Работа, живот и стандарт в Дания

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот VWGT » Чет 25 окт 2012 22:21


Не знам къде живееш в БГ и къде си живял извън БГ, но там където аз живея и там където съм бил, нещата са точно обратните. А и друго, постоянно описваш живота навън през погледа на имигрант във възможно най-неравностойно положение, но не всички българи емигрират, за да мият чинии и чистят кенефи. Въпросът на Аднан също не включва тези варианти.




Потребителски аватар
eng
Мнения: 1053
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот eng » Чет 25 окт 2012 23:51


VWGT написа:Не знам къде живееш в БГ и къде си живял извън БГ, но там където аз живея и там където съм бил, нещата са точно обратните. А и друго, постоянно описваш живота навън през погледа на имигрант във възможно най-неравностойно положение, но не всички българи емигрират, за да мият чинии и чистят кенефи. Въпросът на Аднан също не включва тези варианти.

Съгласен съм, колко от тях обаче реално работят висококвалифицирана работа?Емигрантът винаги ще бъде в неравностойно положение в чужбина, дори и да си с тамошен паспорт.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Haralampi » Пет 26 окт 2012 12:00


eng - действително имаш изключително ограничено виждане над нещата. За теб очевидно всичко е или бяло или черно, сива гама не съществува!!

1. Не, далеч не всички българи в чужбина (или имигранти) са на дъното на обществото, както ти описваш нещата. Има един много голям процент квалифицирана работна ръка, която получава над средната заплата за съответната страна.

2. И в Германия/Дания/Швеция/етс. могат да ти оберат дома. Шанс в БГ - 40/100. Шанс там - 4/100 (на изуст). Ето ти два много различни цвята сиво!! И това важи и за всичко останало! Няма чужденец, на който да съм споменал, че в БГ по-голямата част от колите са с пълно каско, който да не ококори очи и да запита "аммма защо???". А всички ние знаем защо това е нужно!

3. Наистина ми е интересно да разбера ти колко години си прекарал и в коя държава за да имаш такова абсолютно ограничено мнение!?? Не съм убеден, че е в твои интерес да задаваш към нас този въпрос... ще се изненадаш :idea:


Истината е, че няма рай на тази планета. Няма и нито едно "лошо" нещо измислено и патентовано в България - кражби, убииства, престъпност общо има навсякъде, разликата е единствено в мащабите! Социална и здравна система има също навсякъде - но и там разликата е в мащабите. За това нещата далеч не са само черни или бели!! Сивата гама е огромна!


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1053
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот eng » Пет 26 окт 2012 21:52


Колеги, явно имаме много различни виждания по въпроса.Няма да влизам в спор с вас-определено не съм съгласен за процента квалифицирани работници извън Бг заемащи съответните позиции.Работил съм по две години в Англия и Шотландия и 3 години в Ирландия в момента съм в Бг.И в трите държави в които съм работил съм заемал долу горе сносни позиции за БГ емигрант- от КАД дизайнър в голяма англииска компания до Сеньор Електрикал Инженер (както е модерно "там" да се казва), за звено което е отговорно за задвижвания и програмируеми логически контролери вграждани в роботите в автомобилната индустрия, фармацевтиката и високо технологичните компании и т.н.Смея да твърдя че съм видял адски много неща за тия близо шест години.Отделно че в последната фирма редовно на всеки месец летяхме до Дания за обмяна на опит и един път в Белгия-11 пъти горе долу.За мен лично извода е че там не си заслужава да стоиш ако си на нискоквалифицирана работа, говорил съм с българи в Дания-да вярно и те самите твърдят че стандарта бил много по-висок от другите страни в Европа (включително Норвегия и Швеция защото са живяли и там), но пак казвам което се опитах да кажа и на автора на темата: Много зависи на каква позиция си и колко взимаш чисто накрая.И разбира се не съм против емиграцията, а за смислената такава.

Последна промяна от eng на Пет 26 окт 2012 22:21, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот stefan4o » Пет 26 окт 2012 21:58


Моето мнение за нискоквалифицираната работа е като това на колегата енг. Ако работиш и можеш само такава - ще си мизерстваш цял живот, независимо дали работиш в България, Дания или на Марс. Аз например към тоя момент няма как да си напусна работата (дори и да не е кой знае колко заплатена), за да отида да шетам и да бърша прозорци на някой заможен германец, американец, датчанин и т.н.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1053
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот eng » Пет 26 окт 2012 22:19


stefan4o написа:Моето мнение за нискоквалифицираната работа е като това на колегата енг. Ако работиш и можеш само такава - ще си мизерстваш цял живот, независимо дали работиш в България, Дания или на Марс. Аз например към тоя момент няма как да си напусна работата (дори и да не е кой знае колко заплатена), за да отида да шетам и да бърша прозорци на някой заможен германец, американец, датчанин и т.н.

За момент си помислих че съм луТ че само аз си мисля така.Имало още един като мен mhihi


Gandalf
Мнения: 53
Регистриран на: Чет 30 мар 2006 8:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Gandalf » Съб 27 окт 2012 12:18


Не си луд. И аз мисля така. Особено, ако си с деца в училищна възраст
не знам как става номера (като знам колко време ми отнема тук водене-вземане
от училище и разни извънкласни занимания). На свободна практика съм и
естествено през деня съм свободен, както аз преценя, но работа до 10-11
вечерта е нещо нормално в моя работен график. Аз не мога да си представя, кой
ще предпочете мен в моята специалност пред някой местен. Пък и не знам дали аз ще ги
предпочета де. :D


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1053
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот eng » Съб 27 окт 2012 13:56


Gandalf написа:Аз не мога да си представя, кой
ще предпочете мен в моята специалност пред някой местен. Пък и не знам дали аз ще ги
предпочета де. :D

За графика който споменаваш и там ще ти е натоварен и там ще се справяш дори е възможно да е доста по-лесно защото транспорта е 5 пъти по уреден от този в Бг, а за това с предпочитанията незнам как е в Дания или Гермаия но предполагам че е подобно на страните в които съм бил-за д ате предпочетат пред някой местен първо езика трябва да ти е на доста сериозно ниво и след това в самата специалност да си с един 20% над всички поне.Дали ти ще ги предпочетеш вече при условие че те те искат е въпрос на личен избор 8)


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот feikot » Съб 27 окт 2012 15:38


stefan4o написа:Аз от тая тема разбрах, че с 1500 ойро и в Дания/Норвегия ще живееш мизерно... Така ми се вижда на мен, четейки мненията на колегите mhihi И мен са ме обзели едни мисли за зелени карти, човек е добре да пробва, за да не си вика после "що не опитах" :wink:


Ако ти идва на акъла и тук можеш да печелиш добре,да работиш и т.н. Въпроса е,че всички мислите за ЗАПЛАТА,мислите как да заработите по-голяма заплата,а не да СПЕЧЕЛИТЕ повече.България е толкова благоприятна страна за създаване,развиване и оедряване на бизнес,стига да имаш идея,капацитет и пари (в някои случаи много малко) и можеш да си докарваш много прилична цифра.Там е проблема.

Haralampi написа:Е това сега е SciFi, малко се пресили :) 10к евро (ако говориш за чисто) не получава никой нормален човек дори и там :) Дори и половината не е лесно постижимо ;)

Недей така, ще изгубим половината форум - ще хукнат да търсят разботи за по 10 000 евро месечна заплата и Бойко пак ще трябва да праща рейс да ги прибира mhihi


Но за да не си извади някои грешни изводи - не, наистина 10 000 евро чиста заплата не е реалистично. Далеч не :))) Освен ако не се гмурнеш и откриеш ново нефтено находище и си го заплюеш ;) Иначе по-скоро 25-30% от това ;)


Мога да ти кажа поне 5 човека,които знам,че взимат толкова и то в град като Казанлък.Не говоря за собственици на нещо,които печелят по толкова,а хора на които заплатата им е такава.Вярно на постовете,които са непосредствено под собственика (а и някой не) но все пак е заплата :)


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Haralampi » Нед 28 окт 2012 16:32


...Е точно защото "5 човека" и "чух от братчеда на братчеда че неговия зет"... - за това искрено пожелах на всеки да стане "6-тия" човек с такава заплата - било тук или в чужбина!

Всеки е свободен да опита ;)


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот feikot » Нед 28 окт 2012 18:09


Аралампи,не казвам че са на един приятел-приятеля или на един познат шурито-казвам,че тия хора ги познавам лично и имам контакт с тях,а не просто "богатите лица от града",които всеки си мисли,че може да се хвали,че ги познава,а никога да не са си разменяли дума.Лично и аз желая на всеки такъв стандарт :)

ПС 3мата от тия,мога да кажа че са изключително кадърни и са заслужили поста си с труда и мозъка си,за другите са малко по партийна линия...което не е само в България,далеч не е даже.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот icoico » Нед 28 окт 2012 18:37


Да пукна на място ако схващам как от Копенхаген стигнахте до Казанлък :063:


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот feikot » Нед 28 окт 2012 18:54


Все е с К :Mr Green Fun :Mr Green Fun

По темата-друго предимство за което се сетих,че в Дания образУванието е безплатно.Няколко приятелчета отидоха там да учат висше и с някаква непретенциозна работа (подреждат стока в магазини,косят морави...) изкарват студентския живот нормално,разбира се там на дискотека не са ходили mhihi


Потребителски аватар
golfer
The Мaster of PERNIK TUNING performancе
Мнения: 7369
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 9:55
Автомобил: Gandalf the Grey
Двигател: 368kw LPG
Местоположение: oberbayern
Контакти:

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот golfer » Нед 28 окт 2012 19:41


feikot написа:...България е толкова благоприятна страна за създаване,развиване и оедряване на бизнес,стига да имаш идея,капацитет и пари (в някои случаи много малко) и можеш да си докарваш много прилична цифра.Там е проблема....

Принципно съм реалист с оптимистично виждане, но този абзац не мога да го приема.
Не, че в западна Европа е лесно, но тук точно в момента малкият и среден бизнес тотално е увреден и продължава да се унищожава.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Чудомир » Нед 28 окт 2012 21:03


Малко като че ли изпрегна темата...За тези, които виждат в живота на запад само големите пари - не е нужно да на ръководно място, за да си лично щастлив. Всичко е до собствената нагласа. Горещо препоръчвам да погледнете тези неща в контекста на темата:

1.
03:35 - 05:16


2.
Йерархия на човешките потребности
http://bg.wikipedia.org/wiki/Ейбрахам_Маслоу

3.
Steady state



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта