Въпроси относно попълване на автобиография

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
bolyarin
Мнения: 6
Регистриран на: Вто 03 сеп 2013 22:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот bolyarin » Пон 13 окт 2014 9:07


Здравейте, за първи път ще попълвам CV europass формат имам няколко въпроса. Първо изтеглих си свободни бланки на BG и EN и сега ще ги попълвам. Изтеглих и едни файлове с инструкции как се попълват, но в тях не са описани абсолютно всички възможни варианти, и аз все още имам въпроси. (Имам регистрация и в джобс ако някой пише че там е по лесно, но това не ми върши работа, защото ми трябват CV-тата да ги имам на файл, на компютъра, тъй като ще ги пращам на различни места. А и там в джобса е по-друго св-то.)
И така нямам абсолютно никакъв стаж и опит.

В полето ТРУДОВ СТАЖ което е най-важното, какво да напиша?
Във файла с инструкция при всички възможни описания за хора със стаж, за такива като мен пише следното:
-
• Ако професионалният Ви опит е малък::
o опишете първо периода на образование и обучение;
o посочете доброволческа работа (платена/неплатена) или практика, които предоставят доказателства за професионален опит.
-
Да пиша ли периода на образование и обучение в тази графа, защото под графата ТРУДОВ СТАЖ си има графа ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ където пак трябва да се повторя с периода на образование и обучение. (какво съм учил, къде и периода). И ще имаме повторение, на двете места едно и също?
А по долната точка, аз нямам никаква платена/неплатена доброволческа работа или практика която да доказва доказателства за професионален опит. (единствено съм ходил да оправям на познати от моя квартал компютрите като преинсталация, чистене на вируси, инсталиране на програмки и всякакви обикновенни дребни софтуерни и хардуерни проблеми. Което си е нищо кой знае какво). Какво да напиша, след като нямам никаква доброволческа работа или практика? А в инструкцията не пише ако нямаме и това. :confused Изцяло ли да изтрия графата ТРУДОВ СТАЖ, и от дясно и от ляво, защото в инструкцията не пише така, това е за малък професионален опит, а аз нямам абсолютно никакъв и нищо не мога да напиша.
Заемана длъжност също трия?

После какво да пиша в графата "Комуникационни умения" ?
В инструкцията пише:
-
Пример:
▪ отлични комуникационни умения придобити в следствие на предишен опит като мениджър продажби;
▪ отлични умения за контакт с деца, придобит чрез опит при доброволческа работа като треньор по хокей на лед
-
Аз нямам никакви, защото пак се стига до това, че нямам никакъв опит.

После в графата "Организационни умения и компетенции"
В инструкцията пише:
-
Пример:
▪ лидерски умения (в момента ръководя екип от 10 души);
▪ отлични организационни умения придобити като сектретар на Историческото Общество, където бях отговорен/а за организирането на събития;
▪ умение да ръководи екип, придобито чрез доброволческа работа като треньор по хокей на лед
-
Пак стигам до същото, нищо не съм работил, нямам никакъв опит и стаж.

После следва графата "Професионални умения".
Да не копирам от инструкция, пак нямам абсолютно нищо от написаното като примери. Без опит, без стаж.

Тия три графи: "Комуникационни умения", "Организационни умения и компетенции", "Професионални умения" празни ли да седят? Като сметна и полето ТРУДОВ СТАЖ, това са четири важни графи в които нямам какво да напиша???
В "Компютърни умения" имам какво да напиша.
В "Други умения и компетенции", пак не мога да напиша нищо от примерите в инструкцията. Пише и че : ,,Споменавайки лични интереси като четене, разходки, кино и др., не носи добавена стойност."
А аз мога да напиша само такива неща...... например много добър съм във футбола, шаха, белота и подобни :) Което вероятно ще звучи доста смешно ако го напиша, тъй като и няма нищо общо с местата за които ще кандидатствам. И тая графа ли да е празна?
В ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ от Инстр. "Посочете съответните публикации, презентации, проекти, конференции, отличия, награди, препоръки"
Пак нищо нямам от тия и пак празна да е или да я трия? И от ляво и от дясно?
В ПРИЛОЖЕНИЯ
-
Пример:
▪ Копие от Диплома за инженер;
▪ Европас Езиков Паспорт;
▪ Препоръка от работодател.
-
Абсолютно нищо пак от тия. Да я трия или ПРИЛОЖЕНИЕ от ляво да си седи, само полето в дясно да е празно отново? В смисъл на всички които нямам какво да напиша да ги трия тия от ляво или да седят а в дясно полето където нямам какво да напиша да е празно.

В крайна сметка като изключим отначало имена, адреси и т.н. мога да попълня само графата ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ, Компютърни умения, езици и шофьорска книжка. Нищо друго. Много бедна и празна автобиография. Другите графи да ги трия ли и от ляво, за да не се виждат, че са празни от дясно? Такива инструкции няма във файла с инструкции.
Магистър съм, поне в образование имам да пиша за два периода. Но нямахме абсолютно никакви практики, стажове и такива неща. Лекции, упражнения, изпити, държавен изпит. Това е.
Моля, отговорете ми на всеки въпрос, какво да бъде, че те много въпроси станаха за което сори, но както виждате от примерите в инструкциите нищо подобно не мога да напиша и не зная какво да правя и как е правилно да постъпя.




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19696
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот Vlad777 » Пон 13 окт 2014 10:08


Щом нямаш опит, просто изтрий тази графа.

В уменията напиши това, в което сам смяташ, че си силен - все в нещо трябва да си добър. По време на следването също би следвало да си придобил някакви умения.

Наблегни на оформлението (подравняване, стилизиране), както и задължително на правописа.


Потребителски аватар
push
Мнения: 780
Регистриран на: Чет 03 мар 2011 21:42
Автомобил: mk2
Двигател: 1.9 TD
Местоположение: София

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот push » Пон 13 окт 2014 11:04


За каква работа ще кандидатстваш?


bolyarin
Мнения: 6
Регистриран на: Вто 03 сеп 2013 22:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот bolyarin » Пон 13 окт 2014 11:19


Благодарско, но ще попитам пак за да няма недоразумения. :)

Да изтрия графата ТРУДОВ СТАЖ? За която пише, че е 80% от CV-то?

Значи следните графи:

- ТРУДОВ СТАЖ
- Комуникационни умения
- Организационни умения и компетенции
- Професионални умения
- ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ
- ПРИЛОЖЕНИЯ

Да ги изтрия изцяло и от ляво? т.е. да ги няма тия 6 графи? Е то какво ще остане в автобиографията? Голите дипломи само.
Или да седят, а срещу тях да е празно?
А това, че съм добър във футбола, шаха, белота да го пиша ли? И в коя графа умения:)
Пък от следването нищо не съм придобил вече, всичко беше суха статистика която се помни само до изпита и не ми върши полза в живота. Все едно учих история за преразказ.....никаква полза от това. Дори и да го помня сега.
Имам само компютърни умения, сам съм се учил с личния компютър, тия дейности които изредих, че правя при познати.
Забравих да попитам и за графата "ПОЗИЦИЯ, ЗА КОЯТО КАНДИДАТСТВАТЕ ДЛЪЖНОСТ" какво да напиша? Или да я трия? (по принцип искам нещо с компютри в офис, но позициите за които ще кандидатствам не са такива).

Наистина искам да я попълня правилно и затова ми е важно да знам тия неща, да съм сигурен че е добре, дори и да е наполовина празна, защото ще кандидатствам директно с тази CV на английски за работа в чужбина. В България е невъзможно да си намеря работа с тая празна автобиография, без стаж и опит, че и без някакви приятелски връзки.


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот myrshavija » Пон 13 окт 2014 12:17


Напиши истината. Дали полето за трудов стаж ще е празно или ще липсва, според мен няма голямо значение - като няма, значи няма. Ще го попълниш след като започнеш работа. Добре е да има няколко думи за теб - ако не знаеш какво да напишеш, помоли някой близък да те опише и ще имаш основата. Не виждам нищо притеснително в това, че основните полета в автобиографията са празни - все пак всеки от нас е имал първа работа, преди която е нямало какво да попълни в тези полета.


Потребителски аватар
instantaccess
Мнения: 689
Регистриран на: Сря 25 авг 2010 18:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: bg

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот instantaccess » Пон 13 окт 2014 13:12


На колко години си? Ако си на 23 и си завършил магистър смятам, че е нормално да нямаш стаж. Дори имащите стаж на 23 год. съчетават работа и учене, от което винаги едното страда. Или имат стаж като продавач на банички, тостове (иначе учи за икономист например). Или като барман, механик или друго, което в 90% от случаите е на светлинни години от дисциплината, по която защитаваш диплома.
Виж ако си на 33 и нямаш какво да напишеш в полето "трудов стаж"......

Наблегни на компетентностите, които имаш - езици (писмено и говоримо), дипломи (когато изброяваш образованието си започвай винаги от моментното или последно завършеното, напр. Магистър по..., Бакалавър по..., Средно....), шоф.книжка категории, компютърни умения и т.н.
Ако си семеен можеш да опишеш също/тук много зависи от работата, за която кандидатстваш/.
Хубаво е да кажеш нещо и за това какво правиш в свободното си време - поне в България питат на всяко интервю. Би било добре тук да спортуваш или нещо подобно. Работодателите не обичат мързеливци стоящи пред телевизора.

Не разчитай на готови бланки, използвай нещо комбинирано. Освен ако не се изисква от работодателя де.


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот drmilendd » Пон 13 окт 2014 13:14


И си направи нормален имейл адрес, нещо като малкоиме.фамилия@поща.бг. Голям смях са автобиографии с адреси като зайченцето, бубето или болярина


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот 777 » Пон 13 окт 2014 14:32


Все се чудя тоя "формат на биография" доколко е официален или някой го е скалъпил и го е кръстил европейски? Важна подробност е човек да разбере разликата м/у биография (CV) и автобиография. Първото се пише от трето лице, все едно може да го напише и страничен човек. Докато автобиография означава текст в стил "Роден съм на 01.01.19ХХ година в град Х... Основното си образование завърших в...".


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19696
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот Vlad777 » Пон 13 окт 2014 16:31


Имам опит с четене на CV-та и ще напиша какво означава за мен добре написано CV - кандидат, който е подходящ за интервю:

1. CV-то е написано без правописни грешки и показва добра компютърна грамотност.
2. Кандидатът е описал своя опит (обучение/трудов стаж)
3. CV-то е написано за конкретната позиция, за която търся човек. Ако търся кранист, значи очаквам в CV-то хората да наблегнат на това, че са виждали кранове, минавали са покрай кранове и имат интерес към крановете и професията, дори да не са я работили до момента. Т.е. CV-то е най-добре да се напише по конкретната обява и съответно да се променя всеки път, преди да се прати някъде.
4. Мотивационно писмо - кандидатът обяснява защо смята, че е подходящ за точно тази длъжност и защо има желание да работи точно там. Пише се задължително, след като се прочете в детайли обявата за работа. Не е лошо ако от мотивационното писмо става ясно, че кандидатът е отделил време да проучи фирмата, историята и дейността й, преди да кандидатства. Т.е. да се споменават конкретни факти от дейността на фирмата, които са направили впечатление на кандидата за работа. И отново без никакви правописни грешки.

С такова CV и мотивационно писмо шансът да те поканят на интервю е доста по-висок.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот 777 » Пон 13 окт 2014 17:15


За това с мотивационното писмо не съм много съгласен. В голяма част от случаите става дума за банална длъжност и съответно писмена "мотивация" е някаква смешка или лицемерие. Да кандидатстваш за шофьор на бус примерно и да пишеш "Обичам шофьорската професия, съгласен съм да карам и безцелно и ще бъда много щастлив да отдам силите си за фирмата..."? За CV-то трябва да се опише къде и какво е работил човекът - не само кога е бил кранист. Може да е бил зидар 90% от времето - трябва ли да е бяло петно в историята му, все едно е бил безработен.


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот myrshavija » Пон 13 окт 2014 17:40


Vlad777 написа:4. Мотивационно писмо - кандидатът обяснява защо смята, че е подходящ за точно тази длъжност и защо има желание да работи точно там. Пише се задължително, след като се прочете в детайли обявата за работа. Не е лошо ако от мотивационното писмо става ясно, че кандидатът е отделил време да проучи фирмата, историята и дейността й, преди да кандидатства. Т.е. да се споменават конкретни факти от дейността на фирмата, които са направили впечатление на кандидата за работа. И отново без никакви правописни грешки.

С такова CV и мотивационно писмо шансът да те поканят на интервю е доста по-висок.
Можеш ли да дадеш пример за такова мотивационно писмо, което да не звучи смешно? Аз, от позицията на бивш читател на автобиографии, от двама еднакво квалифицирани и еднакво подходящи кандидати за позицията, бих избрал този, който е без мотивационно писмо, защото не харесвам бла-бла от рода на "вашата фирма е най-готината и аз мисля че съм най-подходящият кандидат, защото съм мотивиран и искам да успея в живота и да раста в йерархията". Аз съм програмист и пиша на Делфи от 10г и на въпроса защо съм подходящ за позицията програмист на Делфи мога да отговоря само със "защото го правя от 10г и зная, че мога да го правя добре", което е очевидно от автобиографията ми и без мотивационно писмо. Универсален печеливш подход няма. Колкото за грмотното изразяване съм напълно съгласен - всеки, който не може да пише грамотно и да се изразява нормално на родния си език, директно губи какъвто и да е шанс, ако CV-то му минава през мен.


Вълчан
Мнения: 880
Регистриран на: Нед 17 мар 2013 20:11
Автомобил: Mazda 5
Двигател:

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот Вълчан » Пон 13 окт 2014 19:55


Ти може да не харесваш мотивационо писмо...но другите които избират човек -да..и на много места задължително я изискват..Иначе не разглеждат молбата или остава на заден план..Така че това мнение е излишно.... :mhihi


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот myrshavija » Пон 13 окт 2014 20:22


Щом смяташ, че е излишно, използвай вълшебното бутонче и ще го изтрият.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19696
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот Vlad777 » Пон 13 окт 2014 20:30


Не става въпрос да пишеш "най-" тва и "най-" онова. Става дума за конкретни детайли, които са ти направили впечатление - например: "Разгледах фейсбук страницата на фирмата и видях снимки на хора, които се забавляват на работното място - смятам, че това е точното място за мен. Такава атмосфера би била много ползотворна и бих се радвал да работя в такъв екип." или "Разгледах портфолиото на фирмата и видях големи брандове сред клиентите. Бих се радвал да работя с фирми като XXXX и YYYY, което за мен ще бъде много ценен опит и възможност да науча много за работата на най-високо ниво в бизнес, който обслужва най-взискателните компании в бранша."

Общо взето точна формула няма. Достатъчно е да покажеш, че си се поинтересувал от фирмата и си прочел нещо за нея, преди да си пратиш CV-то. А това, че имаш 10 години опит в дадена област съвсем не те прави задължително най-подходящия кандидат. Примери и за това мога да дам бол. :mhihi


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпроси относно попълване на автобиография

Мнениеот VWGT » Пон 13 окт 2014 21:05


и аз преди време съм пускал и прехвърлял по някое CV, та нещо по-различно от колегите едва ли ще кажа:
- грамотно написано
- конкретно и структурирано (ЕС форматът е само за ориентир. На мен лично ми е труден за четене, хаби се много място и само листове, листове)
- да си я напишеш лично (копи/пейст от нета личи:)

Няма лошо да си опишеш интересите (спорт, шах ...) нищо смешно няма в това, ами напротив. Все пак ще работиш с хора и е много важно да си допаднете и като екип. Компетенциите са си едно, но екипът за мен е наравно с тях. На какво да наблегнеш може да се ориентираш предварително, като потърсиш инфо за фирмата в нета, разпиташ хора и тн. Спрямо това да си прецениш колко и каква информация да вкл в CV-то.

Относно мотивационното писмо, пак зависи. Ако го искат в обявата, ще пишеш. В противен случай, както прецениш. (Аз лично не съм фен на локумите). Така или иначе не знаеш кой ще го чете, какви са му критериите и дали е на кеф днес или не... Все пак, ако фирмата има отделен HR отдел, може би мотивационното е добре. Тия хора правят първата цедка :)

И за да не се обезкуражиш, ще завърша с един виц (щото късмета и той играе голяма роля)
Един HR затрупан с 1000 CV-та се чуди откъде да почне. Накрая ги разделил на 2 купчини. Едната пратил направо в коша с думите "каръци не ни трябват"!



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 142 госта