Кой как си учи децата да шофират.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот cecoa1 » Нед 19 яну 2020 18:36


Дискусията е безсмислена. Всичко е много индивидуално, и като цяло е доста относително да се казва кой може и кой не може да кара. Също и кой колко добре се учи или обучава другите...
Да, може да се правят сравнения, но при предварително определени и уточнени обективни условия и правила, кое е правилно и кое не. Иначе човек много субективно оценява сам себе си, защото го прави според собствените си разбирания кое колко е правилно и кое грешно. Това важи и за самооценката и оценката и като шофьор, и като обучаващ се, и като обучаващ.
На практика и според съвсем обективни критерии, хората се различават в качествата и възможностите си. Някои се обучават добре, после шофират добре, но пък не могат да предадат знанията и уменията си. Други пък правят всичко добре, трети не могат нищо добре, четвърти заучават трудно, но пък после стават добри учители, и пр всякакви комбинации в рамките на възможното(няма как лош шофьор да е добър учител).
Трябва да се отбележи, че като в много други дейности, и при шофирането основните компоненти за да се прави добре са два- единият е природния талант, усет към машините, а другият са теоритичните знания кое как се прави и кое е правилно и грешно. Във всеки шофьор, тези два фактора са в различни комбинации, и съответно от тях зависи гореспоменатото, че различните хора се учат и обучават други различно добре.
Самото шофиране, бих го сравнил по-скоро с решаването на математически и логически задачи, което е сходно с играта на карти, която се спомена, като сравнение. Задачата е като едно уравнение или неравенство, от едната страна на което са всички дадености и фактори, вид МПС, настилка, гуми, скорост, товар, пътна обстановка и въобще всичко, с което можем да се съобразим, а от другата страна стои безопасното и безаварийно пристигане там за където пътуваме. Съответно съобразявайки се с всички дадености и фактори, променяме и въздействаме на тези от тях, които са под нашия контрол, за да е винаги изпълнено уравнението на безопасно и безаварийно шофиране. Способността да се решава това уравнение достатъчно бързо и правилно, е точно комбинация от талант, знания и опит.




Потребителски аватар
baracuda681
Мнения: 574
Регистриран на: Съб 27 дек 2008 0:28
Автомобил:
Двигател:

Re: RE: Re: Кой как си учи децата да шофират.kq

Мнениеот baracuda681 » Пон 20 яну 2020 8:44


Кайзен написа:
baracuda681 написа:Не одобрявам првподаването от хора, които нямат необходимия ценз.

Че инструкторите какъв ценз имат? Два семестъра задочно в някой университет и са си получили документите.


П.П.2: Като студент в компанията ни имаше 4-5 момчета, които учеха ДВГ в някакъв колеж и в последствие само с няколко допълнителни часа, се оказаха с документи за автоинструктори. Един или двама даже бяха/са автоинструктори. Та те не са някакви извънземни човешки същества. Всекиразумен човек може да научи друг да шофира. Както всички родители учат децата си на много различни неща, без да имат "необходимия ценз" за това.


Не мога да се съглася. Все едно да кажеш лекарите какъв ценз имат. Има си учебни програми на акредитирани висши учебни заведения. Това с колежите не е сериозно, има няколко учебни заведения, които предоставят съответните учебни програми. Всеки човек може да учи детето си на всичко, но в последствие дали това, което е показал, ще отговаря на реалността?


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1527
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот Кайзен » Пон 20 яну 2020 21:07


Наистина ли сравняваш доктори с авто-инструктори?

Кое за колежите е несериозно? Първия резултат в гугъл:
Специалност

РЕМОНТ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА АВТОТРАНСПОРТНА ТЕХНИКА

Студентите, завършили Колеж-Сливен се реализират като преподаватели по теория и кормилна практика - инструктори за подготовка на водачи на МПС, учители по учебна практика в средните технически училища.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: RE: Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот joro_kem » Пон 20 яну 2020 21:22


Кайзен написа:Наистина ли сравняваш доктори с авто-инструктори?

Като четеш писанията, имаш някакви съмнения ли?


Потребителски аватар
baracuda681
Мнения: 574
Регистриран на: Съб 27 дек 2008 0:28
Автомобил:
Двигател:

Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот baracuda681 » Сря 22 яну 2020 19:59


Кайзен написа:Наистина ли сравняваш доктори с авто-инструктори?

Кое за колежите е несериозно? Първия резултат в гугъл:
Специалност

РЕМОНТ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА АВТОТРАНСПОРТНА ТЕХНИКА

Студентите, завършили Колеж-Сливен се реализират като преподаватели по теория и кормилна практика - инструктори за подготовка на водачи на МПС, учители по учебна практика в средните технически училища.


Да, сравнявам ги. Всяка професия си има своите специфики, особено такива, изискващи специални документи.


Потребителски аватар
baracuda681
Мнения: 574
Регистриран на: Съб 27 дек 2008 0:28
Автомобил:
Двигател:

Re: RE: Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот baracuda681 » Сря 22 яну 2020 20:01


joro_kem написа:
Кайзен написа:Наистина ли сравняваш доктори с авто-инструктори?

Като четеш писанията, имаш някакви съмнения ли?


Воеводо, явно искаш да анализираш писанията ми. Хайде малко по-сериозно... Хигиена, нали...


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: RE: Re: Кой как си учи децата да шофират.kq

Мнениеот icoico » Нед 26 яну 2020 11:32


baracuda681 написа:... Всеки човек може да учи детето си на всичко, но в последствие дали това, което е показал, ще отговаря на реалността?


Kогато един ден детето се запише на курсове и отиде на изпит ще стане ясно дали отговаря. Става дума все пак за базови навици- въртене на волана, превключване на скоростите, свикване с габарита на автомобила. Преценка на дистанциите при движение. Едно е да отидеш и тепърва да седнеш зад волана и да учиш кое е газ кое е спирачка(светна червено...ааа...мииии ся кой педал трябваше да натисна... :Mr Green Fun ) и съвсем друго да имаш изградените рефлекси вече от няколко години и да можеш да се съсредоточиш върху движението. БТВ върнаха ли изобщо полигона в обучението и изпита? Голяма глупост беше това с премахването му...


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 26 яну 2020 15:55


Полигон няма. Лани като карах С-то го изкоментирахме с инструктора. Те самите не го искат.
Довода е прозаичен, разходи.
Ти знаеш ли, казва,тая кола колко гори? И какво натоварване на техниката е?
:thumb_down


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот stefan4o » Нед 26 яну 2020 16:14


Здравко, всеки си гледа от камбанарията.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот Водния дух1 » Нед 26 яну 2020 16:43


За какво им е полигон - трябва да се поддържа,да се правят разходи... Нали има паркинг на кауфланд,на практикер...


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 26 яну 2020 17:31


Но там Роска няма доста от елементите на полигона.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот muns61 » Нед 26 яну 2020 18:17


Полигонът е наистина необходим. Даже по времето, когато го имаше, часовете не бяха достатъчни за някои курсисти. Особено дами.
Ходил съм да обучавам доста първо колежки, после на приятели съпругите, накрая на дъщерята 2 приятелки. Търсеха ме, защото съм спокоен и не викам и крякам, обяснявам с нормален тон и имам добър педагогически подход. :smile На една колежка съпугът идваше с нас и след второто кормуван се отказа, не можел да я изтърпи, а аз не му давах да се обажда. И смело мога да кажа, че повечето дами без допълнителнителното кормуване не биха взели изпита. По времето на държавните курсове доста от тях не искаха с инструкторите си, защото са били сприхави и дръпнати.
Та доста от хората с по-слаба координация и не особено грамотни технически без предварителна подготовка да опознаят автомобила и кормуването няма да се справят в рамките на курса.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот Водния дух1 » Нед 26 яну 2020 19:02


Аз наблюдавам как полигоните вече са тревясали,с дупки, с липсващи знаци. Толкова ли уч.школи не могат да съберат някой лев и да ги поддържат? Ама е'' по-добре'' да се купуват уч. автомобили от по 70-80хиляди лв.за да се привличат клиенти нали.. Според мен обучението трябва да започва от полигон и после вече по улиците. Ама нали темата беше кой,как си учи децата(внуците) да карат и се отклонихме.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот icoico » Чет 30 яну 2020 12:23


Водния дух1 написа:... Според мен обучението трябва да започва от полигон и после вече по улиците. Ама нали темата беше кой,как си учи децата(внуците) да карат и се отклонихме.


Анджак де. Учеха се първо как се тръгва, как се спира, как се паркира напречно и успоредно, най- базово владеене на автомобила- змейка примерно и т.н. Имаше и изпит на полигон, не помня вътрешен или официален, трябваше да преминеш определено трасе за определено време без да бутнеш конусите. БТВ изпитът на градско ми беше с ГАЗ-53 по уличките на квартал Лозенец, не съм много сигурен без идеята на тате да ме бутне зад волана още преди краката ми да стигнат до педалите дали щях да го изкарам без поправителен :mhihi


Потребителски аватар
Бай Иван
Мнения: 538
Регистриран на: Пет 22 авг 2008 7:42
Автомобил: Skoda Fabia I Seat Alhambra
Двигател: ASY AWC
Местоположение: София

Re: Кой как си учи децата да шофират.

Мнениеот Бай Иван » Чет 30 яну 2020 20:15


Още един глас за седенето в скука на бащата и дядото при първите подходи към кормуването.
Не знам дали съм станал по-такъв или по-онакъв шофьор, но лично аз с нетърпение очаквах селския и черен път до селото със семейния ни костенур 1302.
А това беше преди приблизително 30 години. :a020



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 185 госта