Кой е с предимство?!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Normaluser
Мнения: 28
Регистриран на: Вто 08 окт 2013 19:10
Автомобил:
Двигател:

Кой е с предимство?!

Мнениеот Normaluser » Пон 28 окт 2013 20:24


Здравейте, колеги!
Възникна лек спор с приятели, относно предимството на едно кръстовище, при работещ светофар, та реших да се допитам и до вас :) Оказа се, че не само това кръстовище е парадокс в София, което ме кара да се съмнявам в знанията си, относно ЗДвП, но въпреки всичко никой досега не е дал точни аргументи, кой аджеба трябва да премине първи?!
Става въпрос за Бул. Сливница, кръстовището след моста на Захарна Фабрика, посока център!
Светофарът светва зелено направо и надясно едновременно и за движещите се по Бул. Сливница и за тези, които са в локалното платно!
Въпросът е:
Ако водач движещ се по Сливница, реши да завие надясно по ул. Чавдарица и друг водач в локалното ( на него също е зелено ) реши да продължи направо или завие надясно, кой е с предимство? :)

Моля хора, които са решили да ме хранят, че не знам правилника, защото било очевидно кой е с предимство, заради знака...да си го спестят :)
Благодаря предварително!

https://www.google.bg/maps?t=m&ll=42.6954322%2C23.323946700000004&spn=0.3598903171643283%2C0.6529792976692345&output=classic&dg=opt

Последна промяна от Normaluser на Пон 28 окт 2013 21:11, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
H2O
Мнения: 1160
Регистриран на: Нед 15 апр 2007 20:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Field of Dreams

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот H2O » Пон 28 окт 2013 20:35


Дясностоящия е винаги с предимство!Светофарната уредба е сбъркана!Не съм видял до сега,локално и главен път да има зелено и на двата.Може да има зелен сигнал и на двата пътя,но от главния,ще има секция светеща червено за надясно.Също,ще има забранител знак на локалното за излизане на главния път!


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот fox_vt » Пон 28 окт 2013 20:56


Нз за какво кръстовище става на въпрос но светофара е с предимство пред дясно стоящия.Така поне съм го учил навремето сега ако са измислили нещо ново.Дясно стоящия е само и единствено за нерегулирани кръстовища без пътни знаци,светофар,регулировчик или маркировка.Пак казвам не познавам кръстовището така е по принцип.


Потребителски аватар
Supawiza
Мнения: 996
Регистриран на: Съб 17 юни 2006 8:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Supawiza » Пон 28 окт 2013 21:02


В нашия град има светофар на който срещуположно светва зелено на два леви завоя като в един момент колите се засичат и ако някой не пропусне може така да си стоят.

Нещо подобно се получава:
Прикачени файлове
Paradox.jpg


Потребителски аватар
boar
Мнения: 314
Регистриран на: Чет 08 яну 2009 9:25
Автомобил: Golf III
Двигател: ADZ 1995
Местоположение: Пловдив

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот boar » Пон 28 окт 2013 21:05


Стана ми интересно :) Ето го въпросното кръстовище :th_up
svetofar.JPG

Според мен ,след като е светнало зелено се ориентират по знаците,втори по важност !


Normaluser
Мнения: 28
Регистриран на: Вто 08 окт 2013 19:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Normaluser » Пон 28 окт 2013 21:21


Благодаря на колегата за стрийт вю-то, аз се опитах да сложа линк, ама не ми се получи :)

Та, да...няма дясностоящ в случая, защото си имаме абсолютно регулирано кръстовище, става въпрос за работещ светофар, защото ако не работи няма драма :)


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот fox_vt » Пон 28 окт 2013 21:23


Ми то си има ей там пред сивата кола в локалното един интересен триъгълен знак който няма какво да обяснявам за какво е.За синия Задължителен знак под него пък изобщо.Чак да ви се чуди човек как сте взели книжки :eek


Normaluser
Мнения: 28
Регистриран на: Вто 08 окт 2013 19:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Normaluser » Пон 28 окт 2013 21:36


Съжалявам за спама, но трябва да ми одобряват мненията :)
boar, имаме работещ светофар, знаците за предимство не ни вълнуват ;) Не минаваме на червено, когато сме на път с предимство, нали? :) Още повече, че в момента в който завиеш ти вече не си на булеварда, който е с предимство :)
fox_vt, хубаво е ти да се замислиш и не само...


Потребителски аватар
boar
Мнения: 314
Регистриран на: Чет 08 яну 2009 9:25
Автомобил: Golf III
Двигател: ADZ 1995
Местоположение: Пловдив

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот boar » Пон 28 окт 2013 21:52


Normaluser помисли малко...тези знаци са сложени ,за да се спазват без значение дали работи светофара или не .Както споменах след сфетофара те са по важност. Да след като завия аз на дясно,нямам вече знака за предимство,но твоя триъгълник си важи :th_up

п.с ,Ако го нямаше триъгълника от дясно тогава правилото за дясно стощия на 100 % важи :th_up


Normaluser
Мнения: 28
Регистриран на: Вто 08 окт 2013 19:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Normaluser » Пон 28 окт 2013 22:12


boar написа:Normaluser помисли малко...тези знаци са сложени ,за да се спазват без значение дали работи светофара или не .Както споменах след сфетофара те са по важност. Да след като завия аз на дясно,нямам вече знака за предимство,но твоя триъгълник си важи :th_up

п.с ,Ако го нямаше триъгълника от дясно тогава правилото за дясно стощия на 100 % важи :th_up


Колега, заблуждаваш се, няма такова нещо :) Тогава защо не минеш на червено, когато си на пътя с предимство, след като няма значение светофара? :) Или на червено се съобразяваме със светофара, ама на зелено гледаме и пътните знаци? :) Замисли се малко ;)
Няма да търся закона сега, ще цитирам по памет;) Ако има несъответствие между светофар и пътни знаци относно предимството водачите са длъжни да се съобразят със светлинните сигнали :) Не знам дали съм го цитирал точно, но това ОТНОСНО ПРЕДИМСТВОТО е много важно в случая ;)


Потребителски аватар
shotik
Мнения: 349
Регистриран на: Пон 09 юли 2007 21:07
Автомобил: Seat Cordoba Vario 2000
Двигател: ALM 1.6 MPI 2000
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот shotik » Пон 28 окт 2013 22:13


Според член 104. (1)  от Правилник за приложение на закона за движение по пътищата се казва ,че :"На кръстовище,на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство,водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превозни средства ,които се движат по пътя с предимство."

В този случай завиващият на дясно ,движил се по булеварда е с предимство и другият от локалното платно трябва да изчака.Подобно е положението и на бул Цар Борис III при завиване на дясно на Лагера и ул Житница /има и други ,но тези са по-известни/.


Потребителски аватар
velinsl
Мнения: 4208
Регистриран на: Нед 11 май 2008 12:59
Автомобил: B3 ---B4
Двигател: ABS --- 1Z

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот velinsl » Пон 28 окт 2013 22:16


Движещите се по главен път имат предимство пред движещите се по второстепенни пътища на нерегулирани кръстовища.


Normaluser
Мнения: 28
Регистриран на: Вто 08 окт 2013 19:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Normaluser » Пон 28 окт 2013 22:23


Хора, прочетохте ли хубаво първият ми пост???
Говорим за кръстовище с работещ светофар!!!
Единият колега пише за нерегулирани кръстовища, а другият колега цитира част от закона, която се отнася за регулирано кръстовище само със знаци :)

А що се отнася до Цар Борис, там пък и локалното е със знак път с предимство ;)


Потребителски аватар
shotik
Мнения: 349
Регистриран на: Пон 09 юли 2007 21:07
Автомобил: Seat Cordoba Vario 2000
Двигател: ALM 1.6 MPI 2000
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот shotik » Пон 28 окт 2013 22:32


В часовете по изучаване на закона и правилника за приложение ,има разясняване на такива постановки и тогава съм го научил това ,че тези от локалните платна НЯМАТ предимство пред завиващите на дясно на кръстовища от този тип,регулирани със светофари .


Потребителски аватар
batko_miro
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря 31 окт 2007 11:37
Автомобил: VW Golf
Двигател: CHGA 2010
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот batko_miro » Пон 28 окт 2013 22:35


Като ти свети зелено и като има знак за пешеходна пътека?
Няма да спреш защото свети зелено ли?
Трима човека ти казаха как стоят нещата :th_up



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 76 госта