Рекламация на гуми - проверени, перфектни

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот stefan4o » Чет 14 апр 2022 7:38


Е, да ги излъжа ли? Тия гуми дали ще стават за каране след втория сезон? Да не говорим за по-натам...
Предполагам, че все пак има някакви норми, отклонения в геометрията на гумата. Ще пиша и до вносителите на Дънлоп да ги попитам. Ако трябва и до производителите. Ако ми потвърдят, че е нормално да виждам с просто око на непрофесионалист, че гумата НЕ е съвсем кръгла или пък, че е нормално да лъкатуши по периферията - ще го приема и повече няма да докосна тази марка гуми. Сменил съм на колата си десетки гуми буквално, досега такова нещо не ми се е случвало. Дори и с Мишелин на 7г залежал на склад.
Взех протокола, че съм им оставил гумите. Занесох джантите при човек, който е добре познат в града и региона - въртяхме 4те джанти - за него са прави. Едната има забележка точно до винтила, която и аз забелязах онзи ден при другия гумаджия. И сега - най-интересното. Момчетата имат скенер за гуми/джанти, който измерва кривините. Сертифициран и калибриран. Разбрахме се да им занеса гумите, след като ми ги върнат от София. Вероятно ще успеят да ми издадат и документ за състоянието на всяка една гума. Така че - ще изчакам да видя резултатът от Диана - София, по-точно констатацията и после ще видим.

Последна промяна от stefan4o на Чет 14 апр 2022 8:27, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1316
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот fur1ous » Чет 14 апр 2022 8:24


Ако се поровиш в нета ще видиш,че има доста хора които се оплакват от дефекти точно от Dunlop, странно е как фирма като тази има толкова дефектни гуми, но е факт.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот stefan4o » Чет 14 апр 2022 8:28


Не съм ровил в нета да търся. Просто прехвърлих набързо с Гугъл да видя и други със сходни дефекти на нови гуми.


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот nikmar » Чет 14 апр 2022 8:43


Къде е произведен този Дънлоп, че ми стана интересно? Това е много свястна марка. Да не забравяме, че има много фактори, които влияят, като например лош монтаж, неправилно и продължително съхранение (ДОТ?) и не на последно място вносителят кой е и дали не е взел отнякъде за жълти стотинки некачествена партида...


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот stefan4o » Чет 14 апр 2022 8:49


Произведен е в Полша. Гумите бяха монтирани в Диана миналото лято, откъдето ги закупих - пазя си фактурата с касовия бон. Гумите са 2019г. Съхранявани са в мазе, където си държа и други гуми. Кой е вносителят - предполагам официалният за България на Дънлоп, а относно партидата - не мога да знам, може и да е така, може и да не е. Но това е трудно доказуемо. Затова си има машини - тества се и се казва - става или не става гумата :rolleyes Гумите са на пробег ОКОЛО 3000км, карани са само лятото и са сменени края на миналата година. При положение, че и при четирите гуми има отклонения (макар и минимални), би следвало логично да се заключи, че не е проблем в употребата или съхранението, а просто са си били такива от нови. Аз, колкото и да се старая, е много малко вероятно да ги изкривя от каране и четирите и то за такъв минимален пробег - та те си изглеждат като нови в момента.


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот nikmar » Чет 14 апр 2022 9:06


По важно е търговецът как е съхранявал гумите! Те трябва да се съхраняват вертикално и по единично. Виждал съм обаче как някъде ги държат с месеци и години хоризонтално една върху друга... Ако ти отхвърлят гаранцията, може би трябва да опиташ за последно нов монтаж, но при добре избран гумаджия, който да си поиграе по-сериозно с тях (помпене, въртене), пък ако има и хубава балансираща машина, да направи онази специалната програма, за която писахме аз и колегата "фюриъс" вчера...


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот stefan4o » Чет 14 апр 2022 9:17


Виждал съм, как съхраняват гуми по повечето гумаджийници... Не говоря за Диана - не съм влизал в склада им.
Ще потретя, че след последния баланс в Неделя воланът спря да тресе. Притеснението ми е друго - свързано е с по-дългосрочна употреба. Иска ми се да ги търкалям 3-4 години безпроблемно.


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот nikmar » Чет 14 апр 2022 9:43


Тези гуми спокойно могат да изкарат 30 000 км, че и повече, стига да не си джигит. Важно е само от време навреме да ги разменяш на предна и задна ос... Веднъж се опитах да надникна в склада на Диана - не пускат...


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1316
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот fur1ous » Чет 14 апр 2022 9:44


nikmar написа:не пускат...


Срам ги е :mhihi


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот muns61 » Чет 14 апр 2022 13:08


nikmar написа:По важно е търговецът как е съхранявал гумите! Те трябва да се съхраняват вертикално и по единично. Виждал съм обаче как някъде ги държат с месеци и години хоризонтално една върху друга.

Какво се поврежда при такова съхранение? Говорим за гуми без джанти.


Volkswangel
Мнения: 610
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот Volkswangel » Чет 14 апр 2022 15:10


muns61 написа:
nikmar написа:По важно е търговецът как е съхранявал гумите! Те трябва да се съхраняват вертикално и по единично. Виждал съм обаче как някъде ги държат с месеци и години хоризонтално една върху друга.

Какво се поврежда при такова съхранение? Говорим за гуми без джанти.

И аз си мисля, че по този начин на съхранение едва ли ще настъпи някаква деформация на гумите, които са в основата на "пирамидата". В процес на експлоатация автомобилните гуми са подложени на какви ли не усилия, радиални и аксиални, така, че не ми се вярва да се деформират по този начин, като вертикалното натоварване е по цялата периферия на гумата.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот stefan4o » Чет 14 апр 2022 15:14


В тоя ред на мисли едва ли от седяне в мазето са се изкривили.


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот nikmar » Чет 14 апр 2022 15:30


Колега, Фолкс..., когато гумите са монтирани и напомпени няма значение как се съхраняват - хоризонтално или вертикално. Когато обаче са складирани и наредени една върху друга е ясно, че най-долната го отнася най-много. При такова съхранение една голяма част от гумите се измятат и стават само за хвърляне или монтаж на каруци. В големите складове има тръбни конструкции, където фирмите подреждат гумите вертикално, но това е в нормалните държави. Аз съм виждал в една голяма българска верига как са наредени в склада в комплект по 4 гуми една върху друга и се отказах да купувам от тях. Когато се транспортират с ТИР или контейнер има правила за подреждане и то се прави, като гумите се нареждат косо под ъгъл една до друга и така могат да се транспортират за 1-2 седмици, без да дефектират. По-дълъг срок от това вече крие известни рискове, но са по-малки, отколкото хоризонталното нареждане една върху друга...


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот muns61 » Чет 14 апр 2022 19:00


nikmar, Колко гуми си монтирал и балансирал лично?


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Рекламация на гуми

Мнениеот nikmar » Чет 14 апр 2022 19:21


10 години х 2000 = 20 000 (стигат ли?). А ти колко имаш? Може да се окажем колеги?



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 64 госта