Кой е с предимство?!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
malin.angelov
Мнения: 322
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 23:33
Автомобил: vw passat
Двигател: BMP 07
Местоположение: Sofia

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот malin.angelov » Съб 09 ное 2013 1:08


хммм - интересно!! Гледах видеото и се оказа, че след изникването на въпросния член четиресет и нещо нещата са се променили. :gruebel

Е да де, ама ако не си гледал новините и си изкарал книжка преди приемането му кво правим?? :banghead

Ах, поредния абсурд !!! И все пак, аз досега в кариерата ми на шофьор, не съм виждал някой от главния път да пропусне този в локалното :bishop :bishop :scare3




Петре
Мнения: 412
Регистриран на: Пет 21 дек 2007 22:01
Автомобил: Golf II
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Петре » Съб 09 ное 2013 7:59


Приятел,там работи светофарна уредба!Не знам за какъв главен и второстепенен път пишеш!Щом ти свети зелено и се движиш направо или завиваш на дясно,няма земна сила,която да ти отнеме предимството.
Как стои въпросът с локалното при бул.Пушкин е по-интересно?


Потребителски аватар
saint_
Мнения: 69
Регистриран на: Вто 29 яну 2008 15:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот saint_ » Съб 09 ное 2013 9:39


dlug написа:Колегите в един друг автомобилен форум според мен са изяснили достатъчно казуса. Ето няколко цитата които (надявам се) ще вдигнат малко мъглата
Глава втора.
ПРАВИЛА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА
Раздел I.
Общи правила
чл.7
(2) Когато има несъответствие между светлинните сигнали и пътните знаци относно предимството, участниците в движението са длъжни да се съобразяват със светлинните сигнали.

Съгласно Параграф §6 т.3 от ЗДвП - "Платно за движение" е общата широчина на пътните ленти и Пътят може да има няколко платна за движение, видимо отделени едно от друго. Параграф §6 т.7 от ЗДвП - "Пътно платно" е общата широчина на банкетите, тротоарите, платното за движение и островите на платното за движение. По смисъла на ЗДвП термина “локални платна” не съществува, което определя лентите на движение отделени от другите в оста на пътя като част от пътното платно без то да има предимство при извършването на маневри.
В изрълнение на Чл. 25. (1) ат ЗДвП, “Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.” следва, че при извършване на маневра – десен завой, движещите се в средните ленти следва да пропуснат тези в крайно дясна независимо че е отделена от тях с разделителна ивица.
За промяна на действащата организация на движение следва да се обърнете към собственика на уличната мрежа – Столична община.
ОПП-СДВР е контролен орган и следи за спазване разписаните в ЗДвП правила за движение и въведената от администрацията управляваща пътя Организация на движение.


С оглед на тази информация при работещ светофар тези в т.нар. локално са с предимство. По цялата дължина на Цар Борис III кръстовищата са с подобна ситуация и там завиващите надясно неправилно отнемат предимството на тези в "локалното" и понякога стават кофти ситуации, защото никой не може да обясни на завиващите, че не са прави...


Абсолютно вярно! Всеки който си мисли нещо друго е на грешната посока. Като за пример мога да дам приятел на познат на кръстовището прави лека катастрофа и макар и само козметични повреди водачът на МПС по Цар Борис завиващ на дясно не иска да се признае за виновен и не попълват самостоятелен протокол, а ми се извиква КАТ. КАТ съставят акт на водача движещ се по Цар Борис и завиващ на дясно тъй като не е спазил предимството на дясно стоящият автомобил. ФАКТ!

Едва 5% от шофьорите осъзнават казаното горе. Аз лично на въпросното кръстовище когато се движа в локалното се опитвам да си взема предимството, но в името да избегна ПТП пропускам колите от Цар Борис завиващи на дясно. Също така когато аз завивам от Цар Борис на дясно, гледам дали автомобила има намерение да си вземе предимството или изчаква. Няколко пъти съм се пробвал да дам предимство когато завивам от Цар Борис на дясно, но автомобила седи и чака, съответно получавам един клаксон от автомобилите след мен :mrgreen


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот dlug » Съб 09 ное 2013 11:16


malin.angelov написа:Колеги моля ви!!!! Не мога да повярвам, че има такива спорове между шофьори - Срам за вас и инструктора, който ви е учил!!!!...
Кръгови кръстовища - учасникът от движението който се движи в кръговото е винаги с предимство пред учасника който иска да влезе в него, освен ако няма допълнителни пътни знаци за предимство

Колега моля ти се!!! Ти сериозно ли? Според теб участикът в кръговото винаги е с предимство???
Хипотетична ситучация-кръгово без нито един знак. Автомобил в кръговото и автомобил който иска да влезе в кръговото. Според теб кой е с предимство?


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот IRRITATING » Съб 09 ное 2013 11:21


Написал е човека кой е с предимство


Потребителски аватар
nosex
Вечен БАН
Мнения: 2416
Регистриран на: Пон 08 яну 2007 11:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София (Волуяк/Бояна)

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот nosex » Съб 09 ное 2013 11:42


Петре написа:...Как стои въпросът с локалното при бул.Пушкин е по-интересно?

В смисъл? Опиши по-точно каква маневра искаш да извършиш там? :rolleyes


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот fox_vt » Съб 09 ное 2013 12:45


dlug написа:
malin.angelov написа:Колеги моля ви!!!! Не мога да повярвам, че има такива спорове между шофьори - Срам за вас и инструктора, който ви е учил!!!!...
Кръгови кръстовища - учасникът от движението който се движи в кръговото е винаги с предимство пред учасника който иска да влезе в него, освен ако няма допълнителни пътни знаци за предимство

Колега моля ти се!!! Ти сериозно ли? Според теб участикът в кръговото винаги е с предимство???
Хипотетична ситучация-кръгово без нито един знак. Автомобил в кръговото и автомобил който иска да влезе в кръговото. Според теб кой е с предимство?

Разбира се че тоя в кръговото е с предимство.Но тук във търново дълги години имахме едно кръгово в което се спазваше правилото на дясностоящия който е в кръговото даваше път на тоя дето ще влиза :screwy Оправиха я тая глупост.Замислете се ако в кръговото ви спрат за да влезете къде ще отидете след като всички вътре са спрели за да влезе някой-и става едно адски задръстване :mhihi


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот dlug » Съб 09 ное 2013 13:20


Олелееееееее....сериозно ли мислиш така? :facepalm И от какво точно се разбира, че тоя в кръговото е с предимство?? Хайде малко да прочетеш закона и после така категорично да се изказваш. А до тогава се надявам да не се срещаме по пътя


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот IRRITATING » Съб 09 ное 2013 15:34


Колега аз друго кръгово освен на Руски паметник където влизащите да са с предимство не съм виждал Разясни ни как стоят нещата та да не се излагаме


Потребителски аватар
vladovelin
Мнения: 1323
Регистриран на: Чет 27 дек 2007 11:18
Автомобил: Golf3 GTI
Двигател: 2E 1994
Местоположение: Пазарджик

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот vladovelin » Съб 09 ное 2013 15:43


И на други кръгови кръстовища има предимство за влизащите в кръга,но винаги са обозначени със знаци.
В Пазарджик на входа от Пловдив, а в Пловдив при панаира. Сигурно има и на други места.


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот dlug » Съб 09 ное 2013 16:03


Обикновено кръговите са регулирани. В София се сещам за кръговото на Пушкин, което също беше по-различно, но пак е регулирано. Аз питах за хипотетична ситуация без нито един знак т.е. нерегулирано (минавал съм някъде през такова, не си спомням вече къде, не в София). Оказва се, че много от хората не са наясно с въпросната ситуация. Естествено, тези които навлизат в кръговото са с предимство, защото са дясно стоящи. За съжаление човека, който твърди обратното ни казва да се засрамим-и ние и инструктора ни...не знам тогава какво да кажа за него. Както и да е :smile

6d8756d075787df3.JPG


Потребителски аватар
malin.angelov
Мнения: 322
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 23:33
Автомобил: vw passat
Двигател: BMP 07
Местоположение: Sofia

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот malin.angelov » Съб 09 ное 2013 16:16


dlug написа:
malin.angelov написа:Колеги моля ви!!!! Не мога да повярвам, че има такива спорове между шофьори - Срам за вас и инструктора, който ви е учил!!!!...
Кръгови кръстовища - учасникът от движението който се движи в кръговото е винаги с предимство пред учасника който иска да влезе в него, освен ако няма допълнителни пътни знаци за предимство

Колега моля ти се!!! Ти сериозно ли? Според теб участикът в кръговото винаги е с предимство???
Хипотетична ситучация-кръгово без нито един знак. Автомобил в кръговото и автомобил който иска да влезе в кръговото. Според теб кой е с предимство?



Колега, аз поне досега не съм виждал кръгово без знаци в БГ, а из цяла европа участника който се движи в кръговото е с предимство ( когато липсват знаци) Така, че дай да не спорим за хипотетични неща а за теоритични. Че в закона пише, че когато няма знаци се спазва правилото за дясностоящия - няма спор. Ама покрай тия постове, некой млад водач няма да види знака и така ще се излети в кръговото ( с мисълта аз съм от дясно и ви е....м м.....а), че некой невинен ще пострада :mhihi


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот icoico » Съб 09 ное 2013 17:39


malin.angelov написа:... Ама покрай тия постове, некой млад водач няма да види знака и така ще се излети в кръговото ( с мисълта аз съм от дясно и ви е....м м.....а), че некой невинен ще пострада :mhihi


В закона никъде няма да намериш "преминаване през кръгово движение", третира се като кръстовище и толкова. Ако някой млад водач от много четене не види знак, то едвали проблемът иде от постовете :smile


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот fox_vt » Съб 09 ное 2013 18:06


dlug написа:Олелееееееее....сериозно ли мислиш така? :facepalm И от какво точно се разбира, че тоя в кръговото е с предимство?? Хайде малко да прочетеш закона и после така категорично да се изказваш. А до тогава се надявам да не се срещаме по пътя

Ти май изобщо не разбираш нали :mhihi ако на показаните ти снимки всички в кръговото спрат за да чакат от четирите страни да влязат една камара коли какво ще стане?А кажи като си толкос отворен.Ела влез в нашите кръгови тука и така ще те мелнат че ще отидеш чак до другото.
http://www.spik-bg.org/doc/articles/roundabouts_traffic_man1.pdf


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот icoico » Съб 09 ное 2013 18:22


fox_vt написа:... ако на показаните ти снимки всички в кръговото спрат за да чакат от четирите страни да влязат една камара коли какво ще стане?А кажи като си толкос отворен.Ела влез в нашите кръгови тука и така ще те мелнат че ще отидеш чак до другото.
http://www.spik-bg.org/doc/articles/roundabouts_traffic_man1.pdf


На показаните снимки не виждам нерегулирано кръстовище. Уважавам напъните на автора, обаче точно кръговото на Пловдивския панаир, което е пуснал за пример е толкова регулирано, че няма накъде. Викам Париж от 1895 година и Ню Йорк от 1903-та да не ги броим и за Англия и Южна Африка да не говорим. :smile При вас нерегулирани ли са или ЗДвП в Търново е някакъв друг?



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 69 госта