Мерак да покараш, когато си само на 13.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот cecoa1 » Нед 15 май 2022 18:56


Щом има желание, учете се... не виждам минуси в тия занимания.
Но според мен е важно да възпиташ и правилно отношение към тази дейност, а не само добри умения. В смисъл, да не избива някакви комплекси, или да се превъзнася пред връстниците си.




Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот muns61 » Нед 15 май 2022 19:45


https://www.youtube.com/watch?v=-yOvEBz ... nel=muns61
И друг път съм го показвал. Учете децата да кормуват, обяснявайте им кое и защо се прави. Научете ги на толерантност и дисциплина.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот stefan4o » Нед 15 май 2022 20:02


Благодарности на всички, които взеха участие в темата. Определено ще направя нещо в тая посока.
:love.vwclub Затова обичам този форум !!!


Потребителски аватар
NikMar55
Мнения: 209
Регистриран на: Вто 26 окт 2021 17:05
Автомобил: Golf 4
Двигател: TDI 1900 101 к с 2003 г
Местоположение: Габрово

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот NikMar55 » Пон 16 май 2022 9:33


И моите деца съм ги учил още от рано да държат пътя, даже по врема на курса им ги дообучавах за някои тънкости пропуснати от инструктора. Например беше им трудно по баир нагоре да карат с пешеходна скорост и да тръгват от ръчна, за софийското паркиране доста бензин отиде. Няма лошо да имат поглед преди началото на курса. Като започнах курса имаше един колега, който не беше помирисвал волан, горкия първия път беше вир вода, нашия инструктор не си даваше много зор за обяснение. Като седнах за първи път ме попита "Карал ли си друг път и имаш ли книжка за мотопед?" И двете условия ги имах и той ме накара да го закарам до сервиза да си купи акумулатор, чак след това излязохме на извънградско.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот milmar » Пон 16 май 2022 10:22


Аз също съм насърчавал децата си да искат да карат (на полигона, с мен ), вместо да ги "принудя" да търсят начин да го правят без мое участие. Аз лично на 13-14г. си карах колата на село по нивите, винаги моят баща ми е разрешавал и никога не ми е минавало през ума примерно да взема тайно колата и да карам, а това е според мен целта, всичко да е рзумно и контролирано.

Другото важно според мен, то се спомена в темата, всичко да става като полезен урок по внимание и разбиране на нещата, и технически - кое как и защо следва предното действие, и най-вече - безопасност, и пак БЕЗОПАСНОСТ! Всичко може, но трябва да се внимава, не е важно да пуснеш клип в фейся как караш, а безопасност, за теб и другите наоколо.

За възрастта е относително. За различни хора е различно и по различно време успяват осъзнато да действат и важното - да не се паникьосват. За момиче, не е задължително, но все пак, по-късно стават нещата :smile . Имам и момче, и момиче, синът е по-голям и вече си е законен водач! Каквото и да говорим обаче, дъщерята от второто сядане схвана как плавно да потегля, дори когато колата е под наклон, за разлика от сина навремето като се учехме :th_up .

NikMar55 написа:.... Като седнах за първи път ме попита "Карал ли си друг път и имаш ли книжка за мотопед?" ...

По мое време имаше купони за бензина и въобще - нямаше бензин! Ладичката я гасяхме на втора и на спирачка, понеже имаха един варел с А86 и с това карахме, от ключа само не гаснеше. Първият ден на полигона, докато ми обясняваше как да потегля бях стихнал до 3-та предавка и той ми каза повече на полигон да не ходя, че да имало бензин другите да се научат :mhihi .


Volkswangel
Мнения: 613
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот Volkswangel » Пон 16 май 2022 15:20


Моите деца ги учех, година-две преди шофьорския курс. Не за друго, просто нямаше това желание, както внучето в момента. То само да ги научиш да следват пътя, да превключват скорости и да знаят кога да натиснат педала на спирачката не е достатъчно. Постарах се и да ги запозная с някои правила, придобити от опита ми - 40 години зад волана и над 1 млн. километри пробег, къде ли не.
1/ Преди пътуване да бъдат наясно с техническото състояние на колата, дали маслото в картера е в норми, дали нивото на антифриза е в норми, дали няма подозрителни шумове и др.
2/ Гумите! Дали са с необходимия протектор, дали са напомпени съгласно инструкциите и дали нямат повреди.
3/ Отговорност, толерантност и дисциплина на пътя, както е споменал колегата Muns.
4/ Да карат бавно и внимателно за да пристигнат бързо.
5/ Стрикто да спазват знаците.
6/ Никога да не ползват предимството си на 100%! Това май трябваше да е първо правило. На кръстовище очите на четири, дори и да са с предимство.
7/ Рисковото изпреварване е предпоставка за ужасни последици. По-добре да закъснееш с половин час, отколкото да закъснееш завинаги.
8/ Пътуване вечер, в мъгла и поледица да се избягва ако не е е наложително.
Дано съм бил полезен.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот icoico » Чет 19 май 2022 7:32


Моите пет стотинки: закъснял си даже :smile На дванайсет кварталният ме хвана как обикалям по ливадата с багера на баща ми(с негово разрешение. Един комшия ОФ отрядник ни беше натопил, защото му развалях тревата, с която си хранеше стоката. То ливадата не беше и негова, ама... :mhihi ). Извън майтапа, ако и набиеш добре в главата, че хванат ли я с колата да си шпори самосиндикално ще види после книжка друг път, мисля няма да имаш проблеми с това. С моите и с двамата се учим, ако още да не стигат педалите :smile


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот Lupender » Чет 19 май 2022 8:07


Много зависи от детето. На първо място трябва да му се обясни, че автомобилът може да убие! На второ място ученето трябва да върви с отговорността, колкото от по-рано се научат на отговорност, толкова по-добре. Казвам всичко това от злощастен мой опит. Там някъде - 13-14 годишна възраст, имах приятел с либерални (или безотговорни) родители, които му позволяваха да кара жигулата и ИЖ-ето. Покрай него и аз реших, че мога да покарам тяхното ИЖ-е и естествено се блъснах... в жив плет, но можеше да е и бетонна стена! Изгорих си крака от ауспуха (мотора ме затисна), бях изпонаранен, одран и изгорен, но беше малкия дявол... Мисълта ми е, че ученето да кара, може да доведе детето да измамно чувство на сигурност, превъзходство над другите, да го подтикне да се хвали, до самонадеяност и в крайна сметка до някакъв сакатлък.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8382
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот samo_pechka » Чет 19 май 2022 8:20


На кола седнах за пръв път на курса. Ние нямахме кола, за сметка на това имахме трактор Зетор ( частен , за него време преди повече от 40 години не беше често явление) и балканче .
Ех това балканче.. голяма краста беше :) Мъчно ми е, че го затрихме, ако стоеше, щеше да е на стената качено .
Странното е, че и до ден днешен не ме влече колата, въобще автомобилите . Нямам я тая тръпка с кола, мерак да карам или притежавам даден автомобил .
Но като нямам много избор , сядам и на кола...
Карах курса ( бях на 17 и половина години ) щото исках много книжка за мотор над 50 кубика, тогава 10-ина дни след като навърших 18 години почнах кормуването за мотор .
Хубави спомени...


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот milmar » Чет 19 май 2022 14:45


Lupender написа:..... имах приятел с либерални (или безотговорни) родители, които му позволяваха да кара жигулата и ИЖ-ето. .....

Безотговорно, съвсем меко казано. Да дадеш автомобила или мотора без надзор на своето дете, макар да му имаш доверие, това е безотговорно. Но да допуснеш възможността и друг да управлява, с всички възможни последствия, както и е станало .... :censored2 .


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот viksanlg » Пет 20 май 2022 9:11


То защото на баща ми Вартбург-а имаше хидравлика...За мен на колкото по спартанска кола се учи един шофьор, после би му било по лесно на по съвременни коли.Дя се внимава и с полицаите,защото полигоните са едно от местата където си кибичат, защото и те знаят къде. ще отидат първо бъдещите кандидат шофьори.На полигона на "Почивка" във Варна са чести посетители...Преди да започна да карам/ с възглавница под дупето/ баща ми ми е обяснявал много добре устройството на колата и защо трябва да се натиска съединителя и какво представлява.Мисля че всеки един трябва да знае това



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 53 госта