Писма от НАП за онлайн продажби.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот group® » Чет 21 апр 2022 15:47


Тук се говори с презумпцията, че данъчните са супер балъци.
Само да кажа - може да са мързеливи, корумпирани, но не и балъци. Много добре могат да преценят кой е търговец и кой си разпродава личните неща.
Тези писма са на принципа 'предупреждаваме те'. После в декларацията ще я има тази сума. Можеш да я коригираш и махнеш, както бе казано няколко пъти.
Но...
Ако въпросните видео карти се окаже, че са пътували от Англия до Бг, после са седяли месец при получателя и отидат на по-висока цена при нов собственик, и така 10 пъти ... Казусът е ясен :icon_lol
Ако си продам за 10 бона всичката техника, защото преобзавеждам цялостно - не могат да ме барнат! Това ще го разберат на първите 10мин от проверката.




Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот 777 » Чет 21 апр 2022 16:08


Zdravko Zankov написа:Както аз си плащам данъците,подавам си годишната декларация,не виждам защо некОй треа да е по-тарикат от другите.

Струва ми се, че темата е как те заплашват, че дължиш пари защото си продал лични неща на старо. Това, че някой правел стабилна търговия без да плаща данък е друга работа. Трябва да е доста наивен и да вярва, че ще мине между капките. Имаше някаква дето продала през куриер стока за 30000лв и се изненадва какъв данък ѝ сметнали.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот stefan4o » Чет 21 апр 2022 17:15


Следят се куриерите с наложените платежи. Да знаете. Лично чух разговор и питах служител в НАП, докато им инсталирахме интернет-услугата.
Аз ще трябва да платя данък върху продаден автомобил, тъй като го притежавах по-малко от година, а фирмата, на която го продадох го е декларирала като разход. И съответно държавата е решила да търси приход от продавача. И те така - ще си платя като поп.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот group® » Чет 21 апр 2022 18:16


stefan4o написа:...И те така - ще си платя като поп.


Само добави към този патос, че плащаш данък върху разликата покупна/продажна цена, че да не се почне драмата :biggrin


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот stefan4o » Чет 21 апр 2022 18:38


Данъкът е върху сумата за продажба - 3500лв. Имам фактура, с която съм закупил колата. Но съм физическо лице и ще си платя 340лв. данък. Даже вече подадох декларацията.
Защо да е патос? Хората считат за търговия това, да закупиш една кола и да я продадеш след 6 месеца :)


lion_heart002
Мнения: 2312
Регистриран на: Чет 18 фев 2010 13:45
Автомобил: Rio UB Corolla E110 GS450H
Двигател: D4FC 4ZZFE 2GR-FSE

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот lion_heart002 » Чет 21 апр 2022 19:35


Малеее... Абе управляващите в България са изтрещяли яко явно. Това е някакъв филм направо. Ужас. Направо се замислям дали има смисъл да се купува недвижимо имущество в тази държава.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2637
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот Vasseto » Чет 21 апр 2022 20:02


Ако си осигоряван на масксималния праг пак ли ще идват за данъци?


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 21 апр 2022 20:05


Що се праиш на интересен?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот VWGT » Чет 21 апр 2022 20:24


Как мога да разбера какъв ми е баланса в НАП?


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот group® » Чет 21 апр 2022 20:28


stefan4o написа:Данъкът е върху сумата за продажба - 3500лв.


.....



Защо да е патос? Хората считат за търговия това, да закупиш една кола и да я продадеш след 6 месеца :)


Данъкът е върху печалбата ти. Не знам какви са тези 3500лв - цената на колата ли, печалбата ли?

Ето:
Ако сте придобили автомобил и в рамките на следващите 12 месеца сте го продали/заменили на по-висока цена от покупната, то задължително дължите 10% данък върху доходите. Размерът на облагаемия доход представлява положителна разлика между продажната му цена и цената на придобиване, т.е. печалбата, която сте реализирали.

https://www.anagami.bg/blog/danuk-lev-a ... esko-lice/

Ако си я купил за 3000лв и си я продал за 3500лв, ще платиш данък за горницата/печалбата от 500лв.
Тук не съм сигурен, но мисля имаше как разходите по придобиване (нотариус и местен данък) също да влезнат в уравнението.


Виж двата поста след твоя и ще разбереш къде има патос... :confused


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот vanesto » Чет 21 апр 2022 21:00


"Чл. 33. (1) Облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи.
(2) Облагаемият доход е положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване при продажба или замяна на:
1. пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства"
Т.е. ако продаваш недвижим имот, който притежаваш от по-малко от 3г имаш 10% нормативно признати разходи, но ако продаваш автомобил, след по-малко от 1г, нямаш признати разходи. Ако разликата между покупната и продажната цена ти е 500лв, дължиш 50лв данък.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот vanesto » Чет 21 апр 2022 21:06


VWGT написа:Как мога да разбера какъв ми е баланса в НАП?

Отиваш в офис на НАП, изкарваш си ПИК и с него влизаш в ел. портала на НАП. Търсиш подаване на декларация по чл. 50. Има и справка за задълженията с възможност за извършване на плащания, където често цъфват неплатени глоби към КАТ :horror


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот 777 » Пет 22 апр 2022 9:25


stefan4o написа:Данъкът е върху сумата за продажба - 3500лв. Имам фактура, с която съм закупил колата. Но съм физическо лице и ще си платя 340лв. данък. Даже вече подадох декларацията.
Защо да е патос? Хората считат за търговия това, да закупиш една кола и да я продадеш след 6 месеца :)

Ако си я купил за 3700, няма да плащаш нищо. По-вероятно при покупката е вписана някаква по-фиктивна цена от типа на 2000лв. Ако е така следва въпросът - не помисли ли за това при продажбата и да държиш описаната цена да е почти същата като при купуване? Никой нямаше да те обвинява и ако я продадеш с малка загуба. Отделно, че като ще издребняваме, нищо не пречи да извадиш документи за смяна на ремъци, масло и т.н. и да кажеш "Ето, купих я за 3000лв, похарчих още 950лв. Продадох я за 3500лв и няма в/у какво да плащам данък." Погледни си документа при покупка какво пише като цена.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот stefan4o » Пет 22 апр 2022 9:55


Някъде да съм се оплакал или жалвам? Купил съм я на някаква мизерна цена, продал съм я на някаква цена, в която почти нямаше печалба след ремонтите, които й направихме с колегата. Зная много добре, какво пише на документите - и за покупката, и за продажбата. Няма нужда да ме подсещаш, все пак не съм слабоумен icon_idea
Споделих полезна информация, за да е от полза на други, които биха побързали да продадат новопридобит автомобил. Преценил съм, че е по-добре да си платя данъка, отколкото да се ослушвам и да се правя на пръднала мишка.

Последна промяна от stefan4o на Пет 22 апр 2022 11:55, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 22 апр 2022 10:32


А данъка в крайна сметка на цялата сума ли го плати или на разликата?



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 191 госта