Source: http://it.dir.bg/2006/05/16/news181777.html
Най-стресовата професия е системен администратор
16 Май 2006, 14:42
Източник: DnesPlus
Изследвания на SkillSoft показват, че от всички професии най-силно подложени на стрес са заетите в сферата на IT. По този показател компютърните специалисти изпреварват лекарите, мениджърите и свещениците, съобщава The Register.
По данни на SkillSoft 97% от заетите в сферата на IT признават, че работата им е причина за постоянен стрес. 80% от работещите в тази област казват, че настроението им се разваля всеки път, когато те само си помислят за работа, а една четвърт от анкетираните са се оплакали, че не им достига време за психическо възстановяване. Тези данни са получени при анкетирането на около 3 000 души. Анкетиран компютърен специалист казва, че през по-голямата част от работния си ден трябва да отговаря на въпроси на хора, които изобщо не разбират от компютри и така губи ценното си време, за да обяснява кой клавиш трябва да се използва. А ако се появи сериозен технически проблем, той веднага получава забележка от началството. Най-подложените на стрес са хората от следните професии: на първо място са компютърните специалисти, на второ място - медиците, а на трето – инженерите. Следват ги мениджърите, учителите и свещениците.
Най-стресовата професия е системен администратор
Правила на форума
Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума
Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума
- DragoGT
- 1/8 перничанин
- Мнения: 10772
- Регистриран на: Вто 08 юни 2004 18:31
- Автомобил:
- Двигател:
- Местоположение: София
Камикадзе написа:INGABUZIIIIIIIIIIIIIII
н
яма ст
рес всич
ко е норма
лно
1001000101010010001010101010100101010101001010010122312423453446
ей го на жив пример...
vasstop написа: Най-подложените на стрес са хората от следните професии: на първо място са компютърните специалисти, на второ място - медиците, а на трето – инженерите. Следват ги мениджърите, учителите и свещениците.
а питате ли ме мен...
вярно че не съм голям системен администратор ама са ми достатъчно тия инжинери дето ме глождят с въпроси от сорта на абе паролата не ми я приема (а той я променил нещо ама не помни как и то на личната поща в мейл.бг примерно или мишката не работи гледам прищипана с бюрото... любимо идвай бързо харда изгоре ужас леле обекта довечера трябва да го дадем алалеле всички светци на помощ идвам аз и кво забравили дискетка във флопито... абееее....)
а учим и за инджинер.... ох мале ша побелеем на 27.34 години...
- Tyan
- Ън Мън
- Мнения: 7962
- Регистриран на: Вто 14 дек 2004 21:31
- Автомобил:
- Двигател:
- Местоположение: София
- Контакти:
Абсолютно вярно .... ето какво обяснявах на Цу преди че утре има тест:)
ROM - Read Only Memory – Памет само за четене. Тя е енергонезависима за разлика от РАМ и помни това което е записано на нея дори да бъде оставена без електрозахранване...... не може да бъде поразена от вируси .т.к не може да се пише в нея и тн. Добър пример къде се използва РОМ памет е BIOS на дънната платка ... изпозлва се вече навякъде .... управление на двигателя на автомобилите, телефони, микровълнови печки ... и тн.
Има няколко вида РОМ:
Programmable ROM (PROM) – Този може да се програмира чрез използването на специален програматор....
Erasable Programmable ROM (EPROM) – Този РОМ може да се изтрие и след това върху него да се запише нова информация ... като това става като чипа с паметта който се вижда с просто око се облъчи с ултравиолетова светлина .. след това се презаписва с програматор.
Electrically Erasable Programmable ROM (EEPROM) – Този може да се препрограмира използвайки софтуерен контрол и именно това е чипа дето се използва в модерните дънни платки за да съхранява системният BIOS (Basic Input
Output System)
RAM – Типа памет която се използва за съхранение на програмите и процесите, който се изпълняват в момента се нарича РАМ ... Random Access Memory – Памет със произволен достъп ...... Тя може да съхранява данни които се записват и презаписват но само докато има електричество за това когато пишеш един документ на Word и не си го записала на твърдия диск и тока спре го губиш
... т.е тя е енергозависима ... губи цялата си информация когато се изключи компютъра ... По точно име на RAM би било RWM Read-Write Memory защото технически и ROM е с произволен достъп ама така са го измислили едно време ....
RAM e много пъти по бърза от ROM … като и двете са по-бързи от твърдия диск .... а CACHE Memory на процесора е по бърза от всичките J
HARD DISK – Твърд Диск
Това е “центъра за данни” в компютъра той е енергонезависим и си помни информацията дори като е изключен компютъра ... за разлика от RAM горе.
Появява се петдесетте години на 20 век като първия са го избретили от IBM и е бил с големина 5 MB…… Сега са с размери 3.5 инча или 2.5 инча за лаптопите .. един инч пиле е 2.52 см
и големина до 500 GB, 1GB = 1000 MB
Устройството им е много осъвършенствано но не се е променило особено ....
Състои се от:
Глави за четене и писане, дискови плочи от алуминии покрити със специалена субстанция (могат да бъдат 1,2,3,4,5 и тн......... Рамена на които са разположени главите...... електромотор който позиционер на главите ..... и електромотро който върти плочите ..... всичко това се сабира в дисково шаси (кутия) J
Плочите на диска са разделени на цилиндри и сектори..... плочите се въртят с различна скорост: 3600 оборота в минута, 4200, 5400, 7200 ( най-разпространени сега), 10000 и 15000 оборота (тия последните са за сървъри главно)
В общи линии колкото по-бързо се вартят плочите толкова по-добре защото диска е по-бърз .... дисковете още имат кеш памет в която се съхранява най-често ползваната и предполагаемо следващо използваната информация ... колкото повече толкова по добре и имат още IDE Integrated Drive Electronics това управлява всички глупости в диска ..... едно време е бил извун диска на специална платка .....
Дънна Платка ....MotherBoard – най важният компонент в един компютър.....На нея се слага процесора CPU (Central Processing Unit), RAM, твърдия диск се закача за вградения на нея дисков контролер, на нея са платките които изкарват картина и звук .. на нея се закачат мишката и клавиатурата връзката между всички тия неща се осъществява посредством шини (buses)… системна шина, AGP шина за видеокарти, PCI шини, ISA шини и други ... представлява печатна платка дебела няколко слоя с налепени по нея компоненти ... електролитни и керамични контдензатори .. транзистори, чипове, MOSFET, регулатори на напрежение и други такива работи .. може да бъде с мостова (използвашесе допреди няколко години) или хъбова архитектури (сега)....
Мале ама съм умен!!!!!
а можеше и да и напиша и това ама ме домързя
Системни шини, функции и качества
Ако приемем, че сърцето на една дънна платка е нейният чипсет, то тогава нейната кръвоносна система са множеството шини из нея. Шините варират като модел и структура, но всички си приличат по главната им функция. Шините в персоналния комютър се използват за пренасяне на електрически сигнали между компонентите в PC. Абсолютно всеки компонент в системата е свързан към шина, а често чипсетите на дънната платка като (Southbridge, Nirthbridge, MCH, ICH) играят ролята на мостове между различните шини.
В съвременните PC шините обикновенно са следните:
Процесорна шина (Front Side Bus/FSB). Това е най-бързата шина в PC и е ядрото на чипсета и дънната платка. Тази шина се използва главно от процесора, за да обменя информация с кеш паметта, главната системна памет и с North Bridge. FSB в модерните PC е със ширина 64 бита (8 байта) и има скорост: 66, 100, 133, 200, 266, 333, 400, 533, 800 MHz.
AGP шина (Accelerated Graphics Port). Тази шина е високоскоростна 32 битова шина и се изпозлва само за видео карти. Различните варианти са: AGP 1X на 66 MHz, AGP 2X на 133 MHz, AGP 4X на 266 MHz, AGP 8X на 533 MHz и др. Шината е разработена от INTEL за нуждите на съвременните 3D ускорители използвани най-вече при компютърните игри и триизмерната анимация.
PCI шина. (Peripheral Component Interconnect) Обикновенно е 32 битова, 33 MHz, което определя максимален трансфер с обем 133 MB в секунда. Може да бъде намерена във всяко PC след появата на 486 процесора. Представена е в системата като колекция от 4-6 бели слота (най-често). Свързва се най-често с Northbridge или с I/O Controller Hub (ICH). В системите от висок клас могат да бъдат видяни още четири варианта на PCI шината: 32 битова - 66 MHz, 64 битова - 33 MHz, 64 битова - 66 MHz, както и PCI-X, 64 битова - 133 MHz. На PCI се монтират голямо количество разширителни платки като: Видео карти, Звукови карти, Мрежови карти, SCSI и IDE адаптери, множество мултимедийни контролери и др.
ISA шина. (Industry Standard Architecture) Тя е 16 битова - 8 MHz и се среща много рядко в новите персонални компютри. Появява се за първи път през 1984 година в IBM - AT, където е 8 битова - 5 MHz. В миналото се е използвала за видео карти, модеми, мрежови карти, звукови карти и др. Последните дънни платки с подръжка на ISA ползват Intel 440 BX чипсет, VIA 693/694,KT133/266,KX133/266 чипсети и някои модели на SiS.
AMR/CNR шина (Audio Modem Riser/ Communications and Networking Riser) Почти е невъзможно да се намерят карти с този интерфейс на пазара. Използват се главно от производителита на дънни платки. В 95% от новите дънни платки има реализирана подръжка на звук, мрежа и модем интегрирани в Southbridge. За да ги ползвате ви трябва платка която поставате на AMR/CNR. На спомената платка има само RJ11 порт (AMR модем), където да закачите кабела за телефонната линия. Този модем е изключително неподходящ за лоши линии базирани на аналогови телефонни централи. Същата платка е специфична за дъното с което е окомплектована и не работи на друго такова.
MCA шина (The Micro Channel Architecture) С представянето на първите 32 битови процесори от серията 386 се е появила нуждата от замяна на бавната 16 битова ISA шина с 32 битова такава. Разработена от IBM и замислена да допълва старата ISA шина. За да се ползва от производителите на дънни платки се е изисквал лиценз издаван от IBM. Такъв лиценз се е изисквал и за ISA, но IBM не са били стриктни в наблюденията и много производители са се разминали и без такъв. Стогите лицензи довеждат до забравата на MCA и разработката на EISA.
EISA шина (Extended Industry Standard Architecture) Този стандарт е приет през Септември 1988 година в отговор на IBM MCA шината, тъй като различните производители не парсонални компютри не са доволни от лицензната политика на IBM. Разработенa е от Compaq, които по това време са на път да изместят IBM върха на IT индустрията. Много малко EISA разширителни платки са били произведени като шината се е използвала за дискови контролери и мрежови карти от висок клас. Физически представлява 32 битова версия на ISA шинта като са добавени 90 нови конектора. 32 битовата EISA платка изглежда като стандартна ISA платка но има два реда конектора един над друг. Първият ред на EISA и реда конектора на ISA платките са идентични. По тази причина на 32 битов EISA може да бъде поставена 16 битова ISA платка.
VESA шината (Video Electronics Standards Association) е най-популярна от дебюта си през Август 1992 до 1994 година. Разработена е от NEC. Използва се за видео карти, дискови контролери и др. Използва 32 битов - 33 MHz -ов интерфейс. Представлява ISA слот с непосредствено след него поставен MCA слот. Въпреки добрата концепция на VESA шината и евтината и цена тя има един огромен недостатък - работи на пълната скорост на FSB шината на процесора. Работи изключително добре на 486 процесори с 33 MHz FSB. Но с появата на 486 работещ с 40 MHz FSB и първите Pentium процесори работеши на 50, а по късно и на 60 и 66 MHz FSB се появяват и проблеми с надежността на платките базирани на VESA Local Bus.
Съществуват и така наречените скрити шини. Това са LPC шината и различните шини, които свързват North и Southbridge. Шини като EISA, VESA, MCA и др. не се срещат в модерните PC. Системния чипсет бил той North и Southbridge или MCH и ICH се изпозлват, за да контролират "оркестъра" от шини и устройсва на PC.
LPC шината се явява евтин заместник на ISA шината. Използва се главно за връзка между BIOS, Super I/O на системата и главния чипсет.
Memory Bus. Използва за трансфер между централния процесор и системната памет. Тя е тясно свързана с FSB. Ако имаме процесор работеш с 266 MHz FSB е задължително да използваме 266 MHz DDR RAM памет. Пи използването на тези компоненти получаваме пропусквателна стоиност от 2133 MB в секунда. Aко използваме процесор работеш с 266 MHz FSB и памет на 200 MHz тогава процесора ще продължи да бъде с пропусквателна способност от 2133 MB в секунда, но пропусквателна способност на паметта ще е паднала на 1600 MB в секунда и ще се получи така нареченото "тясно място" в системата. Поради същата причина е нерентабилно да поставаме от по скъпата 333 MHz DDR RAM на машина с процесор работещ на 266 MHz FSB защото паметта с теоритична пропускливост от 2700 MB в секунда ще се съобразява със 266 MHz FSB на централния процесор.
АААААААААААААААААААААА ОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО
ООООООООООООООООО
ROM - Read Only Memory – Памет само за четене. Тя е енергонезависима за разлика от РАМ и помни това което е записано на нея дори да бъде оставена без електрозахранване...... не може да бъде поразена от вируси .т.к не може да се пише в нея и тн. Добър пример къде се използва РОМ памет е BIOS на дънната платка ... изпозлва се вече навякъде .... управление на двигателя на автомобилите, телефони, микровълнови печки ... и тн.
Има няколко вида РОМ:
Programmable ROM (PROM) – Този може да се програмира чрез използването на специален програматор....
Erasable Programmable ROM (EPROM) – Този РОМ може да се изтрие и след това върху него да се запише нова информация ... като това става като чипа с паметта който се вижда с просто око се облъчи с ултравиолетова светлина .. след това се презаписва с програматор.
Electrically Erasable Programmable ROM (EEPROM) – Този може да се препрограмира използвайки софтуерен контрол и именно това е чипа дето се използва в модерните дънни платки за да съхранява системният BIOS (Basic Input
Output System)
RAM – Типа памет която се използва за съхранение на програмите и процесите, който се изпълняват в момента се нарича РАМ ... Random Access Memory – Памет със произволен достъп ...... Тя може да съхранява данни които се записват и презаписват но само докато има електричество за това когато пишеш един документ на Word и не си го записала на твърдия диск и тока спре го губиш

RAM e много пъти по бърза от ROM … като и двете са по-бързи от твърдия диск .... а CACHE Memory на процесора е по бърза от всичките J
HARD DISK – Твърд Диск
Това е “центъра за данни” в компютъра той е енергонезависим и си помни информацията дори като е изключен компютъра ... за разлика от RAM горе.
Появява се петдесетте години на 20 век като първия са го избретили от IBM и е бил с големина 5 MB…… Сега са с размери 3.5 инча или 2.5 инча за лаптопите .. един инч пиле е 2.52 см

Устройството им е много осъвършенствано но не се е променило особено ....
Състои се от:
Глави за четене и писане, дискови плочи от алуминии покрити със специалена субстанция (могат да бъдат 1,2,3,4,5 и тн......... Рамена на които са разположени главите...... електромотор който позиционер на главите ..... и електромотро който върти плочите ..... всичко това се сабира в дисково шаси (кутия) J
Плочите на диска са разделени на цилиндри и сектори..... плочите се въртят с различна скорост: 3600 оборота в минута, 4200, 5400, 7200 ( най-разпространени сега), 10000 и 15000 оборота (тия последните са за сървъри главно)
В общи линии колкото по-бързо се вартят плочите толкова по-добре защото диска е по-бърз .... дисковете още имат кеш памет в която се съхранява най-често ползваната и предполагаемо следващо използваната информация ... колкото повече толкова по добре и имат още IDE Integrated Drive Electronics това управлява всички глупости в диска ..... едно време е бил извун диска на специална платка .....
Дънна Платка ....MotherBoard – най важният компонент в един компютър.....На нея се слага процесора CPU (Central Processing Unit), RAM, твърдия диск се закача за вградения на нея дисков контролер, на нея са платките които изкарват картина и звук .. на нея се закачат мишката и клавиатурата връзката между всички тия неща се осъществява посредством шини (buses)… системна шина, AGP шина за видеокарти, PCI шини, ISA шини и други ... представлява печатна платка дебела няколко слоя с налепени по нея компоненти ... електролитни и керамични контдензатори .. транзистори, чипове, MOSFET, регулатори на напрежение и други такива работи .. може да бъде с мостова (използвашесе допреди няколко години) или хъбова архитектури (сега)....
Мале ама съм умен!!!!!
а можеше и да и напиша и това ама ме домързя
Системни шини, функции и качества
Ако приемем, че сърцето на една дънна платка е нейният чипсет, то тогава нейната кръвоносна система са множеството шини из нея. Шините варират като модел и структура, но всички си приличат по главната им функция. Шините в персоналния комютър се използват за пренасяне на електрически сигнали между компонентите в PC. Абсолютно всеки компонент в системата е свързан към шина, а често чипсетите на дънната платка като (Southbridge, Nirthbridge, MCH, ICH) играят ролята на мостове между различните шини.
В съвременните PC шините обикновенно са следните:
Процесорна шина (Front Side Bus/FSB). Това е най-бързата шина в PC и е ядрото на чипсета и дънната платка. Тази шина се използва главно от процесора, за да обменя информация с кеш паметта, главната системна памет и с North Bridge. FSB в модерните PC е със ширина 64 бита (8 байта) и има скорост: 66, 100, 133, 200, 266, 333, 400, 533, 800 MHz.
AGP шина (Accelerated Graphics Port). Тази шина е високоскоростна 32 битова шина и се изпозлва само за видео карти. Различните варианти са: AGP 1X на 66 MHz, AGP 2X на 133 MHz, AGP 4X на 266 MHz, AGP 8X на 533 MHz и др. Шината е разработена от INTEL за нуждите на съвременните 3D ускорители използвани най-вече при компютърните игри и триизмерната анимация.
PCI шина. (Peripheral Component Interconnect) Обикновенно е 32 битова, 33 MHz, което определя максимален трансфер с обем 133 MB в секунда. Може да бъде намерена във всяко PC след появата на 486 процесора. Представена е в системата като колекция от 4-6 бели слота (най-често). Свързва се най-често с Northbridge или с I/O Controller Hub (ICH). В системите от висок клас могат да бъдат видяни още четири варианта на PCI шината: 32 битова - 66 MHz, 64 битова - 33 MHz, 64 битова - 66 MHz, както и PCI-X, 64 битова - 133 MHz. На PCI се монтират голямо количество разширителни платки като: Видео карти, Звукови карти, Мрежови карти, SCSI и IDE адаптери, множество мултимедийни контролери и др.
ISA шина. (Industry Standard Architecture) Тя е 16 битова - 8 MHz и се среща много рядко в новите персонални компютри. Появява се за първи път през 1984 година в IBM - AT, където е 8 битова - 5 MHz. В миналото се е използвала за видео карти, модеми, мрежови карти, звукови карти и др. Последните дънни платки с подръжка на ISA ползват Intel 440 BX чипсет, VIA 693/694,KT133/266,KX133/266 чипсети и някои модели на SiS.
AMR/CNR шина (Audio Modem Riser/ Communications and Networking Riser) Почти е невъзможно да се намерят карти с този интерфейс на пазара. Използват се главно от производителита на дънни платки. В 95% от новите дънни платки има реализирана подръжка на звук, мрежа и модем интегрирани в Southbridge. За да ги ползвате ви трябва платка която поставате на AMR/CNR. На спомената платка има само RJ11 порт (AMR модем), където да закачите кабела за телефонната линия. Този модем е изключително неподходящ за лоши линии базирани на аналогови телефонни централи. Същата платка е специфична за дъното с което е окомплектована и не работи на друго такова.
MCA шина (The Micro Channel Architecture) С представянето на първите 32 битови процесори от серията 386 се е появила нуждата от замяна на бавната 16 битова ISA шина с 32 битова такава. Разработена от IBM и замислена да допълва старата ISA шина. За да се ползва от производителите на дънни платки се е изисквал лиценз издаван от IBM. Такъв лиценз се е изисквал и за ISA, но IBM не са били стриктни в наблюденията и много производители са се разминали и без такъв. Стогите лицензи довеждат до забравата на MCA и разработката на EISA.
EISA шина (Extended Industry Standard Architecture) Този стандарт е приет през Септември 1988 година в отговор на IBM MCA шината, тъй като различните производители не парсонални компютри не са доволни от лицензната политика на IBM. Разработенa е от Compaq, които по това време са на път да изместят IBM върха на IT индустрията. Много малко EISA разширителни платки са били произведени като шината се е използвала за дискови контролери и мрежови карти от висок клас. Физически представлява 32 битова версия на ISA шинта като са добавени 90 нови конектора. 32 битовата EISA платка изглежда като стандартна ISA платка но има два реда конектора един над друг. Първият ред на EISA и реда конектора на ISA платките са идентични. По тази причина на 32 битов EISA може да бъде поставена 16 битова ISA платка.
VESA шината (Video Electronics Standards Association) е най-популярна от дебюта си през Август 1992 до 1994 година. Разработена е от NEC. Използва се за видео карти, дискови контролери и др. Използва 32 битов - 33 MHz -ов интерфейс. Представлява ISA слот с непосредствено след него поставен MCA слот. Въпреки добрата концепция на VESA шината и евтината и цена тя има един огромен недостатък - работи на пълната скорост на FSB шината на процесора. Работи изключително добре на 486 процесори с 33 MHz FSB. Но с появата на 486 работещ с 40 MHz FSB и първите Pentium процесори работеши на 50, а по късно и на 60 и 66 MHz FSB се появяват и проблеми с надежността на платките базирани на VESA Local Bus.
Съществуват и така наречените скрити шини. Това са LPC шината и различните шини, които свързват North и Southbridge. Шини като EISA, VESA, MCA и др. не се срещат в модерните PC. Системния чипсет бил той North и Southbridge или MCH и ICH се изпозлват, за да контролират "оркестъра" от шини и устройсва на PC.
LPC шината се явява евтин заместник на ISA шината. Използва се главно за връзка между BIOS, Super I/O на системата и главния чипсет.
Memory Bus. Използва за трансфер между централния процесор и системната памет. Тя е тясно свързана с FSB. Ако имаме процесор работеш с 266 MHz FSB е задължително да използваме 266 MHz DDR RAM памет. Пи използването на тези компоненти получаваме пропусквателна стоиност от 2133 MB в секунда. Aко използваме процесор работеш с 266 MHz FSB и памет на 200 MHz тогава процесора ще продължи да бъде с пропусквателна способност от 2133 MB в секунда, но пропусквателна способност на паметта ще е паднала на 1600 MB в секунда и ще се получи така нареченото "тясно място" в системата. Поради същата причина е нерентабилно да поставаме от по скъпата 333 MHz DDR RAM на машина с процесор работещ на 266 MHz FSB защото паметта с теоритична пропускливост от 2700 MB в секунда ще се съобразява със 266 MHz FSB на централния процесор.
АААААААААААААААААААААА ОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО
ООООООООООООООООО
Последна промяна от Tyan на Вто 16 май 2006 22:54, променено общо 1 път.
- Корабът Майка
- Мнения: 23
- Регистриран на: Пон 01 яну 2001 0:02
- Автомобил:
- Двигател:
- Местоположение: Земната Орбита
- DragoGT
- 1/8 перничанин
- Мнения: 10772
- Регистриран на: Вто 08 юни 2004 18:31
- Автомобил:
- Двигател:
- Местоположение: София
алелииии
теб ти трябват 3 дена поне в екранирана стая без телефони телевизия комп микровълнова и тем подобни...
а за майката
смени аватаро бре
нали си извънземна технология..
и не ме плашиш аз имам зелено чудовище с огромни жълти очи!
http://vwclub.bg/~tyan/Photos/15052006_001.avi
теб ти трябват 3 дена поне в екранирана стая без телефони телевизия комп микровълнова и тем подобни...


а за майката
смени аватаро бре
нали си извънземна технология..
и не ме плашиш аз имам зелено чудовище с огромни жълти очи!
http://vwclub.bg/~tyan/Photos/15052006_001.avi
- Корабът Майка
- Мнения: 23
- Регистриран на: Пон 01 яну 2001 0:02
- Автомобил:
- Двигател:
- Местоположение: Земната Орбита
Върни се в “ОФФ-Топик - други”
Кой е на линия
Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 40 госта