На война като на война!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

На война като на война!

Мнениеот drmilendd » Нед 28 окт 2018 9:49


Нарочно поставям моята идея първо на обсъждане тук, у форума.
Всички знаем, че войната с войната по пътищата не върви успешно. Ежедневно всички ние, нормалните шофьори се сблъскваме с непрестанни идиотски нарушения на правилника , както в градски, така и в извънградски условия. Винаги оправданията от страна на властите са в липсата на ресурси за по-всеобхватен контрол и апелиране към съзнанието на отделния гражданин. Но това очевидно не работи. Приложения като "Гражданите" с които се съобщава за нарушения отново разчита на гражданското самосъзнание, защото изисква време и усилия от страна на подаващия сигнал за да има последствия за нарушителя.
Решението е относително просто - всеки гражданин който регистрира нарушение със средство за видеозаснемане и направи необходимото за да може нарушителя да бъде наказан да получава 10 процента от наложената глоба под формата на данъчни облекчения или друга форма на реимбурсиране.
Пример - карам си спокойно на двупосочен път с непрекъсната двойна линия, пуснал съм си видеорегистратора или телефона със съответното приложение и ме изпреварва неправилно друг автомобил. Заснемам нарушението, подавам сигнал онлайн към КАТ, в необходимите срокове отивам до КАТ , подписвам каквото трябва и хоп! на края на годината получавам отстъпка в данъка. ;) Че аз докато стигна до Варна , не само че няма да имам данък за плащане, ами държавата ще ми дължи пари ха-ха.
Дотук добре. Нека разгледаме аргументите против.
1. Фискален. Ще се събират по малко пари от глоби /10 %/ - това не вярно, тъй като глобите ще са допълнително събрани, към тези които се събират от органите на реда. Разбира се, ако едно и също нарушение е регистрирано от орган на реда и гражданин, гражданина губи ;)
2. Организационен / ресурсен - ще трябват допълнително хора за обработка на по-голямото количество сигнали. Да, сигурно е така, но ще има и пропорционално увеличение на приходите в бюджета, от където ще дойдат и парите за заплати. Дори и всичките пари от глоби да отидат за заплати, т.е. ефекта върху бюджета да е нулев, резултата по отношение на намаляване на нарушенията ще е видим
3. Събираемост - не се коментира, въпрос на политическа воля. Не свързан с конкретната идея, а въобще със избежността на наказанията в България.
4. Морално - етичен - ще се превърнем в общество от доносници, всеки ще следи всеки и т.н. Несъстоятелен аргумент, тъй като историята и практиката показва, че мнозинството, (не само в България) се учи и възпитава (доколкото въобще е възможно) основно с наказания, за справка Великобритания, Германия и т.н. Сигурно ще има хора, които ще превърнат това във вид бизнес (подобен на катаджйския в момента), но няма лошо. Така или иначе нарушението си е нарушение, независимо от мотивите на свидетеля.
5. Изземване на функциите на държавата от частни лица. Несъстоятелен - ролята на частните лица е само свидетелска. Държавата (КАТ, прокуратура, съд) преценяват, решават, налагат наказанията и събират глобите.
6. Правен - материален интерес от страна на свидетеля по делото - тук нямам представа. Юристите да помагат.
Давайте нататък!
П.С. До модераторите. Темата не е политически обвързана на този етап. Искам да видя мнението на широк кръг хора (автомобилисти), да събера идеи, а може и съмишленици. Моля за съдействие по отношение на нивото на дискусията. Благодаря!




Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: На война като на война!

Мнениеот Курт Деликуртев » Нед 28 окт 2018 10:17


Няма как да стане, твоите клипчета нямат стойност на доказателство пред съд!

И въобще идеята може да се хареса на бивши кагебета, щазита и гестаповци! Дори в Германия, дето е останало много от старите времена, подобно нещо би минало като шнапс идея!


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: На война като на война!

Мнениеот drmilendd » Нед 28 окт 2018 10:57


Курт Деликуртев написа:Няма как да стане, твоите клипчета нямат стойност на доказателство пред съд!


Разбира се това не вярно, както съм посочил в поста си приложението Гражданите работи на този принцип, но pro bono.
За останалото виж точка 4.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: На война като на война!

Мнениеот Vlad777 » Нед 28 окт 2018 11:16


Карам си аз по двулентов, двупосочен път, натопорчил съм видеорегистратора и пълзя с 43 км/ч, при ограничение 90. Имам право. Обаче нямат право да ме изпреварват. И ще ги снимам и ще изкарвам пари. Напускам работа и започвам собствен бизнес - по 8-10 часа на ден ще дебна нарушители, докато си джиткам бавно в участъци с непрекъсната линия. Може и няколко скрити камерки да монтирам на знак STOP в Долно уйно, на който никой не спира, защото преди 38 години е сложен от пътното, за да отчетат дейност, но реално няма нужда от него.

Евала за идеята! Голем си! Милионер ще станеш! Даже всички българи ще станем милионери! Как никой не се е сетил по-рано как да оправи тази клета държава?! Даже като се замисля - това е начинът да заживеем като швейцарци - с най-високи доходи, не само в Европа! Ще ни завиждат и ще ни дават за пример! Великолепно!!

Кога излизаме на улицата на протести? Пиши на ЛС да се организираме и да превземем света!!!


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: На война като на война!

Мнениеот bobocamaro » Нед 28 окт 2018 11:43


Участници излезли на пътя с единствена цел: да уловят некое екшънче.
Я катастрофа (най-добре да е с кървища), я размяна на удари между истински водачи. Жалка, сеирджийска история.
За щастие, често самият видео оператор се явява участник в кадрите - под странен ъгъл :icon_lol
В Лондон, например, има пълна покриваемост на секюрити и трафик камери. Тук също се работи по въпроса усилено.
Та, "колега", струва ми се, че ще се разминеш с пътния дивидент. :icon_lol
По-добре да стигнем до крайната точка бързо и без да пречим на останалите, аз така го виждам. Защото после...
следва мисия паркиране :mhihi Паркиране снимате ли, колко е там процента?


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: На война като на война!

Мнениеот batVenci » Нед 28 окт 2018 12:02


За мен системата, донус за бонус, е много подла...


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: На война като на война!

Мнениеот Vlad777 » Нед 28 окт 2018 12:04


Даже сега като се замислих, може по този начин да се реши проблемът с безработицата в България. Колко да струва един видеорегистратор, читав? Социалното министерство може да закупи и зачисли по един такъв на всеки безработен. Със сигурност ще е по-евтино, отколкото да се изплащат помощи. И който няма кола - просто ще се разхожда по улиците и ще следи за нарушители и ще изкарва не лоши пари.

Проблемът ще настане като станат много проверяващите и за всяко нарушение започнат да се подават десетки, стотици и хиляди сигнали. Кой взима парите? Който е снимал пръв, или който е направил по-добра или по-художествена снимка?

Ще започнат едни спорове, които естествено ще се решават в съда. Ще са нужни хиляди нови кадри в съдебната власт, обаче няма да има кой да работи там за мижава заплатка, при положение, че може просто да се разхожда и да снима.

И какво правим тогава?


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: На война като на война!

Мнениеот batVenci » Нед 28 окт 2018 12:11


Селендурска война. Не било гражданска, защото всички участници били селендури...


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: На война като на война!

Мнениеот drmilendd » Нед 28 окт 2018 12:14


Ооо Влад благодаря ти толкова за мнението. Толкова е типично българско, патриотично българско бих казал даже! Помага ми много да доразвия тезата си.
Айде по точки.
1. Караш по път и извършваш нарушение или създаваш предпоставки за такова, за да изкараш пари! Ей, чудесно, типично. Но не ти минава през акъла, че някой зад теб ще звънне на 112 и ще докладва че създаваш условия за ПТП (лично съм го правил?) Но на такова поведение не сме свикнали. Свикнали сме да псуваме, да викаме, да присветваме и бибиткаме, да слизаме от колите с кой квото хване. Или
2. Ние си знаеме - законите са закони докато ни устройват. Ако не ни устройват за нас не важат - някой те бави и ти директно правиш нарушение?! Чуждото некоректно поведение е достатъчен повод, а и оправдание сам да нарушаваш закона. Ама всички така правят! Абсолютния аргумент!
3. Няма да стана и милионер. Никой няма да стане. Те катаджиите не успяха, че ние ли.
Манталитет брате! Колко ли хора (не искам да казвам като теб, защото за толкоз години не съм останал с такова впечатление) си мечтаят да са катаджии...И сега! Сбъдната мечта! Обаче има една дребна пречка за да станем милионери - предлагам 10 процента да се вършат от данъците, които дължиш. Т.е. за да получиш пари от тази работа, първо трябва да имаш друга, на която получаваш пари на бяло, а не черно, платил си си данъците и чак тогава...Т.е. 8 часа на ден виси където искаш да ловиш нарушители, но преди това 8 поработи за да има как да си "получиш" катаджйския заработка.
И да аз лично имам проблем със знака в долно Уйно на който никой не спира. И нямам против някой да сложи камера и да глобява. По две причини - ако от знака наистина няма нужда, и е забравен още петия глобен ще вдигне вой до небето и знака ще се преразгледа. Но по важна е втората причина - селянина от долно Уйно, който е свикнал сам да преценява целесъобразността на законите (знака стоп) и сам да решава дали да ги спазва или не , следващия път може да реши че и Стопа поставен на пътя, по който аз се движа е "забравен" и да ме остави на място.
П.с не смогвам бре, много пишете. Отговора е за първото мнение на Влад.


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: На война като на война!

Мнениеот bayspiro » Нед 28 окт 2018 12:32


Идеята, за платените доносници е уродлива, още по замисъл! Колегата Влад много точно е визирал провокираните нарушения, като източник на доходи. Не стига,че и сега ги ползват официалните власти, та и за частници да отворим тая ниша.. :thumb_down .

Освен това твоята идея прави по презумпция виновни само шофьорите, а всички останали, АПИ, КАТ, законотворци .... освобождава от отговорност за калпавите пътища ( случая Своге - калпав път, " легализиран" със знак 40 и тарикатите , прибрали парите, целите в бяло, а шофьора -убиец!), неадекватното знаково стопанство ( безброй случай на безсмислени ограничения,забравени знаци, ползвани за хранилки, и т.н. ) , законно шляещи се по пътищата и пречещи с всичка сила на движението МПС-та, велосипедисти, каруцари и други господари на пътя. ( защото няма наказание за мудно придвижване и създаване на предпоставки за ПТП). Да не говорим за обезумелите пешеходци,които отстояват правото си да минат първи, при всички обстоятелства, с цената на живота си.
И не е работа на гражданите, да организират шпицкоманди за въвеждане на ред. Иначе за какво ни е тази държава.
За мене е решението е; полицията - на улицата и да организира движението така,че да се реализира максимална пропускливост на пътната мрежа, а не да поставя к*р капани за някой лев повече. Разбира се и с присъствието да озаптява безсмъртните малоумници, играещи си на руска рулетка по пътищата. Комисия по качество на пътното строителство и знаковата адекватност с една цел - повишаване на максималната безопасна скорост по пътищата. Последната, да обхожда всички пътища, поне един път годишно и да издава ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ предписания за всички занимаващи се с пътища и трафик, с цел постигане на максимална безопасна скорост.Точно обратното на това което правят сега - ограничават скоростта, докато им се стори безопасна.
За пример - ограничиха скоростта на Тракия между Чирпан и Стара Загора на 90 и в двете платна, като е повредено само дясното (и в двете посоки). Лявото си е ОК и хората там си карат с 120-130 без проблем но в нарушение. Какъв беше проблема десните платна да се ограничат на 90 а левите например на 120? Май щеше да намалее папото за КАТ-аджийската телевизия, респективно и за бюджета. Типичен пример за провокирано нарушение, от което по почина на колегата, могат да се направят добри пари..


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: На война като на война!

Мнениеот Курт Деликуртев » Нед 28 окт 2018 12:34


Доносничеството не е в манталитета на българина, ние по-скоро раздаваме "правда" сами!

Виж в Германия е съвсем друго, там обичат да доносничат, но пък закона не признава никакви клипчета за доказателство.

Преди години купих една кола в едно село до Щутгарт, оставих там колата с български номера, а новозакупената прибрах в къщи. Това става в 7 часа сутринта. Понеже на българската кола имаше фирмена лепенка, беше на филиала в България, по обяд ми звънят от полицейския участък. "Херр Деликуртев, каква е тази кола там, вече поне 10 обаждания на обезпокоени граждани имаме, кога ще я махнете от там? Не че нарушавате закони, ама влезте ни в положение."

Нядавам се в България подобни залитания никога да не стават!


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: На война като на война!

Мнениеот Vlad777 » Нед 28 окт 2018 12:44


Движението с 43 км/ч при ограничение 90 на двулентов път, с непрекъсната линия, само по себе си не е предпоставка за ПТП. Не е наказуемо по какъвто и да е начин и не противоречи по никакъв начин на закона. Ако искам мога и с 30 или с 20 да карам!!! Можеш да ме снимаш по цял ден и да ме докладваш и никой ме може да ме пипне с пръст!

Мен не ме мисли - аз видеорегистратор нямам и няма да ставам контролен орган. Предпочитам да съм от хората, които все пак ще правят нещо, за да има пари да се плащат тези глоби и нарушения. Защото при така поставените обстоятелства ще е нужно и някой да работи все пак, за да могат да се плащат тия хиляди и милиони глоби ежедневно и ежеминутно.

Херр Деликуртев, каква е тази кола там, вече поне 10 обаждания на обезпокоени граждани имаме, кога ще я махнете
кAжи ЧЕСНО! :eek И германските власти ли така те знаят? Не се ли затрудняват да кажат хер Деликуртев тия немчетата? :eek А имаше ли един мармот, който завиваше тъпотии в станиол, или самият той ти се обади и шпрехаше дойч?!


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: На война като на война!

Мнениеот toraborat » Нед 28 окт 2018 14:50


А тировете по планинските участъци какво ги правим?


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: На война като на война!

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 28 окт 2018 15:54


Нахвърлихте му се на колегата, но той показва, че го е грижа и мисли нещо. Ако измисли решение и се приеме, защо не!?
Да, и според мен не е това решението, но щом към момента държавата позволява да се подпишеш за нарушение, защо пък да не даде бонус.
Всъщност темата се изчекна и пак ще почнем да си мерим пишките 40-60 км безопасна скорост ли е, създават ли се предпоставки за нарушения ще стане, кой е по по най шофьор, като спорът за магистралното каране съвсем наскоро.
Трябва обаче да се направи нещо и защо пък идеята за това нещо да не излезе от тази тема!?
Всеки ден линейки по 3-4 пъти вият в двете посоки на Ботевградско. Размазали се на "магистралата", разазали се на кръстовището, щото влизат в София с магистралната скорост, а камионджиите с контейнерите пресичат като камикадзета и т.н.т
на всеки стълб в града и на всеки километър от магистралата трябва да бъдат поставени камери за скорост, някой обаче трябва да събира глобите, а преди да постави камерите да премахне тъпите ограничения и забравени знаци


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: На война като на война!

Мнениеот Водния дух1 » Нед 28 окт 2018 17:20


Нали имаше идея да се пуснат цивилни полиц. коли. Това мисля ще възпре доста от джигитите по пътищата. Караш си и не знаеш тоя пред теб и зад теб какъв е...



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: eddyman и 51 госта