Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот vucata » Вто 25 фев 2014 18:24


Здравейте колеги, трябва ми информация как стои въпроса със шофирането на кола в Германия с българска регистрация. Колата е на мое име, но ще се наложи да се кара от майка ми в Германия 1-2 години. Тя си има регистрация там- 13 години живее в Германия. Трябва ли да се прави пълномощно? Колата има валидна ГО, ГТП, Каско. :death




Вълчан
Мнения: 880
Регистриран на: Нед 17 мар 2013 20:11
Автомобил: Mazda 5
Двигател:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот Вълчан » Вто 25 фев 2014 18:46


Мисля че трябва някакъв документ.Никъде в талона не пише че се е син.Но пък бях чел наскоро че е задължително колата да си плаща там някакви данъци ако стои повече от 6 месеца..


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот vucata » Вто 25 фев 2014 18:51


Добре, ако примерно на 6 месеца колата идва до БГ и след това се връща отново там? Пълномощно ако се направи с превод и легализация на Немски :gruebel


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот Чудомир » Вто 25 фев 2014 19:42


Колега, малко грубо ще прозвучи, ама за тия години в чужбина майка ти би трябвало да знае как да си набави тази информация, да ме кажа направо по-силна дума.

Същото важи и за теб и търсачката - темата я дъвчем поне по два пъти на година


Потребителски аватар
jeriko
Мнения: 193
Регистриран на: Съб 01 дек 2007 21:41
Автомобил: passat
Двигател: 1.9 TDI ATJ 2000
Местоположение: Търговище

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот jeriko » Вто 25 фев 2014 19:53


наша кола(фирмена)стоя над година в германия карахме я доста хора никога не сме имали проблем нито при проверка нито на паркинга който беше срещу полицията,


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот vucata » Вто 25 фев 2014 20:04


Чудомир написа:Колега, малко грубо ще прозвучи, ама за тия години в чужбина майка ти би трябвало да знае как да си набави тази информация, да ме кажа направо по-силна дума.

Същото важи и за теб и търсачката - темата я дъвчем поне по два пъти на година


Не се е интересувала тъй като до сега не е имала проблем с автомобила си...за съжаление аудито и 1.9 тди хвърлило турбо....сещаш се какви суми е ремонта там и въобще не е реантабилно да се хвърлят пари по тази кола...качва се на платформа и се кара тук за части...проблема е друг, трябва и време за да си вземе чисто нов автомобил, все пак от доста време е там и какви ли не курници и бараки е карала. Идеята е да и предоставя моя автомобил временно- може и година, може и 2, може и няколко седмици, но не искам да го регистрираме там, пък като си вземе нова кола да я връщаме в БГ и пак филмите....Въобще дълга история....ще помоля колегите които не знаят отговор или съвет по темата да не я цапат. Търся в търсачката, но конкретен отговор не намирам по моя въпрос. Спешна ми е информацията, защото майка ми върти по 900-1000километра на седмица за да ходи на работа и колата и е задължителна. За момента кара колата на нейна приятелка, но това е временно решение :neutral


Вълчан
Мнения: 880
Регистриран на: Нед 17 мар 2013 20:11
Автомобил: Mazda 5
Двигател:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот Вълчан » Вто 25 фев 2014 20:14


vucata написа:Добре, ако примерно на 6 месеца колата идва до БГ и след това се връща отново там? Пълномощно ако се направи с превод и легализация на Немски :gruebel

http://zaedno.de/forums/viewtopic.php?f=32&t=4146&sid=4cf4e88844957d17e2cdbd65961d11a5&start=465 Тук е обяснено доста добре....особенно последните 2 стр че е дълга темата.....Относно колегата какъв е проблема да и направиш пълномощно.Явно не можеш да го разбереш че няма как да караш чужда кола в чужбина просто еи така...Колко струва едно пълномощно...50--80--100лв.Където и да четеш и когото и да попиташ пак ще правиш пълномощно... :deal А то не важи само за 6 мес...може и да се упомене срок...


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот vucata » Вто 25 фев 2014 20:20


За пълномощното няма никакъв яд стига да стане и да не се сменят номерата на колата ми. От това което чета ми става ясно, че няма да стане номера без регистрация на колата там...това е много глупаво... :banghead
Тя е с постоянна регистрация и трудов договор, има си и немска шофьорска книжка...абе всичко си е както трябва...пуста работа е това с тези коли и регистрации :death


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот icoico » Вто 25 фев 2014 20:45


С две думи- ако не я хванат, ще стане. Може много да си раздуваме кой как(аз включително :mhihi ) си кара колата по Х години безпроблемно, но не бих гарантирал никому същото...Ся, знам, че ей-сега ще изскочи някой, който е чувал, че с кола на чуждо име и пълномощно няма проблеми...вЕрвайте ми, само въпрос на мотивация на полицаите е...


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот Чудомир » Вто 25 фев 2014 21:04


Кое е глупавото, колега? Майка ти живее в Германия, ползва техните пътища, замърсява околната среда, а според теб трябва да може да кара 2 години на Бг номера? Ти ми кажи къде трябва да иде данъка на тази кола.

По същата логика всички с чужди регистрации трябва да са освободени от винетка в Бг?


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот vucata » Вто 25 фев 2014 21:15


Какво общо има винетката? Винетки има навсякъде, пътни такси и така нататък. Ако искаше да бяга от данъци за 13 години да се е поинтересувала как става номера не мислиш ли? Ако ще обвиняваш мен и нея в нещо мини на ЛС, щото темата не съм я пуснал да ме хули тоя и оня как майка ми иска да избяга от данъци и такси на колата си. Нямам нужда от информацията ти, не мисля да се повтарям кой да пише по въпроса. Нещата ми се изясниха и явно временната схема няма да стане :no


jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот jordanpar » Вто 25 фев 2014 21:33


След третия месец колата трябва да се регистрира с местни номера.Особено че майка ти доколкото разбирам е с местно жителство.
Всичко друго е тарикатлък и минаване на номера.
Вече кой как ги разбира нещата от живота си е за негова сметка.


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот vucata » Вто 25 фев 2014 21:37


Това ме интересуваше. Прочетох нещата в нет пространството, ясно ми стана, че няма вариант без да се регистрира колата там. Благодаря за информацията
:th_up :love.vwclub


:lock


jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот jordanpar » Вто 25 фев 2014 21:40


Нека поясним-това е какво ''трябва'' да се направи.
Никой не казва че не може да си я кара и така.Ако е спокоен шофьор,ако колата не се набива на очи може съвсем спокойно да си я кара.НО,полицаи могат да изискват пререгистрация ако забележат.


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот vucata » Вто 25 фев 2014 21:44


Ако търсехме шано вариант, нямаше дасе занимавам да пускам тема във форума. Все пак 13години живее там и не мисля, че ще е редно да се правят цигански номера, плюс това хората си я познават там и намесата на полицията ще е страшна излагация :thumb_down . Щом няма законов вариант за постоянно пребиваващите лица да карат автомобили с чужда регистрация- няма да кара. Ще си пресметне хубаво разходите, и ще се мисли дали да се прави аудито и, или да вземе друг кенеф докато купи нов автомобил :th_up



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 49 госта