Капково напояване

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Gazaro_wow
Мнения: 218
Регистриран на: Чет 25 юни 2009 19:44
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1.6 EZ 1990
Местоположение: asdf

Капково напояване

Мнениеот Gazaro_wow » Вто 19 мар 2019 15:33


Здравейте колеги скоро си купих домашна оранжерия 3м на 8м т. е. 24кв.м та в нея искам да посадя няколко реда домати краставици и марули. Искам да сложа капково напояване в двора имам бунар и мисля до оранжерията да сложа един 200литров варел и от него да сложа една магистрална Ре тръба и на нея сълзящи маркучи за капково. Та въпроса ми е дали на самотек налягането на водата от варела ще е достатъчна или трябва по друг начин да го направя? Ще съм благодарен ако някой е правил капково и да сподели своя опит. Благодаря предварително.




Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Капково напояване

Мнениеот Pet_rov » Вто 19 мар 2019 15:41


Вдигни варела на 1 м височина и няма да имаш грижи. Само си вземи един филтър за водата. Ако имаш по-голям съд, още по-добре.


Потребителски аватар
Gazaro_wow
Мнения: 218
Регистриран на: Чет 25 юни 2009 19:44
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1.6 EZ 1990
Местоположение: asdf

Re: Капково напояване

Мнениеот Gazaro_wow » Вто 19 мар 2019 18:18


Благодаря колега :beer


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Капково напояване

Мнениеот kris11 » Вто 19 мар 2019 20:03


Не знам с какъв материал е оранжерията / найлон ,поликарбом/ но на тази дължина посредата температурите ще са много високи без прозорци/ капандури /надигане на покритието. Ако е със стандартна височина 2м е ниско и пак ще е горещо.
Задължително филтър на изхода на варела за да не ти се затлачат капковите маркучи от водораслите от варела.
На 3м широчина можеш да направиш 2 лехи от едната страна и 3 от другата с 3 растения шахматно разположени. В средния ред растенията през 1 за по-лесно влизане. За марули няма вече смисъл вътре да са/ топло става вече. Краставиците ги сложи точно в средата на оранжерията до пътеката . Там е най-топло и най добре за тях.Препоръчвам ти Тести грийн - сини семки. Всяка покарва.
Според броя редове на растеннията опъни тел от край до край за привързване на доматЯ. Можеш да използваш арматурно желязо ф8 дълги по 80см и нагоре към надлъжните телове сезал /може и да не е UV устойчив. Изхарчи и някой лев и купи мулч фолио/ стотинки е лин.м. , но няма да скубиш трева- ще си спестиш много време и грижи и няма да се изпарява водата/.
Питай - имаш много да научаваш още.
П.П. След като имаш т.н. бунар за какво ти е 200 л варел ?? Схемата ; бунар /кладенец ,помпа, таймер включва помпата и изключва в зададено от теб време без да си там. Но тогава ти трябват редуктор на налягането след филтъра, и тръвди капкови маркучи пр. с капкоотделители през 30 см. Не е задължително капкоотделителите да са до корена. като се полива правят лента / т.е. от капкоотделител към другия тръгва постепенно влагата. Ще ти трябват и колчета за маркучите дали меки или твърди / като се стоплят/напекат/ от слънцето се изкривяват и не са по права ления. Може да минеш със стари електроди /телта/ J гледай го обратно- дългия край в земята , а огъвката към маркуча.
Уточни от какъв материал ти е оранжерията и от къде си /различен климат/
Пиши на лични за да не пълним форума с ненужни неща.
Зимния период можеш да засаждаш вътре лук,чесън, салатки, спанак При минус много хвърляш в/и растенията 1 агрил / 20 кв.м под15 лв, има и др. разфасовки.Ползваш го години наред, а и помага с/ ледени капки в/у салатките.
П.П.2 може да имам пеатни грешки - но съм не раздвоен а и разклонен на 3


Потребителски аватар
Gazaro_wow
Мнения: 218
Регистриран на: Чет 25 юни 2009 19:44
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1.6 EZ 1990
Местоположение: asdf

Re: Капково напояване

Мнениеот Gazaro_wow » Сря 20 мар 2019 12:00


Много благодаря за информацията :beer
Оранжерията е тунелна 2.10м висока и е покрита с поликарбонат 4мм в двата края има две врати и от производителя ме посъветваха на оранжерия с тези размери да се сложат допълнително капандури поне три разположени шахматно за момента още не съм купил капандурите ,но ще ги взема. Имам 6м. бунар и българска помпа Вида на която изхода е 1-1/4 т.е Ф40 и има голям дебит на изхода. Идеята ми беше с помпата да пълня варела и от там на самотек да си изтича водата, защото дебита на помпата е голям а капковото ще е с малък дебит и за да не слагам допълтителни клапани си мисля ,че с варела ще е по лесно пълня и оставям :)
П.С намира се в едно село на 10км от Кюстендил


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Капково напояване

Мнениеот Pet_rov » Сря 20 мар 2019 12:02


:th_up
За мен по-лесният вариант е да си напълниш съдовете. После си пускаш крановете и то си полива. Не че с таймер не става, но си е заигравка и според мен излишен разход. Можеш също така да намериш отнякъде от тези пласмасови бидони по 1 кубик с металната клетка, вместо 200 литров варел.

Последна промяна от Pet_rov на Чет 21 мар 2019 9:38, променено общо 3 пъти.


keymaker
Мнения: 822
Регистриран на: Съб 07 юни 2008 20:43
Автомобил: Passat+T4
Двигател: ABS+AAB
Местоположение: София /с. Мусачево -гр.Елин Пелин

Re: Капково напояване

Мнениеот keymaker » Сря 20 мар 2019 15:07


Дори и на 30см. Да повдигнеш съда с водата пак ще си изтича до капка, просто обявения дебит на капките ще е по малък. Друг е въпроса дали като се развият растенията дали ще е достатъчно водата. Ако водата е варовита ползвай от меките маркучи защото капкообразувателите се затлачват за около 2 сезона.
С озеленяване и поливни системи се занимавам професионално. Познанията ми не са Е.Ж.К.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Капково напояване

Мнениеот kris11 » Сря 20 мар 2019 18:30


Gazaro_wow написа:Много благодаря за информацията :beer
Оранжерията е тунелна 2.10м висока и е покрита с поликарбонат 4мм в двата края има две врати и от производителя ме посъветваха на оранжерия с тези размери да се сложат допълнително капандури поне три разположени шахматно
..

Явно е или от парниците или от Ямбол - "Киновская" или от ЗММ Златоград. Последните 2 са кекави от огънат профил и при сняг поддават. От парниците са с профил 20х20х1мм поцинкован. За капандурите са прави, но можеш сам да си ги направиш. Поцинкован профил 20х20 -даваш да го огънат на кръг с радиус 1,5м / 14 лв е огъването на 6м профил. После на СО заварки. 80-90- лв за купен 1 капандура са много пари.
Ако не си я монтирал още оранжерията те съветвам да я повдигнеш на конструкция. 40-60 см. Става лесно. Със средел дупки по канап по дължината и бетонираш отвесиран профил с колкото ще я повдигаш + 4 см + около 20 см в земята дълбочина. Частта в земята на профила я пробиваш за 2 разпорки арматурно желяжо ф6-8 мм/ каквото имаш. Прав ъгъл за късите страни и пак бетонираш профил отвесиран. Купуваш 5 профила по 6 м и по нивел закрепващ на бетонираните отвесно профили. Трябва да си пресметнеш по оранжерията размера по широчина , така ,че надлъжните профили на оранжерията да лягат на дългите нивелирани профили. Болтове и гайки М6 и закрепваш на долната конструкция сглобената оранжерия.
Около Кюстендил нямаш проблеми с много сняг по оранжерията.
Помисли за поливане и извън оранжерията .,тогава и дебита ще стига. А пък с 1 редуктор на налягане за 5-8 кв си решаваш прожлема с голениян дебит и помпата ще е разтоварена/Ще тече /капе от отворите на редуктора. Обаче с помпа или водопровод имаш 1 голямо предимство - торов смесител / дюза на Вентури/ В алито са по 8-12 долара според момента за 3/4 "Тука са по 70-90 лв. Разтваряш тор или калцинит или друго / калиев перманганат, йод / в 1 кофа и вс. се измуква и разнася по капковото . С помпата имаш предимство и за комнда с таймер.
Относно запушването на капкоотделителите - сега ще е 5г. маркучи Юниор през 30 см отделител 1,6л/ч.Отвън има бели петна , но си капят.От 2-3 г есен се каня да ги посъветвам със солна кисленина и все съм с наканването. :biggrin


Потребителски аватар
Gazaro_wow
Мнения: 218
Регистриран на: Чет 25 юни 2009 19:44
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1.6 EZ 1990
Местоположение: asdf

Re: Капково напояване

Мнениеот Gazaro_wow » Нед 24 мар 2019 12:00


Оранжерията е от "Парници" сглобена е вече. Вкопах в земята 8 циментови бордюри и върху тях направих рамка от 5см винкел и в рамката сложих самата оранжерия и я хванах със самонарезни винтове. Доста здраво се получи иначе профилите на оранжерията са 40х20х1 мм За момента още не съм имал време да работя по капковото


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Капково напояване

Мнениеот kris11 » Нед 24 мар 2019 19:50


Gazaro_wow написа:Оранжерията е от "Парници" сглобена е вече.

Не си купувай от тях капандури / Ще имаш теч от горната страна на капандурата и ще ръждясат пантите.
След първата зима ще избие ръжда по 2 те крайни дъги, където са заварките.
Капковото ти е най-малкия и най лесния проблем. Пресмятай и слагай мулч за да не дупиш и да скубиш трева.
Пресметни колко реда ще е доматя и опъни тел открай докрай за привързване . Долу до доматя бучиш колче 80-100см на него сезал завързан за тела и привързваш доматЯ по колчето и сезала. Има плоска тел за привързване около 3-3,5 мм широка . Многогодишна е за употреба,
П.П. Каопандурите им са залтни по 80-90 лв / от промоцията зависи / Направ си ги сам със скрити панти.
И да не си посмял да купуваш от тях златни "белгийско холандскиЮ автомати за отваряне на капандурите от Китай . Цена пак 80-90 лв с/у същите от алито на цена м/и 17 и 23 долара според времето / месеца/



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 75 госта