Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции

Какво нетно възнаграждение получавате в София?

До 1000 лева
5
6%
1000 - 1500 лева
7
9%
1500 - 2000 лева
10
12%
2000 - 2500 лева
10
12%
2500 - 3000 лева
18
22%
3000 - 4000 лева
10
12%
4000 - 5000 лева
6
7%
Над 5000 лева
16
20%
 
Общо гласове: 82
Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9878
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот group® » Чет 13 апр 2023 15:01


И аз съм някакъв вид дегенерат:
- уча две програми/специалности (тотално различни)
- управлявам собствен бизнес
- работя в чужд бизнес като 'прост' служител (тотално различна професия от всички усвоени досега е живота ми)
- нямам почивен ден
- отпуск и да имам при шефа си, при мен си нямам
:Mr Green Fun




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19701
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Vlad777 » Чет 13 апр 2023 15:26


Каспър написа:Изказването на Владо за цикъла е супер грозно и невярно. Въобще не е нужно един интелигентен човек да бъде работодател за да направи трезва преценка за това какво заслужава един работник!
Видях си името и реших да коментирам. :icon_lol
cecoa1 написа:Та плачът им сега за читави и евтини кадри е малко смешен, щото сами се прецакаха от прекален тарикатлък. Като не искаха да ядат пиле, ще ядат гарга - сега ще плащат повече за по-калпави работници, щото им се досвидяха пари за да си задържат някогашните по-читави кадри. Е, не всички и навсякъде, но определено има и такава тенденция.
Ето това ли е изказването на един интелигентен човек, който разбира от бизнес? :mhihi Един български заварчик в Норвегия получава около 5-6000 евро щото на някой българин му се свиди да му плаща тия пари :mhihi И хората са крепостни селяни на бизнеса и са длъжни да му работят до пенсия ако е инвестирал в тях да ги обучава и да работят на загуба :mhihi

П.П. За разлика от други, пишещи обилно в темата, аз имам и съответстващо образование и опит и като работник в малък, среден и голям бизнес, включително и чуждестранен и също така като ръководител и като собственик на фирми. Не "плача", не обичам тарикатлъците и не ми "се свиди", нито "ям гарги". Познавам много хора с бизнес - такава ми е работата, но не познавам нито един от описаните. Приказки от 1001 нощ в бгмама.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Ивайло Димов » Чет 13 апр 2023 15:46


Най-големия проблем за липсата на подготвени кадри идва още от средното образование ,липсата на практически занятия е основния недостатък в редица професии .Някога техникумите бяха на издръжка от съответните министерства и се ходеше на практика по всевъзможни фабрики и заводи ,след като всичко стана частна собственост ,а техникумите професионални гимназии какви стругари ,фрезисти,шлосери ,заварчици или зидаро-мазачи ще станат учащите след като реално няма къде да попиват практика.Има няква форма на дуално обучение но тя е толкова проформа ,че напълно безполезна .Малкия и средния бизнес не му се занимава с подобна отговорност ,да не говорим че подобни специалности не са атрактивни за младежите .В подобни училища учат деца ,които или не искат или не могат да влязат в "елитните" гимназии ,изобщо цялостната картинка е трагична и плашеща .Образованието ни още от 1-ви клас е трагедия и не създава мислещи и желаещи да се развиват деца ,особено по малките градове е кошмар ........на някои от завършващите средно образование им е трудно да съставят смислено изречение .
Докато тази простотия "парите следват ученика" не се промени и не седнат политиците и с участието на бизнеса и професионалната учителска общност не напишат дългосрочна стратегия за развитието на образованието няма да се подобри положението .


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот 777 » Чет 13 апр 2023 15:56


Там е работата, че повечето механотехникуми и подобни, където има специалности стругар и шлосер, отдавна се преименуваха и пренасочиха към други области. Станаха я счетоводни, я "бизнес" паралелки. Може би някой трябва да им подскаже да възстановят да има поне по 1 машинна паралелка в град.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот dobrin » Чет 13 апр 2023 18:52


cecoa1 написа:Не, не, ти много общо говориш за базисните потребности, аз обаче ги отнасям към примера в темата. И баба ми лека и пръст живееше с 500лв на село(от гордост не приемаше помощ в пари, макар да успявахме някак да и дадем без да се обиди), но тук става въпрос за млад мъж в София. И да, да кажем от глад няма да умре, но едно стъпало нагоре идват разходи, които на днешно време също се приемат за някакъв социален минимум за работещ, среднокадърен човек.
И да, аз казвам също че работа и алтернативи за такива хора има достатъчно, и затова те търсят адекватно заплащане, както се казва да им останат поне някакви пари за дрехи, ресторант, кола, почивка... Важи и това, че ако квалификацията не стига за достатъчно пари, относително лесно е да се предприемат разни квалифициращи дейности, като учене на каквото е нужно.
Всичко това го коментирам в аспекта на търсения служител от Добрин, именно защото читав млад мъж в София, можеш да го задържиш на работа без особени перспективи за развитие, само срещу възнаграждение, което да му е достатъчно за относително сносен живот. Все пак не говорим за някакъв дегенерат, на който единствената цел в живота е да се напие сам след работа, и съответно парите да му стигат за това.

Без извинение вече, но ако си извадиш главата от задника и изключиш фиксацията си върху Добрин, щеше още в началото да видиш, че темата няма нищо общо с Добрин. Съвсем елементарен въпрос - каква чиста заплата получавате в София? Статистически. Развитите след това теории на относителността са много хубави, докато не се подхожда от частното към общото. Говори се за принципи. Дават се примери, които очевидно са трудни за разбиране от някои хора (те сами ще се познаят). И изобщо - спести си "експертното" мнение по отношение на казуса Добрин (защото не си запознат и на половина със ситуацията, а и не това е смисъла на темата) и пробвай, доколкото ти е възможно, да коментираш принципно състоянието на пазара на труда. Защото идеята е да се види общата картинка, а не да се генерализира и обобщава както по отношение на работодателите, така и по отношение на работниците, щото някога си еди кой си направил еди как си ...


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот cecoa1 » Чет 13 апр 2023 19:09


Vlad777 написа:...
...
Ето това ли е изказването на един интелигентен човек, който разбира от бизнес? :mhihi Един български заварчик в Норвегия получава около 5-6000 евро щото на някой българин му се свиди да му плаща тия пари :mhihi И хората са крепостни селяни на бизнеса и са длъжни да му работят до пенсия ако е инвестирал в тях да ги обучава и да работят на загуба :mhihi

П.П. За разлика от други, пишещи обилно в темата, аз имам и съответстващо образование и опит и като работник в малък, среден и голям бизнес, включително и чуждестранен и също така като ръководител и като собственик на фирми. Не "плача", не обичам тарикатлъците и не ми "се свиди", нито "ям гарги". Познавам много хора с бизнес - такава ми е работата, но не познавам нито един от описаните. Приказки от 1001 нощ в бгмама.


Евала, че си голям експерт, но това не прави казаното от теб автоматично вярно.
Ако написаното от мен не беше вярно, едва ли сега щеше въобще да знаеш колко получава български заварчик в Норвегия. И да, не са закрепостени българските работници, това го повтарям и аз в темата, но при достатъчно конкурентни условия(включително отношение) биха си останали в България. За да има липса на определени кадри у нас, които същите са отишли в чужбина, то причината е именно в недалновидността на българските работодатели - т.е. точно това, което написах. Та не разбрах като как го опровергаваш, че не е вярно?!
...
А към Добрин, за да не го цитирам.
Аз казах и принципни неща, противоречащи на принципни неща козани от теб, и не можа да ги оспориш, камо ли обориш. Сам сподели твоя случай, добронамерено съм го коментирал. Е, ако егото ви пречи е на двамата с Владо да комуникирате нормално, и с нормални аргументи, а изтъкнате само как събеседника ви е под нивото, то проблема си е ваш. И е принципен.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот dobrin » Чет 13 апр 2023 19:12


Добре.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19159
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот stefan4o » Чет 13 апр 2023 19:25


Абе хора, вие какъв живот живеете? Единият работи на 5 места, другият - не е ходил на ресторант отпреди Коледа :eek . Помислете малко за себе си, отпуснете му края малко :beer :beer :beer, пари, пари - ама те не са всичко на този свят.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Ивайло Димов » Чет 13 апр 2023 19:30


Когато си в малкия бизнес и имаш отговорност към служители и фирма трябва да жертваш доста от благинките на живота ,Това е недостатъка на та да си чорбаджия ,защото работника си има гарантиран отпуск и може да си хване шапката и да отиде на море или планина .Или трябва да имаш някой много доверен служител на който да прехвърлиш част от задълженията си ,за да си починеш и работата да върви .


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2119
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Petrolhead » Чет 13 апр 2023 19:37


Ей така със шеги и закачки стигнахме до истината.
Със ниско/средно платен труд си много далеч от средната класа. Такива са времената и далеч не само в България.
Никъде по света вече един бачкатор не може да храни семейство, да почива, да живее в собствен дом, да кара нова кола, все благинки, които баща му бачкатор е имал


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19159
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот stefan4o » Чет 13 апр 2023 19:38


Ивайло Димов написа:Когато си в малкия бизнес и имаш отговорност към служители и фирма трябва да жертваш доста от благинките на живота.

Човек винаги може да стане от чорбаджия, работник. Особено ако има завидни умения. Ще взема една шапка пари, кеф ти отпуск, кеф ти море :neutral
Petrolhead написа:Ей така със шеги и закачки стигнахме до истината.
Със ниско/средно платен труд си много далеч от средната класа. Такива са времената и далеч не само в България.
Никъде по света вече един бачкатор не може да храни семейство, да почива, да живее в собствен дом, да кара нова кола, все благинки, които баща му бачкатор е имал

Напълно съм съгласен. Има едни мантри, дето казват, че били конспирации - да има само много бедни и много богати, то май не са баш конспирации :rolleyes
След немного време и притежаването на личен автомобил изобщо, може да стане привилегия, но да поживеем и да видим дали е вярно. Така съм чел де тук-таме....


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот dobrin » Чет 13 апр 2023 20:21


stefan4o написа:Абе хора, вие какъв живот живеете? Единият работи на 5 места, другият - не е ходил на ресторант отпреди Коледа :eek . Помислете малко за себе си, отпуснете му края малко :beer :beer :beer, пари, пари - ама те не са всичко на този свят.

Винаги съм работел за себе си. Чисто теоретично мога да кажа, че имам три основни бизнеса. Ако се замисля, май от 2015 г. не съм излизал в истински отпуск, без да трябва да правя нещо по работа. Винаги лаптопът е с мен (началото на март за 2 работни дни бях без лаптоп за първи път от доста време), за телефона не говорим разбира се, той си е придатък. И поне при мен, не става въпрос за пари, просто е въпрос на нагласа може би, на навик. Истината според мен е (не визирам себе си, да не стане пак тълкуване), че ако говорим за малък или особено микробизнес, понякога резултатът като се тегли чертата накрая, е повече усилия за малко повече пари от един добре платен висококвалифициран специалист. Ако можеш да си осигуриш пасивен доход, равен на това, което изкарваш с работа, значи донякъде си успял финансово. Но за всеки удовлетворението идва от различни неща, при това не говорим само за материални. Понякога човек заменя пари за свободно време, за атмосфера и среда на работа или обратното, вариантите са безкрайно много. Затова според мен всеки живее и прави това, което си е избрал и което го кара да се чувства ОК. Ако не - то значи е време за промяна. Поне аз така виждам нещата.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19159
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот stefan4o » Чет 13 апр 2023 20:28


Добрине, явно те удовлетворява. Не съм останал с впечатление, да се оплакваш. Бъди жив и здрав, за да действаш повече време щом като не те натоварва да си на линия постоянно.
Предполагам, че една анкета със следните варианти:
Какво предпочитате:
- хубави пари и никакво свободно време
- средни или мижави пари с много време и удоволствия (все пак според парите)
Щеше да е доста добро поле за дискусия. Зная, че на никого не му е лесно, но след като го прави значи е претеглил нещата :wink
Все пак не е хубаво да се обиждаме, ако не сме съгласни с чуждото мнение, нали сме от малкото читави форуми останали...

Последна промяна от stefan4o на Чет 13 апр 2023 20:33, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19701
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Vlad777 » Чет 13 апр 2023 20:33


cecoa1 написа:при достатъчно конкурентни условия(включително отношение) биха си останали в България.
Сега давам друг пример. Фирма за сглобяеми къщи с метална конструкция. Цена 800 лв на м2. Заварчикът получава 3000 лв. Ако заварчикът получава 3000 Евро, дърводелецът също и т.н. цената на квадрат става 2000 лв. Кой купува тези къщи? :mhihi С какво отношение ще му станеш привлекателен на този заварчик като работодател, при положение, че в Норвегия ще получи 4-5 пъти повече пари? Освен да му правиш свирки всеки ден, докато не се влюби и единият не забременее и не заживеете заедно, друго не се сещам :wild
Типично разсъждение на човек, който не знае за какво говори и как се прави бизнес. Както казах - бгмама

От мен толкова по темата, че ми дотегна всеки да знае всичко.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот dobrin » Чет 13 апр 2023 20:44


stefan4o написа:Не съм останал с впечатление, да се оплакваш.
- хубави пари и никакво свободно време

Пази Боже да се оплаква човек ...
Иначе предпочитам може би хубави пари и някакво свободно време. Или да го кажем по друг начин - да не се налага да работя, а да го правя за удоволствие. И не говоря за финансовата гледна точка само ...



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: d00mEr, fockera и 40 госта