Рекламация на гуми - проверени, перфектни

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19148
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Рекламация на гуми - проверени, перфектни

Мнениеот stefan4o » Нед 10 апр 2022 13:37


Здравейте, колеги.
Ситуацията е следната - закупих си алуминиеви джанти тази година и реших да си направя два комплекта гуми и джанти за автомобила. Монтирахме на тях закупения миналото лято Дънлоп и си карах така седмица и нещо. Преди три дни имахме пътуване извън града с каране и по магистрала. На около 90-100 се появява много лека вибрация във волана, която не се усилва особено с нарастването на скоростта (опитах и по-високи от разрешените за магистрала), но е много ДРАЗНЕЩА. Реших днес да отида при гумаджия, който е приятел на мой колега - разбирайте гаражче с чичак, който се изхранва сам. Разказах му за вибрацията, за джантите, които скоро купих и т.н. И... започнахме проверката.
Първата гума - кофти баланс - 30гр. липса... Човекът тактично ме пита: спирал ли си рязко на магистрала или с висока скорост... почесах се, признах си, че вчера го направих това веднъж, че щяхме да изтървем отбивка за паркинг, но не е било чак толкова рязко, нито с толкова голяма скорост (около 140 да съм карал). ОК, качихме второто предно колело - и там имаше нужда от баланс, но се виждаше как гумата леко "подскача", докато се върти на баланс-машината. Качихме и задните да ги проверим и тях - същата работа - оказа се, че 4-те гуми имат някакво изкривяване, което дори и непрофесионалист, като мен, го вижда на баланс машината (да кажем, че едната ми джанта има лека кривина и не можем да разберем дали е от нея или от самата гума, дори и така да е, останалите 3 гуми са криви със сигурност). Трудно е за вярване, гума, която не е евтин бранд на няма и 3000км пробег да се изкриви, но за мен е факт. Да споделя, че гумата е със скоростен индекс W, който далеч надхвърля динамичните характеристики на колата, която карам. Става реч за размер 205-55-16, гумите са полско производство (ако е от значение).
Предполагам, че няма да има резултат, но ако отида в Диана и потърся рекламация на гумите, какъв е шансът да се случи нещо в моя полза? Кога и как важи гаранцията за гумите, понеже досега НЕ ми се е налагало НИКОГА да стигам дотам да питам за гаранция? Моля, някой ако има личен опит би ми било много от полза, как да подходя. Всеки е свободен, разбира се, да изкаже мнение и без да има такъв :beer
Мерси предварително на всички, които ще вземат участие по моя казус.

Последна промяна от stefan4o на Вто 07 юни 2022 19:06, променено общо 2 пъти.




Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4246
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот tdi fen » Нед 10 апр 2022 14:18


трябва да я предявиш към търговеца ,които да я заведе и да получиш документ за това чакаш 30дни ,ако не бъде удовлетворена КЗП има вариант след завеждането да се обърнеш и към регионалния представител на марката не знам дали ще има ефект


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1346
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот fur1ous » Нед 10 апр 2022 14:41


Гумаджията пробва ли да завърти гумата на 180 на джантата, да я раздуе на 4-5 бара и да я балансира на ново, има вариант да спре да подскача.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19148
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот stefan4o » Нед 10 апр 2022 14:45


Не, това не го пробвахме.
При положение, че са 3 от 4... какъв е шансът да стане по твоя начин? :)


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1346
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот fur1ous » Нед 10 апр 2022 16:23


За нова гума голям, за вече карана така - не знам.
От новите гуми като има подскачащи и така ги 'оправят' читавите гумаджии.
А има и такива гумаджии които дори не раздуват новите гуми (случвало ми се е), което е много грешно.
Новата гума трява да се раздуе добре за да пасне на джантата както трябва и да няма подскачания, след което налягането се сваля на нужното за автомобила.

Може когато са ти поставяли гумите първия път да не се ги раздули добре и от там да идва цялото нещо, а дали сега ще се оправят след раздуване нямам идея, но не пречи да пробваш поне с едната (разлепяш я въртиш на 180, раздуваш на 5 бара и гледаш на машината), като цяло ще ти е доста по безболезнено отколкото да им правиш рекламация, както каза колегата за рекламация взимат гумите за определен срок, пращат ги някъде и ти дават отговор до 30 дни.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот thanis » Нед 10 апр 2022 16:45


https://diana-ltd.com/Obshti_usloviya-c142

11.1 "Диана" ООД не е производител на предлаганата стока, а единствено търговец. Гаранцията, която се разглежда е предоставена от името на производителя и за негова сметка. Периодът на гаранция е 24 месеца от датата на закупуването на стоката за купувачи-физически и юридически лица. Горната гаранция е валидна пет години за леки, бусови и 4 х4 гуми от покупката за потребителите-физически лица.

Може да те пратят за зелен хайвер. Диана не са известни с добър потребителски съпорт. Но ти пожелавам успех !

Нищо не ти коства да пробваш


Kolyo B8
Мнения: 119
Регистриран на: Нед 16 окт 2016 21:20
Автомобил: Passat Variant B8FL DSG7
Двигател: DTSB
Местоположение: СВ

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот Kolyo B8 » Нед 10 апр 2022 16:50


Аз имах подобен проблем със зимните гуми, но веднага след монтажа. Рекламацията ми беше уважена и гумите смнени в много кратък срок.
Става въпрос за Winter Contact TS870P. Закупени от Еуратек и монтирани в Медина мед.
Имах леки вибрации и се върнах в Медина за нов баланс. Там ми направиха баланс на машина за динамичен баланс и заключението беше : 2 криви гуми. Попитаха от къде са купени гумите, след което се свързаха със началник сервиз и резервни части в Еуратек. Изпратиха данните от машината за динамичен баланс. Аз изпратих копие на фактурата за покупка на гумите. След това отидох в Еуратек за да се заведе рекламацията. Имаше малко неразбиране, но само защото от Медина са говорили с ЕТ в Надежда, а аз съм ги купувал от ЕТ Дружба и бях в Дружба за завеждане. След един телефонен разговор всичко се упочни и разбра. Завеждането на рекламацията се случи в петък. В понеделни ми се обадиха да отида при тях за смяна на гумите. Разбрахме се за вторник. Във вторник кривите гуми бяха сменени с нови. Монтажа и баланса беше направен от Еуратек. Кривите гуми останаха при тях и от тогава над 45х км нямам проблем.

Развитието на случката стана в рамките на 2 работни дни + 1 ден забавяне от мен поради невъзможност да бъда при твх в понеделник.

От Медина ми казаха, че и те като представител могат да заведат рекламацията пред Continental. Преди пандемията рекламашиите са завеждани в рамките на месец, тъй като един път в месеца е идвал човек от съответния производител. Сега вече завежданията стават дистанционно и се разрешават много бързо (при мен заведена в петък и решена в понеделник).

Диана също трябва да имат машина за динамичен баланс, така че може да отиваш смело (а и гумите си ги купувал от тях).

За протокола: Когато бях в Еуратек заведоха рекламация за гума на 2 години, като гаранцията е изтичала на следващия ден от завеждането на рекламацията, така че не би трябвало 6 месеца и 3000 км да са проблем за твоите гуми.

Как си съхранявал гумите? С джанти или без джанти. Прави или легнали?


Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 423
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот dalgia-73 » Нед 10 апр 2022 17:43


А защо не пробваш демонтаж на гума и монтаж на джанта в която си сигурен.Тия новите джанти проверени ли са.Може да сложите друга гума на някоя от новите алуминиеви джанти само за проба.Да бият и четирите гуми нещо ме съмнява,при условие,че не е имало проблем.Имал съм такава гума Пирели,но от четири нови,беше само една Бяха турско производство.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19148
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот stefan4o » Нед 10 апр 2022 18:10


Гумите са закупени и монтирани в Диана - пазя си фактурата. Дали са ги раздували или не са - нямам спомен вече. Може и да са го направили. Пак казвам - 4 от 4-те гуми са с изкривяване, една да не се е наместила на джантата - добре, но другите две (да махнем тая, дето джантата има малка кривина)? Може и още отначало да не са били наред, знам ли? Бях отвън, а не в халето, където извършват монтажа на гумите. Факт е, че нямах тези вибрации на ламаринените джанти. Есента си купих зимни и демонтирах летните. Оставих ги в мазето, една до друга, не ги слагам накуп, без джанти (на тях сложих зимните). Виждал съм гумаджийниците как съхраняват гумите, не вярвам да е това причината. Пък гума да се изкриви от седяне малко несериозно ми звучи :gruebel
Новите джанти са проверени визуално, преди да ги платя. Ходих в гумаджийница да ги тестваме. Гумаджията днес каза, че само едната джанта има криво малко, аз също го видях с очите си. Другите си бяха съвсем добре, просто гумите се вижда, че "подскачат", малко, но го правят. Одеве пробвах колата след новия баланс, не можах много добре да преценя, защото я карах малко на околовръстното, а то не е хептен равно. Но в значителна степен нещата се подобриха, сякаш.


Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 423
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот dalgia-73 » Нед 10 апр 2022 18:25


Щом е нямало проблем със стоманените джанти търси проблема във новите.Да се изкривят гумите от седене една зима нещо не ми се вярва.Такова радиално биене каквото описваш незнам как ще се получи от седене една зима .Каква марка са тия алуминиевите.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19148
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот stefan4o » Нед 10 апр 2022 18:27


На капачките пише Enzo... Аз гледах гумите като ги въртя на машината. Джантата си е ОК, а гумата си подскача, това възможно ли е? Човекът е гумаджия от дълги години има доста опит... :rolleyes
Надявам се темата да не се изтълкува грешно - аз не обвинявам Диана, в каквото и да било. Винаги са били коректни към мен. Доста гуми съм купил оттам. Утре ще ги помоля за съдействие. Ако установя проблем в джантите - ще си платя като поп да ми ги изправят и ще се хвана за палците :mhihi


Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 423
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот dalgia-73 » Нед 10 апр 2022 19:31


Добре ,Ще те помоля да пишеш,като установиш птоблема.Това че капачкитв са Енцо,не означава нищо.Аз залагам на фалшиви джанти.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот kris11 » Нед 10 апр 2022 19:37


във Вaрна Диана имат добра машина за изправяне на джанти и добър служител. 2017г ми изправиха много добре алуминиева джанта 7J.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19148
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот stefan4o » Пон 11 апр 2022 8:01


Ъпдейт от днес. Покарах колата на околовръстното със скорост доста над разрешената. Вибрациите във волана, според мен, вече ги няма. Но искам да разбера, къде е проблемът при лъкатушенето на гумата - дали в джантите или в самите гуми. Затова отскочих до Диана и говорих с управителя. Беше ми обяснено по най-добрия начин, как стоят нещата. Трябва да им занеса гумите демонтирани от джантите. Те ще ги пратят в техен център в София, който има специална машина, ако не бъркам я нарече "хънтър", при която се виждат дефекти на гуми и джанти. Ще ми се издаде протокол, ще се заснеме и видео-материал, който да послужи за по-нататъшното развитие на нещата. АКО проблемът е в гумите - ще пратят искане до производителя, за да вземе решение как и с колко ще бъда обезщетен. Аз междувременно ще си проверя джантите при човек, който се занимава с ремонт и изправяне на джанти тук в Стара Загора (което трябваше да направя преди да ги кача на гумите, а не да разчитам на очите си, които са на непрофесионалист). Та така, тази вечер ще си кача зимните с железните джанти на колата, а тези летните с алуминиевите ще ги закарам при тях да ги демонтират и да ги пратят в София.
Друго интересно да спомена. В разговора с управителя стана дума, че вчера съм ходил при гумаджия и е направен НОВ баланс, като на едната гума е имало отклонение 30гр. Той ми каза, че сега, в момента, ако ми балансират гумите наново и направя едно кръгче 300м с два завоя гумите пак ще са за баланс, което ми прозвуча меко казано странно.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот muns61 » Пон 11 апр 2022 12:52


Я ми звънни.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 777, ktamen и 165 госта