1. Когато, управлявайки МПС, ви спре орган на реда /демек пътен полицай/, вие сте длъжни да спрете не посоченото с палка или ръка място и да не излизате от автомобила.
2. Идвайки при вас, полицаят следва да ви съобщи длъжността, чина и фамилията си, както и към кое РПУ е /младши автоконтрольор сержант Иванов, Трето РПУ например/.
3. След това вече може да ви поиска документите. Вашите – шофьорска книжка с талон (едно такова синьо, в случай, че отдавна не сте го виждали

4. Длъжен е след това, ако не е рутинна проверка, да ви обясни за какво ви е спрял. В случаите, когато става въпрос за превишена скорост, задължително погледнете часа на засичане на скоростта, да не ви лепнат някое чуждо геройство.
Възможните изходи от всяка една проверката се три – айде тоя път от мен да мине, ама повече да не се повтаря /как ще се стигне до този изход всеки сам решава, затова и няма да го обсъждам по – долу/, определяне и налагане на глоба с фиш на място /сега няма да говорим да размера, тъй като е без значение/, и в най – лошия случай – съставяне на акт за установяване на административно нарушение.
5. Определяне и налагане на глоба с фиш на място. Това по принцип трябва да става в случаите, когато се касае за маловажно нарушение. Дали нарушението е маловажно, преценява полицаят на място по негово усмотрение. Наложените по този начин глоби не подлежат на обжалване, и се плащат заедно с данъците, или по сметките, посочени в КАТ при съответната регионална Дирекция на полицията.
6. Най – честият изход при извършване на нарушение, а при ПТП, за който е виновен – винаги, е съставяне на акт за установяване на административно нарушение /акт/. В него полицаят описва извършеното нарушение – кой, кога, с какво МПС, къде, как и каква разпоредба на правилника или закона е нарушил. Също така неговите имена, длъжност и чин, данни за свидетеля – винаги негов колега от автопатрула. Има място за възражения, които не сте длъжни да пишете, но може и да се възползвате от тази възможност. След това актът ви се предоставя за подпис. Може да го подписвате, може и да не го подписвате, но отказът нищо не ви носи, така че най – добре е да се подпишете и да си го вземете. В този случай полицаят задържа синьото талонче към книжката, като вместо с него, можете да управлявате МПС с акта за срок от един месец.
В срок от три дни от издаване на акта имате право и на още едни възражения /много нещо тази възражения, ама никой не ги гледа/. Теоретично /но не и на практика/ въз основа на тях наказващият орган може да реши, че актът е издаден неправомерно и да не се стига до следващия етап, който е:
7. Въз основа на акта се издава наказателно постановление (НП), в което се определя наказанието за извършеното нарушение – най – често е удоволствие “две в едно” – глоба и отнемане на контролни точки. Наказателното постановление се връчва при получаване на талона към шофьорската книжка – до месец от издаване на акта. Но има случаи, в които този срок не им стига да издадат НП, поради което се налага удължаване на срока, за който акта замества талона. Това удължаване са отбелязва на самия акт с печат. Като получавате НП, искайте да ви върнат акта, защото той е от значение при обжалването.
Самото НП /не акта, нито фиша/ подлежи на обжалване в 7-дневен срок от получаването му чрез органа, който го е издал до съответния районен съд – например НП, издадено от КАТ – Сливен, се обжалва чрез КАТ – Сливен до Районен съд – Сливен, и т.н. Ако не се обжалва в този срок, НП влиза в сила. С влизането на НП в сила се считат за отнети въпросните контролни точки, както и стават дължима глобата. Преди това все едно, че това НП не съществува, т.е. дори с НП, които не са влезли в сила, да са ви отнети 50 точки, си имате книжка и това е. Важно е да не влизат в сила, че... Както колегите са писали, съществува т.нар. давност по отношение на наложените с НП административни наказания. В случая с глобата, тази давност е две години от извършване на нарушението, като има и абсолютна давност, при изтичането на която глобата не може да бъде събирана по принудителен ред – три години, независимо от действията на надлежните органи за събиране на глобата, с които е била прекъсвана двегодишната давност.
Ето и текст на една примерна жалба против НП, който може да се ползва от колегите за да се спази срока за обжалване и да се отложи влизането в сила на НП, като искам да отбележа, че е най – добре всяка жалба да се изготвя от колега адвокат, който да съобрази кои са основните недостатъци на НП и на акта, за да ги изложи в жалбата.
Чрез ...“тук се записва длъжността на издалия НП, написано в началото му”
На “ПП-КАТ” при СДВР
До Софийския Районен Съд
Наказателна колегия
ЖАЛБА
От ..................................., ЕГН ..................................., живущ в гр./с. ......................................................., ж.к. (ул.) “................................................”, бл./№ ......, вх. ....., ет. ...., ап. ...
Срещу Наказателно постановление № ........................../ ......................200...г. на ............................................... на ПП – КАТ при СДВР
Уважаеми районни съдии,
Обжалвам пред Вас описаното наказателно постановление. Същото е издадено при съществени процесуални нарушения, както и в пълно несъответствие с фактическата обстановка.
Налице са няколко основни недостатъка на съставения акт за установяване на административно нарушение. Същите пречат по безспорен начин да бъде установено извършването на твърдените нарушения, поради което актът не може да бъде годно основание за започване на административно наказателно производство и за издаване на наказателно постановление.
Обстоятелствената част на акта не отговаря на действителността.
Основно противоречие е фактът, че .... За този и за горните факти мога да ангажирам свидетелски показания на присъствалите с мен в автомобила, за което моля уважаемият съд да ми допусне един свидетел при довеждане.
В акта не е посочена възрастта и местоработата ми.
Налице е неспазване на предвидената в закона форма за издаване на наказателно постановление – основание за неговата нищожност. Описанието на нарушението не съответства на това в акта за установяване на административно нарушение. В наказателното постановление като час на извършване на нарушението е посочен 16.20 часа, а в акта – 16.10 часа. Отново в нарушение на посочената разпоредба, наказващият орган не е посочил доказателства, които потвърждават извършването на нарушението.
Уважаеми районни съдии,
Моля, като вземете предвид изложеното, да отмените обжалваното наказателно постановление, като постановено при неспазване на предвидената в закона форма и въз основа на порочен акт за установяване на административно нарушение.
...........200.....г.
София С уважение:
Нека колегите адвокати да допълнят темата, тъй като със сигурност има неща, които съм пропуснал.