Работа, живот и стандарт в Дания

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Haralampi » Пон 29 окт 2012 10:25


Темата е изключително обширна, а парите са само един от параметрите в уравнението. Познавам немалко хора, които печелиха добри пари на запад, но се прибраха просто защото манталитетът им не им позволяваше да са щастливи в страна, в която петък вечер е просто вечерта преди уиикенда, квартално кафене няма, вечеря в ресторант предполага специален повод, дебел ланец на врата е просто комично кичозно, всеки има план за година напред и цигарите не са култура, а лукс, на който не се гледа с добро око. (И мн. други примери от този характер)

Преди много години един познат австриец след няколко посещения в България каза "Австрия и България - това са два различни свята". Тогава това ми се стори силно пресилено. Сега обаче знам, че на едно по-друго ниво е самата истина! Манталитета (разбирайте стила на живот и приоритетите в живота) са толкова по-различни, колкото по- на север/северозапад човек отива.

За да живееш като датчанин, трябва да се научиш да имаш същия манталитет и стил на живот като датчанин! А това далеч не е по силите на всеки :idea:




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот stefan4o » Пон 29 окт 2012 11:53


Темата е доста хубава и интересна между другото. Но, Харалампи, колко от нас ходят постоянно по барове и заведения. Ако изключим цигарите, които ги пуши само жена ми (мечта ми е да спре някога, дано доживея), май и ние живеем като датчани, ама в Стара Загора mhihi Уикендите протичат покрай хлапето - обиколки по детски кътове, ходене на МОЛ-а да хапнем по някой макдоналдс и това е, общо взето занимавки покрай нея. През другото време само ядене, ходене на работа, спане, ИНТЕРНЕТ. Така сме семейните :lol: Аз бих издържал на подобен режим в друга страна, стига, разбира се, да мога да си покривам нуждите по начина, по който го правя тук (е, има какво да се желае още, но то винаги може по-добре). Много хора напускат страната с цел да изкарат лев, а всъщност в масата от случаи просто си развалят семейството. От друга страна със семейство в непозната страна предполагам е адски трудно да си стъпиш на краката (не е невъзможно), въпросът е дали човек може да издържи...


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Haralampi » Пон 29 окт 2012 13:14


stefan4o - искрено се радвам на хора като (очевидно, спрямо написаното) теб, които имат малко по-различна ценностна система!! Но не всички са като мен и теб... далеч не всички.

Познавам толкова семейни хора, за които все пак кварталната кръчмичка или кафене е задължително благо, социалния живот за тях е пиячка всяка седмица, а храненето в ресторант със скъп мобилен телефон на масата - начин за демонстрация на социално положение! Именно това са хората, които (макар и в някои случаи интелигентни и можещи) не могат да просъществуват в чужбина, независимо от финансовата страна на нещата!! Просто това не е свят за тях. Местните им се струват скучни, жените грозни (щото не се маскират като фолк-певици!) и т.н. и т.н.
Отделно, че такъв стил на живот много трудно се поддържа в чужбина и особено в скандинавия предвид цените на алкохол, ресторант, обслужване и т.н.

Последна промяна от Haralampi на Пон 29 окт 2012 17:26, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот icoico » Пон 29 окт 2012 15:06


А, като споменахте за алкохола, цигарите ...и цигарите... mhihi да не би да са закрили ромската махала на Копенхаген- Кристияния ? :roll:


shodan28
Мнения: 4
Регистриран на: Пет 13 фев 2009 7:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот shodan28 » Пон 29 окт 2012 16:05


Аз се върнах от Дания преди 2 месеца.Бях там с кораба.Като страна е супер,но един хляб е 10$.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Haralampi » Пон 29 окт 2012 17:27


Нормално. 1 хляб в Норвегия е 8 лева.


Потребителски аватар
tresto
Мнения: 188
Регистриран на: Нед 23 сеп 2007 17:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков-Бургас

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот tresto » Пон 17 мар 2014 0:50


Най евтиния хляб в Норвегия е 7 крони ,около 1 и 70-е,бирата 330 ml от магазина с 4% съдържание на алкохол е около 12 крони ,или около 2 и 80-е,казвам от опит !


mitice
Мнения: 379
Регистриран на: Вто 04 окт 2016 19:59
Автомобил: Golf 3 Europe
Двигател: ABU

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот mitice » Пет 01 дек 2017 0:45


Пичове тя тая тема лекичко стара де ама все пак да се отчета и аз -В началото на годината заминавам там да уча и квартира имам от 1700 крони на месец с включени ток,вода,газ но от тези студенстките квартири който се кандидатства и се чака доста време .Нормален апартамент в момента в есберг от 126 квадрата може да се намери за 9000 крони .За работещи студенти се получава SU от 5800DKK на месец който работат поне 2 часа на ден отделно има заплата средно 100 DKK (25 лева) на час.Така,че не се лъжете,че живота е по зле от тук макар и,че е по скъп пак е в пъти по добре (голям минус е колата само поради голямите такси от около 200 евро средна застраховка на месец и 180% стойност за регистрация) :)
Единствено за здравната система не съм напълно убеден - в повечето северни страни (UK, Норвегия, Швеция...) здравната каса не поема никакви зъболекарски услуги! Абсолютно никакви! А едно посещение при заболекар е 200 евро само за да си отвориш устата! Така че там е малко спорен въпроса...

Здравеопазването е безплатно да ЕДИНСТВЕНО само на зъболекар не е а това мноого голям проблем щото ако ти се наложи и ги нямаш парите а болките са нетърпими си я загазил .

И не не ходя заради парите а за да си изкарам там образованието и понеже ме харесва много страната :) .Парите ги мисля колкото да се издържам от там на сетне не ми е толкоз важно ,А и доста приятели си намерих от там още преди да съм отишъл :11

В Дания е позволено шофирането в нетрезво състояние от 0,5 промила. Ако полицията спре шофьор, консумирал алкохол над нормата, шофьорска му книжка ще бъде конфискувана (шофьорът може дори да влезе в затвора). Също така той/тя ще получи глоба в размер на алкохола в кръвта, умножена по нетната месечна заплата. Така например, известният датски футболист Никлас Бендтнер плати глоба за шофиране под влияние на алкохол в размер на 842 000 DKK (около 220 600лв.). Минималната глоба е в размер на 1500 DKK. Много е важно да сте на ясно, че същото важи и когато карате колело!!!

е тва е........ брутално.Е те тва ни трябва в БГ и няма да има хора дето ще карат пияни или дрогирани :D


DaGa
Мнения: 78
Регистриран на: Нед 21 май 2006 16:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот DaGa » Пет 08 дек 2017 13:36


Да беее то половината като се осигуряват на минималната заплата.....


Потребителски аватар
Volkov
Мнения: 1704
Регистриран на: Нед 19 ное 2006 16:53
Автомобил: Golf 3 20 Jahre
Двигател: 2.0 16V ABF
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Volkov » Вто 19 дек 2017 9:28


Отделно, проблема ни отново не е законодателен, а прилагателен (изпълнителна власт)!!! :D
В нормалния свят да си катаджия е далеч не престижна длъжност, само тук се назначават по жизнено, и с рушвети....
Всичко в държавата е хаос, само престъпността е организирана! :mhihi


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1507
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Кайзен » Вто 19 дек 2017 10:45


mitice написа:За работещи студенти се получава SU от 5800DKK на месец който работат поне 2 часа на ден отделно има заплата средно 100 DKK (25 лева) на час.

SU (Statens Uddannelsesstøtte) e 5753DKK бруто, на които дължиш данъци.
За да ги получаваш трябва да работиш минимум 43 часа месечно, като брутната ти заплата трябва да е между 4500DKK и 11.845DKK Понякога се одобряват и с 4300DKK минимум, което прави 100DKK/час минимум. Масово студентите подписват договори с 12-14ч/седмично и заплащане 90-100DKK/час. Целта е да се достигнат тези 4300DKK-4500DKK на месец.
За целта трябва да имаш CPR-номер и e-boks (електронна пощенска кутия). Организацията не обработва документи без CPR-номер. Информация се получава само по e-boks, никакви писма или мейли.
Като ти начислят данъците виждаш, че нещата не са чак толкова розови.

Сполай ти, но дано английския (и/или датския) са ти по-добре писмено от българския.


mitice
Мнения: 379
Регистриран на: Вто 04 окт 2016 19:59
Автомобил: Golf 3 Europe
Двигател: ABU

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот mitice » Вто 19 дек 2017 19:55


МИ имам 2 английски сертификата с доста висока оценка :D .С датския съм зле . И да данъци са доста 37% и нагоре.Като мисля ,че се облага по следния начин заплата 37% + 8% SU се облага. И все пак парите стигат да се издържа 1 студент ,че и да му останат малко :)

CPR доколкото аз знам е жълта здравна карта (датска) с здравноосигурителният ти номер .А тя може да се извади чак като ти излезнат датските документи ,отделно чух че имало 2 данъчни карти електронни където се били въвеждали положените часове труд на работното място.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот инжектопляктор » Вто 19 дек 2017 20:00


mitice написа:...

Аз само едно не мога да разбера..От къде тия пари да отидеш там, щом караш Голф3? :screwy


mitice
Мнения: 379
Регистриран на: Вто 04 окт 2016 19:59
Автомобил: Golf 3 Europe
Двигател: ABU

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот mitice » Вто 19 дек 2017 20:01


хахахахахахахахаххахахах да си чувал за биткойни ? :D

П.С тва,че карам 3ка не значи,че немога да поддържам друга а просто не понасям новите над голф 4 :D освен пасат 7 и голф 7 другите не ма кефат :D


wasntmeer
Мнения: 259
Регистриран на: Вто 08 дек 2015 21:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот wasntmeer » Пет 18 май 2018 9:49


Здравейте, предстой ми заминаване в Дания за около 3-4 месеца (бачкане). Може ли да ми кажете приблизителни цени в хранителните магазини. Ще съм близо до Копенхаген



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 51 госта