Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот group® » Съб 28 ное 2020 15:58


Водния дух1 написа:Човешкия организъм,след колко време изгражда антитела- ако ваксината все пак е успешна?

Виж, това ми е неясно. (Още не съм попадал на сериозни доклади от изпитанията и разработката на ваксината.)
Както и защо са нужни две дози?!
Защо е важно количеството на 1ва доза?! (Имам някаква хипотеза, но не е сериозна)
Защо руската не може да се повтаря след време?!

Има доста неща, чиито отговор ще търсим идните месеци.




Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот Кайзен » Съб 28 ное 2020 22:09


group® написа:Както и защо са нужни две дози?!
Защо е важно количеството на 1ва доза?!

Според актуалните информации първоначалната доза не трябва да е много "силна", за да може да заобиколи имунната реакция срещу вектора на ваксината. Ако няма негативни реакции на организма то след няколко седмици (най-малко 4) се добавя втората доза, която е по-концентрирана от първата.

P.S.: Има поне един починал при тестовете в Бразилия на английската ваксина на AstraZeneca.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот group® » Съб 28 ное 2020 22:46


Има логика.
Въпросът е защо?


Кайзен написа:
P.S.: Има поне един починал при тестовете в Бразилия на английската ваксина на AstraZeneca.


Ние с лека ръка сипахме пръст на n брой починали от самия вирус.
Един починал от ваксина следва да го преживеем.
Сериозно - всеки с главоболие спираше тестовете на ваксината.
Едва ли говорим за значим случай?


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот Кайзен » Съб 28 ное 2020 22:51


group® написа:Има логика.
Въпросът е защо?
Според достъпната информация - при "висока" първа доза имунната система се противопоставя и ефекта е нулев.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 29 ное 2020 16:02


С ваксините,плавно,и полека. За това са две дози. Реимунизаците е същото,но отложено във времето. Не съм антиваксър, детето ми има всички ваксини. Но за тая...


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот group® » Нед 29 ное 2020 16:24


DW четат темата и ми отговарят на някои въпроси :mhihi

https://m.dw.com/bg/%D1%81%D0%B1%D1%8A% ... a-55763497


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот dobrin » Нед 29 ное 2020 23:54


Много накратко:
Има 5 различни вида ваксини. Генерално.
Има разработки и в петте насоки.
Има малко над 50 потенциални ваксини, по които се работи, ако помня правилно.
Три от тях са много по-напред от останалите, тъй като са работили при предходните корона вируси и са много напред в тестове и целия път по изработването на всяка ваксина. Чистата липса на перспектива, поради отшумяването на предните корона вируси, са предотвратили стигането им до краен вариант. Ако бяха продължили да работят, щяха да имат готова ваксина, която просто да се модифицира (образно казано) и да спести огромна част от времето по разработването на чисто нова ваксина. Уви ...
В този ред на мисли, да се говори за скалъпени ваксини е смешно. За разлика от БГ, в нормалните държави законите се спазват. Особено когато се касае до здравето на хората. Такива работи ...


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот Кайзен » Пон 30 ное 2020 7:13


dobrin написа:За разлика от БГ, в нормалните държави законите се спазват. Особено когато се касае до здравето на хората. Такива работи ...
И поради тази причина искат да бъдат лицензирани първите две ваксини не по законовия ред, а с изключения.. Дори и при най-напредналите ваксини не са спазени много, ама адски много законни срокове.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот 777 » Пон 30 ное 2020 10:13


ssssl написа:Аз бих предпочел конвенционалната ваксина, базирана на омаломОщен вирус, имитираща преболедуване. Да ми атакуват гените на клетките........Иска ми се , ама нямам желание :mhihi .....Има доста време докато дойдат ваксините.

Ще има ли конвенционална в случая?


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот brum » Пон 30 ное 2020 10:23


Няма съществена разлика между това как работи ваксината и как се размножава вируса. Механизма е идентичен.

Старите ваксини вкарват умаломощен вирус. Новите (RNA) вкарват парче от вируса което уж е достатъчно да се изработи имунитета. Или поне това ми е разбирането.

Но все пак са нещо ново. Като LED крушките. И към тях имах предразсъдъци и дълго време карах на халогенни крушки. Ама вече отнема - насила ми ги натресоха. Та и с ваксината ще е същото :) .


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот 777 » Пон 30 ное 2020 10:23


dobrin написа:В този ред на мисли, да се говори за скалъпени ваксини е смешно. За разлика от БГ, в нормалните държави законите се спазват.

"Станала съвсем банална грешка - хората получили друга доза, а не планираната. И то по вина на производителя, който доставил именно такива дози." (за англичани става дума, които спазват законите)

brum написа:Като LED крушките. И към тях имах предразсъдъци и дълго време карах на халогенни крушки..

Май пропускаш "икономичните", ония дето искат време за да светнат на пълна мощност. Досадно бавни реакции, скъпи, уж държат 10г, а си горят като обикновени и накрая - оказа се, че май изпускат UV лъчи. Да не стане и с ваксините такъв междинен етап.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот milmar » Пон 30 ное 2020 10:39


777 написа:....
.... Досадно бавни реакции, скъпи, уж държат 10г, а си горят като обикновени и накрая - оказа се, че май изпускат UV лъчи. Да не стане и с ваксините такъв междинен етап.

Дано не ви разочаровам, но 99% от LED лаНБите са също източник на UV. Рядко пъти са добре направени, че да имат живот по-голям от обикновените крушки (ЛНЖ), нищо че самите LED-ове теоретично имат живот 50000 часа. По-голям спам щеше да е да обясня как се правят ваксини и как действат, при положение, че не зная, макар че чета темата и ще разбера :biggrin .

Последна промяна от milmar на Пон 30 ное 2020 10:43, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот group® » Пон 30 ное 2020 10:39


brum написа:Старите ваксини вкарват умаломощен вирус. Новите (RNA) вкарват парче от вируса което уж е достатъчно да се изработи имунитета.

И двете не са така.
'Старите' ваксини не са по един метод, а има съвсем различни.
Има такива, които подобно на тази не съдържат вирус, а само протеиновата обвивка. Но тя се отглежда и е съвсем друга бира.

'Новите' не вкарват никакъв вирус. Както писах назад, синтетичното mRNA ('съобщение') се вкарва в човешка клетка и тя произвежда само протеиновата обвивка. Имунитета напада нея и се 'обучава'. Но няма вирус. Няма РНК-то на вируса.

Разработките след 2004г. са имали проблема на ниската ефективност, а не друго.
Сега успяват да постигнат по-добра такава - декларираните 90-95%.
Преди днешна дата, никоя разработка не е допускана да се тества на хора.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот brum » Пон 30 ное 2020 10:47


За LED-а - не ми е драмата UV-то, а по-тесният спектър в който излъчват. Не е ясно как окото ще се измени след време ако светлината с която работи е в тесен спектър. Това е офтопик. Това което исках да кажа е, че към всичко което е ново съм леко скептично настроен.

За ваксините - RNA-я дето вкарват не е ли идентично на парче от това което използва вируса? Поне с такова разбиране съм към момента и поради това така съм написал нещата.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Тема за корона вирусa / Ковид 19 / Covid 19

Мнениеот инжектопляктор » Пон 30 ное 2020 13:22


brum написа:За LED-а - не ми е драмата UV-то, а по-тесният спектър в който излъчват. Не е ясно как окото ще се измени след време ако светлината с която работи е в тесен спектър. Това е офтопик. Това което исках да кажа е, че към всичко което е ново съм леко скептично настроен.

Хората са били настроени скептично към електричеството, електрическата крушка, радиото, телевизора, лекарствата. Горели са котки, твърдели са как електроните излизат от контакта и ще те разболеят, как телевизорите излъчват радиация и как хората, които използват билки, предшественици на днешните лекарства са били вещери и са ги горели на клада. В средните векове са мислели как Земята е плоска или се държи на плещите на титани.
Накратко, лошата информираност и откровено страховете на хората са нещо, което ни държи назад. В случая това, което хората правят с тази ваксина, ако успеят успешно да го приложат ще реши проблема не само с Короната, а с грипа и някои други заразни заболявания, вируси, които се изменят и мутират бързо.
РНК e носител на част информацията от ДНК чрез процеса транскрипция. Докато ДНК носи цялата генетична информация, РНК съществува най-грубо да казва на клетката какво да извършва спрямо това какво има в РНК.
Като цяло РНК вирусите мутират значително по-бързо и в по-значима степен от ДНК вирусите. Затова имунизации срещу вирусни заболявания базирани от базирани на ДНК вируси от миналото все още са ефективни днес. В случая когато Ковид навлезе в клетката, едно от първите неща е да използва NSP1 протеин, който блокира производството на собствените протеини на клетката, като се намесва в процеса, при който транспортната РНК комуникира с рибозомите, произвеждащи протеините на клетката. В случая, когато се отнеме възможността на NSP1, ще сработят защитните механизми. Освен това блокирайки чрез NSP1, рибозомите които не работят правилно започват да четат преференциално РНК-то на вируса и да произвеждат него, вместо както при нормалния процес да използват транспортната РНК на клетката.
Същността на идеята смятам, че е да се направи така, че да се вмъкне такъв материал в клетката, при който да се вмъкне копие на NSP1, което функционално няма да доведе до блокиране на рибозомите.
В този случай тя ще се разпознае като чуждо тяло в организма, ще се изработи имунитет, но без да има заболяване и произвеждане на съществени количества от вирус, който и без това е осакатен преди това. Ако обаче се вмъкнат твърде големи количества, имунната система заради точно същите факти и че не може да блокира процеса между транспортната РНК и рибозомите, ще го отхвърли директно без да се създаде имунитет. Ще го атакува сляпо, а не преференциално, буквално ще стреля в тъмното, докато нарушителят спре да издава звук. А директното ликвидиране на чуждо тяло не създава имунитет, понеже механизмът на вирусите е да заблуждават имунната система, докато не се мине определен праг, при който се активира имунен отговор, но вече има достатъчно много копия от вируса, че да предизвикат заболяване и предаване.

Последна промяна от инжектопляктор на Пон 30 ное 2020 13:25, променено общо 1 път.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: petar_a и 37 госта