На война като на война!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19547
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: На война като на война!

Мнениеот radotom » Нед 28 окт 2018 17:23


Аз май нещо не схващам...
' -Държавата, Полицията... '
' -Мамка им и мишки, те къде са сложили пак камери, виж там как се се скатали в сянката да не се виждат... '
Що ли със сигурност знам, че и двете изказвания съм ги чел от едни и същи хора. :icon_lol
Даже някой път в едни и същи теми...

И що ли при гадните доносничищи шваби правилата за движение се спазват стриктно?
Па що ли в Рим, мястото с най-много жандармерия на кв.м., карат като... като италианци?!?

Освен това кой е казал, че трябва да се снимат само нарушенията на водачите, а не и на КАТ и Общините (мишкуванията и неадекватните знаци, неработещи светофари и разбити пътища) ?

Е, не мисля, че това е най-адекватното решение, но при положение, че липсва друго работещо, а и при положение, че при споменатите вече шваби се е доказало, че дава резултат :dontknow




bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: На война като на война!

Мнениеот bayspiro » Нед 28 окт 2018 18:17


Нищо сложно, колега. просто системата на транспорта е такава у нас,че създава условия за баталии по пътищата вместо да създава условия за естествено и непринудително безопасно движение. Самия закон, съчетан с неадекватната организация на движение и нескопосната инфраструктура , принуждава участниците да го нарушават, повечето неволно. Що за закон е това,който допуска,че по подразбиране почти всички за които се отнася ще го нарушават(имам в предвид хилядите ежедневни нарушения , които се хвали че е засякла полицията по време на разни акции) ? Че то е по-лесно да изброят поименно тези, които не са го нарушили!

На този фон предложението на колегата изглежда като начин да докараме процента на нарушителите до 100% тоест да хванем и нехванатите! Според мен правилния подход е да се предотвратяват опасните ситуации, а не да колекционираме нарушения. Един от начините е да се създават безконфликтни пътни условия (например инфраструктурата за пешеходци да има минимални общи точки с тази за автомобили - пример за такова отлично решение са бургаските кръгови кръстовища с надлези за пешеходци). Просто - лиши шофьора (участника в движението) от възможността да прави дивотии по пътищата и ако все пак опита му отрежи топките.
За мен само с терор на шофьорите, не става! Трябва всичко, но за съжаление не всичко носи доходи, като глобите. Другите по -ефективни мерки искат разходи.И мислене! А това за Администрацията е най - трудно, защото е некомпетентна.


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: На война като на война!

Мнениеот batVenci » Нед 28 окт 2018 18:41


Както се казва трябва да внимаваме, какво си пожелаваме. Защото понякога пожеланията се сбъдват. А мечтата, на война като на война, е много лошо пожелание...


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: На война като на война!

Мнениеот Iezekil » Нед 28 окт 2018 18:47


Все си мисля,че никой тука не иска да кара извънградско 80,а където трябва да спазва и допълнителните ограничения.Аз поне такива хора по пътя не срещам,а доста километри навъртях тази година.Виждам,че и причини се намират-неотговарящи знаци,мощни коли,продухване на турбота и егр-и...


Svetlix
Мнения: 1192
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: На война като на война!

Мнениеот Svetlix » Нед 28 окт 2018 18:56


Аз карам извънградско със скорости между 90 и 100 км/ч. Като цяло винаги се старая да съм 6-7 км над ограничението. Магистрално - според зависи, но с не по-малко от 100 км/ч. Спазвам ограниченията (дори и най-тъпите), защото остана ли без книжка няма да мога да работя. Колко псувни отнасям на ден и колко народ ми светка ви е бедна фантазията. Но не ми пука. Но да караш с 50 км/ч извънградско при ограничение 90 км/ч при нормални пътни условия е далеч по-опасно, от колкото да караш примерно с 20 км/ч над ограничението.


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: На война като на война!

Мнениеот Lupender » Нед 28 окт 2018 19:00


Темата предполага много спорове, различни гледни точки и тълкуване на закона. Аз ще се фокусирам върху контрола и неговата неефективност. Според мен проблема с контрола е свързан с анализа на причините и от там идва неговата грешна насоченост. Камерите за скорост (мобилни и стационарни) разчитащи на засадна техника не правят контрола ефективен. Проблема не е в това, че повечето карат със 110 при 90 км ограничение, особено ако пътя е хубав (като плевенския участък от пътя на Русе - София). Не скоростта (сама по себе си) убива, понеже едно е 110 по споменатия път, друго е по Кресненското дефиле - в двата случая рискът е различен. НЕАДЕКВАТНОСТТА и САМОНАДЕЯНОСТТА УБИВАТ! През целия ми 25 годишен стаж като водач и сигурно 1 млн километра минати по БГ пътищата, мога да кажа, че именно споменатите неща са основна причина, т.е. т.нар. "човешки фактор". Има определен тип хора, които поради своята същност (възпитание, манталитет, характер, статус и пр.) са по-рискови от останалите. Има и такива (като мене), които са уравновесени, неконфликтни, съобразителни, но в никакъв случай не могат да се нарекат "уставни" и макар да правят някои нарушения, са доста надеждни и сигурни водачи. Има и трета категория, вероятно една от най-опасните - "уставняци", повечето жени, които карат абсолютно неадекватно, макар и в рамките на правилата... дотолкова неадекватно, че правят влакче зад себе си и дори тировете почват да ги изпреварват. Естествено има и четвърта - баш бабаитите, за които няма никакви правила и значение дали има ограничение, дали вали дъжд, сняг и пр. и естествено всички останали трябва да се съобразяват с тях - то присвяткане, то засичане, изпреварване от дясно, свирене, закани, вербална агресия... до саморазправа.
Сигурно има още типове водачи, но това основните и/или някаква смес от описаните, но това не е най-важното. По-важно е като се анализират причините за поведението на всички тези типове водачи, да се предприемат адекватни мерки за противодействие и да се предотврати, ако не формирането, то поне ограничаването на проявите, на такъв тип личности.
Какво е необходимо?
На първо място профилиране (психологическо), според което да се определя стартовия брой точки, на второ място "маркиране" на базата на профилирането (нещо като зелено, жълто, оранжево, червено и пр.) картонче (талонче), на трето място създаване на "досие" с "подвизите" на водача, на четвърто място механизъм (не задължение, например, чрез застрахователите) за въвеждане и използване на данни от видеорегистратори, на пето място фокусиране на контрола върху най-рисковите участъци и съответно действия (неправилни изпреварвания, обратни завои на многолентови пътща), на шесто място засилен контрол за употреба на алкохол и наркотици. Всички тези мерки могат да са само една малка крачка, но са необходими и редица други действия свързани с пътната инфраструктура и малко по-широк спектър наказания (например санитар в спешно, чистач в морга и др. форми на общественополезен труд). Особено тежки трябва да са санкциите към опасните рецидиви като такива които са причинили по няколко ПТП-та, блъскали са пешеходци след употреба на алкохол и/или наркотици...
В този ред може да се продължи много, но основното е как възпитаваме и култивираме децата си и какви личности с какво съзнание формираме. Всичко зависи от съзнанието, но неговото формиране започва от 1 годишна възаст... ако не и по-рано.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: На война като на война!

Мнениеот Iezekil » Нед 28 окт 2018 19:10


Много яко и най-малкото нескромно си се сложил при "надеждни,сигурни,съобразителни" но правещи нарушения водачи.Аз съм от уставните и ме е страх от такива печени като теб може би/така звучиш/,дето карат камиони и автобуси със твърдо 100-110км/ч. и не ги интересуват знаците,населените места и пътната обстановка примерно.Просто се чувстват длъжни да наложат темпото си и на останалите,които са решили да карат по правилата.


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: На война като на война!

Мнениеот Lupender » Нед 28 окт 2018 19:22


Iezekil написа:Много яко и най-малкото нескромно си се сложил при "надеждни,сигурни,съобразителни" но правещи нарушения водачи.Аз съм от уставните и ме е страх от такива печени като теб може би/така звучиш/.

На теб ти изглежда НЕскромно, но това е самата истина. Когато караш по 40-50 хиляди на година по работа, малко или много трябва да си създадеш един стил на шофиране, който е на ръба на позволеното, но успоредно това сигурен и адекватен.
Освен това, никъде не споменавам за каране със 110 в населени места... малко преиначаваш и се опитваш да правиш внушения.
По тази (твоята) логика, аз мога да заподозра, че ти си от "садистите" на пътя, дето ги кефи да правят колона зад себе си и да демонстрират колко са уставни, прави и пр., като на това отгоре се опитват да натрапват чувство на вина на другите... Няма нужда.
Да, аз съм един съвестен, толерантен и адекватен водач, който не създава проблеми и рискове по пътищата.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: На война като на война!

Мнениеот Iezekil » Нед 28 окт 2018 19:38


Казах,че така ми изглежда на мен.Можеш да ме наричаш садист,разбира се,просто карам според знаците и закона.Не обичам колони зад себе си,който бърза да заминава.Но и не обичам да ме притискат.Трябва ли да внушим сега,че който спазва правилата за движение/каквато е идеята на темата и някои колеги/ е садист,който е виновен и обвинява другите??
А110км.споменах извн населени места,колега.Явно тази скорост ти се видя малка за междуградско и междуселско?


Потребителски аватар
katmai
Мнения: 315
Регистриран на: Съб 05 юни 2010 19:32
Автомобил: VW Passat B8 Alltrack
Двигател: 2000 BiTDI CUAA
Местоположение: София

Re: На война като на война!

Мнениеот katmai » Нед 28 окт 2018 20:20


Lupender написа:...Има и трета категория, вероятно една от най-опасните - "уставняци", повечето жени, които карат абсолютно неадекватно, макар и в рамките на правилата... дотолкова неадекватно, че правят влакче зад себе си и дори тировете почват да ги изпреварват.

Не може да обвиняваш един млад в шофьор в това ,че още не е сигурен в способностите си и кара с 80.
Ще ти дам пример, дал съм на жена ми да кара от Стара Загора по посока Бургас(магистралата). Тя кара със 100 в дясното платно. Появява се тир , който кара с 88 и тя тръгва да изперавра, обаче понеже е несигурна изпреварва с 120(а и по-добре), в същия момент се появява някой спортяга дето кара със 160 и я пристиска държейки дистанция 2-3 метра и почва да присветка. А аз седя на задната седалка с детето и се чудя как още не съм си купил някое РПГ да очистя гадта. Кажи ми в тая ситуация, кой е виновен?
За мен това ,което липсва най-много последно време е разумна мисъл, както беше писал Кайзен в един пост, че накрая се пестят макс едни 30 мин. Другото е че липсва толерантност, тя не че лиспва ами е направо арогантност...

Последна промяна от katmai на Нед 28 окт 2018 20:23, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: На война като на война!

Мнениеот toraborat » Нед 28 окт 2018 20:21


Този с най-много доноси след години го правим игумен на средно голям манастир. Развивам идеята, не храня... :bishop


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: На война като на война!

Мнениеот Vlad777 » Нед 28 окт 2018 20:31


От личен опит мога да кажа, че 110 км/ч с Golf 2 от 90 г., 110 км/ч с Passat 5.5 от 2002 г. и 110 км/ч с BMW 535 ot 2013 г. или 110 км/ч с Touareg или Arteon от 2018 г. нямат нищо общо. Просто нищо общо. Космическа е разликата.

Модерните автомобили имат толкова много системи за сигурност и подобрения в пътното поведение, че скоростта на загуба на сцепление е много по-висока. Управляемостта, контактът с пътя Също така и спирачният път е много по-къс.

Рискът да се случи ПТП, докато си карам Golf двойката с 90 е много пъти по-голям, отколкото с новия Артеон например. Даже и със 110 да се движа с артеона, пак ще съм много по-сигурен, отколкото с 90 с двойката. Все пак са 2 автомобила с 30+ години разлика в концепцията.

Обаче законът това не го интересува. Имаме си ограниченията и важат за всички. И при положение, че средната възраст на колите в България е 20+ години - нормално е огромна част от шофьорите да си мислят, че 110 е опасна скорост. То и аз си го мисля като се кача на някой барутарник и ме е страх да се засиля, защото с барабаните отзад и плътните дискове отпред не зная дали ще спре.

И пак стигаме до правилната преценка и колегиалност на пътя. Ако ти не се чувстваш уверен в уменията си и в техниката, с която разполагаш - ОК - карай по-бавно, но недей да съдиш по себе си за останалите на пътя. Може да могат повече, а и не си се качил в тяхната кола, за да видиш тя как се държи на пътя. Аз съм на този принцип и като ме настигне някой, винаги правя всичко възможно да му дам път и да ме изпревари по най-бързия начин. Често дори намалявам с десен мигач и се прибирам максимално в дясно ако няма как иначе да се случи изпреварването.


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: На война като на война!

Мнениеот vucata » Нед 28 окт 2018 20:48


А КАТ и полицията ще спят! Като със СОТ-а нещо се получава. Демек има държавна институция, която е ЗАДЪЛЖЕНА да следи и контролира нещо, ама въпреки всичко ТРЯБВА да има и някой частник, който наистина да им върши работата.
В тази институция се наляха МИЛИАРДИ лева в рамките на 2 или 3 години....Коли, мотори, камери, най-много полицаи на глава от населението, а в същото време ВСЕКИ скапан божи ден и вечер пра родителите ни ги изнасилват, бият, ограбват, джигити с наркотици и алкохол в кръвта блъскат по 10 коли, все едно играят Домино. Въобще за какво ни е полиция? Значи да се хващаме да им вършим работата на тия лекенца и дядки с наднормено тегло, дето 10 метра не могат да бягат, докато те самите спят в колите, пият кафенце в квартанел денонощен, забивайки продавачката по време на нейната работа, както и тяхното дежурство. Ми бачкайте, следете хората, носете им на крак на тия пиявици записите. Вместо да се съберем и това дружество да спре да смуче от всеки пари, ние трябва да се чудим как да се оправяме с простотията в държавата. Късно е обаче вервайте ми! КАТ за какво ни е? В белите държави купуваш и продаваш кола за минути. Тука ти трябва отпуска! Въобще от всеки ъгъл дай пари в тази институция, пародия на цялата ни държава!


Потребителски аватар
katmai
Мнения: 315
Регистриран на: Съб 05 юни 2010 19:32
Автомобил: VW Passat B8 Alltrack
Двигател: 2000 BiTDI CUAA
Местоположение: София

Re: На война като на война!

Мнениеот katmai » Нед 28 окт 2018 20:52


1. Самолетите имат всички важни системи х 2 и се управляват от къде по-адекватни хора и пак падат.
То и на оня от бързи и яростни не караше Голф 2 пък изгоре човека.
2. Закона си е закон и докато ти карайки с артеона минаваш на двойно непрекъсната линия в завой,карайки със 120 при разрешена 90 си анархист и нямаш място в едно общество.
И последно - всичко е много просто докато не умре някой твой много близък, тогава някак изтрезнява мислъта...
(и пак да кажа, аз не съм светия, и аз нарушавам закона, но да прокламираш в един форум че да караш бавно е опасно и това ,че като караш спортна кола може да караш със 200 си е неразумно)


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: На война като на война!

Мнениеот Vlad777 » Нед 28 окт 2018 21:07


Единственото, което казах е да не съдим за останалите по себе си и да сме толерантни на пътя. Това, което ти си написал е смешно и не са мои думи.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: vasko__2 и 61 госта