Работа, живот и стандарт в Дания

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Adnan
Мнения: 3535
Регистриран на: Чет 08 фев 2007 14:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Adnan » Сря 17 окт 2012 7:52


Здравейте колеги, имам нужда от мнение/съвет/препоръка отностно живот и работа в Дания/Копенхаген.
По вероятно, ще имам съвет от някой който е живял там или работил достатъчно дълго време.
Каква са възможностите за живеене в Малмо и влак'а да се пътъва до Копенхаген дневно?
Как варират цените на квартирите в по далечните квартали на Копенхаген?
Каква е сумата необходима за живота на едно 3 членно семейство? Под това разбирам главно сумата за храна без излизания на ресторанти или кафенета.
И най важният от всички удачен ли е Датският начина на живот за Българаското семейство. Отглеждане на дете което, ще трябва да се адаптира на техният, да започне училище ...




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Работа живот и стандарт в Дания

Мнениеот Vlad777 » Сря 17 окт 2012 8:20


Не съм живял или работил там, но да споделя впечатленията ми от един датчанин, с когото разговарях тази година:

Данъците в Дания са над 50%. Изключение за чужденци може да се направи за специалисти на ключови позиции - 25/33%.

За автомобил забравяш - данакът за внос на употребяван автомобил е около 180% от стойността му. Ето какво пише един в един форум:
I imported my car from Spain. I deeply regret it. First, I had to pay the import tax. The total amount depends in the car model - typically 180% (one hundred and eighty per cent) of the car value - not price. For my 10 year old Fiat Marea, it was 34000 DKK (4500 EUR). The newer, the more expensive. Check out http://www.skat.dk for more info. Maintenance is very expensive. Tightening a screw at an official service dealer is no less than 100 EUR. Replacing a seat is 2500 EUR. You also may need to check if your driver license is valid here in Denmark.


За сметка на това социалната система там е много добре развита - безплатно здравеопазване и образование и т.н.

П.П. Погледни и този сайт: http://paguro.net/expat-life/local/denmark


Потребителски аватар
Special mk3
Мнения: 702
Регистриран на: Пон 08 авг 2011 22:36
Автомобил: Vw Golf Mk3
Двигател: TDI
Местоположение: Видин.
Контакти:

Re: Работа живот и стандарт в Дания

Мнениеот Special mk3 » Сря 17 окт 2012 8:29


Наша роднина вече живее там около 17г и е доволна от живота и си идва само за смяна на документи.
Казва че живота е по благоустроен както каза и Vlad777,работата е много стриктно гледана да ли си вършиш добре работата и съответно не се оплакала от малка заплата или недостатъчно пари за живот като живея и зет и и дъщеря и там и малкото им внуче и те са доволни.Зетят работи по климатичните инсталации а момичето помощник готвач беше преди години когато отиде сега сигурно вече е Главен Готвач.Те са много доволни от живота.Според мен ако сте решили да живеете там няма да сгрешите.


Потребителски аватар
Adnan
Мнения: 3535
Регистриран на: Чет 08 фев 2007 14:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Работа живот и стандарт в Дания

Мнениеот Adnan » Сря 17 окт 2012 9:03


За данъците ме предупредиха и точно това ми е най главното притеснение.
Средната заплата я знам също така знам, че над 40 000 крони се облага още по жестоко( поне така успях да разбера ).
Опитвам се да сметна сумата която би ми била необходима за живеене след като се изкарат разходите за храна и най важното квартира след таксите и данъците.


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Работа живот и стандарт в Дания

Мнениеот pakumba » Сря 17 окт 2012 13:17


Какво значение имат данъците колко са, важно е колко ти остават и какво можеш да си купиш с тях. Ако ще 99% да са, ако ми остават едни 4-5 000 евро на месец, сигурно няма да ми е зле. Тук като са малки данъците, да не би да е добре? Братовчед ми живее там, не се оплаква, ама то и смее ли някой да каже, че се е прецакал :lol: Хвали ми какви страхотни болници имат- настанило го на егати дивана, с егати плазмата, докато чакал реда си. Да, ама реда му дошъл след 13 часа чакане mhihi Иначе супер била болницата 8) . Това за колите било вярно, макар, че съм убеден, че ако се сметне с колко запалти един специалист в дадена област си купува нова кола там и с колко тук, то изхода ще да е ясен, колкото и данъци да имат.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1053
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Работа живот и стандарт в Дания

Мнениеот eng » Сря 17 окт 2012 16:05


pakumba, не съм бил в Дания но разсъжденията са ти толкова правилни че няма накъде.Двама от моите френдове се полъгаха че пазара в Ирландия бил отворен и заминаха за там и бачкат за по 12 евро на час в некъв магазин верно на парт тайм но въпреки това взимат колкото да работят редовно цяла седмица за по 8 часа на ден и се чудят как да спестят за билет за връщане.Най евтинят хляб е 65 цента и з анищо не става,автобусен билет за гр.транспорт ти е 1,70 евро.А автомобил там -застраховката му само обикновено била около и над стойността на автомобила в зависимост от шоф.ти стаж в страната.Сори за офф-а.


Потребителски аватар
KneelSucker
Мнения: 65
Регистриран на: Пет 11 апр 2008 15:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Смолян

Re: Работа живот и стандарт в Дания

Мнениеот KneelSucker » Сря 17 окт 2012 16:51


Дания е една доста добра перспектива,транспорта е страшно добре уреден и можеш да идеш където си искаш. Между Копенхаген и Малмю има мост по който пътува влак, по едно от разпписанията в интернет виждам, че са през 20 минути което е много добре за работещ. Относно заплащането има разлика ако си датчанин и чужденец, има праг с който се облага заплатата, ако е до 40 000-50 000 8% данък, ако е над 35% :), но зашлащането там е доста добро, за да те притеснят дори и 35%. Има доста хипермаркети от където може да си купиш нещо на нормални цени и все пак добро(за съжаление в БГ само боклуци купуваш), 2ма човека с 2000 крони на месец за храна средно се живее(от личен опит говоря).


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Работа живот и стандарт в Дания

Мнениеот VWGT » Сря 17 окт 2012 16:54


братовчед ми изкара там няколко месеца. Ако имаш постоянна и сигурна работа, данъците не би следвало да те притесняват, и ще се оправяш с разходи и всичко. Но, ако си черноработник положението не е розово и няма да издържиш, живота е много скъп, отделно е хубаво да заучиш датския от самото начало.


Потребителски аватар
Adnan
Мнения: 3535
Регистриран на: Чет 08 фев 2007 14:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Работа живот и стандарт в Дания

Мнениеот Adnan » Сря 17 окт 2012 19:14


KneelSucker написа:Относно заплащането има разлика ако си датчанин и чужденец, има праг с който се облага заплатата, ако е до 40 000-50 000 8% данък, ако е над 35% :), но зашлащането там е доста добро, за да те притеснят дори и 35%.

Ако беше 35% нямаше да има изобщо тема, самите работодали ми го казаха, да очаквам данък от порядъка на 45-55%.
То си и пише : 8 + 39.76 = 46.76.

Код: Избери всички

The government tax has three income brackets (base, medium and top), though two are currently coinciding. In 2010 income from DKK 42,900 to DKK 389,900 is taxed at 3.67% and income above DKK 389,900 is taxed an additional 15%.
The income tax can be broken down like this:
Social contribution (Gross tax) - 8%
Over DKK 42,900:
Municipal tax - 23% - 28%
Health tax (Region tax) - 8%
Base state tax - 3.76%
Over DKK 389,900:
Top state tax - 15%


Днес цял ден гледам квартири ама нищо не видях някакви космически цени но това е защото незнам къде са крайните квартали където най вероятно, ще е по евтино.
То, че се живее много добре без притеснения е ясно, но ако не ти остават никакви пари настрани човек много се замисля.
Аз само не разбрах дали има същото като в америка връщане на такси, ако е така тогава пей сърце.


Потребителски аватар
chefito
Мнения: 9527
Регистриран на: Сря 02 фев 2005 12:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Работа живот и стандарт в Дания

Мнениеот chefito » Сря 17 окт 2012 20:08


Моя приятелка, умна, красива и работлива изкара само 2 седмици там и каза, че това не е живот. Социално изолиран, без приятели, без усмивки, без клубове, без ресторанти, само работа и вкъщи. Събра пари за билет. Върна се. Омъжи се и повече не иска и да чуе за друга страна и друг начин на живот.

п.с. Работеше във фирма за почистване, ако има значение.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1053
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Работа живот и стандарт в Дания

Мнениеот eng » Сря 17 окт 2012 21:59


chefito написа:Моя приятелка, умна, красива и работлива изкара само 2 седмици там и каза, че това не е живот. Социално изолиран, без приятели, без усмивки, без клубове, без ресторанти, само работа и вкъщи. Събра пари за билет. Върна се. Омъжи се и повече не иска и да чуе за друга страна и друг начин на живот.

п.с. Работеше във фирма за почистване, ако има значение.

Колега зависи на какво е свикнала в Бг, за да ходиш по клубове в чужбина се искат доста парици.Отделно стои въпроса с приятелите-права е, но в крайна сметка приятелите не ти плащат сметките за ток,парно и т.н.Според мен всяка страна на запад от Сърбия става за живеене, но при едно условие да бачкаш хубава работа или тоест да работиш на договор за не по малко от 35к. евра на година.Иначе да си бачкатор и хамалин там според мен трудно се оцелява и не бих се хванал на такава работа там, но пак зависи от хората,изискванията им за среда, развитие и т.н.Имам приятел който от 5 години чисти метрото в Лондон, живее с 9 човека в къща в Лондон (шеър хаус), успява да събере пари за да си дойде един два пъти до Бг с най евтините полети и само когато са супер изгодни на ниско тарифните авиолинии.Не посещава никакви културни събития там, но казва че му е добре.Така че понятието "добре" е много относително.За мен той е почти на дъното,но...........всеки сам си решава.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Haralampi » Сря 17 окт 2012 23:12


МНОГО e трудно да направиш реалистична сметка на "цената на живота" в чужда страна просто гледайки отделни цени. Някои неща са с пъти по-скъпи, други са на сходни цени... много силно зависи и от стила ти на живот и готовността ти да дадеш определени чужди на западняка навици като жертва.

Погледни го от по-простата трана на нещата - ако ти предлагат заплата в Дания над средната, означава че ще можеш да живееш по-добре от средния Датчанин, АКО следваш тамошния начин на живот (няма кафенца по 3 пъти на ден, няма цигарки, няма ресторантче всеки петък, няма алкохолче когато ти скимне. Рибката да ти е ежеседмично блюдо, а за обед да си носиш сандвич от къщи)!
Е... сега остава само да разбереш, дали среднозаплатения Датчанин може да издържа жена и дете в нормални условия без да се лишава от прекалено много неща :) Вероятно отговорът е "Да, ако живееш скромно". Сега идва моментът на датската дефиниция на "скромно" и това до колко това се различава от настоящия ти стандарт... на този въпрос трябва сам да намериш отговор.

@eng - 35 000 евро е едно в Испания и коренно различно в Норвегия например! С 35 000 брутна годишна в Скандинавия ще ти трябват социални помощи за да свързваш двата края :idea: Това не е никаква отправна точка. Дори само в рамките на една Германия 35 000 в NRW имат едно значение, а 35 000 в Бавария - коренно различно.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1053
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот eng » Чет 18 окт 2012 1:40


Haralampi, напълно съм съгласен-понеже пък гледам разни обяви за Ирландия толкова е стартовата заплата за инженер с 3 години стаж позицията се води "Manifacturing engineer"-което е много малко но ако си сам без семейство ще можеш да покриваш основните си нужди като квартира, сметки за ток, кансъл такси, транспорт до работа (автомобил млако трудно но не невъзможно) и храна.


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот pakumba » Чет 18 окт 2012 8:57


За мен въпроса има много повече страни от една проста цифра за заплата. Едно е да си на 20, без деца, друго е да си на 30 с 2 деца. Едно е да мислиш само за заплатата, друго е да прибиваш към продобивките перспективно образование, липса на бушменските ни проблеми като нямане на места в детските градини, липса на бруталната селяния, която се шири обикновено в нашата страна, беззаконие и т.н. неща. Ако не вземам предвид тези фактори, то смятам, че живота в чужбина е за много мотивирани хора, с професия и желаещи кариера, демек бачкане бол и ще ти бъдат дадени някакви трохи от всичко това, с които ще си позволяваш 2-3 пъти годишно почивка на екзотични места и ще се водиш успял. Другия случай е на необразовани бачкатори- като такива "там" ще имат по-добър стандарт от тук и ще могат да си почиват 1 път годишно в Бг и да похарчат малко парички. НО на практика виждам друго- като се замисля доста познат народ се изнесе от 10 години насам към по-добър живот. Някои бачкатори, други успяха много, но всички говорят за връщане, някои от успелите вече се върнаха, а тези, които не са говорят за връщане и единствения им проблем са парите тук, което за мен значи само едно- там и е наред единствено заплатата, другото тук е за преглъщане, макар всеки ден да се нервираме на беззаконие, селяния, неуредици и т.н.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот VWGT » Чет 18 окт 2012 11:36


абе всичко е до среда, приятели, семейство и тн. Има хора, които се вкопават навсякъде, има и други силно привързани към едно определено място. Повечето мой познати забегнали навън го правят заради децата си, те вече няма да имат тези проблеми с прехода.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bread1978, vasko__2 и 50 госта