Писма от НАП за онлайн продажби.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот Stivi » Сря 20 апр 2022 20:25


Интересно ми е има ли хора получили "подсещане" , че са продавали неща през куриери и евентуално трябва да си декларират печалбата от тях. И по-специално ме интересува, дали само пробват, ако някой реши да им даде някой лев, или ще продължат "тормоза" ? Как аджеба,ще докажат, че аз съм изкарал печалба от тези неща, а не съм си разпродавал работилницата и покъщнината понеже се изнасям в чужбина :c010




Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4242
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот tdi fen » Сря 20 апр 2022 20:36


интересно ти получи ли и за какви пари от продажби мисля,че ако продаваш лични вещи не нужно да плащаш нищо данък
п.п мой познат получи но той си върти търговия и става дума за десетки хиляди


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот VWGT » Сря 20 апр 2022 20:45


Доколкото бях чел се целят в хора, които са получили наложен платеж за над 8000 лв. Ама как се доказва, божа работа.

Иначе останалите, които попълват данъчни декларации, трябва да внимават, защото при тях в съответните раздели автоматично са налети сумите от наложения платежи стигнали до НАП. Ако не им обърнеш внимание директно ги приемаш и ще дължиш данък. Ако сумите са от лични продажби, а не бизнес, просто ги изтриваш от декларацията.

Не знам какво се случва обаче с хората на трудови договори, които попринцип не попълват декларации, дали НАП им създават такива със сумите от наложения платеж получен през годината и очаква ли се реакция?


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот Stivi » Сря 20 апр 2022 20:50


Да, получил съм и става въпрос за 5000лв. Няколко пъти си ъпгрейдвах компа с нови видеокарти и /като изпаднеше на добра цена/ и то като продадеш старите, вече си с "оборот" 5-6 000лв. ,аз обаче съм дал още толкова за да ги купя преди това, но от НАП най-вероятно се надяват да им дам 750лв, понеже съм изкарал яки кинти :screwy Ясно е че за 5-600лв няма да те търсят, но и не всеки с 10 000 лв. продажби за една година е търговец.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12788
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 20 апр 2022 21:00


Това че купуваш,е твой проблем. Това че продаваш,е интересно на НАП. И това не е от вчера. Всички изплатени НП се репортват на НАП. ЕГН за какво мислиш се събира? И си ги плати,щото няма да се отървеш.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот Stivi » Сря 20 апр 2022 21:25


Докато не ми изпратят съдия изпълнител /не че има какво да ми вземе или запорира:)/ , или ми се наложи да опра до техните услуги и не мога да ги ползвам понеже имам задължения...една стотинка няма да им дам :censored2


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12788
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 20 апр 2022 21:34


Е,ти си знаеш.


Потребителски аватар
steich
Мнения: 146
Регистриран на: Съб 09 юли 2005 23:49
Автомобил: Passat B8 2 TDI 190hp DSG 2017
Двигател: DFCA
Местоположение: София
Контакти:

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот steich » Сря 20 апр 2022 21:45


От околи 1-2 години всичко пратено с наложен платеж примерно с Еконт и се лепва в НАП. Аз миналата година имах нещо от рода на 300 лв., някакси не го декларирах, но излезна автоматично при подаване на данъчната декларация. От тогава гледам да не пращам нищо с наложен платеж. За гратисна сума ... едва ли, гледат да ощават кой с каквото може.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот group® » Сря 20 апр 2022 22:49


Дай да видим писмото (заличи си чувствителната информация).

Вероятно НАП си изпраща покана да си платиш като търговец - стандартни акции за събиране на пара. Вероятно в писмото са посочени варианти за действия?
Отиваш в твоя НАП с писмото и заявяваш каквото си писал тук - лични вещи. Хубаво би било, ако си пазиш документи за покупка.
С трайкане не те съветвам да подхождаш.
Прихванали са определен оборот, влезнал си в таргета, но лесно ще те отпишат, ако наистина имаш разумно обяснение.

Както каза някой - ако си разчистя работилничката и аз ще трупна сума. Но мога да покажа поне част от документите ми за покупка, гаранции, копия, регистрация на гаранция, мейли от покупки, архив на обяви, комуникация с купувачи, дори снимки на предметите и т.н. Това би било достатъчно да се види не комерсилната цел на продажбите.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот VWGT » Чет 21 апр 2022 8:57


Аз също те съветвам да отидеш и си декларираш обстоятелствата - продажба на лични вещи. Аз съм имал безумна ситуация с НАП, когато заради изтекла преди 15 години по давност сума от 50 лева бяха поискали и задвижили запор на трудовото ми възнаграждение, само и само да ме накарат да отида в техен офис, за да се позова на давността, защото сами не можели да го направят.

При тях нещата са автоматизирани и всеки който е получил наложен платеж има дължима сума към тях. Нямам представа как ще процедират с хората, които не попълваме данъчни декларации. Честно казано очаквам пак някакъв запор, за да отида и да декларирам, че съм продал стари играчки на детето примерно.


Потребителски аватар
Shakez
Мнения: 159
Регистриран на: Вто 16 ное 2010 11:05
Автомобил: Passat CC
Двигател: CBAB
Местоположение: Sofia

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот Shakez » Чет 21 апр 2022 9:12


Zdravko Zankov написа:Това че купуваш,е твой проблем. Това че продаваш,е интересно на НАП. И това не е от вчера. Всички изплатени НП се репортват на НАП. ЕГН за какво мислиш се събира? И си ги плати,щото няма да се отървеш.


Дали? Как точно ще ме накарат да платя за нещо, за което не дължа пари? Чл. 13 от ЗДДФЛ чел ли си го? Особено т.2? :deal


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот vanesto » Чет 21 апр 2022 10:19


В чл. 13 става въпрос за необлагаемите доходи, само че в случая - продажба на видеокарти, това не са необлагаеми стоки. Ако успееш да ги декларираш в НАП за лично ползване, добре, иначе ще имаш проблеми. При налагане на един запор, разходите, вкл. и съдебните стават по 3 и повече.


evg_eni
Мнения: 102
Регистриран на: Вто 21 юли 2015 7:27
Автомобил: A3
Двигател:

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот evg_eni » Чет 21 апр 2022 10:35


За нап няма невинен до доказване на противното. Ти вече си виновен и трябва да доказваш, че не си. Така, че ако НЕ можеш да докажеш с документи че тези пари които си получил не са печалба от търговия, а лични вещи - декларирай.

Последна промяна от evg_eni на Съб 21 май 2022 12:30, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот 777 » Чет 21 апр 2022 10:52


Stivi написа:Да, получил съм и става въпрос за 5000лв. Няколко пъти си ъпгрейдвах компа с нови видеокарти и /като изпаднеше на добра цена/ и то като продадеш старите, вече си с "оборот" 5-6 000лв. ,аз обаче съм дал още толкова за да ги купя преди това, но от НАП най-вероятно се надяват да им дам 750лв, понеже съм изкарал яки кинти :screwy Ясно е че за 5-600лв няма да те търсят, но и не всеки с 10 000 лв. продажби за една година е търговец.

5000лв са достатъчно голяма сума за да ти обърнат внимание. Бях чувал даже, че границата е 2000-3000, което не значи че ще ти правят ревизия, а над тия пари изпращат пробно (блъфиращо) писмо. При 5000 може и да загледат по-конкретно как изглеждат продажбите. Предполагам си писал точно описание на пратките - видеокарта, марка, модел. Ако много се заядат би могъл да издириш архивни данни за цените им като са били чисто нови и да се види колко точно си спечелил. Но мисля, че при твоя оборот ще пробват само с писмо, обаждане и подобни средства да видят дали ще се излъжеш да платиш нещо. Имай предвид, че давността за данъци е 5г назад (2017-2021) и ако тръгнат да ровят ще търсят не само в годината на видеокартите.

evg_eni написа:За нап няма невинен до доказване на противното. Ти вече си виновен и трябва да доказваш, че не си.

Доста дела се водят между данъкоплатци и НАП и често НАП губи. Така че със сигурност внимават като стигнат до принудителни мерки. За 300-400лв данък няма да тръгнат да се занимават, освен ако няма специална демо-кампания.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Писма от НАП за онлайн продажби.

Мнениеот thanis » Чет 21 апр 2022 11:59


Това означава ли, че ако сега вляза в НАП и видя, че нямам задължения. И примерно след 1 месец решат да ме търсят, че съм продал техника примерно с наложен платеж, обаче с дата по-стара от датата на проверка, не би следвало да имат право да имат каквито и да било претенции.

Играл съм подобрен филм с Мтел преди време и исках изрично документ, че еди си кое лице няма никакви задължения.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 190 госта