони. Съответно вътрешен пазар, услуги и тн, все неща за които ще ти трябват "местни" пари :) Единственият проблем на тези неща е, че не могат да те нахранят в реалния живот. Под храна разбирам да си доставим необходимата доза енергия за живот на клетките и организма ни като цяло. Заради което всъщност съществува и самата икономика, парите и тн (все неща, които според мен са доста преходни, докато не решим енегрийната си зависимост). Та, решим ли този проблем, тогава смисъла на икономиката ще трябва да се преразгледа из основи и не е ясно къде и до колко ще е мястото на универсалносто средство за размяна - парите, в него.

И като за последно т.нар. "Икономика" е нещо доста криво и няма смисъл да го копираме и виртуално, по-добре да се измисли универсален модел, който да не поражда зависимост от пари, bitcoins или каквото и да е ... но първо трябва да решим енергийните си зависимости, защото реално те са в основата на всичко :)


Потребителски аватар
embi4a
Мнения: 695
Регистриран на: Чет 11 яну 2007 11:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Габрово

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот embi4a » Чет 09 юни 2011 10:18


Точно заради ей такива борсови операции стана кризата. нО алчноста е по-силна от всичко. Смятам, че това е един балон, който ще се надуе и ще се спука. Който остане с наличности при спукването ще пие студена водица.
Как е възможно да внесеш 10% депозит и да ти дадат уж виртуални останалите 90% портфолио, с които да правиш реални борсови сделки и да си инкасираш печалбата пак в реални пари. Ей заради това стана кризата. С виртуални пари купуваш фючърси, петрола се изтреля до небесата и ние заради куп малоумници караме на 2,4 лева нафта, на 1,3 лв. газ.... Щото 2000 човека виртуално забогатяват за сметка на 2 милиарда потребителя. Тези борсови спекулации трябва да се забранят и да се криминализират!!!!!!!!!!


Потребителски аватар
Ivailo
Мнения: 9497
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 15:21
Автомобил: VW Golf mk3
Двигател: AAZ
Местоположение: София/Видин
Контакти:

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот Ivailo » Чет 09 юни 2011 16:34


embi4a написа:Точно заради ей такива борсови операции стана кризата. нО алчноста е по-силна от всичко. Смятам, че това е един балон, който ще се надуе и ще се спука. Който остане с наличности при спукването ще пие студена водица.
Как е възможно да внесеш 10% депозит и да ти дадат уж виртуални останалите 90% портфолио, с които да правиш реални борсови сделки и да си инкасираш печалбата пак в реални пари. Ей заради това стана кризата. С виртуални пари купуваш фючърси, петрола се изтреля до небесата и ние заради куп малоумници караме на 2,4 лева нафта, на 1,3 лв. газ.... Щото 2000 човека виртуално забогатяват за сметка на 2 милиарда потребителя. Тези борсови спекулации трябва да се забранят и да се криминализират!!!!!!!!!!

А какво е общото между твоето мнение и темата? :roll:


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот Чудомир » Чет 09 юни 2011 20:50


@VWGT: По същия начин, по който придобиваш биткоинс (превод по дадена сметка) може след това на борсата да ги продадеш и да ги обърнеш в кеш. Поне такъв е замисълът.
Отделно колкото повече нараства приемането на валутата (повече услуги и стоки, които можеш да си купиш с тях), толкова повече ще нараства интереса. Отделен е въпросът, че са особено интересни за тъмни сделки, както беше споменато вече, поради факта, че никой не може да проследи нищо

Инфлацията може да е градивна единица на една икономика, но ако си наясно от какво се поражда тя, то какъв е проблема да вземеш мерки тя да не се появвява?
Не съм финансист, но какво е инфлацията: Прекалено голяма парична маса, която води до дисбаланс между стоки и пари (много пари, малко стоки), сиреч парите се обезценяват (пари кат вестници), а пък стоките са кът. Това се получава след обилно печатане на пари, например това, което сега Щатите правят.

След като си наясно с тези закономоерности, то спокоино може в една "игра на пари" да ограничиш изкуствено емисията, и ето ти я инфлацията елиминирана.

Друго е интересно в коментирания модел:
В стандартния модел на една икономика инфлацията се изразява в това, че 1 хляб днес е 1 лев, а утре същия хляб струва 10 лв. Наборите преди 1980 добре знаят за кво говоря...Сиреч, стоката хляб с течение на времето струва все повече единици от валутата.

При биткоините логиката е малко по различна: В момента валутата не е стиганала лимита на емисията. Сиреч все още "пари се печатат". Ако преди 3 седмици 1 BTC е бил 1$, днес е 30$, а към края на емисията да е 300$. Това значи, че за 1 BTC ще може да си купиш (да речем) 300 хляба.

Сега идва тънкия момент: Поради лимита на емисията повишеното търсене на BTC може единствено да се поеме от разделяне на 1 BTC na 2*0,50. Сиреч търсенето на БТЦ ще нарастне още повече, заради невъзможността да се напечатат повече пари автоматично равностойността в стоки ще се повиши, което е равно на поскъпване на валутата.

Пример: Ако 300 хляба почнат да струват не 1, а 0,50, то автоматично валутата поскъпва двойно, без да са печатани нови пари.

Затова и въпросната валута е дефинирана, че може да се дели не до 1/100 (сиреч до стотинка), а до 1/10^8. Оттук идва и идеята, че който купи сега, ще има автоматично "повече", след като паричната маса се изчерпа и почне да се "дели"...Сиреч няма да се продават вече цели BTC, а половинки, десетинки и така...

@embi4a: По принцип има нещо вярно в думите ти, но обекта на темата е далече от това, което споменаваш. Не говорим за борсова спекулация и не говорим за акции, или поне не в класическия им смисъл, от където идва и разчупването на досегашните модели, важащи за тях


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6173
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот ktamen » Чет 09 юни 2011 21:32


Виновници за кризата всъщност са разни партийни функционери (не само нашите са мошеници), които позволяват на централните банки да печатат нови пари.
Не знам дали конкретно тези пари ще оцелеят, но много ми се иска да има някакви истински пари, чиято стойност не зависи от това дали гърците ще си напечатат пари за 14та заплата.


Потребителски аватар
Милослав
Мнения: 3648
Регистриран на: Сря 29 мар 2006 11:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот Милослав » Пет 10 юни 2011 7:32


ISRalien написа:
embi4a написа:Точно заради ей такива борсови операции стана кризата. нО алчноста е по-силна от всичко. Смятам, че това е един балон, който ще се надуе и ще се спука. Който остане с наличности при спукването ще пие студена водица.
Как е възможно да внесеш 10% депозит и да ти дадат уж виртуални останалите 90% портфолио, с които да правиш реални борсови сделки и да си инкасираш печалбата пак в реални пари. Ей заради това стана кризата. С виртуални пари купуваш фючърси, петрола се изтреля до небесата и ние заради куп малоумници караме на 2,4 лева нафта, на 1,3 лв. газ.... Щото 2000 човека виртуално забогатяват за сметка на 2 милиарда потребителя. Тези борсови спекулации трябва да се забранят и да се криминализират!!!!!!!!!!

А какво е общото между твоето мнение и темата? :roll:


Каквото е и твоето.
А пък ако малко отбираш от това, за което пише в темата, би следвало да стигнеш до извода, че поста ти е напълно излишен и лишен от елементарна мисъл, да не говорим за замисъл.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6170
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот VWGT » Пет 10 юни 2011 9:24


инфлацията е много по-сложна материя и самото печатане на пари е само един от факторите, който и влияе :) Ако няма инфлация - няма стимул за производство, в краткосрочен план хората ще са доволни, щото цените ще падат и със същите пари ще си купят повече стоки => с по-малко усилия ще си задоволяват нуждите и ще почнат да работят по-малко, НО в дългосрочен план, това ще доведе до намалено производство, и изведнъж свръх инфлация. Пример за това е Япония, която с неистови усилия постоянно внимава да не изпадне в дефлация :) Така че, икономическия модел без нея не може (за съжаление, което от своя страна предполага постоянно повишаване на цените и по-голяма експлоатация на по-бедното население, крива работа).

embi4a е прав в едно, ако тази игра позволява такива търговии на реални пари с изцяло нереални ресурси (въпросните bitcoins) и вземе, че стане масова и фактор в реалната икономика, то тя по нищо няма да се различава от сегашните борсови "игри", където разни спекуланти в опита си да натрупат състояние еб@ват цялата световна икономика, като купуват - продават ненужни за тях стоки, като често пъти само надуват цените без реално покритие и причина. Примера с петрола - нападнали Либия, която изнася под 4% от световния петрол, по време на войната доставките не са прекъсвани, но "играчите" се изпотрепаха на борсата и реално петрола си такова таковата. Същото е и с други измислени финансови инструменти, да не говорим и за факта, че с 10 лева купувам "стоки" за 1000, че и повече. Та подобни игри, в момента в който станат прекалено масови, почват да влияят на всички хора. За това попадат под разни регулации, които би трябвало да ограничават това влияние, което обаче не става реално ...

поотклонихме се;) та най-вероятно това ще си остане просто игра, в която първите "копаеки", реално натрупват първоначалния капитал, което е много важно нещо, щото после той ще се търгува и преразпределя :). На класическа пирамида не ми прилича, ама дори и да стане такава, кво лошо има, важното е човек да е отгоре, така или иначе бедните винаги са прецакани и губят. В тия игри трябва да си готов да вложиш повече пари и време, за да се научиш. В началото ще губиш със сигурност. Бедните и просто минавашите, които са подмамени от бързи печалби нямат ресурса необохдим за обучението и често пъти се отказват веднага щом се опарят, докато истинските играчи, стоят и скубят всеки новодошъл.
та тук и ти трябва да си прецениш, имаш ли ресурса и потенциала да се превърнеш в играч, или просто ще нахраниш първите.


Потребителски аватар
hidalgo
Мнения: 937
Регистриран на: Вто 13 май 2008 9:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот hidalgo » Пет 08 ное 2013 0:38


И ето, 2 години по-късно, се оказа, че bitcoin не е причината за инфлации или пък за световната криза, както имаще мнения по-нагоре. :mhihi
В момента цената на 1 bitcoin е около 200 паунда, като само преди 3 дни беше 150. :eek
Има ли някой колега, който да ги е купил преди време и в момента да е новобогаташ? :icon_lol :icon_lol


Потребителски аватар
Stoi
Вечен БАН
Мнения: 2115
Регистриран на: Пон 03 окт 2005 21:02
Автомобил: Golf2EJettaMk2coupeZZR600
Двигател:
Местоположение: Кричим
Контакти:

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот Stoi » Пет 08 ное 2013 8:50


Само да вметна, че вчера при едни приятел видях една джажа голяма колкото запалка и се слага на USB-то. Тя прави изчисленията. Той даже я клокнал и е с един голям радиатор. Нещо ново е на пазара. От няколко седмици или месеци се продава свободно. Не съм сигурен. По изчислителна мощ е по-добро от коя да е видеокарта , а за консумация на енергия да не говорим.

Начална отправна точка : "usb bitcoin" в google


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6170
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пирамида или революция - да поговорим за Bitcoin

Мнениеот VWGT » Пет 08 ное 2013 13:39


аз вече откроверно подозирам, че зад тва "копане" на биткоинс всъщност стоят мноого по-задни мисли :) пращат ти код, който ти разбиваш, т.е. споделяш своите процесорни мощности за изчислителни операции, срещу което някои ти подхвърля некви пари, прави ти борса ала-бала "моркови" на принципа "елате повече" ... ама реално къв е тоя код, чии е и тн никой не казва ... и накрая се чудим как разни служби разбиват и подслушват мрежи с трансфер до 40гбпс :)



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 53 госта