За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Serjinio20
Мнения: 117
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 22:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот Serjinio20 » Чет 01 мар 2012 18:06


Да плащаш когато е доставка на място, иначе от офис на Еконт не плащаш нищо!!!




Потребителски аватар
predat0r
Мнения: 2810
Регистриран на: Чет 02 фев 2012 13:44
Автомобил: Mercedes-Benz W203
Двигател: C270CDI
Местоположение: АСЕНОВГРАД

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот predat0r » Чет 01 мар 2012 18:14


Колегата Iezekil е напълно прав случвало ми се е да връщам стока след прегледа и ми казаха да платя посоката която идва пратката към мен. А вече връщането на стоката към продавача си заплаща продавача... Имал съм и случай на стока без опция за преглед служителя ми каза или взимам на късмет и на доверия или плащам еконта напразно....


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот Iezekil » Чет 01 мар 2012 18:24


Serjinio20 написа:Да плащаш когато е доставка на място, иначе от офис на Еконт не плащаш нищо!!!


това в офиса ли ти го казаха,намен не ми уточниха нищо,но се предполага че важи за навсякъде


Потребителски аватар
predat0r
Мнения: 2810
Регистриран на: Чет 02 фев 2012 13:44
Автомобил: Mercedes-Benz W203
Двигател: C270CDI
Местоположение: АСЕНОВГРАД

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот predat0r » Чет 01 мар 2012 18:25


да важи


Потребителски аватар
dimov75
Мнения: 32
Регистриран на: Нед 07 авг 2011 20:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Dobrich

Re: Некоректен купувач

Мнениеот dimov75 » Чет 01 мар 2012 18:31


VeGa Automotive написа:Ако имахме предварителна уговорка,нямаше да има проблем да отворите стоката и да я видите.
До сега сме пращали не веднъж и тази опция я пускаме само при желание на клиента,който заплаща разноските по транспорта,ако просто откаже стоката.
Ако вината е наша,пример:грешен пакетаж. тогава ние поемаме разхода!

Споделили сте на служителката в Еконт,че дори и да видите стоката няма да я вземете!

Защо въобще сте ходили до там,явно нещо има недоразбиране и на трите страни!?!

В крайна сметка нещата не отиват към некоректен купувач или продавач,а към недоразбиране на страните.

Затова и написахме,че целта на темата не е конкретно към самия купувач,а към всички които продават или купуват онлайн.

Нека всеки предварително да уговаря условията,още преди стоката да бъде изпратена.

Поздрави и успех на всички.


1.Уговорка не съм правил защото тя трябва да бъде по подразбиране -
ако ми пращаш стоката която съм поръчал в добро състояние,то не би трябвало да те притеснява правото на преглед.Още повече че и закона те задължава да го правиш !
2.Никога не съм казвал че и да видя стоката няма да я взема-това са Ваши измислици,напротив помолих я да Ви звънне за разрешение да видя пратката.
Тя тогава ми обясни че преди прегледа трябва да заплатя транспортните разходи до Добрич
- казах й че това го зная и съм готов да ги заплатя.
Разрешение така и не получих, за това и транспортните разходи в двете посоки останаха за Ваша сметка.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот Iezekil » Чет 01 мар 2012 19:26


Така вече всичко се нарежда...


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот joro_kem » Чет 01 мар 2012 20:03


Iezekil написа: 3.Редно е търговеца като онлайн търговец явно,да уговори с Еконт ползването на някаква отстъпка от транспорта.Ама кво да се занимава,другите плащат.Но ще кажем айде-друга бира,е да ама не,при случаи като този щеше да му е по-евтино и на самия търговец...а за нас потребителите да не говорим.

колега, "уговорка" със спедитор за отстъпка се прави на база минимален оборот за определен период, не опира само до желание за съжаление... :beer


mar011@abv.bg
Мнения: 20
Регистриран на: Сря 02 юни 2021 12:14
Автомобил:
Двигател:

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот mar011@abv.bg » Пет 24 сеп 2021 10:15


Искам да питам някой неща понеже съм сигурен че в този форум има хора които търгуват с авточасти втора ръка. Та и аз се занимавам с подобни неща от известно време, няма да казвам конкретно за какво става на въпрос но са модули които съдържат електронни компоненти. Цената им не е ниска, въпреки че са си втора употреба. И сега е въпроса за подобни неща колко време вие давате гаранция на купувачите и изобщо давате ли някаква? Защото все пак няма как един продавач да гарантира за нещо втора употреба, но пък от друга страна разбирам и купувача. Не е приятно да се изръсиш с голяма сума и да получиш нещо което да спре да работи след някой месец. Та къде е границата? За момента аз казвам на хората - до месец можеш да го върнеш ако има нещо. Въпреки че наскоро имаше проблем с един колега от форума и му върнах парите след 7 месеца, освен това човека беше отварял въпросния модул и причината за повредата не беше ясна. Но както и да е, не исках да се караме. Искам да съм коректен, но пък и да не съм балък и не мога да съм на тръни кога ще се обади някой и ще трябва да вадя пари. Нещата ги продавам работещи - проверено. та докъде трябва да стига разбирането от моя страна??


Потребителски аватар
xalerrelax
Мнения: 3060
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот xalerrelax » Пет 24 сеп 2021 10:26


mar011@abv.bg написа:Искам да питам някой неща понеже съм сигурен че в този форум има хора които търгуват с авточасти втора ръка. Та и аз се занимавам с подобни неща от известно време, няма да казвам конкретно за какво става на въпрос но са модули които съдържат електронни компоненти. Цената им не е ниска, въпреки че са си втора употреба. И сега е въпроса за подобни неща колко време вие давате гаранция на купувачите и изобщо давате ли някаква? Защото все пак няма как един продавач да гарантира за нещо втора употреба, но пък от друга страна разбирам и купувача. Не е приятно да се изръсиш с голяма сума и да получиш нещо което да спре да работи след някой месец. Та къде е границата? За момента аз казвам на хората - до месец можеш да го върнеш ако има нещо. Въпреки че наскоро имаше проблем с един колега от форума и му върнах парите след 7 месеца, освен това човека беше отварял въпросния модул и причината за повредата не беше ясна. Но както и да е, не исках да се караме. Искам да съм коректен, но пък и да не съм балък и не мога да съм на тръни кога ще се обади някой и ще трябва да вадя пари. Нещата ги продавам работещи - проверено. та докъде трябва да стига разбирането от моя страна??


Като за начало , НАП вече сериозно следи онлайн продажбите.
Ако смяташ да продаваш и за напред , първо се замисли под каква форма продаваш ,защото те могат да те накарат да станеш юридическо лице , по трудния начин.
Юридическите лица , при онлайн продажба са задължени да приемат стока , обратно в срок от 14 дни.
Но не знам , какво става с твоя казус , защото нещата са втора употреба.
Попитай някой специалист , защото може да имаш много главоболия , заради това.


mar011@abv.bg
Мнения: 20
Регистриран на: Сря 02 юни 2021 12:14
Автомобил:
Двигател:

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот mar011@abv.bg » Пет 24 сеп 2021 10:30


Наясно съм с нап, нещата ги продавам с лично предаване, не използвам куриери


Потребителски аватар
xalerrelax
Мнения: 3060
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот xalerrelax » Пет 24 сеп 2021 10:33


mar011@abv.bg написа:Наясно съм с нап, нещата ги продавам с лично предаване, не използвам куриери

При директна продажба , е добра , фирмена политика ...дали ще има изобщо гаранция.
Изключвам случаите на дефекти ,ама някои лепват "Рекламация в момента на покупката' и край.
При физически лица , там не съм много наясно , ама нещата изглеждат на гаранция-Франция.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот thanis » Пет 24 сеп 2021 10:34


За всички продукти/услуги независимо нови или втора употреба важи 2години гаранция по закон в целия ЕС.

За втора употреба, може и по-нисък срок, но трябва да е взаимно съгласуван при покупко-продажбата.

Минимума е 1г. реално погледнато всички се правят на ударени.

Ето тук има полезна информация https://europa.eu/youreurope/citizens/c ... our%20mind.

По отношение на НАП, трябва да издаваш фактури. Тях ги интересува да си прибират данъците.

По отношение на 14 дневен срок, той е когато пазаруваш през онлайн магазин и не си доволен от стоката, но тя трябва да е без нарушена опаковка и лош търговски вид. Т.е. да не се налага интервенция от продавача за последваща продажба.

Ако продаваш, като физическо лице, нищо от горе написаното не те касае.


Потребителски аватар
xalerrelax
Мнения: 3060
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот xalerrelax » Пет 24 сеп 2021 10:46


thanis написа:За всички продукти/услуги независимо нови или втора употреба важи 2години гаранция по закон в целия ЕС.



Това с две години ЕС гаранция е толкова дълбока вода , че дори не ми се коментира.
Има доста подводни камъни , аз не бих се надявал на нея.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот thanis » Пет 24 сеп 2021 10:50


Подводни камъни няма, просто търговците на неща втора употреба се правят на ударени и заспали и ако не можете да се разберете, трябва да се съдите.
Аз споделям какъв е закона, който е приет. Всеки си се оправя както може.

Когато не си наясно какви права имаш, реално погледнато могат да те баламосват както си искат и с каквото си искат.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: За пазаруването онлайн.Задължително с предварителна уговорка

Мнениеот 777 » Пет 24 сеп 2021 10:50


mar011@abv.bg написа:Искам да питам някой неща понеже съм сигурен че в този форум има хора които търгуват с авточасти втора ръка. Та и аз се занимавам с подобни неща от известно време, няма да казвам конкретно за какво става на въпрос но са модули които съдържат електронни компоненти. Цената им не е ниска, въпреки че са си втора употреба. И сега е въпроса за подобни неща колко време вие давате гаранция на купувачите и изобщо давате ли някаква? Защото все пак няма как един продавач да гарантира за нещо втора употреба, но пък от друга страна разбирам и купувача. Не е приятно да се изръсиш с голяма сума и да получиш нещо което да спре да работи след някой месец. Та къде е границата? За момента аз казвам на хората - до месец можеш да го върнеш ако има нещо. Въпреки че наскоро имаше проблем с един колега от форума и му върнах парите след 7 месеца, освен това човека беше отварял въпросния модул и причината за повредата не беше ясна. Но както и да е, не исках да се караме. Искам да съм коректен, но пък и да не съм балък и не мога да съм на тръни кога ще се обади някой и ще трябва да вадя пари. Нещата ги продавам работещи - проверено. та докъде трябва да стига разбирането от моя страна??

7 м е твърде много. 1 месец или 3 най-много. Втората ръка е на принципа "в състоянието което е", а щом тръгне да работи значи е било здраво поне за момента. 1 месец е време да го монтира и да забележи, че нещо не му е наред. Автоморгите не мисля, че и 2 седмици дават - тяхната гаранция е колкото да върнеш нещо, което не работи след монтажа, защото те не се занимават да изпробват. Може да помислиш и по вариант за платена разширена гаранция, което е вид застраховка. Примерно 100лв с 1м гаранция и 120лв за 3м.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 188 госта