Саниране

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Саниране

Мнениеот 777 » Съб 04 фев 2023 16:37


Някой участвал ли е в саниране (на цял блок) от тия по държавни програми в скоро време? Интересуват ме впечатления от смисъла на цялото нещо, неприятни изненади и проблеми, които могат да се избегнат, ако се знае предварително.




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19149
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Саниране

Мнениеот stefan4o » Съб 04 фев 2023 16:41


Нашата кооперация я санираха, преди повече от 6 години. Неприятни изненади - стандартното - наемат се некачествени работници, работи се с колкото може по-евтини материали, доста често нещата се правят горе-долу и т.н. Българска действителност с две думи. Ако ти покажа, как бяха хванали шапките на комините ще припаднеш :)
Не вярвам нещо да се е променило откъм по-добро, по-скоро може да е станало по-зле :mhihi
Плюсовете са, че сметките ни за ток са доста ниски и сградата изглежда като нова. Не помня да сме плащали сметка над 180 лв., а у нас винаги е 25гр във всекидневната (ще ме прощават зелените европеисти), щото обичам да ходя по боксерки и по тениска, иначе спалня и детска - конвектори ползваме като лягаме да нанкаме.


zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Саниране

Мнениеот zdravkop64 » Съб 04 фев 2023 17:28


През лятото на 2020 година санираха нашия блок, а аз бях председател на сдружението и сам изнесох на гърба си цялата организация и бумащина, тичане по институции и т.н. Проблемът с качеството и вида на работниците е проблем не само при санирането на блокове, а изобщо в строителството. Ние извадихме късмет с работниците от фирмата, която ни санира, но съседния блок нямаше този късмет. Няколко пъти сменяха бригадите, които бяха почти на 100 процента от мургавите, санирането продължи две години и го направиха не толкова качествено, колкото нашия блок. /блоковете ни са по 16 етажа с почти 100 апартамента/. На нашия блок сложиха петкамерни дограми, с много качествена изолация, нови врати на входа и етажите и т.н. Като цяло съм доволен. Е, имаше и недоволни комшии, но им казах, че като не им харесва, да си направят санирането те.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Саниране

Мнениеот 777 » Съб 04 фев 2023 18:24


А възможно ли е от един блок да се санират само 1-2 входа? Предполагам, че е или всички или нищо.


Потребителски аватар
lokva
Мнения: 832
Регистриран на: Сря 07 яну 2009 20:34
Автомобил: Passat 3c
Двигател: CBAB 2008
Местоположение: Гоце Делчев Hamburg

Re: Саниране

Мнениеот lokva » Съб 04 фев 2023 18:49


Всичко зависи от това на коя бригада ще попаднете. В нашия вход горе долу се справиха.. единствено недоволни останаха жените, че им изрязана просторите. Дограмата бе средно ниво. На съседен вход след санирането протече покрива и си го ремонтираха след това сами.


zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Саниране

Мнениеот zdravkop64 » Съб 04 фев 2023 20:24


777 написа:А възможно ли е от един блок да се санират само 1-2 входа? Предполагам, че е или всички или нищо.

Няма как само един или два входа. Санира се целия блок.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Саниране

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 04 фев 2023 20:48


Блока,в който живеем е до вх.К включително,без Й. Преди години точно заради двама човека,които са се "уплашили,че ше инГи земат имота",блока не е саниран. Един да не е съгласен, всичко пропада.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Саниране

Мнениеот Ивайло Димов » Съб 04 фев 2023 21:00


Жената в момента се занимава с това ,преди седмица правиха събрание на входа ....естествено във всеки винаги има някоя стара вечно недоволна мома ,някой бивш военен и някой който е контра на всичко и никакви смислени доводи и доказателства няма как да го убедят .Входа ни е един с 12 етажа и 64 апартамента ..........тотално съм скептичен,че ще има единомислие и ще се стигне до подаване на документи .А в тази програма ще се набляга на много фамилни жилищни сгради ,т.е . колкото повече домакинства има по-голям е шанса за одобрение . Иначе в квартала има жилищни блокове изцяло санирани по предишната програма ...........ами има огромна разлика като влезеш още във входа и те лъхва топлина усеща се в сравнение с такива дето не са санирани.Инак материалите са ясни ,стериопор за изолация и най евтината шпакловка ,никой няма да тръгне да слага пароизолация и фибран ....но дори и така има огромен ефект и зимата и лятото .


zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Саниране

Мнениеот zdravkop64 » Съб 04 фев 2023 21:06


Zdravko Zankov написа:Блока,в който живеем е до вх.К включително,без Й. Преди години точно заради двама човека,които са се "уплашили,че ше инГи земат имота",блока не е саниран. Един да не е съгласен, всичко пропада.

Отдавна не е така. Вече не се изисква 100 процента съгласие. Аз затова санирах моя блок късно, след като се прие тази поправка. Имаше няколко откачалки, които не искаха, но санирането стана и без тях.


zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Саниране

Мнениеот zdravkop64 » Съб 04 фев 2023 21:09


Ивайло Димов написа:ами има огромна разлика като влезеш още във входа и те лъхва топлина усеща се в сравнение с такива дето не са санирани.Инак материалите са ясни ,стериопор за изолация и най евтината шпакловка ,никой няма да тръгне да слага пароизолация и фибран ....но дори и така има огромен ефект и зимата и лятото .

Ами не е така. Пиша от личен опит. При нас сложиха скъпа и качествена изолация, отговаряща на всички изисквания, включително и за устойчивост на пожар и никакъв стиропор. А ефектът наистина е повече от огромен.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Саниране

Мнениеот Ивайло Димов » Съб 04 фев 2023 21:22


Това съм виждал да полагат по фасадите като съм обикалял из града - EPS изолация ,при вас може да е било различно ,но това се полагаше тук и Bilco шпакловка .Но дори и те вършат страхотна работа .


gadnyara
Мнения: 268
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Саниране

Мнениеот gadnyara » Съб 04 фев 2023 21:56


zdravkop64 написа:Ами не е така. Пиша от личен опит. При нас сложиха скъпа и качествена изолация, отговаряща на всички изисквания, включително и за устойчивост на пожар и никакъв стиропор. А ефектът наистина е повече от огромен.
Какво сложиха по стените, щом не е EPS?

Последна промяна от gadnyara на Нед 05 фев 2023 8:04, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Саниране

Мнениеот Ивайло Димов » Съб 04 фев 2023 22:28


EPS е евтината изолация xps скъпата,каменно-минералната вата връо на сладоледа,EPS разновидност на стериопора това съм виждал да слагат.


Потребителски аватар
Tsankovski
Мнения: 360
Регистриран на: Пон 25 юли 2016 10:14
Автомобил: VW Passat B5-5 Variant Тiptronic
Двигател: AMX 2005 2-8 4motion Exclusive
Местоположение: Русе

Re: Саниране

Мнениеот Tsankovski » Нед 05 фев 2023 4:29


Хубавото на изолацията е че променя облика положително, но влезели вода от някоя фуга няма излизане, пък и доволно гори


zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Саниране

Мнениеот zdravkop64 » Нед 05 фев 2023 9:01


Не помня марката на изолацията, но мисля че беше каменно- минерална вата. Относно горенето на изолацията- като председател на сдружението и като човек, който подписваше всички документи, исках да знам какви материали влагат и ми показаха спецификациите и там беше написано, че издържа на огън, но не помня колко време и до колко градуса. Не съм специалист в строителството, но като гледам има доста колеги, които са наясно и знаят каква изолация са сложили на блока ми. :c020



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 195 госта