Мерак да покараш, когато си само на 13.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот stefan4o » Нед 15 май 2022 10:06


Здравейте, колеги.
Хлапето ми (момиче на 13 почти) има силното желание да покара автомобил. Аз съм й давал да върти геврека на село, където е безопасно за всички. Но започна да мрънка, че иска да пробва сама (в смисъл аз да съм на другата седалка). Технически това е напълно осъществимо - имам комшия по гараж, който е инструктор към момента - мотори, автомобили. Питането ми е по-скоро откъм частта - дали трябва или НЕ трябва да го правя в тази детска възраст. Зная плюсовете и минусите и в двата случая, но ми се иска да чуя и вашето мнение. Също така съм наясно, че всяко дете е различно и всичко е относително. Моля, споделете, без значение дали сте го правили с вашето дете. Засега удържам фронта и шикалкавя...




Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот viksanlg » Нед 15 май 2022 10:22


Всичко зависи от мястото.За деца си има блъскащи колички..,но се сещам че и на мен баща ми ми даваше да карам кола от негово село, до селото на майка ми, което си беше 20 км в едната посока, но подчертавам само по черно.Целият път беше в пътища и то широки в нивите.Ако стане беля да не пострада някой.Ако има такива места край теб няма нищо лошо за мен да се пробва.Най важното нещо е безопасността на хората защото те не са защитени от еднотонна машина.Лошото което виждам аз в риск също е и да не се пристрастяват децата до толкова, че да грабнат понякога ключовете и без знанието на родителите да хукнат на някъде и да стане беля...Преди всичко трябва да си сигурен във възпитанието на детето си че не би направило подобно нещо и не е своенравно, ако му проведеш такива "курсове" по шофиране.Аз на сина си не бих го направил , защото защото не се сещам за човек с по-своенравно и непредсказуемо характерче...:)


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот stefan4o » Нед 15 май 2022 10:46


Мерси за включването, колега
Ще карам подред:
За деца си има блъскащи колички..,но се сещам че и на мен баща ми ми даваше да карам кола от негово село, до селото на майка ми, което си беше 20 км в едната посока, но подчертавам само по черно.

Блъскащите колички са ясни, тя е вече тийн и... бебешки са й :mhihi И на мен са ми давали, но много много рядко.
Най важното нещо е безопасността на хората защото те не са защитени от еднотонна машина.Лошото което виждам аз в риск също е и да не се пристрастяват децата до толкова, че да грабнат понякога ключовете и без знанието на родителите да хукнат на някъде и да стане беля...

Да, съгласен съм за безопасността - ще отидем на полигон, където няма други автомобили - идеята е да се научи да потегля, да прави елементарни неща, дето се казва. Това с ключовете и хукването съм го правил аз навремето, за което малко съжалявам. Но бях на 17 и нещо, бях изкарал курсовете и чаках само пълнолетието, за да взема тапията. Просто искам да я науча на кола с два чифта педали, щото иначе си е кофти - ако стъпи на газта и ще идем някъде, дето не трябва.
Преди всичко трябва да си сигурен във възпитанието на детето си че не би направило подобно нещо и не е своенравно, ако му проведеш такива "курсове" по шофиране.Аз на сина си не бих го направил , защото защото не се сещам за човек с по-своенравно и непредсказуемо характерче...:)

За съжаление няма как да бъда сигурен в нищо и никого. Та аз дори на себе си не вярвам :mhihi Може би не е лоша идея да измисля нещо като малък сейф за ключовете, че са немалко количество и без това - да си ги подредя. Зная, че това е основният и най-съществен минус от това - някой ден като се прибера може колата да я няма и тогава.... Лошо.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 15 май 2022 10:55


На полигон Стефко, това е решението. Но не я ограничавай,щото забраненият плод е сладък.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот stefan4o » Нед 15 май 2022 11:07


Не е въпросът да я ограничавам, Здравко. Мога да кажа, че не съм я лишил от нищо, като се замисля... Зная, че така не е правилно да се възпитава - всичко на тепсия.
Понеже с колегата говорихме по въпроса. Според него е хубаво човек да е карал кола преди да започне курсовете. Той е карал доста повече от мен колата на баща си и дядо си. Но в никакъв случай не мисля, че е по-добър шофьор от мен, колкото и нескромно да звучи. Аз не заставам зад неговото мнение и смятам, че човек или му се отдава (в някаква степен) или не - да шофира, да играе карти, да решава задачи по математика. Това да си карал жигулата на дядо си на мегдана няма да те направи по-читав или по-нескопосан шофьор. Просто може да ти даде малко самочувствие и повод за хвалба сред връстниците. А на щерка ми й се кара. Има огромен мерак.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот group® » Нед 15 май 2022 12:14


stefan4o написа:Това да си карал жигулата на дядо си на мегдана няма да те направи по-читав или по-нескопосан шофьор.


Аз не съм на това мнение.
Споделям това на колегата ти.
Колкото повече, толкова повече.
Колкото по рано, толкова по-добре.
Моята голяма щерка (също на 12), кара картинг от малка.
Вече започваме и с колата.
Според мен е само плюс да развива координация, навици, усет от съвсем рано.
Добрия шофьор е живия, казваше дядо ми.
Срещу свръх самочувствието и идиотското каране лековете са други, а не ограничаване на ранното развитие на умения.
Колата е едно отъжие за самоубийство, което се дава на около 18 години и не трябва да се разчита на кирливите 30 часа курс.
Така мисля аз.

Едит:
Забравих да добавя, че е изключително важно обучението на този навик да се извършва систематизирано. Не просто газ, спирачка и въртене на геврвка.
Сега залагаш основите на правилния навик - гледане на огледала, мигачи, движения на глава и очи, всичко. Независимо, че сте на празен полигон/паркинг. Когато ти шофираш, също обяснявай ситуации и потенциални опасности. Да се учи къде да гледа и да предвижда.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот stefan4o » Нед 15 май 2022 12:42


Галине, за доста неща си прав - да, 30-те часа са напълно недостатъчни. Но, колкото и да са - дори и 100 да са - просто ще бъдеш малко по-добре подготвен. За останалото се иска просто... СТАЖ зад волана. Ако може всекидневно - най-добре.
Ще уточним детайлите с инструктора - смятам да ползвам неговия автомобил - дали той ще я учи или аз - това тепърва ще го мислим, но човекът е склонен да опитаме. Аз ще имам грижата преди да я кача да й покажа основните неща, дори и нагледно (вече съм го правил де, но ще й припомня). А, че колата си е оръжие - да, така е. Щом можеш да причиниш смърт или вреда на някого (вкл. и на себе си) - едва ли някой е на друго мнение.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот group® » Нед 15 май 2022 13:13


stefan4o написа: Но, колкото и да са - дори и 100 да са - просто ще бъдеш малко по-добре подготвен. За останалото се иска просто... СТАЖ зад волана.

Така е
И 100 да са - няма полза, ако инструкторът не се приема за Учител!
Когато аз карах курсовете, имах огромния късмет да попадна на Учител. Научи ме на основните ситуации (кръгово, мигачи, слепи зони и т.н.), и до ден днешен чувам думите му в определени случаи.
Голям плюс беше, че не ме е учил на базови неща, защото от малък майка ми се занимаваше да ме учи.
Та в този ред на мисли - времето с инструктора има значение все пак. Имаше курсисти, които до последния час се учиха да паркират, тръгват от наклон и т.н. глупости. Едва ли с тях е обсъждал много ситуации в тези 30 часа, а и да е обсъждал, онзи като е глътнал гипса дали ще потегли без да загасне едва ли много ще чуе :icon_lol


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1528
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот Кайзен » Нед 15 май 2022 13:17


Най-важно е доверието и уважението между двамата, в случая баща и дъщеря.
Мен ме научиха да карам автомобил когато бях на 12г. Карах 98% по черни пътища и съвсем малко по крайната асфалтирана улица на село. На 14-15г карах трактор със закачено ремарке, а на 16г ГАЗ-ка с пълен кош с царевица от полето. На 17г возих цялото семейство от село до около 30км преди града.
Но тогава времената бяха други, колите бяха други и трафика беше друг.

От групата познати, които карахме шоф.курсове заедно ясно си личеше кой е шофирал преди да започне курса и кой не е. Въпреки това, ако на някой му се отдава или иска да се научи, то този някой ще го направи. Жена ми аз я учих да кара. Сигурно сме изгорили стотици литри пропан-бутан на Бонсови поляни, но се понаучи и си взе изпита от първия път.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот joro_kem » Нед 15 май 2022 15:11


stefan4o написа:...Питането ми е по-скоро откъм частта - дали трябва или НЕ трябва да го правя в тази детска възраст...

дъщеря ми е на 12 и съм в подобна на твоята ситуация. нямам колебания за това, че трябва да започна да я уча на основните неща, за да придобива навици и пространствена ориентация. за съжаление, във Филибето останахме без полигон, та ще наблегнем на уроци по черните пътища около село. според мен, няма по-добро от това да предадеш познанията и уменията си на децата си. стига човек да е добър шофьор, де (въпреки, че ако някой се чувства неуверен и недотам добър шофьор, едва ли ще тръгне да обучава някого).


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот stefan4o » Нед 15 май 2022 16:19


Жоро, много съм далеч от мисълта да се правя на инструктор. :c020
Искам да покажа основни неща на хлапето и да го помоля (инструктора) с неговата кола да я понаучи малко на практика - основни неща като потегляне, маневриране и т.н. Като се понаучи в началото няма да ми е проблем всяка седмица да караме с нея двамата на някой полигон, вече само с чифт педали :mhihi


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот joro_kem » Нед 15 май 2022 16:50


stefan4o написа:Жоро, много съм далеч от мисълта да се правя на инструктор.

защо не? ако си улегнал шофьор с правилни навици и рефлекси, не виждам как можеш да навредиш с уроци по кормуване. естествено, че инструктор би се справил по-добре, все пак с това си вади хляба. не всеки, обаче, има познат инструктор, на когото да разчита.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот stefan4o » Нед 15 май 2022 17:02


Ще подготвя кратка теория и ще видим, какво ще излезе - кое, какво е по колата, кой педал, за какво е, какво е съединител и защо се ползва (ще се учим на механична скоростна кутия), как и защо се превключват предавките и т.н. На нея ще й е интересно, постоянно ме пита някакви въпроси свързани с автомобилите. Таман скоро смених съединителя на карбураторната Джета - педалът стана лек като перце - идеална е за целта, на детския крак да му е по-лесно. Лошото е, че няма хидравлика :cry


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 15 май 2022 17:31


Оно ти,пък и доста от нас,на хидравлика са почнале.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Мерак да покараш, когато си само на 13.

Мнениеот muns61 » Нед 15 май 2022 18:21


Стефане, знаеш ми мнението. И децата, и внуците съм ги започнал от доста по-ранна възраст. Първо в скута, после с подложка и така нататък. На полигон и по земни пътища.
Мен също така ме е учил баща ми.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: tomata и 76 госта