Ремонт на покрива на къща

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
S_T_I_N_G
Мнения: 1388
Регистриран на: Пон 28 фев 2011 21:05
Автомобил: GOLF 4 1.8 T
Двигател: AGU GU GU GUUUUUU
Местоположение: София - Овча Купел

Ремонт на покрива на къща

Мнениеот S_T_I_N_G » Съб 07 яну 2023 23:50


Здравейте имам следната интересна дилема и предложение от познати и ми е интересно ако може някой да даде съвет или мнение по тази тема за Хидроизолационни мембрани (waterproofing membranes)
Стара къща стар покрив до тук нищо ново . Може ли да се подменят старите керемиди и да се използва такъв тип материал ? До каква степен е използваем и приложим ?Чух доста за и доста против от хора които не разбират по темата за това търся просто някакво мнение от колеги които са запознати или минали през това . Идеята ми е махат се керемидите слагат се шперплатови плоскости (имаха някакво име те но не помня какво) отгоре се мажат с грунд след това се поставят тези Хидроизолационни мембрани . Те се монтират нали с нагряване и горелка за грунда . Май на кратко е това като цяло идеята която ми е в главата .
А до колкото знам се използват за монтаж върху големи сгради които са с равен покрив а не на къщи с наклон на покрива.
Благодаря и поздрави на всички и ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА на всички колеги и колежки да сме живи и здрави .




Потребителски аватар
lokva
Мнения: 832
Регистриран на: Сря 07 яну 2009 20:34
Автомобил: Passat 3c
Двигател: CBAB 2008
Местоположение: Гоце Делчев Hamburg

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот lokva » Нед 08 яну 2023 1:13


Това с лепенето го правят предимно на равни покриви тук в Германия. На покривите на къщите,особено на новото строителство слагат под керемидите някакво фолио или найлон. Не знам как точно му е името. Но мога да разпитам как точно се казва.


Потребителски аватар
S_T_I_N_G
Мнения: 1388
Регистриран на: Пон 28 фев 2011 21:05
Автомобил: GOLF 4 1.8 T
Двигател: AGU GU GU GUUUUUU
Местоположение: София - Овча Купел

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот S_T_I_N_G » Нед 08 яну 2023 2:43


Да разбира се благодаря всякакво инфо и гледни точки са ми интересно благодаря ти колега :)
Да лепенето наистина и аз съм виждал на равен покрив а къщата има все пак наклон на покрива .


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот group® » Нед 08 яну 2023 2:47


Не мога да кажа, че разбирам! Тотален лаик съм, но от това, което ми обяснявали:

Пак се казва мембрана и е водонепропусклива, но паропропусклива.
Не се лепи, а се полага върху дъските и под скарата на керемидите.
Предполагам тук идва разликата с другата - тази битумна мембрана, която се полага с огън и се лепи, не пропуска парите на къщата. Тоест задушава и дървото гние. Оттам - вероятно се ползва за бетонни покриви.

При мен е с тези дишащи мембрани, на които идеята май е да не пускат вода, ако керемидите се издънят някъде, но в същото време да минава вътрешната влага.

Не искам да подведа, затова нека някой по-запознат се изкаже.


Потребителски аватар
S_T_I_N_G
Мнения: 1388
Регистриран на: Пон 28 фев 2011 21:05
Автомобил: GOLF 4 1.8 T
Двигател: AGU GU GU GUUUUUU
Местоположение: София - Овча Купел

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот S_T_I_N_G » Нед 08 яну 2023 3:19


Това е интересно колега не бях мислил за това "Тоест задушава и дървото гние" нали това също. Но ако има такива OSB плоскости (талашитни мисля че се водеха) От тях пак ли има такава вероятност като между покрива ще има даските които са на покрива после такива листове OSB плоскости течно лепило или грунд и тогава Хидроизолационни мембрани. Има сайта на фирмата която е в Италия понеже продуктите са нейни но да не каже някой че е реклама не го пускам тук .
На него е отбелязано за какво се използват и прилагат за това си водя и такива изводи .


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот joro_kem » Нед 08 яну 2023 9:22


Стара къща, стар покрив, ок. Не казваш на плоча ли е или гредоред. Тухлите и мазилките какви са? И какво искаш да постигнеш - топлоизолация или нещо друго? Гредореда трябва да диша, там бих направил следното: вата от горната страна на тавана, върху нея подпокривно фолио, върху гредите кофражни дъски (разликата в цената с осбе пренебрежимо малка), върху дъските подпокривно фолио, летви и керемиди.


Потребителски аватар
S_T_I_N_G
Мнения: 1388
Регистриран на: Пон 28 фев 2011 21:05
Автомобил: GOLF 4 1.8 T
Двигател: AGU GU GU GUUUUUU
Местоположение: София - Овча Купел

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот S_T_I_N_G » Нед 08 яну 2023 10:01


Гредоред да колега. Къщата е от керпич . Отвън е измазана с варова замазка . Просто тази къща стои така използва се в годината 10-15 пъти за по едно преспиване. Просто керемидите които има са в лош вид и са за смяна и за това не искам да влагам много средства в нея понеже не се използва толкова. А имам възможност да ми осигурят този Хидроизолационни мембрани за това питането ми конкрето е за този материал . Това мога да кажа за питането ти колега :)
Прикачени файлове
kar.jpg


Потребителски аватар
netizen
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 22:12
Автомобил: Skoda Kodiaq
Двигател: DFHA
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот netizen » Нед 08 яну 2023 11:27


И аз не съм разбирач, потребител съм. "стандартната" технология, която масово се използва е да се наковат дъски върху гредите, върху дъските се полага паропропусклива хидроизолационна мембрана, върху нея коват летви и върху тях керемиди. Идеята на мембраната е да пази дървената покривна конструкция от влага , в едната посока пропуска парата, в другата не позволява теч надолу при счупена керемида примерно. ОСБ не препоръчват , защото ако стигне вода до него се разкашква, отделно е по-тежко.

Погледни и варианта за покривни термопанели , нещо като метални керемиди с пяна за изолация отдолу. Уж били вечни, не знам какво се случва при дъжд обаче ... дали няма да се чува изнервящо.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот group® » Нед 08 яну 2023 12:08


Стара кирпичена къща, май мембраната ще ти е най-лесното.
Много е вероятно да се окаже, че цялата дървения на покрива ти е за смяна. Не е ясно дали фирма ще наемаш за тази работа или сам ще го правиш, но имай готовност, че започне ли се може да се сменят и гредите по конструкцията.

Трудно може да се прецени от снимката, но ми се струва, че нямаш достъп до конструкцията отвътре за да се прецени какво ще е нужно.

Последна промяна от group® на Нед 08 яну 2023 12:57, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот Ивайло Димов » Нед 08 яну 2023 12:21


Металните керемиди и термопанели не са за къща.....при дъжд и градушка ще е като барабани над главата.Като гледам ската на покрива....идеален е за ОСБ плоскости и бардолин ,ако се направи като хората ше надживее всяка ламперия от дъски.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот joro_kem » Нед 08 яну 2023 12:54


S_T_I_N_G написа:...А имам възможност да ми осигурят този Хидроизолационни мембрани за това питането ми конкрето е за този материал...

ако няма да ги плащаш, действай с осб и въпросните мембрани. само за справка: за 52 кв.м. покрив на 100+ годишна кирпичена къща, с подмяна на 50% от гредите, наковаване с дъски, вата с мембрана над таваните, мембрана над дъските и керемиди тондах винеам, дадох около 10000 лв. през август 2022.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот Ивайло Димов » Нед 08 яну 2023 13:38


Осб и мембрани е нонсенс , слага се на ламперия за да може да дишат дъските и да има вентилация .Дървения материал колкото и да го сушиш винаги поема влага .Осб плоскостите за покрив са импрегнирани и влагоустойчиви ,там няма нужда от тази мембрана ,няма да е ефективна .


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот group® » Нед 08 яну 2023 14:29


Мембраната би пазила осб-то от външната вода/течове.

Иначе така казано за осб-то, слагането му на покрив е нон сенс. Къде отиват парите/влагата от къщата? Спира до осб-то и остава в покривната конструкция/дървенията?


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот Ивайло Димов » Нед 08 яну 2023 15:38


Добре положен бардолин няма да има течове ,ОСБ и керемиди не е добра комбинация за толкова стара къща...отежнява се конструкцията .Вариантите са ОСБ и бардолин или ламперия ,мембрана и керемиди ...и в двата случая при качествена работа резултата ще е много добър.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Ремонт на покрива на къща

Мнениеот muns61 » Нед 08 яну 2023 17:39


На снимката не се вижда, но ако няма чантия и не се прави, какво дишане ви е подгонило.
Инак ако не се живее постоянно, намери някой местен майстор да ти подмени поддалите летви под циглите и да смени счупени и намести разместените цигли.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 185 госта