Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот group® » Вто 19 яну 2021 22:09


Имаме такава тема за филми, а не намирам (и не се сещам) за книги. (Имаме готина тема за разкази, писани от колеги във форума)1

Напоследък много се зарибих и по аудиокнигите. Докато карам, върша някаква физическа работа ... яко.
За три месеца изслушах десетина. Всъщност ще дам скрийншотове на библиотеката ми, като тези с чавки съм ги слушал (добри са всички), а другите съм си ги подготвил.

От чутите препоръчвам преди всичко - Българските хроники!!!
Изключително отразяващо преживяване!

Естествено и другите са много добри, но тези на Стефан Цанев са задължителни, според мен icon_idea

Иначе от четените:
Една от последните ми е Атомни навици на Дцейм Клиър. Много стимулираща кника за промяна на нещата, които не харесваме в себе си. Препоръчвам.


п.с. Гръцките митове съм си ги приготвил заради голямата щерка :icon_lol А и те никога не са излишни за припомняне.

п.с.2 Днес свърших 5та книга на хрониките и следващата ми ще е Чумата - актуално :mhihi
Прикачени файлове
Screenshot_20210119-215634_Storytel.jpg
Screenshot_20210119-215644_Storytel.jpg
Screenshot_20210119-215701_Storytel.jpg




Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот DoH_KuXoT » Вто 19 яну 2021 23:06


Кое приложение ползваш?


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот group® » Вто 19 яну 2021 23:12


Сторител.
Още не мога да се пречупя на английски да слушам и докато има какво, ще си цепя на български :smile


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот DoH_KuXoT » Вто 19 яну 2021 23:30


Гледам , че има пробен период 12-14 дни след това е платено, но дори за пробния период трябва да въведа дебитна карта, след пробния автоматично започва таксуване, ако не се откажеш от приложението. Доста обвързващо , някое друго по - свободно дали няма?


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот group® » Вто 19 яну 2021 23:42


Това е концепцията на всички подобни услуги (нетфликс, спортни онлайн канали, сони плейстейшън etc.).
Вкарваш си картата и те пуска автоматично на план и ако не предприемеш действие, ще те таксува.
Номерът е да влезнеш в настройки след регистрация и да се отпишеш.
Струва си да се пробва.

п.с. не знам какво има на пазара в Бг, но от чутото до момента, гласът е много важен! Има в тубата разни аудио книги, но не ме кефи. Виж там за проба.


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2115
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот Petrolhead » Сря 20 яну 2021 10:15


тия български хроники опитах да ги слушам, няма такъв буламач.
всеки, които има дори бегли познания по българска и световна история, трябва да заобикаля това творение отдалеч.

според автора, троянската война се е водила между траки, унгарците са българи, китайците са си построили стена заради българите, вавилон, шумер и индия са все българи, руснаците и те са българи, траките са пиели много вино и затова не са имали писменост и александър македонски се е оженил за българка, около кърджали има пещера, която прилича на влагалище и слънцето прониква в нея и я запложда. и това само първите глави

пълна боза.

моля не четете подобни глупости, ако имате желание да научите малко българска история има много по-добри източници


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот group® » Сря 20 яну 2021 10:35


Смело изказване.
На мен доктор по исторически науки ми я препоръча. :rolleyes
Аз нямам самочувствие и познания за да споря.
Всеки сам си преценява, все пак :beer


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2115
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот Petrolhead » Сря 20 яну 2021 10:57


ако четеш с цел забавление, добре.
но тези книги са пълни с непотвърдени факти, които се представят за историческа истина. и на база на тези факти се правят изводи, които също не са потвърдни научно.
сигурно половината от цинираните исторически източници са доказано фалшиви.
с две думи, човекът е седнал и написал една псевдо-историческа приказка, насочена към широката публика. искрено се надявам, че поне някой от четящите се е запалил по историята и е стигнал до по-добри произведения.

ПС.
според автора паганини е българин, борджиите са българи, както и суворов и кутузов.
спартак е тракийски цар, който се е бил с римляните. това поне е лесно за проверка, истината е че никой не знае кой е бил спартак, освен че е бил от тракия, даже не се знае от кое племе е бил, да не говорим дали е бил цар или козар.

ще взема да ги изслушам целите хроники, за сега нивото е ниско, но поне е забавно. прилича ми доста на простотиите на опосумите иван и андрей


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот joro_kem » Сря 20 яну 2021 11:03


то, няма многобройни източници (извори) за историята на народа ни преди 681 г., затова и всичката информация прилича на пъзел с липсващи елементи. чел съм и четирите тома и (според мен) книгата отговаря напълно на написаното от автора в увода към нея - да се представи историята на народа ни по разбираем и лесно запомнящ се начин. в книгата са цитирани всички източници, от които черпи информация автора. да, наистина, всеки е свободен да преценя сам за себе си какво му харесва или не, в какво вярва или не.
п.п. скоро попаднах на научен спор (в нета) относно заглавието на Паисиевата История - според някои то било "славнобългарска", а не "славянобългарска"...


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2115
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот Petrolhead » Сря 20 яну 2021 11:43


абсолютно съм съгласен, всеки може да вярва в каквото си иска. но това вече е не наука, а това писание се представя за научен труд, а всъщност е художествен роман на историческа тема.

сам го казваш, данни преди 681, практически няма, а след 681 са много малко и силно изкривени заради пропаганда и политика. на база на това, което имаме да правиш някакви сериозни изводи е глупаво. авторът не просто се е развихрил на празен лист, ами си е нарисувал 12-13 българии по цяла азия и европа.

само един пример как от нищо се прави нещо.
в книгата се твърди, че европа според гърците е свършвала до дунав, с други думи, ние сме били европа, всички други даже ги е нямало на картата. твърдението е вярно, гърците делят света на 3 части - европа, азия и либия( африка). обаче, съвременна европа не е съществувала до към 9ти век. терминът, който използваме сега е на база географията от 9ти век, на не тази от времето на древните гърци. ей така се правят псевдо-научни твърдения, които за редовия читател звучат логично, а всъщност са абсолютно погрешни

Последна промяна от Petrolhead на Сря 20 яну 2021 14:02, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот VWGT » Сря 20 яну 2021 12:33


С историята трябва много внимателно да се подхожда, особено тази, за която има само единични писмени източници, защото може да са просто истории ...
Писателите едно време също били хора и е трябвало да се изхранват :)
Не съм чел въпросните хроники, но специално за "нашата" история имам едно наум, в нея има прекалено много емоция, и хипербола, и политика, и предпочитам да сверявам нещата и по чужди източници.

Аз също ползвам сторител, имаме семеен абонамент, има и детски книжки.


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2115
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот Petrolhead » Сря 20 яну 2021 15:28


аз продължавам с четенето.
още една интересна история. според хрониките, хан кардам победил имератор константин 6ти, вързал го на каишка и го накарал да му лиже подметките пред строените визанитйски и български войници. след това ханът си свалил гащите накарал имератора да му целува гъза и му пърдял шумно в лицето. това уж е цитат от неназован източник.
аз подобен източник не съм чувал, потърсих и не можах да намеря такъв, така че предполагам е художествена измислица

продължавам четенето, книгата е силно забавна


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот group® » Сря 20 яну 2021 16:09


Petrolhead пак силни думи.
Няма да споря за исторически изводи и факти, но някои неща са неистина за книките и авторът.
1. Книгата се представя за научен труд - точно обратното, казва самият автор. Многократно.
2. Неназовани източници - отново не е така. Назовава всички източници и сам поставя 'удивителен-въпросителен' на спорни такива. Също така, многократно изтъква за ваденето на изводи по косвени улики, в историческата наука.
За мен е напълно коректен и непретенциозен автор.
А книгите са художествана литература с историческа стойност.

Оставам с убеждението, че възприемаш думите му за заслепен патриотизъм. Ако продължиш достатъчно, ще разбереш, че съвсем не е така. Принципно е критикуван, че развенчава емоционални ореоли и митове. Както бе критикуван и Божидар Димитров, за някои негови тези.

Та да, историята е сложна и много комплексна наука. Критичното мислене е хубаво нещо, когато не ни пречи да възприемаме.


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2115
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот Petrolhead » Сря 20 яну 2021 16:19


Това с пърденето го представя точно като цитат от неизвестен източник.
До тук ми прави впечатление, че авторът прави брутален cherry-picking за да сглоби нещо, което да му изглежда интересно. Опитва се разнообрази иначе малкото и скучни факти с ей такива художествени сценки, които не носят информация.
Не смятам че това е начина да се подхожда към историята, много по-полезно е ако коментира процесите, а не отделните хора и събития.


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2115
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Препоръчайте книга (за четене или слушане)

Мнениеот Petrolhead » Сря 20 яну 2021 18:09


иначе малко по-темата.
ползввам и сторител и аудиабъл. слушвам и докато работя и докато шофирам.
силно препоръчвам българските класики, като талев и димитър димов и класическата фантастика и фентъзи



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 216 госта