Лична информация която обаче е публична.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот silent » Чет 21 мар 2019 8:23


Ще споделя две случки случили ми се в рамките на два дена.
Първи случай.
Отивам в Ауто Плюс за да закупя част - тъпо елементарно казанче за хидравлика.
Продавача иска номер на шаси. Обяснявам му как изглежда ,мотор година. Явно обаче това не е достатъчно и иска рег.номер на колата !?
След което ми намира частта. Въпроса ми е от къде на къде, а пък ако имат достъп до базата данни на КАТ пак откъде на къде и защо?
Втори случай:
Днес получавам СМС на личният ми телефон от някакъв автоцентър РИЦ който ми напомня, че ми изтича гражданската отговорност на едната ми кола
и дава чак номер на който да си запиша час !?. Никога не съм ходил в тоя автоцентър камо ли пък да си правя застраховка там.
Откъде на къде всеки сулю и пулю ще знае кога ми изтича застраховката ще ми знае телефона и ще ме притеснява с СМСи и обаждания.
То тогава всеки може да знае застраховам ли си колите. Дали може да ги краде и да ме изнудва за откуп, и дори ще знае телефона ми на който да се обади за парите.
Меко казано съм възмутен....
А се приемат едни закони едно пазене на лични данни не е истина. Абсолютен фарс.




helikamov
Мнения: 286
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 10:18
Автомобил: TOYOTA AVENSIS
Двигател: 2WW 2017
Местоположение: Велико Търново

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот helikamov » Чет 21 мар 2019 8:45


Същият случай, само че за покупка на масло за двигателя.
Явно някои търговци имат достъп до данните на КАТ или не знам до къде, но по Рег. номер на колата ти казва номера на шасито.


gopa80
Мнения: 28
Регистриран на: Сря 22 апр 2015 10:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот gopa80 » Чет 21 мар 2019 9:05


На сайта на гаранционния фонд http://eisoukr.guaranteefund.org/searchpolicy?l=bg по регистрационния номер на колата излиза веднага до кога ти е гражданската и номер на шаси.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот groznika » Чет 21 мар 2019 9:46


Добре, че не са ти искали и ЕГН в магазина. Сигурно и него щеше да им дадеш? :)


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот milmar » Чет 21 мар 2019 12:20


ЕГН ми искат в пощата, винаги, когато си получавам китайската пратка от Ali или eBay, не можах да ги отуча и се примирих :confused .


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот VWGT » Чет 21 мар 2019 12:26


Всички лични данни в регистрите на държавните служби са достъпни за продан под една или друга форма.

Човешкият фактор нищо не може да го елиминира.


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот Lupender » Чет 21 мар 2019 12:29


Колега silent, можеш спокойно да подадеш жалба в КЗЛД (комисия за защита на личните данни) за нарушаване на сигурността на данните и най-вече за неправомерна употреба на личните ти данни, в случая за комерсиални цели, за което ти не си дал изрично съгласие. Всяка обработка на лични данни трябва да става законосъобразно, а когато ще се прави за комерсиални цели, е необходимо изричното съгласие на субекта на данни (потребителя). В момента глобите са доста интересни и биха подействали възпиращо на злоупотребилите. За целта само трябва да се опише в жалбата вида на нарушението и подробностите свързани с него... На това отгоре, КЗЛД трябва писмено да те информира за това какво е предприела (проверка, установяване на нарушение, санкция и пр.).


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот vanesto » Чет 21 мар 2019 12:44


gopa80 написа:На сайта на гаранционния фонд http://eisoukr.guaranteefund.org/searchpolicy?l=bg по регистрационния номер на колата излиза веднага до кога ти е гражданската и номер на шаси.

Пробвах, излиза номер на полица, а не номер на шаси. Но може и да имат договорка с тях за вътрешна информация.
На мен също ми се случи веднъж да ми намерят част по номер на колата.


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот bobocamaro » Чет 21 мар 2019 12:54


Lupender написа:Колега silent, можеш спокойно да подадеш жалба в КЗЛД (комисия за защита на личните данни) за нарушаване на ...

Ето и какво ще му отговорят, конкретно за личния телефонен номер :mhihi
"Информацията за телефонния номер може да се разглежда като лични данни на конкретно физическо лице, единствено в съвкупност с други индивидуализиращи данни на лицето,
като например трите имена, адрес, ЕГН.
"
Гледам, това становище на комисията е от 2012-та. Дали нещо се е променило от тогава с прилагането на gdpr - не знам.
Педалска работа е размяната на тея данни, толкова са и лични те.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот Чудомир » Чет 21 мар 2019 13:16


vanesto написа:
gopa80 написа:На сайта на гаранционния фонд http://eisoukr.guaranteefund.org/searchpolicy?l=bg по регистрационния номер на колата излиза веднага до кога ти е гражданската и номер на шаси.

Просто не са си променили всички електронни формуляри, а само този един, който си пробвал ти. Преди време и на него излизаше ВИН-а.

Ето ти от тука http://eisoukr.guaranteefund.org/searchpolicy?pc=4&l=bg
20190321_121157_82.png


Това, че не го вади на интернет страницата не значи, че 3ти лица нямат електронен достъп до него "по други пътеки".


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот Lupender » Чет 21 мар 2019 14:02



Да, но в случая има комбинация и от данни за автомобил, освен това, в момента има разширяване на обхвата на понятието лични данни, като освен цитираното, това са всякакви данни, които могат да послужат за идентифициране на физическото лице, носител на данните. По-важното е, не какво е или не е съдържанието на личните данни, а защитата на правата на субекта (лицето, гражданина и пр.), понеже Регламент (ЕС) 2016/679 е контекстен (допълващ) регламент по отношение на основните права и свободи на гражданите на ЕС. Звъненето по телефона е като "непоисканото търговско съобщение" и попада в други контекстни регламенти като търговското право и практики, където има определение за нелоялни, некоректни и пр. нарушаващи правата на човека практики. Ако търговеца има някакъв материален интерес от звъненето по телефона, това може и да се разглежда като негов легитимен интерес, но моите права за неприкосновеност може да са по-важни от неговото желание за печалба... При всички положения, основание за жалба има.
Аз лично предпочитам да направя лош деня на досаднико по телефона, отколкото да се занимавам да подавам жалби... макар да ги плаша точно с това :mrgreen и хваща дикиш.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 21 мар 2019 14:24


milmar написа:ЕГН ми искат в пощата, винаги, когато си получавам китайската пратка от Ali или eBay, не можах да ги отуча и се примирих :confused .

Пощите,и всички куриерски фирми са регистрирани като оператори на лични данни.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот Pet_rov » Чет 21 мар 2019 14:57


Всеки, който има смартфон, който се отключва с лицево разпознаване или пръстов отпечатък, си е на показ отвсякъде. И да, Български Пощи са регистрирани като оператор на лични данни.


Volkswangel
Мнения: 610
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот Volkswangel » Чет 21 мар 2019 15:28


Помните ли когато откриха известна верига магазини в по-големите градове на България, второто условие беше, че ако пазаруваш, минималния лимит е 50лв. А първото - да ти бъде издадена карта, което условие важи и до ден днешен. За целта се попълваха бланки с личните ти данни, че на всичкото отгоре и снимка ти правиха. Така въпросните господа освен, че разполагат с личните ти данни, те ти изграждат един доста богат профил. И ако си редовен клиент там те знаят с какво се обличаш, с какво масло караш автомобила си, какво ядеш и пиеш, каква тоалетна хартия ползвате в къщи, какви превръзки употребява жена ти и т.н и т.н. Само да вметна, преди още да открият и първия магазин в България, съм влизал в такъв от веригата във Виена за да си купя три отвертки само, без някой да ми иска карта или да ми налага лимит за колко да пазарувам.
И другото - влизайки в магазин от веригата трябва да се чекираш с въпросната карта за да влезеш през " таралежа". И когато служителките на входа ме подсещат за това, аз пък ги питам дали не искат и международния ми паспорт.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Лична информация която обаче е публична.

Мнениеот vanesto » Чет 21 мар 2019 16:06


Чудомир написа:
vanesto написа:
gopa80 написа:На сайта на гаранционния фонд http://eisoukr.guaranteefund.org/searchpolicy?l=bg по регистрационния номер на колата излиза веднага до кога ти е гражданската и номер на шаси.

Просто не са си променили всички електронни формуляри, а само този един, който си пробвал ти. Преди време и на него излизаше ВИН-а.

Ето ти от тука http://eisoukr.guaranteefund.org/searchpolicy?pc=4&l=bg
20190321_121157_82.png


Това, че не го вади на интернет страницата не значи, че 3ти лица нямат електронен достъп до него "по други пътеки".

Тук вече ми излиза, не се сетих да проверя :banghead
Ами то значи всеки може да намери Вин-а от тук на всяка регистрирана кола в Бг, за какво са му други пътеки.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 60 госта