Ипотечен кредит и проблемите с него

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот pakumba » Сря 19 фев 2014 22:05


Колеги, моля тези от вас, които са минали през процедурата, да споделят, но нека темата не се превръша в излияние колко са кофти банките и как са вдиганли лихвите. Интересува ме следното нещо- предварително одобрение от банката имам, обаче продавача не иска да отстъпи от това, че ако по моя вина не се случи сделката, то му дължа 20% неустойка от цената на имота. Та да кажем, че подпиша този договор, уж имам предварително одобрение, но в последствие банката започва да ми извива ръцете, защото аз съм вързан с този задатък/капаро и дефакто почвам дай играя по свирката. Та нека тези, които са минали, да споделят дали има проблеми в етапа между предварителното одобрение и крайното отпускане на този кредит и защото виждам как се поставям между чука и наковалнята и ако ан банката не й хареса нещо- аз духам с капарото, което хич не е малко...




dilov_1977
Мнения: 46
Регистриран на: Пет 26 фев 2010 21:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Vratsa

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот dilov_1977 » Сря 19 фев 2014 22:55


Здравей колега моят съвет е да не даваш капаро на собственика.Ако все пак решиш да дадеш заема ти трябва да е сигурен на 120%.Горях с капаро заради пощенска банка за това те съветвам докато не си оправил заема да е сигурен не давай пари предварително.


Потребителски аватар
Asen_D
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет 19 яну 2006 0:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот Asen_D » Сря 19 фев 2014 23:07


Чудя се защо въобще обмисляш подобен вариант :screwy
Имота ли е апетитен, цената ли е ниска...


Потребителски аватар
williams_vn
Мнения: 724
Регистриран на: Сря 24 окт 2007 20:05
Автомобил: tuareg G-3 GTIedition
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот williams_vn » Сря 19 фев 2014 23:15


и аз така си мисля разбери се с продавача за някакво смислено капаро така че ако го загубиш да не те е яд ако ли пък не те изчака значи късмет не е бил за тебе :beer


Потребителски аватар
Станислав
Мнения: 76
Регистриран на: Сря 03 май 2006 16:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот Станислав » Чет 20 фев 2014 1:06


Аз минах 2011 през тази процедура. Щом имаш вече предварително одобрение според мен е голяма вероятността да се случат нещата. При мен се изискваше подробно медицинско изследване и оценката на риска се прави от главният офис на банката, а не регионалния. Това заради сумата на кредита. Бях посъветван в предварителният договор да впишем по дълъг срок (30 дни) именно заради оценката на риска. Аз нямах никакви проблеми с моята банка, даже договорих 2 отстъпки от стандартните условия.
А ако продавача не успее да изкара всички документи на време ще ти плати ли 20%. Понеже особено ако има вече разрешително за ползване (акт 16) има да вади доста и ако се улучат празници....
Вече са ти писали другите възможности по горе.


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот drmilendd » Чет 20 фев 2014 6:41


Сега пазара е на купувача. Трябва да е супер бупер изгодна сделка (а едва ли е така, просто ти си се вторачил в нея и продавача усеща) за да поемаш рискове. В никакъв случай не давай капаро преди подписан договор за заем. Най много - депозит 500-1000 евро. Хората банкерки разстрелват за подобни неща :a045


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот pakumba » Чет 20 фев 2014 6:47


Чисто любителското ми мнение е, че нямат причина да ми откажат кредита- имам добра история, заплатата ми покрива повече от 3 пъти вноската, нямам други задължения, работя стабилна работа от много време и така да се каже съм апетитен клиент за банките. Предварителното одобрение го имам на 100%, продавача ако не се справи- плаща ми не 20%, а 40% по договор. Но мен ме гложди тази тази работа- ако по някаква причина банката не се съгласи да направи ипотека точно на този имот, а не да не ми отпусне заема, то аз горя с капарото, което си е 10 000 евро. На мен ми се струва ненормална тази история да си слагаш главата в чувала насляпо, де да знам скапаната банка какво ще си измисли- пак казвам, единствено по въпроса с ипотека на конкретния имот, принципно с отпускане на заема проблем нямам.


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2214
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia_Golf 3_Volvo XC70
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот w_smith » Чет 20 фев 2014 9:24


Изискай документите на имота от продавача, плати си на банката съответната такса разглеждане и да се произнесат па въпроса с имота. Тъкмо ще знаеш дали няма скрити праблеми.


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот pakumba » Чет 20 фев 2014 9:41


w_smith написа:Изискай документите на имота от продавача, плати си на банката съответната такса разглеждане и да се произнесат па въпроса с имота. Тъкмо ще знаеш дали няма скрити праблеми.


Как се изискват документи за имот, за който нямаш никакъв договор? Те не са длъжни не само да ти ги дадат, ами дори да ги изкарат преди да имаш предварителен договор. А при подписване на предварителен договор се дължи неустойка, в моя случай 20% ако сделката пропадне по моя вина, което включва вина на банката. За да бъде направена оценка на имота, то трябва да бъдат представени скици, данъчна оценка и разни други по-дребни неща...Е това е проблема


Потребителски аватар
nurv
Мнения: 1664
Регистриран на: Пон 04 фев 2008 10:13
Автомобил: Audi A6
Двигател: ALF
Местоположение: София, Младост 3

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот nurv » Чет 20 фев 2014 10:07


Ако си заложиш поне 30 дена (45 е по-добре) за сключване на договор и нещо се оклепа с една банка винаги може да отидеш при друга. В момента не вярвам да са затрупани от желаещи да теглят кредити.


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот pakumba » Чет 20 фев 2014 10:22


nurv написа:Ако си заложиш поне 30 дена (45 е по-добре) за сключване на договор и нещо се оклепа с една банка винаги може да отидеш при друга. В момента не вярвам да са затрупани от желаещи да теглят кредити.


Това е единия от вариантите, който съм обмислил и имам. Тук ги притиснах и получих одобрението за 2 дни вкл. деня, в който си подадох документите. Дори продавача ми предложи да направим клауза така, че да няма краен срок, а просто когато банката е готова, нещо подобно


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот IRRITATING » Чет 20 фев 2014 10:35


Банката като ти види договора и такава лихва ще ти прасне че няма да ти се вярва Изобщо не се хващай на това хоро


Потребителски аватар
nurv
Мнения: 1664
Регистриран на: Пон 04 фев 2008 10:13
Автомобил: Audi A6
Двигател: ALF
Местоположение: София, Младост 3

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот nurv » Чет 20 фев 2014 13:41


Тотална глупост написа колега. Тя банката понеже си определя персонално лихвите :) Айде без общи приказки, не сме развит пазар, където лихвата е персонална според историята.


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот IRRITATING » Чет 20 фев 2014 13:45


Доста си далече от истината за банките


Потребителски аватар
nurv
Мнения: 1664
Регистриран на: Пон 04 фев 2008 10:13
Автомобил: Audi A6
Двигател: ALF
Местоположение: София, Младост 3

Re: Ипотечен кредит и проблемите с него

Мнениеот nurv » Чет 20 фев 2014 13:47


Може да съм далече за банките по принцип. За банките в България не бъди много сигурен. Ако имаш да казваш нещо го казвай.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 54 госта