Изкупуване на кола за скрап

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
zueka1
Мнения: 228
Регистриран на: Вто 11 яну 2005 11:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот zueka1 » Вто 09 юли 2019 9:14


Накратко, имаме стара кола принадлежала на дядото на жена ми - инвалид, починал е. Талона на колата е изчезнал някъде, имаме само ключ. Един от наследниците е в чужбина - никакъв шанс нещо да се случи. Заема паркомясто пред блока и искам да я разкарам?




powerade
Мнения: 1048
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот powerade » Вто 09 юли 2019 9:24


Ако си склонен да се разделиш с нея за без пари, единия вариант, макар и отнемащ няколко месеца, е да идеш до общината и да я докладваш като ИУМПС(трябва да е изтекъл прегледа преди повече от 2 години) ще дойдат да я стикират и след 4-5 месеца ще дойдат да я дигнат и да я пратят за разглобяване. Нищо няма да плащаш и ще се отървеш от нея.


Потребителски аватар
hi4umir4uu
Мнения: 181
Регистриран на: Вто 23 юни 2009 13:28
Автомобил: Passat b7
Двигател: EcoFuel
Местоположение: София

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот hi4umir4uu » Вто 09 юли 2019 11:22


НАРЕДБА ЗА ИЗЛЕЗЛИТЕ ОТ УПОТРЕБА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

В сила от 25.01.2013 г.
Приета с ПМС № 11 от 15.01.2013 г.
Обн. ДВ. бр.7 от 25 Януари 2013г., изм. и доп. ДВ. бр.95 от 1 Ноември 2013г., изм. ДВ. бр.60 от 22 Юли 2014г., изм. ДВ. бр.57 от 28 Юли 2015г., изм. и доп. ДВ. бр.30 от 15 Април 2016г., изм. ДВ. бр.9 от 26 Януари 2017г., изм. и доп. ДВ. бр.47 от 5 Юни 2018г., изм. и доп. ДВ. бр.60 от 20 Юли 2018г.
Чл. 19. (1) Операторът на център за разкомплектуване или операторът на площадка за събиране и съхраняване издава за всяко прието ИУМПС удостоверение за разкомплектуването му.
(2) Удостоверението по ал. 1 съдържа:
1. наименование, адрес, единен идентификационен код (ЕИК) и подпис на лицето, издаващо удостоверението;
2. в случаите по ал. 8 - наименование, адрес и ЕИК на центъра за разкомплектуване;
3. наименование на компетентния орган, издал документа по чл. 35 ЗУО, номер и дата на издаването му;
4. номер и дата на издаване на удостоверението;
5. име, ЕИК, адрес и подпис, съответно трите имена, ЕГН, адрес и подпис на ползвател или собственика на ИУМПС;
6. марка за националност и регистрационен номер на превозното средство (прилага се свидетелството за регистрация или декларация на лицето, издаващо удостоверението за разкомплектуване, удостоверяваща, че регистрационното свидетелство е било унищожено);
7. категория на превозното средство, марка и модел;
8. идентификационен номер на превозното средство (рама);
9. маса на МПС от свидетелството за регистрация, част I, позиция (G) и маса на претегленото ИУМПС при приемането му;
10. сумата, заплатена в случаите по чл. 20, ал. 3.
(3) Образецът на удостоверението по ал. 1 се определя със заповед на министъра на околната среда и водите, съгласуван с министъра на вътрешните работи.
(4) Удостоверението по ал. 1 е условие за прекратяване на регистрацията съгласно чл. 18а, ал. 2, т. 3 и чл. 18б, ал. 1, т. 5 и 6 от Наредба № I-45 от 2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства (обн., ДВ, бр. 31 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 48 и 105 от 2002 г.; Решение № 7802 на Върховния административен съд от 2003 г. - бр. 68 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 105 от 2003 г., бр. 1, 21, 34, 59 и 93 от 2006 г.; попр., бр. 99 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 57 от 2007 г., бр. 20, 40 и 53 от 2008 г., бр. 94 от 2009 г.; Решение № 5805 на Върховния административен съд от 2011 г. - бр. 80 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 67 от 2012 г.), наричана по-нататък "Наредба № I-45 от 2000 г.".
(5) Собственикът на ИУМПС не заплаща такса за издаване на удостоверението по ал. 1.
(6) Собственикът на ИУМПС представя удостоверението по ал. 1 като неразделна част от документите за прекратяване на регистрация по реда на Наредба № I-45 от 2000 г.
(7) Операторът на площадка за събиране и съхраняване издава удостоверение по ал. 1 само от името на оператор на център за разкомплектуване на базата на сключен договор за предаване на ИУМПС на центъра.
(8) За едно ИУМПС, прието на площадка за събиране и съхраняване или в център за разкомплектуване, се издава само едно удостоверение за разкомплектуване.
(9) За изоставените регистрирани МПС се издава удостоверение по ал. 1 само от оператор на център за разкомплектуване, като се попълват данните за МПС, които са известни.

Накратко според този член 19, ал.2, т. 5 имаш право да върнеш кола на която не си собственик, като си дадеш данните и в удостоверението за разкомплектоване се записва, че си ползвател на МПС.

При липсващи талони се попълва декларация за липсващ или унищожен талон.

Важно е като си предаваш колата за разкомплектоване да ти издадат такова Удостоверение, с което после да я отпишеш от КАТ и данъчното, а и в бъдеще ще можеш да докажеш, че колата е предадена според закона. Важно е още и самата фирма, която ще вземе колата да има действащо разрешително издадено от съответното РИОСВ.

Поздрави


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот ktamen » Вто 09 юли 2019 14:23


hi4umir4uu написа:
Важно е като си предаваш колата за разкомплектоване да ти издадат такова Удостоверение, с което после да я отпишеш от КАТ и данъчното, а и в бъдеще ще можеш да докажеш, че колата е предадена според закона. Важно е още и самата фирма, която ще вземе колата да има действащо разрешително издадено от съответното РИОСВ.

Поздрави

Важно е само според фирмите, дето издават такива Удостоверения, дрънкат ти глупости за да те стреснат и да им я дадеш без пари, реално не ти трябват никви бумаги.
Свали си номерата и ги запази, може да ти потрябват :exclaim
После вземаш флекса и я нарязваш на парчета и ги носиш едо по едно на Вторични.
Ако не ти се занимава я продай на някой ром с каруца, той ще я изчезне от паркинга.
Ако колата си струва, може да я продадеш на някой за части, просто пускаш обява и я продаваш без номерата.
Изкупуващи фирми има много, аз бих звънял наред, докато намеря някоя да я вдигне без да им показвам талон, едва ли ще е трудно да намериш такава фирма.
Каква е колата, преди месец оставих една кола на приятел да я продава на части, а с номерата и талона я бракувах в КАТ, там популних една декларация, че колата е в частен имот. Тази декларация замества Удостоверенията от рециклиращите фирми.


Потребителски аватар
hi4umir4uu
Мнения: 181
Регистриран на: Вто 23 юни 2009 13:28
Автомобил: Passat b7
Двигател: EcoFuel
Местоположение: София

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот hi4umir4uu » Вто 09 юли 2019 15:06


Никоя фирма няма да ти взема колата за без пари :)
Аз казвам как се случват нещата, когато е загубен талон и когато не си собственик на колата, и според Закона за управление на отпадъците, а вече всеки сам си решава, варианти много. :beer

А и ако трябва да сме на 100% точни, в никоя площадка не би трябвало да ти изкупят части нарязани от теб от кола, защото отново по закон нямаш право да го правиш, друг е въпроса че всички купуват всичко от всеки, но незаконно.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот ktamen » Вто 09 юли 2019 15:40


Провери колко купуват 1 тон желязо и колко плащат за 1 тон кола и после разправяй, че не вземат колите за без пари.
Можеш ли да ми цитираш според кой закон нямам право да срежа една полуоска на две и да занеса парчетата на вторични.
И само да ти припомня, че в Бг няма как да спазваш законите, дори и да имаш такова желание.
В сила от 25.01.2013 г.
Приета с ПМС № 11 от 15.01.2013 г.
Обн. ДВ. бр.7 от 25 Януари 2013г., изм. и доп. ДВ. бр.95 от 1 Ноември 2013г., изм. ДВ. бр.60 от 22 Юли 2014г., изм. ДВ. бр.57 от 28 Юли 2015г., изм. и доп. ДВ. бр.30 от 15 Април 2016г., изм. ДВ. бр.9 от 26 Януари 2017г., изм. и доп. ДВ. бр.47 от 5 Юни 2018г., изм. и доп. ДВ. бр.60 от 20 Юли 2018г.

Виж колко пъти са ги дописвали тези врели-некипели и пак не са ги доизкусурили.


Потребителски аватар
hi4umir4uu
Мнения: 181
Регистриран на: Вто 23 юни 2009 13:28
Автомобил: Passat b7
Двигател: EcoFuel
Местоположение: София

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот hi4umir4uu » Сря 10 юли 2019 8:18


Не е точно така, а и докато разправяме как не мкоже да се спазват законите, все ще се оплакваме за това и онова, факт е че аз също не съм от най-спазващите законите, но все от някъде трябва да се почне.

jelqzo.jpg
jelqzo.jpg (56.73 KиБ) Видяна 9030 пъти


към момента цената на желязото е доста ниска и реално един тон е около 240 лева, а кола за под 300 едва ли някой би ти купил.


powerade
Мнения: 1048
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот powerade » Сря 10 юли 2019 8:41


Ако намериш за над 300 лв. е добре. Преди 2 месеца търсих оферти за един Форд Ескорт 99-та Комби, само на едно място ми дадоха 330 лв. - мисля че бяха Екометал Инженеринг. Колата беше редовна в джижение, представи си за някой скрапер колко ще му дадат.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот ktamen » Сря 10 юли 2019 9:05


hi4umir4uu написа:Не е точно така, а и докато разправяме как не мкоже да се спазват законите, все ще се оплакваме за това и онова, факт е че аз също не съм от най-спазващите законите, но все от някъде трябва да се почне.

jelqzo.jpg


към момента цената на желязото е доста ниска и реално един тон е около 240 лева, а кола за под 300 едва ли някой би ти купил.

Пробвай да намериш фирма дето дава 300лв за 1тон кола и пак пиши. 300 лв, само ако колата е сравнително нова и има лесно продаваеми части, при това много малка част от фирмите биха ти дали такава цена.
А за законите трябва да се започне, като се направят логични и спазваеми закони, а не като сегашните, дето са свободни съчинения на хора с твърде съмнителна почтеност и грамотност.
Знаеш ли примерно за какво събират екотакса, а знаеш ли къде потъват тези милиони? Идеята уж е, че трябва да се дадат на фирмата, която ще утилизира старата кола, ама на практика парите, май 100тина милиона годишно, се подаряват на няколко богоизбрани фирми, а колите се рециклират от други небогопомазани на пазарен принцип и без субсидии.


Потребителски аватар
hi4umir4uu
Мнения: 181
Регистриран на: Вто 23 юни 2009 13:28
Автомобил: Passat b7
Двигател: EcoFuel
Местоположение: София

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот hi4umir4uu » Сря 10 юли 2019 9:47


да много добре знам за какво се събира еко таксата, кои фирми усвояват парите и така нататък, всъщност лошото с тези фирми е не че само усвояват парите, а и че всички други в последствие са задължени да предават на тях, тоест като търговец на черни и цветни метали от ИУМПС си задължен да предаваш на фирми имащи шредери, а това в БГ са точно тези фирми, които усвояват еко таксите :)

иначе по въпроса с цената на колите:

iumps.jpg


p.s. това са цени от нета, а не нещо, което съм проверил на място или съм попитал, но мисля че са долу горе такива, преди време предадох опел корса 2000 година и ми дадоха 310 лева, всичко е въпрос на попадане на тоичната фирма :beer


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот ktamen » Сря 10 юли 2019 12:58


Последно получих 500лв за 2 коли, голф и ситроен с всичко по тях включително акумулатори, това ноември миналата година. Корсата е много над 1 тон и вероятно е ставала за части.


zueka1
Мнения: 228
Регистриран на: Вто 11 яну 2005 11:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот zueka1 » Сря 10 юли 2019 14:10


Досега звъннах на пет фирми, никоя не иска да я прибере при сегашното положение. Май ще се пробвам през общината.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот Vlad777 » Сря 10 юли 2019 15:01


powerade написа:Ако намериш за над 300 лв. е добре. Преди 2 месеца търсих оферти за един Форд Ескорт 99-та Комби, само на едно място ми дадоха 330 лв. - мисля че бяха Екометал Инженеринг. Колата беше редовна в джижение, представи си за някой скрапер колко ще му дадат.

За фирмите, които изкупуват коли за скрап няма никакво значение в какво състояние е колата, а само колко тежи. някои фирми, които продават и части втора употреба могат да дадат и повече пари, защото след това ги избиват от части, но много зависи от модела.


Потребителски аватар
hi4umir4uu
Мнения: 181
Регистриран на: Вто 23 юни 2009 13:28
Автомобил: Passat b7
Двигател: EcoFuel
Местоположение: София

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот hi4umir4uu » Сря 10 юли 2019 15:37


zueka1 написа:Досега звъннах на пет фирми, никоя не иска да я прибере при сегашното положение. Май ще се пробвам през общината.

за кой град става въпрос


Потребителски аватар
hi4umir4uu
Мнения: 181
Регистриран на: Вто 23 юни 2009 13:28
Автомобил: Passat b7
Двигател: EcoFuel
Местоположение: София

Re: Изкупуване на кола за скрап

Мнениеот hi4umir4uu » Сря 10 юли 2019 15:40


ktamen написа:Последно получих 500лв за 2 коли, голф и ситроен с всичко по тях включително акумулатори, това ноември миналата година. Корсата е много над 1 тон и вероятно е ставала за части.

според този сайт: https://www.auto-data.net/bg/opel-corsa ... -54hp-2111 , корса като тази, която предадох тежи 820 кг, което си е доста под тон, и не е взета за части, защото дойдоха, с щипката през тавана и хайде на пътната помощ, затисната с кука през предния капак :), беше ми доста жалко за колицата



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 228 госта