Кой е с предимство?!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот dlug » Съб 09 ное 2013 18:47


fox_vt написа:
dlug написа:Олелееееееее....сериозно ли мислиш така? :facepalm И от какво точно се разбира, че тоя в кръговото е с предимство?? Хайде малко да прочетеш закона и после така категорично да се изказваш. А до тогава се надявам да не се срещаме по пътя

Ти май изобщо не разбираш нали :mhihi ако на показаните ти снимки всички в кръговото спрат за да чакат от четирите страни да влязат една камара коли какво ще стане?А кажи като си толкос отворен.Ела влез в нашите кръгови тука и така ще те мелнат че ще отидеш чак до другото.
http://www.spik-bg.org/doc/articles/roundabouts_traffic_man1.pdf

Сега ще ти кажа, щот съм много отворен. Точно защото кръговите са по-пропускливи по определен начин, за това повечето са регулирани. Ще ти кажа и какво разбирам-много по-отворени от мен не знаят правилника за движение по пътищата тук в България(нали за тук говорим...ако има тема за кръговото в Кьолн ще видим там как е ). А...ще ти кажа какво още знам-знам по-добре правилника от тебе :c020




Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот fox_vt » Съб 09 ное 2013 19:24


Така е то в линка накрая са установили това :wink на всички входове знак -осигури предимство.Така който е в кръговото е с предимство което води до лесното освобождаване на последното от коли и по добър поток от коли.А за това че знаеш правилника като по учебник :mhihi не се радвай много че от такива които не го знаят съм си патил неведнъж.


Петре
Мнения: 412
Регистриран на: Пет 21 дек 2007 22:01
Автомобил: Golf II
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Петре » Съб 09 ное 2013 23:31


nosex написа:
Петре написа:...Как стои въпросът с локалното при бул.Пушкин е по-интересно?

В смисъл? Опиши по-точно каква маневра искаш да извършиш там? :rolleyes

Искам да посетя локалното от Борис посока Горнобански път.Понеже е двупосочно,а тези които се движат по него срещу мен имат знак пресичане на път с предимство и още един-само направо,са ясни.Но тези,които се движат успоредно с мен, но в локалното нямат никакъв знак.
Всъщност там се получава кръстовище само с един знак,указващ пресичане на път с предимство,без да включвам този,който задължава движението само направо на пресичащите пътя с предимство.


Normaluser
Мнения: 28
Регистриран на: Вто 08 окт 2013 19:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Normaluser » Нед 10 ное 2013 21:49


fox_vt написа:Разбира се че тоя в кръговото е с предимство.Но тук във търново дълги години имахме едно кръгово в което се спазваше правилото на дясностоящия който е в кръговото даваше път на тоя дето ще влиза :screwy Оправиха я тая глупост.



Колега, без да искам да се заяждам с теб, но от всички писали в темата ( по мои наблюдения ) ти си с най ограничени познания, относно ЗДвП! Предполагам си от старата школа, защото знак Б1 "Пропусни движещите се по пътя с предимство" за теб е "Осигури предимство", но това не те оправдава.

Що се отнася до кръговото кръстовище, можеш поне да си направиш труда да прочетеш, преди да пишеш глупости и то с увереност, все едно ти си писал закона! ;)
Прикачени файлове
6d8756d075787df3.JPG


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот fox_vt » Пон 11 ное 2013 19:49


Я ми кажи разликите между това "Пропусни движещите се по пътя с предимство" и това "Осигури предимство"? :mhihi Може ако се явя на изпит сега и да ме скъсат,но я ти ми покажи кръгово кръстовище без нито един знак.Навярно разбираш,че кръговите кръстовища за които говорим са всичките със знаци.Също така много неща се промениха и добавиха в настоящия ти ЗДвП от когато вземах книжка :beer


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Iezekil » Пон 11 ное 2013 21:45


Те са ги прекръстили тихомълко тия бе,дай да ходим на проверовъчен...Аз като взимах книжка се водеше "пресичане на път с предимство".Сега е прекръстен като за малоумници---"пропусни..."


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот fox_vt » Пон 11 ное 2013 22:01


Ами тъй де то дали ще ги пропуснеш дали ще им Осигуриш път да минат (пак да ги пропуснеш) по мойта дедова логика е едно и също ама младежта друго вика :mhihi Както и да е тъй и никой не ми каза защо трябва да се съобразявам със зеленото на локалния след като нямам червен светофар на пресечката към локалното от булеварда,и след като техния зелен се вижда само и единствено от тях.Ама нейсе по БТв са го дали значи е чиста монета,така както ако на някой му пречи нещо и ще си го внесе и гласува само и само черния джиБ да не спира.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Iezekil » Пон 11 ное 2013 23:07


Еми както и да го погледнеш са си с предимство.И на тях свети зелено,те хората са си направо,ти правиш маневра и завой,на всичко отгоре са и десностоящи..За кво да ти спират?Щото слизаш от по-широк път или щото в момента на маневрата се намираш между два пътя с предимство,ама ти не си на никой от тях?


Normaluser
Мнения: 28
Регистриран на: Вто 08 окт 2013 19:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Normaluser » Пон 11 ное 2013 23:18


fox_vt написа:Ами тъй де то дали ще ги пропуснеш дали ще им Осигуриш път да минат (пак да ги пропуснеш) по мойта дедова логика е едно и също ама младежта друго вика :mhihi Както и да е тъй и никой не ми каза защо трябва да се съобразявам със зеленото на локалния след като нямам червен светофар на пресечката към локалното от булеварда,и след като техния зелен се вижда само и единствено от тях.Ама нейсе по БТв са го дали значи е чиста монета,така както ако на някой му пречи нещо и ще си го внесе и гласува само и само черния джиБ да не спира.


Неосведомените хора са способни да избълват един куп простотии, за да докажат грешната си теза :) А се иска едно просто нещо, да помислиш :)
Просто отбелязах, че определението, което ти ползваш отдавна не е актуално, а не, че не значи същото!!! Също така съм го написал по отношение на едно мое предположение. Но не, ти пак донесе вода от 9 кладенеца:)
Имаш листовката с кръстовищата пред себе си ( в предния ми пост ), толкова ли е трудно да вникнеш? Очевидно за теб е! Още повече, че съвсем друго каза в предните си постове, но аз вода няма да нося!
Приключвам с тази тема, защото със всеки следващ пост рискувам да се принизя до твоето ниво, съответно да ме победиш с опит!

П.П. Не се опитвай да осмислиш последното!


Потребителски аватар
vladovelin
Мнения: 1323
Регистриран на: Чет 27 дек 2007 11:18
Автомобил: Golf3 GTI
Двигател: 2E 1994
Местоположение: Пазарджик

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот vladovelin » Вто 12 ное 2013 15:15


Под влияние на тази тема в неделя от тераса в Пирогов наблюдавах кръстовището Пенчо Славейков и Тотлебен.Специално гледах движещите се към Руски паметник в главното платно и то правещите десен завой по Пенчо Славейков и движещите се в локалното платно по Тотлебен.Светофарната уредба разрешава на тях да направят десен завой,когато светне зелено на излизащите от Пенчо Славейков.При всички други положения десен завой на движещите се в главното платно на Тотлебен посока Руски паметник не е разрешено.
Относно пътните знаци на главното платно е знак за предимство, а на локалното-осигури предимство.

Знам,че темата започна с обсуждане на друго кръстовище, но това имах възможност да наблюдавам.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот VWGT » Вто 12 ное 2013 15:42


там има отделна лента за десен завой. Аз също загледах подробно светофара на борис и гешов. Колите каращи по локалното посока руски паметник имат червен сигнал, когато завиващите на дясно от борис по гешов имат зелен и обратно, когато в локалното имат зелено, тези от борис са с червено.


Потребителски аватар
beyker_boy
Мнения: 245
Регистриран на: Пон 10 ное 2008 21:17
Автомобил: VW Corrado
Двигател: 9A
Местоположение: Червен бряг
Контакти:

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот beyker_boy » Сря 27 ное 2013 16:46


untitled.JPG


Тук могат да се видят знаци за път с предимство и в локалното и на Цар борис, както се вижда, че и двата светофара светят зелено. Светофарите показват, че и двамата могат да тръгнат, знаците показват, че и двамата са на път с предимство. Според мен тук си важи правилото за десностоящия, който е в локалното. Но като цяло най-добре е да се внимава много.

Намира се тук.

untitled1.JPG


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот Iezekil » Чет 17 мар 2016 22:01


Да,да,ама не.
По новия съкратен закон за кръстовища от 3 члена не знам как е.Ето ти от стария с подробно обяснение:
чл.80(1)На кръстовище на път с три или повече платна,нерелсовите пътни превозни средства,които се движат по средното платно,имат предимство пред движещите се по еднопосочните платна.
(2)Правилото на предходната алинея важи и за нерегулирани кръстовища.
При този вид кръстовища основният транспортен поток се движи по централното двупосочно платно.С цел бързото му освобождаване и създаване на по-добри условия за движение предимството е на движещите се по централното двупосочно платно независимо от маневрите,които извършват.
На еднопосочното платно пред кръстовището могат да бъдат поставени светофар,знак №1 или №36.При наличието на знак 1 или 36 водачът е длъжен и по правилото,и по значението на знаците да отстъпи предимство.При светофар обаче,когато той разрешава движението(зелен сигнал),водачът отново е задължен да отстъпи предимство за преминаване на тези,които излизат от централното платно.Неспазването на това правило на такива кръстовища много често води до тежки ПТП.В този смисъл е за предпочитане сигнализирането на локалното платно със знаци №1 или №36.
Движещите се по нецентралното платно при преминаване през кръстовище,което не е сигнализирано със знаци или светофари,нямат предимство пред тези,които се движат по средното двупосочно платно,независимо че се явяват десностоящи.


Потребителски аватар
L_ZAREV
Мнения: 33
Регистриран на: Съб 02 сеп 2006 18:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот L_ZAREV » Пет 18 мар 2016 9:02


Аз също исках да повдигна подобна тема, защото за мен подобно организиране на движението е безумно. Такива кръстовища има на няколко места в София и ако човек не е наясно със ситуацията ще има големи проблеми. Не знам каква сила ще те накара да спреш и пропуснеш движещите се по локалното платно при десен завой на бул. Сливница и ул. Чавдарица (при Лидъл)? Моля, някой да си направи труда да ми разясни правилника, защото явно аз не мога.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?!

Мнениеот VWGT » Пет 18 мар 2016 10:34


L_ZAREV написа: Не знам каква сила ще те накара да спреш и пропуснеш движещите се по локалното платно при десен завой на бул. Сливница и ул. Чавдарица (при Лидъл)?.

тази сила се нарича Импулс
Изображение



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 217 госта