Кой е с предимство?!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Iezekil » Пет 18 мар 2016 14:18


На кое викате локално платно незнам,но ако е това,което си мисля,не разбирам защо трябва да се пропускат...




virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот virus_2005 » Пет 18 мар 2016 14:35


beyker_boy написа:
untitled.JPG


Тук могат да се видят знаци за път с предимство и в локалното и на Цар борис, както се вижда, че и двата светофара светят зелено. Светофарите показват, че и двамата могат да тръгнат, знаците показват, че и двамата са на път с предимство. Според мен тук си важи правилото за десностоящия, който е в локалното. Но като цяло най-добре е да се внимава много.

Намира се тук.

untitled1.JPG


Какво правило на дясностоящ в случая :question :exclaim Хора, вие не знаете елементарни неща и сте потенциални убийци на пътя :exclaim

Iezekil написа:Да,да,ама не.
По новия съкратен закон за кръстовища от 3 члена не знам как е.Ето ти от стария с подробно обяснение:
чл.80(1)На кръстовище на път с три или повече платна,нерелсовите пътни превозни средства,които се движат по средното платно,имат предимство пред движещите се по еднопосочните платна.
(2)Правилото на предходната алинея важи и за нерегулирани кръстовища.
При този вид кръстовища основният транспортен поток се движи по централното двупосочно платно.С цел бързото му освобождаване и създаване на по-добри условия за движение предимството е на движещите се по централното двупосочно платно независимо от маневрите,които извършват.
На еднопосочното платно пред кръстовището могат да бъдат поставени светофар,знак №1 или №36.При наличието на знак 1 или 36 водачът е длъжен и по правилото,и по значението на знаците да отстъпи предимство.При светофар обаче,когато той разрешава движението(зелен сигнал),водачът отново е задължен да отстъпи предимство за преминаване на тези,които излизат от централното платно.Неспазването на това правило на такива кръстовища много често води до тежки ПТП.В този смисъл е за предпочитане сигнализирането на локалното платно със знаци №1 или №36.
Движещите се по нецентралното платно при преминаване през кръстовище,което не е сигнализирано със знаци или светофари,нямат предимство пред тези,които се движат по средното двупосочно платно,независимо че се явяват десностоящи.


Не е важно как е било, а как е сега и е много лошо, че не знаеш как е сега, а шофираш.


Потребителски аватар
donMaranzano
Мнения: 789
Регистриран на: Нед 08 фев 2009 15:52
Автомобил: Golf 4
Двигател: AQY
Местоположение: Plovdiv

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот donMaranzano » Пет 18 мар 2016 15:30


Колеги казус.
Караш, тръгваш идва кръгово, пресичаш и в този момент на пешехдоната пътека няма никой, да обаче на 10 м. пред теб и с 30 км в час профучава с бясна скорост велосипедист. Ти го блъскаш, кой е виновен и какво казва практиката?


andro_
Мнения: 5389
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 19:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот andro_ » Пет 18 мар 2016 19:23


Има правило в закона - велосипедистите нямат право да използват площите, които са само за пешеходци (с изключение на велосипедисти под 12 год.възраст), т.е. велосипедистът, не е пешеходец.
Има специални правила за използването на пътното платно от велосипедисти.
Когато велосипедистът е слязъл от велосипеда и го бута, тогава той е пешеходец.

Казусът е интересен - как ще докажеш, че велосипедистът всъщност не е бутал колелото по пешеходната пътека?

Чл. 107. Пешеходец е всеки участник в движението, който се намира на пътя извън пътно превозно средство и не извършва работа по пътя. За пешеходци се считат и лицата:
2. които бутат велосипед, мотопед или мотоциклет;


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Водния дух1 » Пет 18 мар 2016 20:36


Велосипедистът,когато кара колелото не е пешеходец-даже и на пеш.пътека.Всъщност трябва да я заключат вече тая тема щото мн.се разми.


andro_
Мнения: 5389
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 19:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот andro_ » Пет 18 мар 2016 20:44


Да, така е. Моята чуденка е: дали карайки велосипед, т.е. не си пешеходец получаваш предимство на пешеходна пътека (която, в случай използваш неправилно)?

В Англия преди пешеходни пътеки, на пешеходни пътеки, в края на велосипедни алеи съм виждал надпис "Cyclists dismount", което ще рече: "Велосипедисти, слизайте от велосипеда".
Разбира се, ние сме си у нас, но ми е интересно дали велосипедиста е с правата и задълженията на пешеходец, когато управлява това превозно средство.


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот dlug » Нед 20 мар 2016 19:41


Не, не е.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот VWGT » Пон 21 мар 2016 11:41


ЗДвП е много недоразвит по отношение на велосипедите. В момента велосипедистът е нещо като мосрско свинче, нито е морско, нито е свинче.
Накратко, когато бута колелото е пешеходец, когато кара колелото се придвижва като МПС. Т.е. на пешеходна пътека може да пресича само като пешеходец или бутайки колелото. Ако го кара, трябва да се движи според ЗДвП, т.е. да ползва пътната маркировка, знаците и светофарите (ти ми кажи, кога някой шофер ще пропусне дясностоящ велосипедист). Нямаш право да караш колело по тротоарите, парковете и тн ако си над ... 12 год май беше.
Вече има наченки на някви велоалеи, светофари и тн, да го наречем инфраструктура за велосипедисти, която обаче е толкова неконсистентна, че повече прилича на ТНТМ.

Да се върнем на въпроса, ако бутнеш на пътека велосипдест, който си кара колелото ... не знам какво следва. 1. трябва да докажеш че го е карал, не го е бутал.
До сега за глобен велосипедист не съм чувал, то ченгетата на колите се ослушват, камо ли велосипедисти да глобяват.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2212
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Каспър » Нед 20 фев 2022 10:18


Въпросче за предимство. Кръстовището е в жк. Манастирски ливади в София. Улица Казбек е еднопосочна, а ул. Родопски извор е двупосочна и нещо като главна в квартала. Кръстовището между тях е нерегулирано. Намирам се на ул. Казбек (на позицията на Форда на втората снимка) и искам да завия наляво по ул. Родопски извор посока бул. Тодор Каблешков. Тоест да се изнеса от малка еднопосочна междублокова улица на по-голяма двупосочна улица.
Кой е с предимство? Аз или движещите се по улица Родопски извор?
Screenshot_20220220-100258_Maps.jpg

Screenshot_20220220-095137_Maps.jpg


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот group® » Нед 20 фев 2022 10:35


Този в дясно по Родопски извор, като в случая няма значение коя улица е двупосочна и/или по-голяма.
Ти си с предимство пред този в ляво.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Stivi » Нед 20 фев 2022 11:00


Никога не си ползвам предимството на дясностоящия /тоест намалявам или спирам и се оглеждам/ като излизам от малка улица на голяма /че и на еднакви улици/ когато няма знаци и добра видимост, понеже не знам какъв идиот ми идва от ляво :a045 Няколко пъти така са профучавали пред мен, такива дето по закон би трябвало да ми дадат предимство !
По същата причина НИКОГА не си ползвам предимството на пешеходна пътека, без да съм се убедил , че шофьора наближаващия автомобил има достатъчно време да реагира на появяването ми на нея, или аз да имам време да избягам, ако случайно същият точно в този момент си наглася радиото icon_idea Предпочитам да загубя 5-6 секунди на тротоара, отколкото 5-6 месеца в болница :bishop

Последна промяна от Stivi на Нед 20 фев 2022 14:11, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2212
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Каспър » Нед 20 фев 2022 12:21


group® написа:Този в дясно по Родопски извор, като в случая няма значение коя улица е двупосочна и/или по-голяма.
Ти си с предимство пред този в ляво.

Тъй като там видимостта е никаква заради паркирали на улицата коли, аз не виждам дали по ул. Родопски извор идват коли нито отляво нито отдясно за да се изнеса, а движението по същия Родопски извор е винаги много натоварено и никой не се съобразява с колите излизащи от по-малките напречни улици въпреки, че те са с предимство.
Тоест аз трябва да се изнеса за да имам някаква видимост, да затворя едното платно (това пред което съм с предимство) и да чакам да се освободи другото платно (на тези които ми се падат отдясно) за да навлезна в него. За да избегна затварянето на едното платно и евентуално някой да ми отнесе муцуната, аз изчаквам освобождаването на двете платна и тогава се изнасям, но при тази ситуация вчера две коли зад мен ме освиркаха яко защото не съм се изнесъл да затворя платното тъй като съм бил с предимство :eek


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот group® » Нед 20 фев 2022 12:34


Така е.
Това си е сериозен проблем, че за някои хора предимство означава да изкочат, без да съобразяват скорост, видимост, наклони и обстановка (сняг, лед).
Аз страдам от същото по стръмни улици. Когато пускаш на сняг и лед, а видимостта към дясно е блокирана от ограда, къща, предимството се ползва само когато си сигурен, че те виждат и имат време за реакция.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2212
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Каспър » Нед 20 фев 2022 13:43


Затова зададох въпроса тук, защото според ЗДВП съм с предимство, така е, но в действителност ако използвам предимството си създавам предпоставка за ПТП заради ограничената видимост. Автомобилите пред които съм с предимство могат да видят моята кола когато им затворя платното и тогава да ме пропуснат. В същото време аз трудно виждам дали идват автомобили по това платно докато не го затворя. Отделно заради паркирали коли от двете страни по ул. Родопски извор, изнасянето с по-голям автомобил от ул.Казбек наляво по ул. Родопски извор е доста трудно ако идващия отляво автомобил длъжен да ти даде предимство не спре доста по-рано за да имам място да завия нормално, но той как да спре по-рано като ме вижда в последния момент когато затворя платното.
Тегава ситуация и затова според мен там трябва да се подходи с повече толерантност, но уви явно колегите които ме освиркаха вчера са на друго мнение.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19686
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Vlad777 » Нед 20 фев 2022 22:18


Често минавам от там. Като идвам от Каблешков спирам и чакам колите, които идват от дясно по Казбек. Почти винаги обаче седят и гледат и чакат неясно какво да се случи, за да преминат през кръстовището... и аз минавам.

После по-комичното е, че хора с книжки от зрънчо, когато си на Т-образно кръстовище и караш направо, значи си с предимство... :mhihi Такива, движещи се по "Пирин" не зачитат предимството на десностоящите, които идват по "Родопски извор"...

Този квартал по принцип си е джунгла и общо взето няма значение кой е с предимство, защото дори да си с предимство, файда няма щом насреща е купената книжка за 300 марки и едно прасе...



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 47 госта